Potraty

Aj  keď v súčasnosti vzdelávanie nie je najakútnejší problém - mladí budú mať onedlho iné starosti, ako použiteľnosť diplomov - predsa len nasledujúce video je veľmi vydarené. Nie je totiž ani najmenej o vzdelávaní, ale o profile hodnôt celej bielej spoločnosti za posledných pár desaťročí.

 

Je samozrejme zbytočné niečo vysvetľovať. V skratke a na pár postavách videa je zobrazený celý profil úpadku.

Celý proces sa začal nadobudnutím dojmu, že spoločnosť všetky problémy prekonala a jej členov čaká len šťastie, od materskej škôlky až po ... až po materskú škôlku, kde navždy zostanú, spokojní, rovní a nevedomí.

To sa stalo ideálom.

V podstate akýsi hyperkomunizmus.

Spoločnosť detinských dementov.

A mnohí tomu uverili a dodnes sa im nechce zo škôlky vyjsť. Niekto im prestrihol cievy vývoja keď mali štyri roky a oni už naveky v tomto veku zostanú.

Nechcú počuť pravdu, nechcú poznať realitu, chcú byť len šťastní. Ako vrieskajú ku koncu: What about feelings? Dajte nám naše city. Eéé.

Potraty.

 

 
nonula

Zivi k zivym
mrtvi k mrtvym
slabi k slabym
pravi k lavym.

Nespokojni k zlomenym,
nevzdelani k mutnym,
neskutocni k zasnenym,
infantilni k zverenym.

Ukazneni k hrabyvim,
nezmeneni k stiesnenym,
presvedceni k zranenym
usvedceni k svetelnym.,

Svetlo svieti nocnou oblohou
hviezdy miznu v oslepeni,
sen skutocna v premeneni,
nespoznava tiene seba.

Zostava nam zivot mziku,
neustava kricat v tichu,
plni prazdnom casu casu,
vzdychom hier plnosti.

Neuveriac vlastnej miere
tecie dalej- v rieke perie
skusenosti vlastnych chyb,
prevratenych pravd a krivd.

Zobudeny spankom bytia,
pohrava sa laskou zitia,
detstvom pocnuc v starobu,
okovy infantility rozbija.

slaven1
Servus Nonula, ak si správne spomínam, tak by si mal byť v Nemecku. Napíš nám krátku správičku o tom ako sa žije v tvojej časti (môžeš aj zaveršovať :-)  
nonula

Fenix uz znova caka dlhsiu dobu na popol, temporerne pohlteny ohnom zdanlivej nemennosti.
Na otazku ako sa zije v Bavorsku, 30 Km od Bad Aiblingu, v dedinke s 2.800 dusami , od oktobra pozehnanou styridsiatimi osadnikmi nie je momentalne schopny zodpovedne odpovedat... Odchadza za pracou o 6.30, domov sa vracia najskor o 19.00. Kedze je vegetarian, zdraha sa pouzit metaforu o mozgovom gulasi, ci jaternici natlacanej do slabeho crievka ked sleduje neschopnost v nasom priestore dokonalej informacnej matrici (DNA) zabudovat do systemu automaticku individuaciu apriori potlacajucu kondiciovanie vychovou ci uz v rodine , alebo spolocnostou...Nakolko je tato matrica schopna inych zazrakov, oscilujem postupom rokov medzi variantami predestinacie v ramci karmickeho vyvoja, predestinacie v ramci skumavky v rukach radovo niekolkokrat vyssich vesmirnych inteligencii a nakoniec predestinacii mojho vlastneho vyberu zazitku, ktory som este stale nepochopil.

baloo

Mám sa čo učiť! :-)

Norman

Neviem, či je dna matrica dokonalá, V takom či onom zmysle, určite dokonalá nie je a ak je zámerná, tak ani nemá byť.
Ja myslím, že neschopnpsť zabrániť "kondiciovaniu", teda ovládaniu, je naozaj jej základný stav, základná forma, účel.
Výnimky sa dajú považovať za "omyly". Zabudované brzdy zlyhali.

Myšlienka je to jednoduchá, ale aby som to vysvetlil na príklade:
Niektoré mikroprocesory sa vyrábali (a vyrábajú) tak, že boli všetky navrhnuté a vyrobené na najvyšší výkon, - ale do tých, ktoré mali byť predané a používané na slabšie veci, boli zámerné nastavené brzdy, bol znížený výkon, znížená frekvencia práce. Taký spôsob bol lacnejší, ako konštruovať a vyrábať naozaj rôzne rady procesorov. Vyrábal sa vlastne len jeden, a ten sa nastavoval, brzdil (potom doma skúsení amatéri resp. profíci "pretaktovávali" tie lacnejšie do maximálnych výkonov).

Podobné je to možno aj s dna. Občas sa zapnú okruhy, ktoré nemajú byť aktívne. Vzniká nepodarok. Alebo nadpodarok? Ťažko povedať, v globále je to aj tak jedno. A ceľkový priebeh to asi ani moc neovplyvní.

Aj preto niektoré (hm, takmer všetky zdravé) učenia hovoria, že treba niečo posunúť v sebe. A potom to pôjde. Človek uvidí to, čo nikdy nevidel.
Hehe, príjemné hladanie prajem. Šanca nájsť to správne miesto nie je veľká.
Ale za pokus to stoji.
Nakoniec, čo sa dá stratiť?

Rosemary

Donest vodu
pejsku ziznivemu,
otevrit vratka pejsku bazlivemu,

plakat nad hrobem vsech zemrelych.

Malo jsme bezeli, pejsku,
malo jsme prihlizeli
svetu, jak se toci,
lasce jak se rodi,
lidem jak se trapi.

