Elgin bublá

Necelé dva roky po katastrofe ropnej plošiny korporácie BP Deepwater Horizon v Mexickom zálive došlo 25. marca 2012 k mimoriadnej udalosti na vrte Rowan Viking - nekontrolovanému unikaniu zemného plynu, ktorý si vynútil evakuáciu vrtnej plošiny Rowan Viking a platformy Elgin PUQ. Operátorom Elginu v britskom sektore Severého mora neďaleko Aberdeenu (cca 240 km) je korporácia Total.

V duchu korporátnej firemnej kultúry Total okamžite aktivoval OPEP (Oil Pollution Emergency Plan), aby zakryl neschopnosť čokoľvek podniknúť, okrem transportu personálu na bezpečné miesto - posledných odvážali už v čase, keď bol pobyt v zóne veľmi nebezpečný. Následne sa z centrály Totalu ozvalo SOS do všetkých kútov sveta a nastala zúrivá zháňačka po odborníkovi, ktorý toto vyrieši. Medzitým plyn veselo fičí, more bublá a PUQ pod hviezdnym nebom je romanticky prázdny. Nikde ani nohy.

Aby bolo jasné, o čo ide: o haváriu na extrémne hlbokom vrte s tlakom okolo 1100 barov v komplikovaných geologických podmienkach. Aj na Elgine bola safety, samozrejme, first, ako vždy pri korporátnej pažravosti po uhľovodíkoch, ktoré sa nachádzajú na čoraz nedostupnejších miestach - svedkom nech je Deepwater Horizon a šokujúce otrávenie Mexického zálivu, za ktoré nebol nikto z chrapúňov vo vedení BP potrestaný. S mimoriadnou udalosťou, aká momentálne zúri v Elgine, nemá skúsenosti nikto. Ako správne poznamenal managor HSE (Health, Safety&Environment) korporácie Total D. Hainsworth, "bude potenciálne ťažké dostať situáciu pod kontrolu."

A tak experti evaluujú opšns, Total zriadil ERC - Emergency Response Centre a ako sa plynový mrak rozširuje, všetok personál postupne sťahujú z ťažobných zariadení v regióne aj ďalšie korporácie.

Pre život v Severnom mori sa jar začína naozaj búrlivo.

ema redaktor

Keďže naše mienkotvorné média sa namiesto blbostí, akými sú napríklad ukrutné rany nášmu spoločnému životnému prostrediu venujú závažným témam typu "žranie čokolády spôsobuje super štíhlu líniu", doprajme si aspoň my trochu zbytočných informácií:

http://www.upstreamonline.com/live/article1242967.ece

t

ze 2 dni nazad boli (trhove) ceny zemneho plynu najnizsie za 10 rokov, medzitym sa rozhodli strajkovat posadky britskych palivovych tankerov...

ema redaktor

ale od kabalistických hier s veľkými zelenými nulami.

Na elginskom PUQ stále horí fléra, lebo pri evakuácii posledný zabudol zhasnúť. V centrále Totalu majú každé ráno spoločné modlitby manažmentu, aby im to tam nedrblo.

Pre predstavu, ako vyzerá život (a smrť) na uhľovodíkových plošinách tu máme prípad z roku 1988. Oplatí sa prečítať si priebeh katastrofy:

http://en.wikipedia.org/wiki/Piper_Alpha

Safety first. A HSE na vysokej úrovni, t.j. s veľkým stádom byrokratov kotiacich smernice.

Norman

A nik to nespomína ako ukážku lahostajnosti voči ľudskému životu, tak typicky ruského šlendriánstva  ... pardon, to nebolo v Rusku ale na skvelom Západe?

Aha, tak potom nič, to určite neviditelná ruka trhu vedela, čo robí a dotyční si za to môžu sami. Veď tam nemuseli ísť.

 

Norman

im postavia toto

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Piper_Alpha_memorial.jpg

Tomu sa povie zhovadilosť a demencia.

Ema

To bola iba smrť ľudí, ktorí nepodpísali žiadny vojenský kontrakt a chceli sa po šichte vrátiť domov.

To bola "korporátna smrť" a o takej média melú minimálne. Taká sa proste nedá využívať západnou propagandou a preto je čo? Preto je bezcenná. Ako o tom svedčí aj infantilné súsošie od miestneho kováča.

Predpokladám, že pre mnohé telce (tzv. novinárov) v korporátnych médiách bolo šokom dozvedieť sa pri príležitosti bublajúceho Elginu o tragédii v roku 1988.

Ale vidno, ako nám od roku 2010 pokročila sloboda a miera informovanosti. Kým Američania si o havárii v Mexickom zálive ešte vedeli vydupať pravidelné informácie, o krízovej situácii na Elgine sa Angličania nedozvedia nič. A sú tak zdegenerovaní, že im to, zdá sa, ani neprekáža.

Ema

Pre ľudí od fachu

http://www.theoildrum.com/node/9131

Uvidíme, či začnú korporácie skenovať aj LinkedIn, kde si v záchvate sebaprezentácie zjavne kde-kto nedáva pozor na držku.

nové