Katastrofa sa už zastaviť nedá

Toto, žiaľ, nie je žiaden Prvý apríl.

Medzivládny panel o zmene klímy (IPCC) vydal v týchto dňoch druhú časť správy o zmenách v klíme planéty. Zmeny potvrdzuje čoraz viac nepochybných dôkazov. Počasie bude ešte viac abnormálne, niektoré krajiny by sa mali pripraviť na záplavy.  Správa sa na rozdiel od minulosti menej zameriava na predpovede, ale viac na empirické fakty. Je to aj logické, pretože kým  ešte nedávno to bola záležitosť budúcnosti, teraz je to už súčasnosť, ktorú možno vedecky merať a dokázať.

IPCC zdôrazňuje, že všetky doteraz skúmané vplyvy, napríklad okysľovanie povrchových vôd, väčší výskyt prívalových dažďov a dlhšie obdobia tepla a sucha, sa potvrdzujú.

Oteplenie spôsobí ohrozenie celých ekosystémov a vynúti si presun tisícov druhov morských aj suchozemských druhov zvierat, čo môže mať nepredvídateľné následky. Človeka však prudká zmena klímy ohrozí aj priamo.

 

Najviac budú postihnutí hominoidi

Zmeny postihnú nielen prírodné ekosystémy, ale najviac postihnú ľudské spoločenstvá, ktoré sú neflexibilné, neprirodzene rozrastené a labilné.

Podľa správy človek už proces nedokáže zastaviť, vedel by ho len zmierniť alebo sa prispôsobiť tak, aby sa vyhol najhorším dôsledkom. Ale spoločnosť, vedená primitívnymi ideológiami, ako napr. tzv. "neviditeľnou rukou trhu" a podobne, nie je schopná prakticky nič v tomto smere podniknúť. Koniec-koncov, nie je schopná ani zrušiť absurdný mechanizmus prechodu na letný čas, ako môže zvládnuť extrémy počasia?

Súčasná spoločnosť dokáže kritikov a varovné hlasy všeobecne len odmietať a zosmiešňovať. Robila to doteraz a mnoho hlupákov to bude robiť až do svojho trpkého konca. Súčasná moc je založená na klamaní a tak to robí aj s predpoveďami vývoja.

Potom ale príde bod zlomu a zrazu – to, čo včera nebolo možné, je dnes normálna realita, o ktorej vraj mal každý vedieť. A je to na občanoch, aby sa starali. Pardón, ešte lepšia je verzia, že sa má starať štát. Ten štát, ktorý bol ešte včera napádaný zo všetkých strán hyenami, je zrazu dnes už dobrý, aby našich teoretikov nezasahovania bral do záchranných člnov. Kto ich ale mal postaviť, keď veriaci len bľačia v kostoloch a nik archu nestavia? Prečo ich boh nevaruje, vie síce len on sám, ale jedna odpoveď sa ponúka – už ich raz utopil, aj teraz ich nemá rád a kľudne to spraví  znova.

Správa IPCC, ktorá sa vydáva raz za sedem rokov, ukazuje, že otepľovanie zasiahne poľnohospodárstvo a infraštruktúru ešte ničivejšie, ako sa dosiaľ predpokladalo. Niektoré  modely hovoria, že po roku 2030 môže výnos vybraných plodín klesnúť len pre suchá a vysoké teploty približne o štvrtinu. Upozorňujem – to  je pokles len dôsledkom tepla, nehovorí nič o ďalších vplyvoch, ako napríklad nedostatok fosílnych palív potrebných na obrábanie polí a nedostatku hnojív, bez ktorých sa produkcia rastlín prepadne o desiatky percent prakticky okamžite.

Pri dlhotrvajúcich suchách sa môže stať, že skolabuje aj zásobovanie energiou, lebo voda dôjde aj elektrárňam.

 

Slová profesionála

Zacitujme klimatológa Jozefa Pecha:

"Je to podobné ako s rýchlo rozbehnutým vlakom, ktorý už nedokážeme zastaviť, no môžeme ho aspoň spomaliť. Globálna klíma má svoju zotrvačnosť a nedokáže svoj dlhodobý vývoj zmeniť podľa toho, ako si želáme. Prejavuje sa to aj v tom, že momentálne zažívame dôsledky našich emisií, ktoré sme do atmosféry vypustili pred 40 či 50 rokmi. Pre nás to dnes znamená to, že aj keby sme teraz zastavili všetky emisie, otepľovať sa bude minimálne do konca storočia. Zastavenie antropogénnych emisií a vyriešenie našej závislosti od fosílnych palív je však v najbližších rokoch nereálne, preto je potrebné, aby sme v súčasnosti mali pripravené aspoň rámcové opatrenie, ako sa tejto rýchlej zmene prispôsobiť.

