Neviditeľná ruka trhu

Dve dnešné správy.

1.

Vídeň - Kontroverzního rakouského lobbistu Alfonse Mensdorffa-Pouillyho si zjevně platil také maďarský ropný koncern MOL. Podle rakouského týdeníku Falter to vyplývá z dalších výpisů z Mensdorffova bankovního účtu, na který v roce 2005 MOL zaslala dva miliony eur (asi 51 milionů korun). Skupina MOL právě dnes podepsala dohody o odkoupení 124 čerpacích stanic sítě Pap Oil v Česku.

Podle APA měla v roce 2005 desetiprocentní podíl v MOL rakouská skupina OMV, která chtěla maďarský koncern převzít. Už dříve vyplynulo z vyšetřování jiné Mensdorffovy kauzy kolem uzavírání smluv na stíhačky Jas-39 Gripen od BAE Systems v Česku či v Maďarsku, že lobbista dostal postupně celkem 1,5 milionu eur také přímo od OMV.

 

Podle listu Falter bude rakouské vídeňské státní zastupitelství vyšetřovat, zda se vedení OMV nedopustilo něčeho trestného. O peněžních tocích z OMV na účty Mensdorffa-Pouillyho upozornil už v červnu 2009 poslanec rakouských Zelených Peter Pilz, který loni v září podal žalobu. "Kauza je intenzivně vyšetřována," řekl dnes Pilz.

Rakouský magazín profil už ve svém pondělním vydání upozornil, že Mensdorff-Pouilly byl také na "výplatních páskách" výrobce zdravotnických pomůcek Dräger a výrobce vrtulníků Eurocopter.

 

Přinejmenším v prvním případě je podezřelý z korupce. V Maďarsku pak Mensdorff-Pouilly údajně zajišťoval úplatky v "milionových částkách", aby firma Dräger získala zakázku ve výši 24 milionů eur na narkotická zařízení do maďarských nemocnic.

Dräger měl kromě toho Rakousku dodat v roce 2006, kdy byla rakouskou ministryní zdravotnictví Mensdorffova manželka Maria Rauchová-Kallatová, miliony protichřipkových roušek.

 

Mensdorff-Pouilly už je delší dobu podezříván z korupce při uzavírání smluv na stíhačky Jas-39 Gripen. Zbrojní lobbista byl minulý týden obviněn z praní špinavých peněz, z falešné výpovědi a z předložení zfalšovaného důkazu.

V letech 2000 až 2008 prý získal celkem 12,6 milionu eur, které byly díky falešným smlouvám vyvedeny z britského zbrojního koncernu BAE Systems. Peníze prý byly použity na úplatky pro lidi, kteří ve střední a východní Evropě měli vliv na zbrojní zakázky. Zahájení procesu se podle APA očekává na podzim.

Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/mensdorffa-pouillyho-platil-take-madarsky-koncern-mol/813714?utm_source=rss&utm_medium=feed

Doplnkový text: http://www.itnews.sk/spravy/software/2010-07-20/c134819-ts-bae-systems-dodava-mobilny-komunikacny-system-ministerstvu-obrany-sr?utm_medium=rss

2.

Bývalý šéf banky Barclays Bob Diamond počas vyšetrovania pred poslancami parlamentu povedal, že po odhalení škandálu s manipuláciou úrokovej sadzby LIBOR mu prišlo fyzicky zle.

Veľkou Britániou otriasa finančný škandál nevídaných rozmerov. Dôvodom je účelová manipulácia s úrokovou sadzbou LIBOR.

Na londýnskom trhu je LIBOR kľúčovou sadzbou, za ktorú si banky medzi sebou požičiavajú finančné prostriedky. Sadzba ovplyvňuje aj globálne sadzby, má priamy vplyv aj na niektoré úroky slovenských hypoték.

 

Machinácie so sadzbami mohli prispieť i k tomu, že viacero ľudí prišlo kvôli nesplateným hypotékam o strechu nad hlavou, uviedol podľa agentúry Reuters štátny tajomník ministra pre obce a miestne zastupiteľstva Grant Shapps.

 

Do škandálu je zapletených niekoľko svetových bánk. Zistenia sa zniesli predovšetkým na britskú banku Barclays, ktorá údajne manipulovala so sadzbami od roku 2005 takmer denne nasledujúce štyri roky.

