Kosovar ako zbraň

Vo vzťahoch Srbska a Kosova vypukla nová, mimoriadne nebezpečná kríza. Kolóna albánskych špeciálnych jednotiek vtrhla do oblasti Kosova obývaného Srbmi a začala tam hromadne zatýkať. Zadržala a vážne zranila aj občana Ruska - člena misie OSN. Aká bola reakcia Srbska - a prečo súčasné dianie zmenilo rovnováhu síl v regióne?

V utorok 28. mája o 5.00 h ráno vstúpili na sever regiónu do oblastí obývaných Srbmi tzv. Špeciálne bezpečnostné sily Kosova (ROSU). Približne 200 ozbrojencov ROSU, podporovaných obrnenými vozidlami a dvojicou obrnených transportérov, sa pohybovalo v dvoch kolónach po ceste z Mitrovice na sever smerom na Zubin Potok. Napoludnie vyčistili údolie rieky Ibar s Leposaviči, utrpeli však straty.

Srbské obyvateľstvo si už dávno vypracovalo systém varovania pred nebezpečenstvom. Sirény zneli, keď boli Albánci ešte len v Mitrovici a konvoj špeciálnych jednotiek Albánska sa začal presúvať na sever. Preto sa na ceste rýchlo objavili barikády, ktoré museli Albánci prerážať. Používali ohlušujúce granáty, ale situácia sa rýchlo vyostrila a na niektorých miestach sa začali prestrelky. Albánske zdroje tvrdia, že traja policajti boli zranení. V čase písania tohto článku (Vzgľjad, 28. mája popoludní) pokračovali na niektorých miestach pri Zubinom Potoku sporadické šarvátky.

Srbský prezident Alexander Vučič uviedol srbskú armádu do bojovej pohotovosti a okamžite zvolal bezpečnostnú radu. Následne šiel do parlamentu. Podľa najnovších údajov z Prištiny, prezident neuznaného Kosova Hašim Tači pripravuje v najbližších hodinách vyhlásenie o mobilizácii miestnej armády, ktorá vznikla v rozpore so stanoviskom EÚ.

Kosovský premiér Ramus Haradinaj informoval misie OBSE, OSN a NATO, že ide výlučne o policajnú operáciu zameranú na „boj proti pašovaniu a organizovanému zločinu“, a preto ROSU má údajne právo vtrhnúť na sever regiónu so zbraňami. Nie je to pravda. Ozbrojené osoby albánskej štátnej príslušnosti za žiadnych okolností nesmú vstúpiť do srbských obcí, ale koho to kedy v Prištine zaujímalo. Toto nie je zďaleka prvá provokácia, len teraz prišla mimoriadne vhod. 

Formálnym dôvodom vtrhnutia na sever bolo údajné vyšetrovanie zabitia albánskeho policajta. Počet zadržiavaných osôb sa neustále aktualizuje, ale pravdepodobne ich je asi 30, väčšinou Srbov a Bosniakov, ale aj niekoľko Albáncov. Medzi zatknutými Srbmi je niekoľko dôstojníkov polície, ktorých Albánci uväznili. Albánci tvrdia, že zajali takmer 15 srbských policajtov. Zadržali aj Rusa Michaila Krasnoščova, člena misie OSN v Kosove (UNMIK).

Srbský prezident Vučič v parlamente povedal, že informoval ruské veľvyslanectvo a „relevantné orgány“. Albánske zdroje medzičasom uvádzajú, že „jeden Rus a jeden Srb boli prevezení do nemocnice v Mitrovici“, takže s najväčšou pravdepodobnosťou albánske špeciálne sily použili pri zadržaní Krasnoščova silu. Podľa najnovších údajov je vážne zranený. Zamestnanci misie OSN však majú diplomatickú imunitu.

Deň pred týmito udalosťami mal Alexander Vučič v parlamente podivný prejav, v ktorom uviedol, že útok na srbské obyvateľstvo na severe Kosova je „otázkou týždňov alebo dní“. Nemyslel na policajnú raziu s obmedzenými cieľmi, ale na masaker, aký sa udial v roku 2004. Vučič pateticky vyhlásil, že v súčasnom stave Srbsko nemôže dúfať, že sa vráti do Kosova a že "celý svet je, ako vždy, proti nám a musíme s tým aj naďalej žiť."

Toto je stará smutná srbská pieseň, prvok národnej mentality: celý svet sa obrátil proti nám, je čas hodiť flintu do žita. Vučič prakticky navrhol uznanie Kosova v realite, i keď nie slovne. Čiastočne má pravdu. Nie je možné akceptovať Kosovo, dá sa len vyrovnať s jeho existenciou. Neexistuje žiadny iný spôsob, ako by mohol civilizovaný človek súhlasil s existenciou Kosova, len ho vnímať ako jav, nie ako krajinu.

Pre Srbsko je to, ako povedal Vučič, „najhoršou národnou porážkou“, možno porovnateľnou s tureckou inváziou. Je to pravda. Len hodnotenie rozsahu srbskej tragédie je pri pohľade z obrovského a pokojného Ruska veľmi ťažké.

Koncepcia „koexistencie, ale nie uznania“ je ďalším kompromisom, ktorý Vučič vykotil. Postoje Belehradu k ďalším vzťahom s Albáncami boli vo všeobecnosti až do včerajška hlbokým tajomstvom. Ani Vučič, ani minister zahraničných vecí Ivica Dačič ani rezortný minister Dzurič ani raz jasne nevyjadrili svoj názor.