 

Štyri stupne do konca storočia sú dnes veľmi reálny scenár, pokiaľ budeme využívať fosílne palivá tak ako doteraz. Pre porovnanie na konci poslednej doby ľadovej bola priemerná globálna teplota o päť stupňov nižšia ako je teraz. Bol by to teda obrovský a veľmi rýchly klimatický skok. Ak by sa nakoniec oteplilo o 4 stupne, klimaticky by sme sa vrátili do obdobia pred 15 až 20 mil. rokmi. Na Slovensku vtedy boli skôr suchšie savany alebo subtropické lesy, v ktorých rástla bujná vegetácia a žila exotická fauna. Veľkým problémom budú ďalej extrémne výkyvy počasia, ktoré takto rýchlu zmenu klímy budú sprevádzať. Tomu sa budeme musieť prispôsobiť, ak má naša civilizácia prežiť."

 

Niektorí hovoria, že sú to len poplašné správy, ale klimatológ je, naopak, ešte povinný optimista, lebo v poslednej vete hovorí, že sa tomu budeme musieť prispôsobiť. To je,samozrejme, omyl, tomu sa totiž táto spoločnosť, ako ju poznáte, naozaj prispôsobiť nedokáže.

 

Všetci, ktorí zažili súčasnú a minulú zimu a majú viac ako desať rokov môžu sami porovnávať extrémy, aké nikdy predtým neboli. Povodne a vysoké vody, ktoré predtým neboli.  Ja viem, každý malomeštiak chce veriť, že jeho drobné investície na burze sa vrátia, že jeho pravidelné denné chodenie do králikárne, aby tam prekladal spisy z pravej strany na ľavú a potom opačne, má zmysel a prospieva ľudstvu a budúcnosti. Ale mýli sa. Príroda znova všetkým pripomína, že tzv. HDP, do ktorého si ľudstvo nadšene ráta ako ohromné plus, keď sa pravou rukou poškrabe na ľavej, keď zaberie ďalšiu ornicu či les pre obydlia hlupákov, obchody nenažrancov a výrobné haly na plechové haraburdy – príroda pripomína, že to všetko je nezmysel, že to všetko nie je plus, ale mínus.

 

Citujem ďalej:

"Za posledné približne dve storočia pozorujeme desaťnásobne rýchlejšiu zmenu globálnej teploty, akú vieme zdokumentovať z geologických údajov z čias pred industriálnou dobou. Absolútny nárast nie je až taký podstatný, dôležitejšia je rýchlosť s akou sa zmena deje. "

 

Je škoda, že ľudstvo nemá satelitné fotografie zeme spred päťsto rokov. Každý by ich mohol porovnať so súčasnými a okamžite by videl, v čom je problém.

Tak sa aspoň skúste pozrieť do zrkadla.

Pomohlo?

 

 

zdroj: smetiaren

 
Prasiatko
Norman, gratulujem k peknému pravdivému článku. Naopak sa mi nepáči, že si zanovito odmietaš spojiť 2a2. Na jednej strane si si vedomí katastrofickosti situácie, (minule o zemetraseniach moje slová podporila svojim článkom kritizujúc fracking aj T. Spencerová) no napriek tomu veríš, že zmeny a koniec sa udejú pomaly. Už sa deje(jú) a bude (je) to drastické. Tento rok to odskáče najmä Amerika, o pár rokov my Európania.
Kolodej
ale su si taki isti tym, ze tieto zmeny sposobuje clovek a nie prirodzeny lolobeh? Malo byt kolobeh ale aby som nevyznel narcisticky, dal som lolobeh :)
Norman
O toto sa vedie dosť zbytočný spor. Je možné, že to s tým CO2 je dosť otázne, a že oteplovanie nespôsobuje ľudstvo. To ale na celej problematike moc nemení. Na druhej strane, ako som napísal na konci - pozrite sa satelitné snímky. A potom sa pozrite na ohryzené jablko. Pozrite si púšte. Niet čo dodať.
Norman

Princíp je časový horizont. Uznám, že som ti to nevysvetlil.

