J'irai cracher sur vos tombes, les cops

Hysterická komunikácia silovej zložky, ktorá zjavne nemá čo iné na práci, zas spôsobila zbytočné vyhrotenie vášní v už aj tak vystresovanom Podkarpatí. Stalo sa totiž, že starosta obce Ladomirová "ošetril" hroby vojakov Ruskej cárskej armády, veľvyslanec RF na Slovensku označil tento zásah za ich zhanobenie a polícia na neho okamžite vybehla s pokrikom hoax! hoax!

Podľa fotografií to vyzerá, že cintorín bol splanírovaný buldozérom, a potom tam opätovne pozapichávali drevené kríže. Bohvie ako - či je naozaj každý tam, kde bol pôvodne. Celé to vyzerá podozrivo, ale namiesto riadneho vyšetrenia začala polícia sociálnosieťovo vrešťať a obviňovať z klamstva veľvyslanca RF, ktorý na hanebný stav cintorína upozornil. Do veci sa vložil generálny prokurátor, za čo si vykoledoval v mediálnom korporátnom splašku titulok, ktorý sa odvoláva na fejzbúkovú histériu polície: "Žilinka naletel na klamstvo ruského veľvyslanca: Chce prešetrovať hoax o zničenom cintoríne v Ladomírovej."

Prečo fejzbúk polície predbieha stanovisko Generálnej prokuratúry SR sprostým kvákaním a vynášaním súdov, ktoré jej neprináležia ani náhodou? No, to je otázka.

Starosta, ktorý údajne urobil všetko pre to, aby bolo z cintorína "krásne pietne miesto", musí mať predsa odložené faktúry zo zásahu na cintoríne. Je málo pravdepodobné, že by ho zveľaďoval sám vo svojom osobnom voľnom čase a vlastnou motykou. Tak nechajme Generálnu prokuratúru SR, nech v pokoji zhodnotí zveľadený stav cintorína a pozrie sa na platby za dielo. Že či tam nájde aj faktúru za buldozér.

Každopádne mi nedá nedodať: ak by bol takto ako v Ladomirovej "zveľadený" niektorý židovský cintorín... Vlastne, škoda reči. Naistotu ale vieme, že fejzbúk polície by nezaútočil na izraelského veľvyslanca, že klame a nevycieral by sa generálnemu prokurátorovi, že naletel jeho klamstvu.

Pé es: Na cintoríne sú pochovaní vojaci cárskej armády, je to už historická záležitosť. O to je konanie starostu - a jeho obhajoba políciou - odpudivejšie. Úroveň Talibanu.

 

 

Dusanbe

Okolo hrobov boli postavené betónové "obrubníky" - citujem starostu, ktoré už boli vo veľmi zlom stave.

Tak ich dal starosta odstrániť - na to je predsa najlepší buldozér, pravdaže.
Pred 8 rokmi prešiel cintorín veľkou renováciou, ktorú platila ruská ambasáda.

Možnosti:
a) "obrubníky" boli pred 8 rokmi postavené v rámci veľkej renovácie cintorína nejakou miestnou stavebnou firmou v obvyklej low-costovej kvalite, ktorá po 8 rokoch zabezpečila, že betón je "vybývaný".
Faktúra, bola pravdaže za prvotriednu kvalitu - veď to platila zahraničná ambasáda.
Oprava hrobov je hodne drahá záležitosť, kto s tým prišiel do činenia, vie, že s ohľadom na pietu a úctu k nebožtíkom, sa pozostalým účtujú riadne mastné sumy.
Tak to starosta pragmaticky vyriešil ich vybuldozérovaním.

b)betónové okraje hrobových miest sú oveľa, oveľa staršieho dátumu, pri renovácii cintorína sa im nevenovala pozornosť a v súčasnej dobe sa už naozaj oprávnene rozpadali ...zvyšok rovnaký ako v možnosti a)

V každom prípade, je viac než chrapúnske, keď ide starosta "opravovať" takéto pamätné a pietne miesto buldozérom a nijako to dopredu neskonzultuje s ambasádou, ktorá sa podieľala na renovácii cintorína.
Ale veď, ako píšeš - ide len o ruský cintorín, nech sú radi, že v súčasnej vlne likvidácií pamätníkov na čokoľvek "ruské", tam vôbec niečo ostalo !

