Katastrofa sa už zastaviť nedá
Toto, žiaľ, nie je žiaden Prvý apríl.
Medzivládny panel o zmene klímy (IPCC) vydal v týchto dňoch druhú časť správy o zmenách v klíme planéty. Zmeny potvrdzuje čoraz viac nepochybných dôkazov. Počasie bude ešte viac abnormálne, niektoré krajiny by sa mali pripraviť na záplavy. Správa sa na rozdiel od minulosti menej zameriava na predpovede, ale viac na empirické fakty. Je to aj logické, pretože kým ešte nedávno to bola záležitosť budúcnosti, teraz je to už súčasnosť, ktorú možno vedecky merať a dokázať.
IPCC zdôrazňuje, že všetky doteraz skúmané vplyvy, napríklad okysľovanie povrchových vôd, väčší výskyt prívalových dažďov a dlhšie obdobia tepla a sucha, sa potvrdzujú.
Oteplenie spôsobí ohrozenie celých ekosystémov a vynúti si presun tisícov druhov morských aj suchozemských druhov zvierat, čo môže mať nepredvídateľné následky. Človeka však prudká zmena klímy ohrozí aj priamo.
Najviac budú postihnutí hominoidi
Zmeny postihnú nielen prírodné ekosystémy, ale najviac postihnú ľudské spoločenstvá, ktoré sú neflexibilné, neprirodzene rozrastené a labilné.
Podľa správy človek už proces nedokáže zastaviť, vedel by ho len zmierniť alebo sa prispôsobiť tak, aby sa vyhol najhorším dôsledkom. Ale spoločnosť, vedená primitívnymi ideológiami, ako napr. tzv. "neviditeľnou rukou trhu" a podobne, nie je schopná prakticky nič v tomto smere podniknúť. Koniec-koncov, nie je schopná ani zrušiť absurdný mechanizmus prechodu na letný čas, ako môže zvládnuť extrémy počasia?
Súčasná spoločnosť dokáže kritikov a varovné hlasy všeobecne len odmietať a zosmiešňovať. Robila to doteraz a mnoho hlupákov to bude robiť až do svojho trpkého konca. Súčasná moc je založená na klamaní a tak to robí aj s predpoveďami vývoja.
Potom ale príde bod zlomu a zrazu – to, čo včera nebolo možné, je dnes normálna realita, o ktorej vraj mal každý vedieť. A je to na občanoch, aby sa starali. Pardón, ešte lepšia je verzia, že sa má starať štát. Ten štát, ktorý bol ešte včera napádaný zo všetkých strán hyenami, je zrazu dnes už dobrý, aby našich teoretikov nezasahovania bral do záchranných člnov. Kto ich ale mal postaviť, keď veriaci len bľačia v kostoloch a nik archu nestavia? Prečo ich boh nevaruje, vie síce len on sám, ale jedna odpoveď sa ponúka – už ich raz utopil, aj teraz ich nemá rád a kľudne to spraví znova.
Správa IPCC, ktorá sa vydáva raz za sedem rokov, ukazuje, že otepľovanie zasiahne poľnohospodárstvo a infraštruktúru ešte ničivejšie, ako sa dosiaľ predpokladalo. Niektoré modely hovoria, že po roku 2030 môže výnos vybraných plodín klesnúť len pre suchá a vysoké teploty približne o štvrtinu. Upozorňujem – to je pokles len dôsledkom tepla, nehovorí nič o ďalších vplyvoch, ako napríklad nedostatok fosílnych palív potrebných na obrábanie polí a nedostatku hnojív, bez ktorých sa produkcia rastlín prepadne o desiatky percent prakticky okamžite.
Pri dlhotrvajúcich suchách sa môže stať, že skolabuje aj zásobovanie energiou, lebo voda dôjde aj elektrárňam.
Slová profesionála
Zacitujme klimatológa Jozefa Pecha:
"Je to podobné ako s rýchlo rozbehnutým vlakom, ktorý už nedokážeme zastaviť, no môžeme ho aspoň spomaliť. Globálna klíma má svoju zotrvačnosť a nedokáže svoj dlhodobý vývoj zmeniť podľa toho, ako si želáme. Prejavuje sa to aj v tom, že momentálne zažívame dôsledky našich emisií, ktoré sme do atmosféry vypustili pred 40 či 50 rokmi. Pre nás to dnes znamená to, že aj keby sme teraz zastavili všetky emisie, otepľovať sa bude minimálne do konca storočia. Zastavenie antropogénnych emisií a vyriešenie našej závislosti od fosílnych palív je však v najbližších rokoch nereálne, preto je potrebné, aby sme v súčasnosti mali pripravené aspoň rámcové opatrenie, ako sa tejto rýchlej zmene prispôsobiť.
Štyri stupne do konca storočia sú dnes veľmi reálny scenár, pokiaľ budeme využívať fosílne palivá tak ako doteraz. Pre porovnanie na konci poslednej doby ľadovej bola priemerná globálna teplota o päť stupňov nižšia ako je teraz. Bol by to teda obrovský a veľmi rýchly klimatický skok. Ak by sa nakoniec oteplilo o 4 stupne, klimaticky by sme sa vrátili do obdobia pred 15 až 20 mil. rokmi. Na Slovensku vtedy boli skôr suchšie savany alebo subtropické lesy, v ktorých rástla bujná vegetácia a žila exotická fauna. Veľkým problémom budú ďalej extrémne výkyvy počasia, ktoré takto rýchlu zmenu klímy budú sprevádzať. Tomu sa budeme musieť prispôsobiť, ak má naša civilizácia prežiť."