V smerovaní sa možno zhodneme, ale práve "predpovede", ktoré udávajú presný čas, ktoré sa odvolávajú na bibliu či podobné zdroje, a ktoré predpokladajú absolútnu katastrofu dehonestujú objektívne prognózy, ktorú ľudia už aj tak ťažko akceptujú.

Moje tézy k téme teda sú:

1. o ničom sa nedá povedať, že nastano "o pol roka". Tieto veci sú globálne rýchle, ale z pohľadu ľudského života to nemusí tak vyzerať. I keď samozrejme, nejaká katastrofická drobnosť sa môže prihodiť (svatá helena, Palma s príivovou vlnou okolo 100 metrov smerom na východné americké pobrežie, to sa podľa geológov môže stať ľahko aj zajtra. alebo  o sto rokov)

2. Nič nie je nikde napísané, samozrejme. Iba ak toto: Nik nevie ani dňa, ani hodiny.

3. Nebude sa jednať o vyhynutie ľudstva. To je zbytočné strašenie. Netrúfam si odhadnúť percenta. Napríklad John Greer je z tých čo píšu, že to nemusí byť dramatické, čiže polčas vymierania ľudstva môže tak jedna dve generácie. Nazval to Long descent a podľa podobných teórií ľudia (okrem detí)  ani nebudú zomierať hladom, len tak predčasne, ani si neuvedomia, ako z generácie na generácie ľudstvo upadlo.

Vlastne podobne, ako si to vlastne neuvedomujú už dnes:)

Ale ja to celé principiálne nechcem dramatizovať. Vo VYSPELYCH, ale naozaj vyspelých krajinách, konkrétne napríklad Nemecko a Rusko , dochádza k poklesu elitnej populácie prirodzene a bezbolestne. Ale - to je elitná populácia. Inde to nebudú mať tak ľahké.

 

