Nové desatoro

Novinári píšuci o Rómoch dostali vianočný darček: nové desatoro.

http://romovia.sme.sk/c/7563147/novinari-pisu-hlavne-o-romskej-kriminali...

Hneď v prvom bode sa píše: Zbytočne a neprimerane nezdôrazňujem etnicitu Rómov.

Napísali by ste, že v potravinách kradol Slovák? rozvíja autor desatora svoju predošlú myšlienku.

A presne takto to treba robiť! Keď kradol biely, jasne to napísať. "V potravinách kradol biely Slovák." V ostatných prípadoch sa o eticite nezmieňovať.

Všetko sa tým zefektívni.

 

 

 
Sinuhe

- tak ako sa to deje v "Desatore" - že pomenovanie (v článku dokonca uvádzané ako "hodnotenie") Cigán je niečo hanlivé. Je jednak to ťažký omyl, jednak ide o znásilňovanie jazyka zjavne nezmyselnou hjumanrajtistickou (a prípade desatora akousi skupinovou) požiadavkou, aby sme používali pre Cigánov označenie Róm (čo Romo?). Áno, slovenčina pozná aj slovesá ako cigániť, ocigániť a .. áno, tieto výrazy majú hanlivý význam, ale za to slovenčina nemôže. V češtine ja analógia, kedy majú v podobnom význame sloveso ošidit, ale ešte som nepočul príslušníka židovskej komunity, ktorý by Čechom nakazoval, aby kvôli tomu začali Židom hovoriť Hebreji či Izraeliti. Jednoducho treba akceptovať (alebo to zobrať s humorom, či povzniesť sa nad tým tak ako to robia Židia), že isté správanie istej časti dotknutého etnika vyvolalo, že odvodené slovesá typu cigániť majú istý kontext, ale to neznamená, že máme demontovať náš rodný jazyk, v ktorom sa pre označenie etnika vžil historický názov Cigáni. Budeme premenovávať a prepisovať umelecké diela a názvy telies a pod. (vari: Romovia idú do neba? ... Romský barón?!? ... Romský čardáš? ... Romskí diabli?!... Romský basavel? ... Romský plač?!?) a budeme jesť na vianočných trhoch romskú pečienku ?
Poďme to dotiahnuť ďalej: aj nemcov nenazývame v slovenčine Dojčami,ale nazývame ich viacmenej hanlivo: Nemec (nemý, nevie rozprávať). A detailizujme Nemcov ďalej: nemeckých Švábov budeme volať ako? Alebo: Slovinky budeme volať Slovenkami, lebo v slovinčine sú Slovenkami?

Cigán nie je hodnotenie, ale pomenovanie príslušníka daného etnika v slovenčine. Za to, že daktoré odvodeniny z tohto pomenovania nabrali počas historického vývinu jazyka negatívne konotácie, za to slovenčina, ani jej používatelia nemôžu. Treba to zobrať ako fakt a nejako sa s tým vysporiadať. Uvedomujú si vôbec autori "Desarora" jeho zbytočnosť a kontraproduktívnosť?
Na záver len podotknem, že v bežnom živote sa k Cigánom chovám rovnako slušne (pokiaľ aj oni ku mne pristupujú slušne) ako ku komukoľvek inému, ba ani sa veľmi nesnažím zisťovať, či je dakto Cigán, alebo Peruánec.

P.S. je smutné,že v SME naďalej pod pláštikom "súkromného média" zamedzujú otvorenú diskusiu v väčšine spoločensky významnejších tém. Hjumanrajtistické, politkorektnícke znásilňovanie slovenčiny medzi témy na diskusiu určite patrí. Nebolo dosť tém, ktoré sme nesmeli pretriasať za bývalého režimu?! Naozaj sme si na námestiach vyštrngali slobodu prejavu?