Grigoriy Ilmoran

Niekedy naozaj nezaskodi precvicit sa v jazyku anglickom.
Co moze takej bohumilej cinnosti napomct viac, ako pribehy z americkeho prostredia?
Pripominam, ze som clanok vybral uplne nahodne, ze som ho dokonca ani necital, ze mi vobec nejde o obsah clanku, ale len o styl a gramatiku:

Ever since I was a kid, Jews have bullied me. In grade school, they would deliberately exclude me from the kickball teams at recess. They would tease, insult, and humiliate me, encourage the non-Jewish kids to make fun of me, play pranks and ostracize me. Not all Jewish kids were bad, but the ones that were really bad, were all Jewish. They would call me racist names (I am Chinese), and make fun of my clothes.

When I got to high school, a small private school, I started to see a more elite type of Jew - the rich kids whose parents were investment bankers and lawyers in New York. These kids were always wearing brand new Polo Shirts, would get brand new Rolex watches on their 13th birthday and BMWs and Porsches on their 16th.

Because my father died prematurely, I grew up relatively poor and was aware of my mortality at a very young age. This pain, suffering, and loss made me compassionate for the sufferings of others. These Jewish high school children had no such compassion for others. As a rule, they were very arrogant, cruel, materialistic, callous, mean-spirited, clannish, and exclusive.

They would organize lavish parties when their parents were gone, not invite me, and then talk about it all day Monday. Once they even organized a party at my house, which I cleaned up my entire house for, bought food, and waited for these kids, who never came.

Even the teachers seemed to encourage and coddle them. These kids would smoke marijuana in the school gym, pop pills, have sex with girls in the classrooms, but they would never get in trouble or ever be brought in for a disciplinary hearing.

The teachers were afraid of them, or their parents.

However, if I were late for a class because of depression due to my father's death, I was hauled before the Dean and read the "riot act." This was my first experience of the disparity between how Jews were treated, and how I was treated, simply because I wasn't Jewish. The entire school infrastructure, teachers, and trustees protected and encouraged these kids' behavior patterns, while I was the whipping boy.

COLLEGE

In college, these same types of Jewish elite kids were nearly all were drafted into Jewish fraternities such as AEPi or ZBT, which were known throughout the campus as the elite fraternities, where they had the best parties, the hottest looking girls, the best booze (all were under 21), and wherein they had absolutely no respect for anyone outside of their fraternity. They would rape and pillage the campus, all again, seemingly protected by the Jewish Dean, the Jewish Professors, the Campus Police, and even the neighboring city police.

These elite Jewish college kids committed felonies on a daily basis, but they were never investigated, never disciplined.

In contrast, I was routinely threatened by the college deans or staff for going below my GPA needed to maintain my scholarship.

These Jewish kids never went to class, never studied, always drank and partied, always had sex, but they always got the best grades - because every single Professor was petrified of them. They feared their parents would call or sue the school, claim anti-semitism, and this would result in their termination.

I began to talk openly about this special treatment because quite frankly, I couldn't believe it. This attracted the attention of very Zionist Jewish kids, professors and administrators on campus. They lay in wait for me to make a mistake.

I was arrested for arguing with my girlfriend who was white and thrown into jail, even though I did nothing wrong. The charges were dismissed, but not before I spent three months in jail for something I did not even do.

The District Attorney in that case was a Jew, and the way he glared at me when I was brought in front of the judge was like something I had never seen before.

My family hired a local Irish-American attorney who told me straight up that Jews enjoy exalted and protected status in America, and they never go to jail or get arrested, even when they are caught in the most flagrant and blatant crimes. The infrastructure of society simply insulates and protects them, and anyone daring to investigate, arrest, prosecute, or incarcerate them, almost always gets destroyed professionally and personally. The lesson is to "never fuck with the Jews." So people simply decide that it isn't worth it.

PROFESSIONAL WORLD

The same Jewish college kids became the CEOs, Judges, Professors, Deans, Bankers, and Masters of the Universe.

When I got out of school, I barely could get a job but when I did, my Jewish bosses would repeat the same harassment and exclusion I had experienced in the academic world.

But this time they had the power to fire me. They would coddle and hold close their Jewish employees, even if those employees were demonstrably retarded or inefficient, because they were grooming them for better things, obviously, to become our bosses, because, well, they were Jewish.

My grades were not good enough to get into a good law school, having been tarnished by the racist college professors who had somehow been clued in by the campus Hillel House and Chabad administrators that I was somehow, "anti-semitic." My Jewish college roommate, who never studied but had a 3.7 GPA, while mine hovered in the high 2s, was a member of these organizations on campus, and he repeatedly was insulted when I wouldn't kiss his ass or kow-tow to him like the other non-Jewish kids did.

As I got older, I started hearing about the lavish parties in the Hamptons every summer, where my Jewish colleagues (usually high level hedge fund owners, investment bankers, plastic surgeons, etc) threw lavish expensive parties in their multi- million dollar homes, full of drugs, cocaine, sexy models, prostitutes, celebrities, and all sorts of debauchery, mostly illegal and felonious.

But of course even the local Hamptons cops never dared to raid, investigate, or arrest these guys, for the same reasons these Jewish men when they were kids were never harassed in school or in the workplace. These parties were chock full of Jewish professionals, and if they were not Jewish, then they were professional Jewish ass-kissers, men and women who sucked the proverbial Jewish dick each and every day, in their jobs and in their personal lives.

Ľubov

https://www.facebook.com/intv.sk/ v utorok večer by Iná konečne mala vstúpiť na scénu,nech sa darí !

Náhodný okoloidúci

https://www.youtube.com/watch?v=z4HBNFnxJYw

Teda stojí to za pozretie, ale je to len pre silné povahy.