O pokroku
Jeden Chuang-tzu už pred 2300 rokmi dospel k takej úrovni vedomia, ktorú my tu na Západe asi nikdy nedosiahneme.
Prečo?
Pretoze naša civilizacia je o egu, a ego je prekážkou k mudrosti. Rovnako, ako intelektualizmus.
Chuang-tzu kašlal na ego, na prestíž aj na intelektualizmus. Chytal ryby na brehu rieky, a len tak mimochodom nám odkázal, že najlepšie by bolo, keby sme všetko nechali na pokoji, lebo všetko je dobre tak, ako to je. Teda, tak, ako to bolo predtým, ako vznikol štát, náboženstvo, morálka, spravodlivosť, láska k vlasti, pokrok alebo sociálna spravodlivosť.
Nevedel síce nič o evolúcii, nežvástal o spravodlivosti, ani o ľudských právach a demokracii, ale vedel, že najlepšie by bolo, keby sme všetko ponechali na prirodzený vyber, na prirodzenú hierarchiu.
Chuang-tzu nevedel nič o antropologii, sociológii, politologii, Bohu, politickej ekonomii, teórii umenia, socializme, ľavici alebo obcianskom aktivizme. Práve preto bol mudrcom.
...
***********
Teraz som chcel pokračovať, aby som lepšie ozrejmil, čo som vlastne chcel povedat, ale nebudem, lebo by na to bolo potrebných aspoň dvesto strán, a mne sa ani nechce, ani nie som motivovaný, lebo realisticky predpokladám, že by to aj tak nikto necital.
Ale, aspoň ilustrujem vo forme prijateľnej pre moderného človeka - vo forme internetoveho leporela:
Nech si prípadný čitateľ dá do Google takýto výraz: "traditional african village" - images,
Tak tam v tej Afrike žili, predtým, ako im tam hlupaci priniesli civilizaciu, politickú ekonomiu, politologiu, sociologiu, antropologiu a históriu. Bolo ich primerane množstvo, sem-tam niekto dva dni nejedol, alebo zomrel od staroby, alebo ho zjedol lev. Ale bola to idylka, lebo všetko čo je prirodzene, je takmer vždy idylka.
Kazdy, kto čítal až sem, a videl aj pekne obrázky, nech si teraz dá do Google "kinshasa slums" images.
Dnes ich je v Afrike vďaka civilizacii možno patnasťkrát viac, ako pred sto rokmi, nikto z tých civilizovanych intelektualov by tam nielenže nechcel žiť, ale ani navštíviť.
Viete asi všetci dobre predstaviť, ako to tam bude vypadat o sto rokov.
P.S. Ešte poznamenám, že by som klamal, keby som tvrdil, že môj prispevok nemá absolútne nič spoločné s tým, čo sa dnes deje na Ukrajine.
Alebo na Slovensku.
- Ak chcete komentovať, prihláste sa alebo zaregistrujte