Péter Szijjártó: Maďarská vláda sleduje neobvyklý slovenský vnútropolitický vývoj

Minister zahraničných vecí Maďarska sa vyjadril k prípadu, ktorý otvorila NAKA voči bývalému predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi, predsedovi opozičnej strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) a bývalému ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi.

Péter Szijjártó uviedol, že podľa správ lídrovi opozície hrozí väzenie, a preto je opodstatnená ešte väčšia pozornosť ako zvyčajne.

Obaja slovenskí politici sú podozriví zo založenia a podpory zločineckej organizácie, zneužitia právomocí a opakovaného ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Robert Fico na sobotňajšej tlačovej konferencii označil obvinenia za nepodložené a za politickú pomstu.

Szijjártó Péter: A magyar kormány figyelemmel követi a szokatlan szlovák belpolitikai eseményeket (magyarnemzet.hu)

Norman

Robert Fico: Slovensko nie je právny štát, ale americká provincia
Slovensko, nie Maďarsko alebo Poľsko, je vredom na tele Európy, povedal v sobotu na tlačovej konferencii v Bratislave bývalý slovenský premiér a predseda opozičnej strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico. Podľa agentúry MTI Fico odmietol žalobu, ktorú proti nemu a bývalému ministrovi vnútra jeho vlády Robertovi Kaliňákovi podala špeciálna jednotka slovenskej polície, Národná kriminálna agentúra (NAKA).

NAKA podozrieva Fica a Kaliňáka zo založenia a podpory zločinného spolčenia, zneužitia právomoci verejného činiteľa a opakovaného ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Robert Fico označil obvinenia za nepodložené a za politickú pomstu. Uviedol, že sa listom obrátil na svojich bývalých partnerov v Európskej rade, ktorá združuje hlavy štátov a vlád EÚ, a na politické skupiny v Európskom parlamente, aby ich informoval o týchto udalostiach. Bývalý premiér povedal:

Slovenská spoločnosť dnes nie je demokratická, Slovensko nie je právnym štátom, ale americkou provinciou. Podľa neho krajinu riadia zločinci a prezidentka Zuzana Čaputová je "Američanka", ktorá slúži záujmom Washingtonu.

Ako informoval Magyar Nemzet, v stredu ráno polícia NAKA zadržala bývalého ministra vnútra krajiny Roberta Kaliňáka, ktorý bol v roku 2018 nútený odstúpiť v súvislosti s vraždou novinára. Podľa správ bývalý politik vládnej strany Smer-SD oddychoval s rodinou pri rybárskom jazere v Chaldeji, keď si ho prišli vyzdvihnúť úrady.

Obvinenia voči obom mužom sú veľmi závažné a obaja sú podozriví zo založenia a vedenia zločineckej organizácie. Prípad sa sústreďuje na svedectvo niekoľkých policajtov a finančných úradníkov, ktorí boli zatknutí v novembri 2020 pre podozrenie z korupcie a ktorí vypovedali, že počas Ficovej vlády pravidelne poskytovali premiérovi utajované informácie, ktoré mohli usvedčovať vysokopostavených opozičných politikov.

Fico a Kaliňák boli obvinení z toho, že udržiavali sieť policajtov a príslušníkov finančnej polície, ktorí ich informovali o vyšetrovaní vtedajšej hlavy štátu Andreja Kisku a opozičného lídra Igora Matoviča.

https://magyarnemzet.hu/kulfold/2022/04/robert-fico-szlovakia-nem-jogall...

-----------------------------------
(tie automatické preklady sú dobré, ďalší jazyk, čo ovládam :)
Aj v maďarskom podaní to výchadza vlastne len na zhromažďovanie informácii o Kiskovi.

Za pozornosť je to, že sa hovorí, že Slovensko nie je právny štát, že ho riadia zločinci a Američnia.
(maďari musia o zločinnsti na Slovensku niečo vedieť, sú jej výdatným zdrojom, ešte aj toho Kuciaka nám zabili maďari, fňuk fňuk, náš nový Jánošík)

Uvidíme, čo na to iná Európa. Samozrejme, nedúfam ani trocha v ich nejakú etiku a principiálnu obranu spravodlivosti - ale ide aj o ich vlastné záujmy. Posrali to Američania na Slovensku tým, že prekročili mieru?

nové