Nepriateľský člnok

Americká vojnová loď rozstrieľala pri pobreží Spojených arabských emirátov člnok so štvorčlennou posádkou. Ako uviedli záchranári zo SAE, z posádky je jeden človek mŕtvy, traja sú zranení.

Člnok vraj Američania vyhodnotili ako "hrozbu" (pre americkú slobodu a demokraciu, ktorú im všetci závidia) a spustili paľbu.

K incidentu došlo neďaleko teritoriálnych vôd Iránu.

Buheh

sme si hovorili vtip – správu z rádia Jerevan: "Západní imperialisti opäť provokujú – švédske brehy sa opäť vynorili v blízkosti našej (sovietskej) ponorky."

Vtedy mi pointa toho vtipu prišla pomerne silná. Teraz už nie – dnešná realita ju jednoducho prekonáva.

Agresor príde s loďstvom do cudzieho priestoru, kde absolútne nemá čo hľadať. Bezočivo vyhlasuje, že ide pomáhať, chrániť mier, ľudské životy a spravodlivosť. Len tak si strieľa na čokoľvek, na čo si zmyslí, a ešte vyhlasuje, že koná v sebaobrane. Každý, kto by chcel popierať, že agresor je najdemokratickejší na svete a jediný má právo a schopnosť riešiť medzinárodnú situáciu, je označený za teroristu, prípadne hlupáka, ktorý by si mal doštudovať Dejiny medzinárodného kapitalistického hnutia a Vedecký kapitalizmus.

Slovenčina na takúto situáciu nemyslela, nemá vhodné slová. Slová ako absurdita, bezočivosť, zákerné svinstvo či nehoráznosť sú síce presné, ale príliš slabé.

nové