 

Pre machinácie so sadzbou musí zaplatiť americkým a britským úradom pokutu vo výške 290 miliónov dolárov – zisk, ktorý dosiahne v priebehu niekoľkých týždňov.

Z najvyššieho vedenia banky v pondelok a utorok odstúpili dvaja najvyšší predstavitelia banky.

 

Medzi nimi aj bývalý šéf Barclays Bob Diamond, ktorý je vyšetrovaný poslancami parlamentu. Je odhodlaný predložiť dôkaz, ktorý má do škandálu namočiť aj britskú centrálnu banku Bank of England a bývalú labouristickú vládu, ktorá o machináciách vedela.

 

V tajnom spise je údajný dôkaz, podľa ktorého bývalý viceprezident centrálnej banky Paul Tucker podobne ako najvyšší vládni predstavitelia vlády vedeli, že britské banky úmyselne nahlasujú nižšie sadzby LIBOR, než za ktoré si medzi sebou požičiavajú. Dôvodom bol tlak vlády.

 

V spise majú byť dôkazy, že Tucker sa stretol s Diamondom v októbri 2008 a vyčítal mu, že vládne špičky sú znepokojené vysokými sadzbami, ktoré sú vysoko nad priemernou úrovňou.

 

„Nemusí to vždy byť takto, že to budeme vykazovať tak vysoko," povedal mu vtedy Tucker. Diamond vzápätí zatelefonoval prevádzkovému riaditeľovi Jerrymu Del Missierovi. Ten vraj zadal obchodníkom pokyn, aby odporúčania pre LIBOR znížili, pretože to považoval za jasnú inštrukciu od Bank of England. V skutočnosti Tucker povedal len toľko, aby sa banka nad znížením úrokov zamyslela, Diamond to považoval za dohodnutú vec. Nasledujúci deň sadzby, ktoré Barclays hlásia agentúram, prudko klesli.

Pred poslancami pri výsluchu priznal, že správanie niektorých obchodníkov bolo hanebné a o škandále sa dozvedel až minulý mesiac.

„Keď som sa dozvedel o škandále bolo mi fyzicky zle. Som sklamaný. Nie je absolútne žiadne ospravedlnenie voči správaniu, ktoré bolo popísané v zisteniach,“ povedal Diamond počas vyšetrovania. Poslancom povedal, že banku Barclays „miluje“ a jeho rezignácia bola preventívnym krokom ako ochrániť jej renomé.

 

Vyšetrovanie začalo na základe udania zo strany nemenovanej banky. Denník The Wall Street Journal napísal, že udavačom je zrejme švajčiarska UBS, ktorá sadzbou tiež LIBOR manipulovala.

 

Premiér David Cameron odkázal, že vedenie banky podstúpi vyšetrovanie parlamentu, ktoré sa zameria na rokovania a kultúru britských bánk. Labouristická opozícia chcela dokonca súdne vyšetrovania, čo súčasná vláda odmietla, pretože by bolo príliš nákladné a zdĺhavé.

 

Cameron podľa denníka The Financial Times pohrozil, že bývalí šéfovia banky nesmú dostať odstupné. „Myslím si, že by to bolo nanajvýš nevhodné, ak by ľudia, ktorí musia zo svojich funkcií odísť za týchto okolností, dostali vysoké odstupné," povedal britský premiér s tým, že je pripravený to zmeniť aj v legislatíve. Bývalému šéfovi banky by mala byť vyplatené odstupné vo výške 20 miliónov libier.

 

Minister obchodu Vince Cable napísal pre britský denník The Guardian, že škandál ukázal „morálny močiar biblických rozmerov". Rozbil mýtus, že bankový krach pred štyrmi rokmi bol dôsledkom rokovaní niekoľkých „izolovaných nešťastníkov“.

 

Škandál, ale podľa jeho slov ukázal, že hniloba je oveľa rozšírenejšie a že neschopnosť, korupcia a chamtivosť je v britských bankách oveľa viac rozšírená.

Sadzba LIBOR ovplyvňuje trh peňazí v objeme až 800 biliónov dolárov, tvrdí denník The Wall Street Journal.

 

Sadzba sa stanovuje takto: Britská banková asociácia (BBA) vymenuje šiestich až 18-členný tím zložený z bankárov hlavných svetových bánk. Títo bankári každý deň okolo 11:00 londýnskeho času posielajú e-mailom asociácii svoje odhady výšky sadzieb, ktoré sú ochotní platiť za pôžičky od iných bánk, cituje server iHned.cz denník The Wall Street Journal.