Norman

Videl som fotku z cintorína z nedávnej doby. Betónove obruby hrobov možno stratili trocha bielu farbu, ale boli samozrejme v pohode (žiadna taká vec sa sama nerozpadne za 8 rokov). Jediný problém očividne bol, že to nechali spustnúť a tráva-burina čiastočne tie múriky zakrývala - proste to bolo neudržiavané.
Ten chmulo vyjebaný starosta chcel naozaj zrejme uraziť Rusov, veď to je teraz móda, a dal to všetko vyhádzať (asi tým buldozerom) Tým aj doslovne zoškrabal väčšinu trávnika, teraz tam len narýchlo vyrazila najhoršia burina.
Ja sa nečudujem, že sa ľudia tomu prasaťu vyhrážajú. A nečudoval by som sa, ani keby konali.

Je asi dosť ťažko popísať, v čom je toto tak zásadné. Mne vôbec nejde o to, že sú to Rusi, nie som na nich precitlivelý a oni to ani nepotrebujú ani nežiadajú - ale vidím tú svoloč čo vylieza z dier, lebo mediálne a bruselské potkany zavelili, že na Rusov je voľná polovačka - a tých potkanov nemožno tolerovať na verejnosti
Nie som ani nijak precitlivelý voči Židom, ale toto je presne to, čo sa najhoršie dialo proti nim - to sa teraz deje voči Rusom. Tí by sa tiež mali ozvať. Už neplatí - včera zmlátili suseda a nezastal som sa ho, dnes mlátia mňa a už nie je nik, kto by sa ma zastal?
Toto je fakt na úrovni najhoršieho Talibanu.

Dusanbe

Niektoré typy potkaních pováh vyliezajú von a prejavujú sa, keď zacítia vhodné podmienky.
A tie sa tu nastolili po voľbách, keď prišlo k moci to čo tu máme.
(Aby sme neurážali potkanov - to je samozrejme opäť len ľudská projekcia a personifikácia ľudských vlastností.)

Tu je foto aj z roku 2014 - podľa neho to bolo generálne všetko spravené vtedy - aj obruby hrobov.

https://t.me/LubosBlahaSmer/330?single

Betón môže bez problémov výrazne zdegradovať aj za 8 rokov - ak ho napr. robí švagrova firma, alebo obecná partia povaľačov na aktivačných prácach a podobne.
Žiadny problém - nedostatočné či dokonca žiadne armovanie, zlý štrk, málo cementu /zišiel sa viac inde alebo sa prepil v krčme/, zlá, lajdácka príprava zmesi - a výsledok je prvým aj druhým rokom pre laika krásny a funkčný - a časom začne praskať a degradovať čoraz väčšou rýchlosťou.
Ak v tom má nebodaj starosta prsty - kto zabezpečoval a zodpovedal za tú rekonštrukciu v 2014 roku ? - tak je urýchlená tichá likvidácia nepodareného diela najlepším spôsobom ako sa zbaviť zodpovednosti a dôkazu.
Ale to len špekulujem.

Ak to bolo ešte nedávno úplne v poriadku, ako píšeš, tak primárny motív môže byť nejaký iný.
Podľa tej fotky z linku vyššie, to nevypadalo zvlášť náročné na údržbu.

Norman

je to prípad naozaj na jednoduché prešetrenie políciou.

Norman

mal som to ešte náhodou otvorené v karte
https://www.teraz.sk/najnovsie/informacie-o-hroboch-ruskych-vojakov-o/66...

Podľa mňa tie obrubníky , aj ak zvetralé či aké, slúžia ešte svojmu účelu. Len tráva je zanedbaná, a mimo hrobmi vlastne nemá byť.

Je to vandalstvo, a druhá časť aféry je jednanie polície.

Fotka s vatrhanými obrubami. Je ich mnoho, sú v ucelenom stave.
https://uploads.disquscdn.com/images/100d6d29cc4d18c893612acfb79b4378bee...

Norman

Pekné video o rekonštrukcii, o stave, v akom bol cintorín (2014), a (implicitne) o význame, ktorý tento cintorín má - spojenie súčasnosti s dôležitou minulosťou)
https://www.youtube.com/watch?v=dX6kocuPIvI

Slovenký národ, jeho reakcie v tejto veci, ukazujú veľký stupeň úbohosti. Táto aféra je veľmi symptomatická, nezostane zabudnutá, nie je to len aféra jedného debila na čele obce a jedného buzi hovorcu polície.

Dusanbe

niečoho škaredého, ten súčasný starosta.
A je jasné, že sproste klame.
Dokonca sa drzo oháňa budúcou žiadosťou voči ruskému konzulátu o ďalšie peniaze na údržbu hrobov.
Po tom, čo cintorín zničil.
Po tom, čo klamal, že ruské veľvyslanectvo pred zásahom kontaktoval.
Po tom, čo vyhlásil, že vlastne ani netušil, že je to cintorín ruskýcb vojakov.
Hnusný klamár.

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/640752-starosta-ladomirovej-vojen...

nové