Európska únia – dobrá či zlá?

Tak je tá Európska únia dobrá vec alebo nie? Opäť sa tu zjavili úvahy na túto tému, tak si teda otvorene povedzme ako to vlastne je.

Motorová píla je dobrá vec, či nie? Nuž, keď sa použije tak ako treba, tak je dobrá. Keď si ňou zarežeš do kolena, tak nie je veľmi dobrá.

Kooperácia, deľba práce, integrácia... to sú užitočné veci, ktoré neodmysliteľne patria k civilizácii a rozumnému spolunažívaniu ľudí. V tom problém nie je.

Jednou zo základných téz, ku ktorým sa hlási Európska únia a je zakotvená v jej ustanovujúcich textoch, je princíp subsidiarity. Je to jeden z kľúčových princípov fungovania demokracie, pochádza už od Aristotela alebo ešte zo starších čias. Akceptuje ho cirkev svätá, hovoril o ňom Akvinský a ďalší múdri muži. Pápež Pius XI v jeho sociálnej encyklike Quadragesimo anno z roku 1931 zredukoval subsidiaritu na formulu: „Nie je dovolené odňať jednotlivcom a zveriť spoločenstvu to, čo môže vykonať vlastnými silami a vlastnou usilovnosťou. Súčasne je nesprávne preniesť na vyššie a väčšie spoločenstvá to, čo sa dá realizovať v menších a nižšie postavených spoločenstvách. Všetko toto znamená škodu a narúša spoločenský poriadok. Akákoľvek činnosť každej spoločnosti je svojou podstatou a povahou subsidiárna; má napomáhať členom spoločenského združenia, a nie ich zničiť a pohltiť.“

Európska únia sa verbálne k tomuto odkazu hlási, avšak to, čo robí v praxi, je presný opak. Národným štátom postupne odníma jednu právomoc za druhou a deje sa to, o čom hovoril Pius XI: namiesto toho, aby napomáhala svojim členom, tak ich ničí a pohlcuje, robí škodu a narúša spoločenský poriadok.

Európska únia, taká, ktorá bude skutočne dodržiavať princíp subsidiarity, teda taká, ktorá bude národným štátom pomáhať spolupracovať len vo veciach, kde spoločný postup bude pre ne výhodnejší, než individuálny, čiže Európska únia ako zastrešujúca organizácia zvrchovaných európskych národov, tej treba povedať jednoznačne áno.

Európska únia ako superštát, centralizovaný žalár národov v dnešnom bruselskom podaní, na čele s nikým nevolenou mafiou diaľkovo riadenou spoza mora, tomu by mal každý slušný človek povedať jednoznačné nie.

Ešte treba dodať, že vzhľadom na principiálne chybnú filozofiu a históriu tohto bruselského monštra, jeho totálne previazanie na utajené kriminálne svetovládne štruktúry a jeho absurdne nabubrelý byrokratický systém, tu neprichádza do úvahy nejaká čiastková náprava či korekcia, ale riešením bude len úplné zrušenie. A nový začiatok, ale od úplne iného konca.

 
frooyo

Vystupenie nevidim celkom realne. V prvom rade mienka je myslim o cosi viac proeuropska. Z tohto mozu vytazit strany ktore sa tvaria ako jemne euroskepticke. Co nevedie nikam.
Keby modelujeme situaciu.
Vystupime a co dalej ?Alternativy budeme neutralny ? Alebo vytvorime taku menšiu unionôčku v ramci V4 ? Alebo nejaka orientacia na vychod ?

Buheh

o pozitívnej vízii budúcnosti pre Európu ako celok. Úplne inou vecou je strategické rozhodovanie zo žabomyšej perspektívy drobného vazalského štátika z periférie EÚ. V tomto prípade treba byť jednoducho opatrný pragmatik a držať sa pevne okraja člna, kým len nebude jasné, že sa čln už definitívne ide prevrátiť. A nepochybne je dobré mať pre istotu aj plávacie koleso.

