Keystone XL

Kauza ropovodu Keystone XL z Kanady do USA - novej vetvy ropovodu Keystone spôsobila vážnu roztržku medzi kanadským premiérom Stephenom Harperom a americkým prezidentom Barackom Obamom. Dôvodom bola požiadavka Bieleho domu, aby kanadská spoločnosť TransCanada, ktorá má ropovod vybudovať, pripravila štúdiu s novými trasami.


Toto rozhodnutie predĺži štart výstavby s celkovými investičnými nákladmi 7 miliárd dolárov o vyše roka. TransCanada donedávna tvrdila, že je možná jediná trasa - tá, ktorú firma naprojektovala, ale už dnes má vraj pripravené alternatívy.


Proti ropovodu, ktorý chce kanadská spoločnosť TransCanada vybudovať v ekologicky citlivých oblastiach Nebrasky zásobujúcich vodou niekoľko amerických štátov, sa v USA zdvihla taká silná vlna odporu, že téma Keystone XL môže dokonca zavážiť pri najbližších prezidentských voľbách.


Keystone XL chce Kanada využívať na transport ropy, získanej z ropných bridlíc v Alberte, na ázijské trhy. Ropné bridlice patria k najšpinavším zdrojom energie a obrovské povrchové bane postupne menia veľké plochy Alberty na prízračnú krajinu. Harpera s jeho korporátnymi ropnými chránencami podrazil nielen Obama, ale aj domáci odporcovia ťažby ropy z bridlíc. Tým sa zatiaľ darí blokovať výstavbu ropovodu Northern Gateway k Tichému oceánu, ktorý by mal dodávať ropu pre Čínu.