Truhlík

Príznakom ťažkej duševnej choroby v denníku SME je článok
"Zlepší zákaz anonymity úroveň internetových diskusií? Nie"
- od nejakého Filipa Struhárika a tiež jeho článok
"Zakázať anonymné diskusie? A pomôže to niečomu?"
http://komentare.sme.sk/c/6915087/zlepsi-zakaz-anonymity-uroven-internet...
http://struharik.blog.sme.sk/c/336218/Zakazat-anonymne-diskusie-A-pomoze...
A samozrejme je k týmto článkom diskusia zakázaná. To je Hlava XXII.
Na SME už len občas nakuknem či tam ešte stále čapujú nenávisť z cisterien.

Norman

To postupne prejde ... hm, teda prejde to do článkov typu:

"Zlepší zákaz anonymity úroveň internetu?"
"Zákaz anonymity čohokoľvek na webe len a len pomôže"
"Dosť bolo anonymity webu"
"Internet si musíme strážiť"
"Sloboda bez zodpovednosti nejestvuje" - (túto s prepáčením fičovinu niektorí hlásajú už dávno)

Čiže najprv diskusie a potom všetko zakázať.

Absolútna sloboda samozrejme tiež nejestvuje - takú lož hlásali len a len anglosionistickí zmrdi. Ale "sloboda" súčasnej západnej tzv. demokratickej spoločnosti je v podstate rovnaká lož, ako sloboda za čias Stalina.

Norman

citujem z toho linku:

Okrem iného z nej vyplynulo, že niektorí novinári stále pozerajú na Rómov ako na samostatnú skupinu a nie ako na súčasť slovenskej spoločnosti.

Človek fakt nevie, či sa má smiať, alebo plakať. Na jednej strane ich stále vyčleňujú, ako samostatné etnikum, s privilégiami, na druhej strane , kedže ich sračky sa už nedajú zamlčať, bude asi treba mlčať otom, že tu nejaké zdegenerované cudzie etnikum existuje.

Budú musieť ceľkom zakázať písať o žltačkách a o kriminalite.

Mimochodom, mafia asociálov je sociálna rakovina a tá nie je a nikdy nebude normálna súčasť žiadnej normálnej spoločnosti - vždy to bude cudzie tkanivo. Alebo celá spoločnosť zdochne. Každý si musí vybrať. I keď si myslím, že tamtí novinárikovia si nič iné nezaslúžia, len aby sa dostali do rúk "cigánskej spoločnosti". Konieckoncov, cigáni k cigáňom.


Ľubov

V dedine,z ktorej pochádzam a kde aj často chodím(cca 450 m .m) sa počet cigáňov skutočne nezvyšuje takým geometrickým radom ,ako na dolniakoch,alebo na východe. Majú skutočne tmavú kožu a naozaj stále ich je približne rovnaké množstvo. Viem to od starších,dokonca aj dnes pár z nich pracuje.Deti sú jednoznačne inteligentnejšie,majú to v očiach a mnohé sú veľmi pekné.Čakajú mamku,keď príde z mesta pri autobuse a každého zdravia. Tento typ spolužitia by mi aj vyhovoval.Takto to bude,kým náš zapadákov neobjavia "tí druhí". Priženia sa sem,prinesú to,čo aj inde.A bude po idylke.Prečo je to tak,že to.čo je ušlachtilejšie neovplyvní to,čo je zdegenerované,ale vždy len naopak.....nerozumiem ,čo tým Gaia sleduje...

Náhodný okoloidúci

Keď vleješ lyžičku vína do suda špinavej vody, výsledkom je špinavá voda. Keď vleješ lyžičku špinavej vody do suda s vínom, výsledkom je špinavá voda.

Norman

Je ešte jeden smutný aspekt miešania:
počerný afričan na savane je spokojný a v pohode,
keď sa ocitne v meste bielych je z neho nešťastný kriminálnik.

Podobne ako nejaká čierna mamba v Afrike je pozoruhodný a ochrany hodný živočích,
ale čierna mamba vo veľkomeste znamená len smrť - pre seba alebo pre iných.

Zákon antagonizmu. To nepomôže písať o mambe ako o užovke.

nové