Náhodný okoloidúci

Tento názor tiež už dávno zastávam - základná myšlienka je dobrá, ale to, čo sa deje, je katastrofa. Samozrejme, dlhodobo plánovaná katastrofa.
Tu v Európe sme "odsúdení" na susedstvo a spoluprácu, tak sa podľa toho musíme zariadiť a žiadnych byrokratov na to nepotrebujeme.
Základom je Európu odsionizovať, zbaviť západniarov kolonialistického zmýšľania a hlavne umravniť Angličanov, ale to je práca na niekoľko generácií.
Kým bude prítomné kolonialistické zmýšľanie, dovtedy nebude možná ani len základná spravodlivosť a čestná spolupráca.

Buheh

Samozrejme, prvým predpokladom nejakého spojenectva je serióznosť partnerov. Ak partner od samého počiatku do toho ide so zámerom podraziť, ovládnuť, zničiť, tak z toho, pochopiteľne, nemôže byť dobré partnerstvo. A tisícročné historické skúsenosti so Svätou Rímskou ríšou národa Nemeckého, Britániou, Francúzskom či najnovšie s superdemokratickou ríšou USraelskou a jej bruselskou filiálkou hovoria, že západ, zdá sa, nie je schopný iného prístupu k partnerstvu, než zákerného predátorského.

Púpavová

Pretože ak áno,je len jedna odpoveď :radšej nebyť,ako byť otrokom. Môžeme to zaobalovať do neviemakých rečí,podstata sa nezmení.Kde je len jeden jediný sionista,nie je možné partnerstvo,tam je parazitizmus.Preto EÚ pre náš ďalší život je smrtelná.

Len rozpad EÚ nás zachráni.

Vivo

je naozaj pre nás existenciálna. O to sa postarali gauneri politici na Slovensku, ktorí z nás urobili kolóniu bohatších krajín EÚ, najmä Nemecka. Týchto politikov sme Slováci zvolili (aj tak ako JA, že som sa vysral na voľby). Médiá ponúkali voľbu medzi prasačou a vtáčou chrípkou a tá ponuka čo sme mali vhodiť do urny bola príťažlivá ako herpes konečníka alebo pohlavná choroba.

Prvotnou príčinou boli prostitúti v médiách a ich ovládnutie úzkou skupinkou olgarchie v zahraničí. Ak sa systém začína rúcať, tak vďaka alternatívnym zdrojom informácií a novým formám združovania a organizovania sa občianskej spoločnosti. Preto treba očakávať útoky na facebook, Internet, novú Inkvizíciu so samozvanými expertmi na extrémizmus - model Jeho Prevoschoditeľstvo Protojevrej Grigorij Blažený.

Púpavová

Vivo,ako vždy.Díky,aj ten je dôležitý.Ale je najdôležitejší?
Viem,pýtam sa,skôr sama seba,keď si tu popíjam kávu,na kvalitu ktorej si dosť potrpím,žiadne patoky nepijem,mám aj horkú čololádu k ruke,mám aj iné príjemné veci okolo seba.
Zvykli sme si na konzumný,pohodlný spôsob života,osprosteli,zleniveli.Možno aj preto sme zbabelci.

Sinuhe

áno, Ľubov, aj mne tento verš často prichádza na um.

Vivo

Kríza Európskej Únie je iba súčasťou všeobecnej krízy demokracie. Nemusíme opustiť Slovensko, pozrime sa, akých darmožráčov sme poslali do EP. Pokiaľ človek pozná detailnejšie „podnikateľské“ aktivity posrancov ako Beňová a Sulík, supertárajov Niktošov Asociálov ako Zala a Štefanec, tak sa nemôže čudovať, že im šéfoval vyučený knihovník a dristoš Martin Schulz. Že predsedom „vlády“ EK môže byť ožran Jean-Claude Juncker, bývalý minister financií darmožráčskej krajiny vysávajúcej dane z chudobnejších krajín, teda aj od nás.

Stačí si rekapitulovať históriu Slovenska po roku 1993, ako sa v „demokratických“ voľbách formoval náš parlament a ako intenzívne pracovali zvolení posranci na diskreditácii samotnej myšlienky demokracie. Keby ich KĽDR zhodila na Slovensko padákom, nemohli by to robiť účinnejšie.

