Prečo sú rómske komunity rizikom

Portál Postoj vydal článok Prečo sú segregované rómske komunity veľkým rizikom pre šírenie epidémie. A čo by mal urobiť štát. Autor je bývalý týždenník Jozef Malchárek

Hneď ma zaujalo to, že čo by mal urobiť štát. Neviem prečo práve títo "pravičiari" a zástanci súkromníkov chcú teraz neustále nejaké zázraky od štátu bez toho, aby sa verejne ospravedlnili za svoje postoje v minulosti
Zrazu je teda situácia v osadách zdravotné riziko. Keď to včera povedal Kotleba alebo ktokoľvek, tak bol vyhlásený za rasistu.
Opakujem dáta z článku:
Vysoký podiel Rómov na výskyte meningokokových infekcií aj tuberkulózy.
Príklady prudkého šírenia osýpok, mumpsu aj syfilisu v niektorých rómskych komunitách na Zemplíne.

V článku spomínajú konkrétnu lekárku:
„Moja aktuálna skúsenosť je taká, že Rómovia nerešpektujú odporúčania nezhromažďovať sa do väčších skupín, stále sa zhromažďujú. Zároveň nerozumejú systému telefonických konzultácií, že keď sa u nich objavia symptómy koronavírusu, mali by nás kontaktovať telefonicky. Stále vo vysokom počte prichádzajú do ambulancie a dožadujú sa vyšetrenia, aj keď ide len o obyčajné sople,“ hovorí lekárka.
Opisuje aj svoju čerstvú skúsenosť, keď sa Róm, ktorý mohol byť na svojom pracovisku v kontakte s nakazenou osobou, pohyboval po zdravotnom stredisku bez rúška a akejkoľvek ochrany.

Nato autor Malchárek v podstate ako záver zahlásil:
"Zostáva teda len dúfať, že štát toto riziko eviduje a pripravuje sa naň"
A ako sa naň má štát podľa neho asi pripravovať? To zostáva nezodpovedané.
"V opačnom prípade nám hrozí, že sa nám tu objaví množstvo ohnísk nákazy, v ktorých nebude šírenie koronavírusu pod kontrolou."

Nuž áno, množstvo ohnísk nákazy sa objaví v rómskych osadách. Ale nebude sa šíriť ďalej - ak štát tieto miesta izoluje. Presne tak, ako žiada od nás prísnu izoláciu a nemobilitu, to isté sa dosiahne u tamtých osadníkov. Len tam to nebude presvedčovaním, ale plotom a strážnou službou.
Ináč budú šíriť nákazu.

Takže sme radi, že nám ich Malchárek pripomenul. Veru, nemožno na osadníkov zabúdať a treba sa na nich pripraviť.

A ešte niečo, Malchárek - neťahajte do týchto otázok etnicitu, nebodaj rasu. Sú to osadníci, je to len a len fucked sociálna skupina. Nič viac, nemá a nebude mať žiadne privilégia.

 


Material ku predpovediam 

Roland Edvardsen

Tie články o cigánoch na Postoji sú svojou naivitou takmer neodlíšiteľné od liberálnych periodík. Rozdiel je asi len v tom, že na Postoji veria, že ich z IQ 75 a glaukómu "vylieči" svätená voda.

nové