Nie je vám to nejaké povedomé?Jednoduchý počítačový program vyradí štvrtinu najvyšších a najnižších sadzieb a sadzba pre daný deň sa vypočíta ako aritmetický priemer zo zostávajúcich odhadov.

 

Takto sa určí sadzba LIBOR pre desať mien a 15 časových období - od pôžičiek overnight až po ročné fixácie. Teda denne je zverejnené 150 sadzieb LIBOR. Zber dát od bankárov a ich spracovanie majú na starosti len dvaja ľudia. Ovplyvnenie sadzieb je mimoriadne ľahké.

 

Potvrdzuje to na svojom blogu aj ekonóm Donald MacKenzie, ktorý sa osobne zúčastnil pri výpočte výšky sadzby LIBOR. „Ahoj, je Kiwi chap (poskytovateľ odhadov pre sadzby novozélandského dolára) ... Skús rozšíriť sadzbu pri fixe na dva mesiace. Všetci ostatní to už takto prispôsobili," napísal.

 

Banka pritom nemusí posielať takú sadzbu, za ktorú si skutočne požičiava a ani takú sadzbu, za ktorú je ochotná si požičať. Dáva len odhadovanú sadzbu, za ktorú si myslí, že by si mohla požičať.

 

Banky majú vo zvyku posielať podľa analytika Trim Broker Jána Beňáka radšej nižšie kotácie LIBORu a to z dvoch dôvodov: signalizačný efekt - banka je zdravá a na trhu si požičia za nízku sadzbu, to bol aj prípad Barclays, ktorá odhad sadzby umelo znižovala. Druhým dôvodom je dopad na ziskovo alebo stratovú pozíciu banky - banky si za LIBOR plus maržu požičiavajú na trhu a preto im vyhovuje nízky LIBOR.

Zdroj: http://ekonomika.sme.sk/c/6445951/britske-banky-vedome-manipulovali-klucovou-sadzbou-libor.html

 

---------------------------

Od súdruhov kapitalistov si vypočujeme, že nie systém je zlý, iba jednotlivci sú zlí a kazia nám naše krásne zajtrajšky budované tvrdou a poctivou kapitalistickou prácou.

Nie je to nejaké povedomé?

Ema

nenie jeden, je ich celý panteón. Veď podchvíľou v novinoch píšu, že musíme - a najmae najvyšší predstavitelia - upokojovať trhy.

Trhy sú nervózne, trhy sú znepokojené, trhy sú netrpezlivé....

Ako celý zástup bohov Mardukov. Klaniame sa im a upokojujeme ich.

Nie. Nie je v tom žiadny rozdiel.

Buheh

Je to zovšeobecňujúca abstraktná predstava o tom, že ľudia, sledujúc vlastný prospech, môžu optimalizovať fungovanie ekonomického systému.

Viera v trh je vierou v zovšeobecňujúcu abstraktnú predstavu z 19. storočia, viera v aforizmus, ktorý sa principiálne nelíši od miliónov rôznych aforizmov, ku ktorým denne dospievajú milióny ľudských bytostí. A preto ani nemá o nič väčšiu váhu, napriek tomu, že ideológovia, používajúci ho ako svoje kladivo, sa tvária, aký je dôležitý a magický.

Voda by nemala existovať v jazerách, lebo predsa stečie z vyššie položených miest do mora. Vtáci by nemali lietať, lebo sú predsa ťažší ako vzduch. Pracujúci v socializme by sa mali mať lepšie ako tí v kapitalizme, lebo je odstránené vykorisťovanie človeka človekom. Pracujúci v trhovom mechanizme by sa mali mať dobre, keď budú dobre pracovať, lebo trh si ich nájde.

Aforizmy. Je na nich kus pravdy. Ale nie je to pravda sama ako taká.

Čo sa môže pokaziť, to sa aj pokazí – hovorí ďalší z aforizmov. Je prinajmenšom rovnako pravdivý ako ten o trhu – soudruzi z Vôl Street sú toho dôkazom. Bratia a sestry, nepochybujte o tom, že každý systém sa skôr alebo neskôr skorumpuje, len treba chcieť.

nové