Mrtvy web

Nie, nebojte sa, internet nezomrel. Dokonca ani náš portál ani zďaleka nič také nezamýšla. Reč je o jednom webe, vlastne ani nie o jednom, ale o mnohých, ktoré vyschli, zamlkli, zdochli. Takže ani neviem, či má zmysel spomenúť, že som na tom narazil pri náhodnom pohľade na  Pravé spektrum, ktorý je (aspoň zatial) explicitne mrtvy a hlavný dôvod: autori si založili vlastné blogy :-))

Je zaujímavý tento trend, nakoniec bude mať x miliárd ľudí x miliárd blogov :-) (sorry za tie smily, ale je to veselá predstava - smutnejšie je, že som musel použiť premennú ix namiesto konkrétnej číslovky, ak chcem, aby tá veta bola ešte aj zajtra aktuálna)

Ale späť k webom.

Samozrejme, každý chce mať kontrolu nad svojimi textami, svojim vizuálom a nechce byť prepletený s ľudmi, ktorých myšlienky sa logicky navzájom vždy trocha líšia. Ale táto rozdrobenosť nikam nevedie. Zas sa odvolám na spomínaný web - ďalší z dôvodov ich rezignácie bola nízka čítanosť.

No ano, ja takto chodím každú nedeľu ráno na námestie a vždy tam prídu tisíce ľudí a počúvajú ma, čo im poviem. To je bežné, podobné mítingy tam robia viacerí. Neveríte? Tvrdíte, že je to nezmysel, že ani do bežného kostola nepríde viac ľudí ako nejaká tá stovka. No vidíte,  a napriek tomu, ako to ešte stále fajn napríklad katolíkom funguje :) I keď tí podporovali svoju"čítanosť" aj nefér metódami:)

 

Ale na druhej strane sa autorom nemožno čudovať, že nemajú dych. Mám dojem, že každý z nich musel chodiť od detstva v kravate - takí sú zošnorovaní, tak skostnatene  napodobňujú formálne papierové vydania a štýly písania. Každý sa chce hrať na novinára :-) Tak to musí byť patrične sformalizované, zaškatulkované, o gramatike nehovoriac - a hlavne to musí byť také dosť neosobné - a ak osobné, tak presne tak, ako to chceme, aby to vyzeralo osobné. Atď, atď... To sa vôbec človek nečuduje, že ich tie články stoja toľko námahy.

Tento postreh sa netýka len webov, ktorých názory sú mi ľahostajné, respektíve s nimi nesúhlasím či sú mi na smiech (ako spomínané vykotené takzvané Pravé spektrum). Týka sa aj webov, ktoré považujem za prínos. Keď na ne pozrem, doslovne trpím, keď vidím tú formálnosť. Mám dojem, že sa niekto chcel rozbehnúť a začal tým, že si zviazal kolená - všetkou tou formou "čo má web mať" a hlavne všetkým tým odpadom, čo "na webe má byť".

 

Viete, ľudia si myslia, že natiahnu papier na rysovaciu dosku, tuho a dlho porozmýšlajú  a potom na ten papier narysujú dokonalý dom.

Tak to ovšem nie je - a každý, kto "s papierom" naozaj niekedy pracoval vie, že to ten papier rozmýšla. Ten "papier" je extenzia príliš slabej mysle, ten "papier" jej dáva silu,  ten "papier" je kompjúter, ktorý bol už dávno oveľa dokonalejší, ako väčšina dnešných elektronických mašiniek.

Médiu treba nechať priestor, aby mohlo samé dýchať.

 
Norman

tu na webe, čo znamená "explicitne"?

Explicitne znamená "jasne", "jednoznačne"  - je to protiklad pojmu "implicitne" -  ten protiklad je dôležitý. Ale práve pre tých, ktorým sa nedostalo dostatku vzdelania alebo inteligencie, asi začnem opakovane vysvetlovať niektoré pojmy.

Opakovane, pretože napríklad to, že "insider info" je vtip, parafráza a výsmech určitých našich oponentov asi každý pochopil hneď na začiatku - okrem jedného našeho priateľa (nebudem ho menovať, aj jeho otázku som zmazal - veď čo ak by prišli jašteri z nebies a odkukali jeho ipečku?).

Ale som rád, že ľudia na sebe pracujú. :-)

Len do toho, chlape, nevzdávaj to...

 

 

nové