Niet sa čo čudovať, že účasť vo voľbách do EP bola mizerná. Ponuka kandidátov – politických bankrotárov, ktorých sa potrebovali zbaviť ich materské strany, sebastrední Niktoši Asociáli s kompulzívnou potrebou predvádzať sa na trápnych bilboardoch a v médiách, tak toto menu malo osloviť voličov. Prekorumpované médiá sa postarali o ich monopol na pretŕčanie sa na verejnosti a výsledok sa dostavil.

Po roku 1990 rôzne „mimovládky“ financované zo zahraničia ponúkli lukuratívne miesta pre oportunistov darmožráčov typu https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/14/1408657/1408657_1200...
Naozaj videl som niečo podobné medzi nohami jednej mladej cigánky, bolo to viac pristrihnuté a to čudo medzi tými chlpmi bolo krajšie a podstatne zábavnejšie. A toto neoholené ohambie, ktoré prišlo poučovať zo CCCP na UK ako vyučovať marxizmus-leninizmus, nás malo viesť k otvorenej spoločnosti a imitovať občiansku spoločnosť za peniaze maďarského mešumeda chucpeho.

Rudo

Andrej Kiska sa dopustil antisemitizmu a zhanobenia židovského etnika, keď odovzdal viacerým židom cenu Ľudovíta Štúra. Štúr pritom vo svojich knihách písal myšlienky, ktoré by dnes boli považované za antisemitské!

Rudolf Vaský to odhalil a Kiskovi jasne povedal, čo si o ňom myslí. Pozor, vulgarizmy!
https://www.youtube.com/watch?v=D-Hbo_zGiDY&t=300

Buheh

Truth, it´s the new hate speech.
George Orwell

Vivian

Čo sa stane hypoteticky ? Máme dáke nerastné bohatstvo ? Áno máme vodu. Priemysel ? Výroba áut a ťažký priemysel, väčšinou neekologický. Ľahký priemysel - čo, to. Bankovníctvo - v rukách oligarchov, alebo zahraničných bánk. Prechodom na slovensku Korunu by okamžite buď veľmi stúpla alebo veľmi klesla cena nehnuteľnosti v SR. V každom prípade obojaká katastrofa.

Okamžite by prišli o prácu všetci ľudia, napojení rôznym spôsobom na všetky európske peniaze, a spracuvávajuci tieto toky. Tí ľudia majú hypotéky, spotrebné úvery, to by viedlo ku mnohým exekúciám. A ešte mnoho iných negatív, ale zároveň aj pozitív, by vzniklo týmto náhlym opustením klietky EU.

Mentalita Slovákov je fajn, len neviem, či zrovna patríme k takým rado a usilovne pracujúcim národom ako povedzme Číňania.

Myslím, že mnohé spoločenské otrasy, ktoré by tým pre Slovensko nastali, myslím tým určitý pyramídový zosun štruktúry určitého zaužívaného spoločenského úrovňoveho levelu na nejaký čas, by mnohí ľudia zle znášali a viedlo by to k štrajkom a spoločenskému chaosu.

Možné riešenie je to, aby padla celá Únia ako celok, a vytvorili si národné štáty opäť svoj vlastný identický štátny kompas, s vlastnou menou, bankami, zákonmi a ekonomikou. Ale to sa možno stane až po roku 2020, a budú musieť vymyslieť nejake odfúzovanie asi, zrejme Nemecko to už teraz vie, Francúzsko zrejme tiež. Anglicko to vie tiež a už zčasti aj konalo.

Myslím si, že Západ musel vymyslieť dáky spôsob, ako vyriešiť koniec studenej vojny a zapojil do toho všetky procesy a najlepšie mozgy, aké v tom čase žiaľ mal. Teraz opat vymyslia, že čo s nami spravia.

Alebo príde k vojne. A to by bolo strašné.

Norman

Tú fotografiu pošli do nejakej súťaže. Toľko hnusu čo nám tu svieti každý deň ...
Horšiu, teda lepšiu, si už viem predstaviť s pánom a paní Macron.

nové