vp
Týmto článkom si si, Norman, dal sám odpoveď na otázku, prečo sa elita sťahuje, prečo ten urputný boj proti Rusom, prečo tá nenávisť. Zdroje surovín sú len bonus.  Čo sa týka presúvania centra moci, klimatické zmeny sú len jednou časťou odpovede (tí informovanejší majú pravdaže približný model, ako to bude postupovať). Ďalšie časti sa ti poskladajú správnym pohľadom na vývoj situácie.
Norman
Som myslel, že to píšem pre druhých.)   Takto: tento štýl: viem, ale nepoviem, zistite si sami, je detinský. Nie si prvý, čo ho používa, ale zatial to s ostatnými išlo len dole vodou. Nebudem menovať:)
Gunter Falchrum
  Momentalne žijeme v dobe Interglacialu, už z nazvu pochopíte o čo ide, trva už cc 10-12 tisic rokov, po nej nastane opäť doba ladova ako sa vravi
Gunter Falchrum
cca* Neviem či ludstvo môže nejako pozitvne (vo svoj prospech)  ovplivnit klímu, ak vôbec nejako
Náhodný okoloidúci
Môže, vypúšťaním CO2 a metánu. Ale ľudia sú veľmi často kritizovaní práve preto, že niečo (intuitívne?) robia správne. Lebo niekomu by viac vyhovovalo, keby robili chyby a hlúposti.   To máš ako v politke - za každou pochvalou z EÚ a zo zámoria na našu adresu hľadaj špinavosť. Ale ak ťa tieto dve entity kritizujú, vieš, že si na dobrej ceste. Skutočne dobrej.
Klíma
Naše emisie su nic v porovnani z množstvom metanu ktory sa uvolní z dna svetoveho oceanu každy rok
Norman
na ich mnostve a vplyve sa očividne ani špecialisti nedohodnú. Ale zaberanie a ničenie pôdy, odlesňovanie, spotreba fosílií a iných nerastných surovín, výroba neoriridzených chemikálii vo veľkom, spalovanie ako také vo veľkom - veď ľudstvo doslovne založilo veľký požiar a udrživa ho. To všetko má vplyv na prostredie, na počasie a možno aj konkrétne na teplotu. Ak aj na teplotu nie, tak tie prvé  dva faktory, prostredie a počasie, určite.
butrus
Norman, teraz si to pomenoval presnejsie.. Je fakt ze sa s klimou nieco deje, aj to ze je to pravdepodobne vplyvom cloveka.. Len zapadni "odbornici" nepomenovali dej spravne a ani jeho priciny.. Ono ani tak nejde ako o proces konstantneho oteplovania, ci o sklenikovy efekt.. Presnejsie by bolo Destabilizacia klimy - prudke zmeny a vykyvy.. Vinu by som nehladal v plynoch, ale v masivnom odlesnovani pre priemyselne a agretechnicke ucely.. Po druhej sv.vojne nastal rozmach polnohospodarstva vo velkom. Lesy pomahaju zadrziavat vodu v zemi.. Udrzuju relativne chladny povrch zeme.. Pri masivnom odlesneni, sa vyparuju masy vody, zem prehrieva, vznikaju obrovske teple vzdusne prudy a klima krajiny sa meni.. Poda eroduje, menej prsi a ak prsi tak su to privalove dazde. Nadmerne teple vzdusne prudenia, od prehriatych poli a zeme sposobuju v atmosfere este vacsie turbulencie, co napomaha aj tvorbe krupov vo vacsich vyskach.  Teply a studeny vzduch sa castejsie presuva z miesta na miesto, sprievodnym znakom byvaju aj vichrice.. Ani za feudalizmu sa netazilo drevo v tak velkom meritku ako dnes. Nasledok kapitalizmu a sebadestruktivnej politiky. Mas pravdu, zem sa meni na ohryzene jablko..
butrus
Pod menom jardob mi sem nejde pridat komentar...
admin
Už tu existoval jeden užívateľ "jardob". Vhzľadom na to, že tu v minulosti vzniklo veľa spamových používateľov, a niektoré ešte zostali v systému, a pravdepodobne aj tento "jardob" je jeden z takých mrtvych duší,   tak sme ho - na tvoj podnet, teraz uvoľnili.
Náhodný okoloidúci
To tvrdí aj Michal Kravčík a alarmistická lobby ho za to nenávidí. Ako sa hovorí, ľudia nemajú radi lož, ale pravdu priam nenávidia.
Norman