Niektorí hovoria, že sú to len poplašné správy, ale klimatológ je, naopak, ešte povinný optimista, lebo v poslednej vete hovorí, že sa tomu budeme musieť prispôsobiť. To je,samozrejme, omyl, tomu sa totiž táto spoločnosť, ako ju poznáte, naozaj prispôsobiť nedokáže.
Všetci, ktorí zažili súčasnú a minulú zimu a majú viac ako desať rokov môžu sami porovnávať extrémy, aké nikdy predtým neboli. Povodne a vysoké vody, ktoré predtým neboli. Ja viem, každý malomeštiak chce veriť, že jeho drobné investície na burze sa vrátia, že jeho pravidelné denné chodenie do králikárne, aby tam prekladal spisy z pravej strany na ľavú a potom opačne, má zmysel a prospieva ľudstvu a budúcnosti. Ale mýli sa. Príroda znova všetkým pripomína, že tzv. HDP, do ktorého si ľudstvo nadšene ráta ako ohromné plus, keď sa pravou rukou poškrabe na ľavej, keď zaberie ďalšiu ornicu či les pre obydlia hlupákov, obchody nenažrancov a výrobné haly na plechové haraburdy – príroda pripomína, že to všetko je nezmysel, že to všetko nie je plus, ale mínus.
Citujem ďalej:
"Za posledné približne dve storočia pozorujeme desaťnásobne rýchlejšiu zmenu globálnej teploty, akú vieme zdokumentovať z geologických údajov z čias pred industriálnou dobou. Absolútny nárast nie je až taký podstatný, dôležitejšia je rýchlosť s akou sa zmena deje. "
Je škoda, že ľudstvo nemá satelitné fotografie zeme spred päťsto rokov. Každý by ich mohol porovnať so súčasnými a okamžite by videl, v čom je problém.
Tak sa aspoň skúste pozrieť do zrkadla.
Pomohlo?
zdroj: smetiaren
Princíp je časový horizont. Uznám, že som ti to nevysvetlil.
V smerovaní sa možno zhodneme, ale práve "predpovede", ktoré udávajú presný čas, ktoré sa odvolávajú na bibliu či podobné zdroje, a ktoré predpokladajú absolútnu katastrofu dehonestujú objektívne prognózy, ktorú ľudia už aj tak ťažko akceptujú.
Moje tézy k téme teda sú:
1. o ničom sa nedá povedať, že nastano "o pol roka". Tieto veci sú globálne rýchle, ale z pohľadu ľudského života to nemusí tak vyzerať. I keď samozrejme, nejaká katastrofická drobnosť sa môže prihodiť (svatá helena, Palma s príivovou vlnou okolo 100 metrov smerom na východné americké pobrežie, to sa podľa geológov môže stať ľahko aj zajtra. alebo o sto rokov)
2. Nič nie je nikde napísané, samozrejme. Iba ak toto: Nik nevie ani dňa, ani hodiny.
3. Nebude sa jednať o vyhynutie ľudstva. To je zbytočné strašenie. Netrúfam si odhadnúť percenta. Napríklad John Greer je z tých čo píšu, že to nemusí byť dramatické, čiže polčas vymierania ľudstva môže tak jedna dve generácie. Nazval to Long descent a podľa podobných teórií ľudia (okrem detí) ani nebudú zomierať hladom, len tak predčasne, ani si neuvedomia, ako z generácie na generácie ľudstvo upadlo.
Vlastne podobne, ako si to vlastne neuvedomujú už dnes:)
Ale ja to celé principiálne nechcem dramatizovať. Vo VYSPELYCH, ale naozaj vyspelých krajinách, konkrétne napríklad Nemecko a Rusko , dochádza k poklesu elitnej populácie prirodzene a bezbolestne. Ale - to je elitná populácia. Inde to nebudú mať tak ľahké.
NASA varuje, že súčasná civilizácia smeruje ku kolapsu (Pravda)
Zrazu je už tých konštatovaní problémov toľko, že sa nedá rozpoznať, ktoré sú autentické a ktoré len odozvy.
Fascinujúca ale je tá v negatívnom zmysle slova bohorovnosť: masmédia, ktoré ešte dovčera tupým hoviadkam opakovali, že nemajú na nič myslieť, len žrať svoj prídel žvanca, zrazu teda bohorovne vyhlásia:
"Je kríza, nie len finančná, aj kríza ZDROJOV, aj kríze PREMNOŽENIA - je to VAŠA chyb, vy, dobytok, sa starajte o seba, my si umývame ruky, vy ste nevedeli, že to takto skončí?"
Ak to ešte celkom tak nie je, bude to tak otvorene zajtra.
Odporúčam každému chovnému kusu, aby si pripravil zbraň a potom, keď to tak bude, si to išiel vybaviť s prvým zodpovedným, ktorého bude mať v dosahu. Lebo pokiaľ to naozaj dovedú tak ďaleko, pokial sa civilizácia utrhne a spadne do vyžratej púšte, bude platiť Danteho: Zanechajte nádeje.
A kto ti bráni spomenúť si na seba?