To bola pre Prištinu voda na mlyn. Albánci veľmi pozorne sledujú každé kýchnutie v Belehrade a zachytia všetko, čo vyzerá ako prejav slabosti. V istom momente sa rozhodli, že so Srbmi sa už nemusia párať a odmietli akúkoľvek formu konštruktívneho dialógu, vrátane plánu na výmenu území, ktorý sa zdal byť schválený tak vo Washingtone, ako aj v Moskve. Obaja „starší bratia“ nebrali do úvahy neochotu Kosovarcov vyjdenávať, ani ich extrémistickú tvrdohlavosť pri dosahovaní svojich cieľov. 

Teraz sa Belehradu len vysmievajú. Ak by Vučič a jeho tím neboli neustále pod najťažším tlakom z Bruselu, potom by vyslal srbské jednotky na sever Kosova už pred rokom. Teraz, po Vučičovom porazeneckom prejave v parlamente, sa Albánci rozhodli, že padajúceho stačí už len podstrčiť.

Priština verí, že Belehrad je už na lopatkách, pripravený okamžite uznať Kosovo. Svedčia o tom slová Vučiča, že „toto územie nekontrolujeme“. Priština však musí proces čo najviac urýchliť, je už unavená z čakania. Cerí zuby dokonca aj na Európanov. Albánska mentalita si vyžaduje materiálne dôkazy o víťazstve typu hlavy nepriateľa. Preto sú Albánci pripravení na ozbrojený konflikt a sú ochotní provokovať každý deň. V Kosove veria, že srbská armáda je slabá, a plán na jej opätovné vyzbrojenie ruskými zbraňami bude trvať najmenej päť rokov, takže teraz je čas konať.

Albánci si už dlho robia to, čo chcú, a Belehrad robí stále nové kompromisy a vytvára komplexný vyhýbavý jazyk. Aj teraz "budeme reagovať so zdržanlivosťou, ale budeme chrániť srbský ľud." Ako sa ale dá "zdržanlivo chrániť"? Desiatky Srbov sú zadržané, dobyté, vrátane člena misie OSN, ktorý má diplomatickú imunitu na ceste, a Vučič ide „zdržanlivo chrániť“.

Situácia sa vyvíja a môže sa stať čokoľvek. Najväčšie barikády Albánci zlikvidovali, čiastočne spálili (dym stále vidieť nad Zvečanom). V súčasnosti nemajú záujem zostať na severe, a tak strety postupne opadnú, keď len čo posledná čierna uniforma s orlom opustí srbské obce.

Čo sa však stalo 27. a 28. mája 2019, nikdy nezabudneme. Vučičov prejav, jeho nasledujúce činy, agresia Albáncov - to všetko cez noc zmenilo pomer síl v regióne.

Aspoňže bol zadržaný ruský občan nakoniec prepustený.

(Vzgľjad, 28. máj 2019)

K výbušnej situácii v Kosove a Metochiji sa dnes dopoludnia vyjadril minister zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov. Konštatoval, že za mimoriadne nebezpečnou provokáciou Albáncov na severe Kosova je USA. 

Vyjadrila sa aj misia KFOR. Nezáujem. Je im to egál.

Na otázky novinárov o provokácii Albáncov reagovala aj Európska únia. Stručne preložené z jazyka euroboľševikov, má fpiči.

Lekár nemocnice v Mitrovici dnes podvečer informoval, že ruský občan - člen misie OSN má ťažké zranenia hlavy a tváre. Podľa OSN je v "normálnom stave".

 
Norman

Áno.
V Kosove práve prebehla jedna z možných rozbušiek veľkého konfliktu.
To, čo prebiehalo v Sýrii sa môže začať priamo v Európe. Boj proxy amerických a proxy ruských síl, za účasti ich zbraní a ich žoldnierov.

A také rozbušky, ak aj nezaberú, sa môžu opakovať. Až kým jedna zaberie.

Američania chcú požiar a Východná Európu chcú obetovať, tá je pre nich bezcenná. Naopak, boja sa jej.

Ľubov

Skoro nič o ňom nevieme. A pravda je,že nás ani nejako zvláštne nezaújma.Lavíruje,ustupuje,je zmierlivý k vrahom.Asi toto si o ňom myslím. Ale čo ak je to inak? Kto konečne povie,Kosovo je Srbsko. Zatial sa všetci bojíme to povedať.

Srbi majú málo zbraní,ako je jasné ,a kašle na nich skoro každý.Akoby ani nebolo Srbska na svete,tomto posranom.

Albánci chcú Kosovo čisté iba pre seba? Predovšetkým chcú domy a všetko,čo ostane po vyhnaní ešte posledných Srbov.

Ema

ako správne napísal v debate Duda Kastorskij. Šikovné albánske špeciálne komando totiž stratilo pri terorizovaní ľudí v okolí Zubinho Potoka kabelu s tajnými dokumentami. Bol v nej podrobný plán operácie, mená a priezviská príslušníkov polície, telefónne čísla príslušníkov špeciálnych jednotiek, a tiež fotky a osobné údaje Srbov, ktorí boli zatknutí v Mitrovici, Leposaviče a Zubinom Potoku.
https://vz.ru/news/2019/5/29/979991.html

Vojnový zločinec Hašim Thači, vedúci najväčšieho európskeho súku - tržnice s narkotikami, zbraňami, ľudskými orgánmi a rádioaktívnym materiálom, vie ako trestať.

nové