Áno, určite existuje vrstva klimatológov, profi či amatérov, ktorí zdôrazňujú dôležitosť svojich inoformácií, teda samých seba. Potom existujú tie dohody, ktoré zavádzajú predaj CO2 - to už vyzerá naozaj ako špinavý politický podvod. Ale tieto klima veci už prešli z teoretických "makro" vrstiev do praktického "mikro" videnia normálneho človeka. A ako sme sa zhodli s Butrusom - ak aj klíma je ťažko pochopitaľná, celková ekologická degradácia zeme, lesov, riek, morí  a podobne je evidentná. Neviem, skôr mi to pripomína to isté ako v politike a spoločnosti vôbec - nik nechce vidieť problémy  a múr na konci slepej uličky. Možno je to len otázka mentality - pesimismus versus optimismus. Povedzme, že nevieme, ale aj tento čláok sa zaoberá tým, že oficiálne už systém prestáva byť optimistom. To, že sa mení mienka aj tých, čo včera mali iný názor. Aj ja som donedávna tieto veci považoval za nepodstatné a vlastne doteraz sa nimi nezaoberám - ale keď už aj tí, čo ma včera ubezpečovali, že bude všetko ok dnes hovoria, že voda bude len desať centimetrov nad moje uši - začínam sa aj okoľo tohto problému mierne znepokojovať:)
s1
http://youtu.be/zC1k5hmWyGE  - videjko od Jonesa k téme
baloo
na svete, a to: treba veci nayvať pravým menom. Akonáhle by sa to dalo, hneď by sa dali všetky problémy riešiť. Lenže sa nedá, lebo práve preto máme v hlavičkách umelo nesýpané hromady nepotrebných až zavádzajúcich mémov od dualizmu ľavice/pravice po bozóny. Drvivá väčšina týchto pojmov nie je potrebná k pomenovaniu a chápaniu sveta ale zároveň nenechajú, aby človek napr. došiel na princíp "svätej trojice" duch-duša-dych. For ekzampel, a to som maďar. Bolo by toho oveľa viac aj v rámci "reformovanej" modernej slovenčiny, neviem, či tu niekto študúval echt staromódnu sakrálnu sanskrtskú literatúru, ja trošku hej a ako maďar môžem povedať, že slovenčina a sanskrt sú hooodne blízke... No skúste tipnúť, čo znamená sanskrstké sloveso IEBHATI ;-)
Le Bleu
a že posvätný jazyk. :)
Kolodej
teba som tu zachytil ako posielas niekoho sadit krumple :) tak pre inspiraciu   /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} http://leva-net.webnode.cz/products/podivuhodna-zahrada-igora-ljadova/di...
Lubov
 Hej,snažím sa vrátiť k tej pôvodnej zemitosti,ako sa dá. Vďaka za tip , prežijú len najsilnejší jedinci.Brat mi hovorí,že zemiaky a kapusta,to je naša zahraničná politika . Ja dodávam,že  ešte aj filter na vodu. Inak,Lubov nie je myslené ako Láska, je to Jupiterov mesiac :-)
Le Bleu
A ja som si myslel, že Ruska. Ktorá si nepotrpí na mäkčeň.
Kolodej
len premyslam, cim je to sposobene - ci prechodom do 1246 dimenzie alebo vekom :)) Jupiterov mesiac? No kym to nie je podla Venusinho pahorku je dobre :))
Lubov
Nie je to vekom,kamarát,spôsobuje to návrat niečoho,čo bolo dosť dlho odkopnuté,posmešne nazývané sedliackym rozumom.Onedlho(čo ja viem,tak 10 rokov?),bude sláviť slávny návrat.Ty to ešte necítiš ? Potenciál máš. To vyrovnávanie živlov,veď je to vo vzduchu.-)).Voda,vzduch,oheň a zem.Kiež by sa to konečne tak nejako harmonicky premiešalo,nech sme už konečne všetci šťastní. (nie je myslené ironicky,ale naozaj úprimne) Pokojne sa mi smejte,aká som starosvetská,všetci sa bojíme toho istého,čoho sa bál už Gilgameš.Aj Dante aj ja.
Kolodej
aj ja si myslim ze nieco sa meni. Neviem to zadefinovat, vidim to na ludoch a ich reakciach. Vpred k svetlym zajtrajskom :)
Lubov
Kolo (familiárne som si dovolila),chcem sa spýtať,si tá istá entita,čo chodí aj na Leva ? Lebo aj tam je jeden Kolodej.To by ma potešilo, keď som bola mladá,hovorili sme tomu" stretol sa tu  jednonaliaty kolektív" Norman sa o Ksb vyjadril dosť kriticky,ako o marxizme v inej farbe,tak len čakám na príležitosť,ako sa ho na to opýtam.A ešte tip,na SV celkom dobré relácie Na historickej vlne ,to,čo je súčasné tam nájdeš.
Kolodej
ja som. Chodi tam aj Norman si myslim :) len neprispieva hehe.Ty si tam kto? D.I? A je tu aj ushiro, mat4 a myslim este niekto, ale si neviem spomenut. Co sa tyka KSB - este som sa don nepustil - zatial dajme tomu kritickym okom sledujem vystupy. Ale ked sa don pustim, potom sa spytam Normana aj ja ze preco. A ci ich teda cital :) SV ma na moj vkus prilis jedoduchy format (z tych par relacii co som pocul). Pravidelne/nepravidelne pocuvam len Ziarislava, aj kvoli hudbe. Skusim tu NHV :)
Norman
