Peniaze a sloboda

Pozerám, že Slobodný vysielač sa dostal do plusu. No, do plusu , mierne nad nulu. Aby som mal svedomie čisté, poslal som im aj ja nejaké peniaze - veď tie sú vraj aj tak len príčinou zla, hm. Ale bolelo to. A tak sa znova k tomu musím vrátiť a zamyslieť sa - ako si niekto môže myslieť, že im na Slovensku ľudia pošlú mesačne 6000 jevrí - keď napríklad ten spomínaný známy portál Zvedavec v dvojnásobne veľkom Česku má problém  nazbierať measčne tých 1500 jevrí.

Peniaze sú prvoradé. Človek nemal radosť z toho, že niekde do internet-éteru niekto začal hovoriť, že láska a pravda sú heslá klamárov, že finančníci hladia na ľudí ako na plevel a tak s nimi aj zachádzajú .... - to všetko UŽ ĽUDIA DÁVNO VEDIA! Ľudia ocenia iné -  keď  sa podarí zintegrovať nejakú masmediálnu či finančnú demonštračnú silu. Tieto informácie nie je treba dať ľuďom - tieto informácie je treba demonštračne vyvesiť nad hrad hlavného mesta - potom sa vykonal nejaký skutok.

Ale nemyslite si, že je to kritika ľudí okolo toho Slobodného vysielača. Nie, nie - oni sú cenní, bez irónie. Aby sme si rozumeli, hovoríme o dvoch druhoch kvalít, ktoré národ potrebuje - jednou je inteligencia, druhou odvaha.

V slovenskom národe je to tak - empiricky zistené - že má dostatok inteligentných ľudí. Niekedy to tak síce nevyzerá, ale naozaj, nájde sa ich dosť, Slováci sú stále ešte zdraví horali, štandardný level. Toho druhého, odvahy, toho je na Slovensku neuveriteľne málo. To je tá zložka, ktorá chorobne chýba.

Tu preto treba upozorniť, že je prejavom nezvyčajnej odvahy rozbehnúť projekt so spotrebou tých tisícov jevrí mesačne - a nemať ich zaistené. Také niečo, na to si netrúfol ani zlodej Polívka. Aj ten pred tým, ako skrachoval, najprv dostal dotáciu z Európy. Prvá zásada podnikania predsa je - "dejte mi prachy, já to udelám". Vážne, žiaden žart.

Takže Slobodný vysielač - ukážka odvahy, akej je na Slovensku tragicky málo.

Zaslúžia si, aby sme im poďakovali:-) A treba ich napodobiť. Prosím Vás, keď to rádio skončí, alebo radšej rovno hneď od dneška, robte vy všetci prácu za neho. Ukážte odvahu v drobnostiach bežného života. A ak aj nebudete vysielač, budte aspoň slobodní :-)

 

 

 

nové