Leva sa mi najskôr páčilo, ale potom nejako ... To KSB, takto - aktívne to tu propagoval Slaven, tak mi to aktivne začalo liezť na nervy. Ale mám proti tomu 3 veci: 1. Obsahovú - nie je to ucelený pomáhajúci svetonázor, je to taká scholastická hromada poučiek hlavne o spoločnosti 2. Je to obsiahle, je to zámerné robenie vedy, čím viac kapitol, tým lepšie ... 3. priamo pri zdroji to propagujú takí rôzni hochštapler ... mám dojem. ( a ešte jednu - je to neoverené praxou) To je taký môj osobný názor. Keby niekto prišiel, že mám študovať hinajánovský budhizmus, mal by som podobný pocit: nie, to všetko študovať nemá zmysel, tá scholastika nemá zmysel. Keby niekto prišiel, že v Belánskych Tatrách objavil zlato, stačí trocha pokopať a nájde sa, tak by som tiež nekopal. Možno tam je, niekde, niekoľko gramov, ale kto sa má hrabať v tých tonách hlušiny? Ale zas - aj neúspešné hladanie je lepšie, ako ničnerobenie.) Ak na to máte čas a nervy a tie iné veci ...  
Kolodej
uvidime. Potom spravim vystup, len ci sa mi bude chciet zliezt k Vam dole z tej velkej vysky, kam sa citanim vysvihnem hehe. A ano, nie je to svetonazor. Asi najlepsie pomenovanie z toho co som zatial pochopil, je okuliare. A vcul buc mudry :)
Norman
Akože pojmový aparát, nie? :) Že je to len "spoločnosťnázor", nie "svetonázor". A to myslím vážne, je primálo. A ešte som si spomenul - aj N to išla študovať a už sa nevrátila :-o. :)
Lubov
 Dobré ráno, dík,že si sa vyjadril. Keď si povedal,že marxizmus v zelenom,myslela som na nebezpečenstvo  novej elity,novej hierarchie....a zas pekne dokola.Toto ,čo píšeš,sa mi zdá v podstate dosť subjektívne,takže možno zmeníš názor.Ale ten postreh,že prečo tak veľa teórie,prečo tak  veľa ťažko zrozumitelnej teórie,beriem určite. Veď je tu Ocamova  britva .Ale uznajme ,že nejde o fazulky.Asi pred 7 rokmi som sa po prvý krát dostala k názoru,že jhwh je umelý produkt,cielene vytvorený niekým na ovládanie ostatných, drsné,démon Mamon,čo sa tvári ako boh. Bola to vtedy ešte silná káva aj na mňa,agnostika.Ale dnes už sme inde a o ďalších pár rokov,budeme zas inde. Tá miera klamstva,čím sme museli prejsť,to,že sa nesmie ani ceknúť o eugenike,jednoducho v podstate o ničom ,čo je pravdivé.... nová koncepcia je zúfalo potrebná.Len to hladanie...aké zložité,keď ešte človek musí každý deň aj variť.Napriek tomu, neostáva nám nič iné,ako hladať.
Norman
Presne si to vystihla :) Vážne, je toho vela treba opatrne, skepticky. Ako ktosi povedal, knihy sú ako jedlo - mnohé stojí za pohľad, k viacerým stojí za to privoňať, niektoré aj ochutnať, ale len naozaj zopár je hodných zjedenia a strávenia. A väčšinou sa nič nové neobjaví, je to len premieľanie starých konceptov - preto som povedal, že je to marxizmus. Po skoro storočí marxizmu v Rusku je tam dôkladne zakorenený a prenikol do všetkého. Nie že by to bolo fatálne, ale nie je to ono, zvlášť pre našinca nie. Minule som spomínal: "peklo" jestvuje, ale démoni nie .) Démoni určite nie. Možno anjeli :), možno ježiško:), ale démoni nie. Existujú mýty - zlé, škodlivé mýty, mnohé zámerne vytvorené, žijúce vlastným životom, akoby džin vypustený z flaše - ale len akoby, žiadni démoni, ani zo srandy. Peklo hej, pekla je dosť, to robia ľudia sami, aj príroda, pekla je veľa, aby sa nezdalo, že som slepý optimista. Ale medzi peklom a akýmikoľvek démonmi je podstatný rozdiel. A toto už nie je len subjektívna pravda, to myslím vážne.)
Kolodej
len mi upresni, ktoru relaciu mas na mysli, kedze s nazvom "NHV" tam nie je :)
Lubov
http://www.slobodnyvysielac.sk/mimoriadny-host/m5/p19/r31 Jasne ,sekla som sa,pardon.Je to správne História na dlani    10.2.2014 (My dali sme sa do služieb ducha,preto musíme prejsť cestu  života tŕnistú) Teda je to trochu iný pohľad na štúrovcov,taký .... je to dobré,skromne si myslím. Ty ako súčasný, moderný človek ,iste tam nájdeš paralely. Dnes večer dám Huďa Ukrajinu,je tam nový Žiarislav,ale to zrejme vieš. Ešte je spln,tak na okraj, a k nemu patrí dobrá hudba.Prídem na Leva za Tebou.-)  
Norman

NASA varuje, že súčasná civilizácia smeruje ku kolapsu (Pravda)

Zrazu je už tých konštatovaní problémov toľko, že sa nedá rozpoznať, ktoré sú autentické a ktoré len odozvy.

Fascinujúca ale je tá v negatívnom zmysle slova bohorovnosť: masmédia, ktoré ešte dovčera tupým hoviadkam opakovali, že nemajú na nič myslieť, len žrať svoj  prídel žvanca, zrazu teda bohorovne vyhlásia:

"Je kríza, nie len finančná, aj kríza ZDROJOV, aj kríze PREMNOŽENIA  - je to VAŠA chyb, vy, dobytok, sa starajte o seba, my si umývame ruky, vy ste nevedeli, že to takto skončí?"

Ak to ešte celkom tak nie je, bude to tak otvorene zajtra.

Odporúčam každému chovnému kusu, aby si pripravil zbraň a potom, keď to tak bude, si to išiel vybaviť s prvým zodpovedným, ktorého bude mať v dosahu. Lebo pokiaľ to naozaj dovedú tak ďaleko, pokial sa civilizácia utrhne a spadne do vyžratej púšte, bude platiť Danteho: Zanechajte nádeje.

Prasiatko
Panebože, kvik, Ty si čítal Božskú komédiu Dante Alighieriho? :O vzdelaný mladý muž...:)
Norman
bolo to neuveriteľne nudné. Ten chlap nemal ani poňatia, čo je to peklo.
nick88
toto? http://www.youtube.com/watch?v=0-QMzRNdTfY alebo toto? http://www.youtube.com/watch?v=EpgDsclzlfc čiň čertovi dobre peklom sa ti odmení.    
nick88
ak sa niekomu podarí spomenúť si na seba, teda sa uvedomí vo svojej čistej podstate, vyčistí si razom vlastné vedomie a zistí, že žiadne "peklo" po nábožensky nie je a že sa len ako nálepka napr. Jožo, či Fero vynoril vo svete zabudnutých v 3D, ktorých pohltili ich deštruktívne výtvory vzniklé z emocii nenávistí, žiarlivostí, túžby po moci atd., a stále dokola to isté iba to akosi si nikto nechce uvedomiť  - to je to čo sledujú iné bytosti, ktorých myslenie nemáš šancu Norman pochopiť  - sledujú to ako toto človek dokáže z emocii spojenými s chorými myšlienkami vyprodukovať toto deštruktívne a dokáže ísť človek proti človeku a  prečo ked to má takú silu ten človek nepoužije iné emocie a nedokáže si pomôcť. Emocie človeka ich strašne priťahujú - teda tá zvláštna sila ale v podstate sila je v niečom inom, skutočná sila je o niečom inom. Svojimi slovami spriada človek pavučiu sieť a tvorí si žiaľbohu hlavne pre seba miesto v astráli a to nie je bohviečo. Vychádza odtiaľ hrozný zvuk. Tomuto miestu sa pri "vytelesňovaní" každý toho znalý vyhýba. Zona pekelné myšlienky ľudských bytostí, miestom aj dravcov. Byť spútaný v astráli do pavučín zamotaných nízkoenergetickými myšlienkami kde po čase človek stratí posledné zvyšky vedomia a zostane len ako spútaná myšlienka. a kúsok Danteho ked ho Prasiatko spomenul. Prasiatko parli ľ italiano? Peklo - Božská komédia - Dante: ... Len veci večné boli prv. A hrádza večná som tiež: mnou končí sa púť zemná. Nedúfaj nik: nik nevyjde, kto vchádza.
Norman
Ešte si sa nikdy na seba nepozrela, a dobre to vieš. Stále len opakuješ frázy, ktoré si počula. Tvoja podstata? Azda si nemyslíš, že tvoja "čistá podstata", tvoje "vlastné vedomie" si ty? To je univerzál, kde sa "ty" už dávno skončilo.  Ale tvoje ty je to, čo píšeš - "nenávisti, žiarlivosti a túžby", ktoré prýštia aj z tvojich príspevkov. Samozrejme, že aj mojich, ale ja o nich viem. Tie svoje dobre poznám a používam ako akúkoľvek inú prírodu. Ty nie. V skutočnosti všetci ľudia, ktorí o pekle žartujú (ako ty vyššie humornými linkami) sa pekla boja. Veď aj píšeš: "iné bytosti ...", ".. byť spútaný v astráli do pavučín..." Vidíš, že keď si sa zamyslela, tak si peklo v sebe našla. Ale čo je horšie, svojho pekla sa asi nikdy nezbavíš.   Hovorím to však iba tebe, toto sú kruté pravdy a nechcem, aby o nich každý vedel a trápil sa.

nové