Prezident?

Zdá sa, že koncom tohto mesiaca sa na Slovensku uskutočnia voľby prezidenta. Keď jeden sleduje média a obrovské billboardy pri cestách, zároveň aj diskusie k článkom na internete, má dojem, že zúfalí občania Slovenska uverili, že ide o mimoriadne dôležitú udalosť, že o ich osude, šťastí aj budúcnosti sa rozhodne vo veľkom boji medzi titanmi, z ktorých každý jeden nemá nič iné na starosti, na programe, na srdci a na charaktere, len sa im o šťastie postarať.

Tá minimálna miera optimizmu a idealizmu, ktorá mi ešte zostala, mi nahovára, že každý z kandidátov úprimne verí väčšine z toho, čo sľubuje, že veria tomu, čo hovoria, že by naozaj chceli vidieť Slovensko prosperujúce a bez korupcie. Na druhej strane som presvedčený, že len preto môžu veriť svojim sľubom, lebo ich úroveň vedomia im nedovoľuje vidieť realitu, vidieť skutočnosť, že aj keby naozaj chceli, aj tak by nič z toho nemohli doručiť, lebo to v danom systéme jednoducho nie je v ich silách. Každý z nich vzišiel zo systému, každý systému slúžil, ani jeden z nich o systéme nikdy nezapochyboval, a už preto systému nerozumie, podobne, ako ryba z hlbín nerozumie oceánu; na také niečo by musela vedieť aspon lietať. Oceánu rozumie len ten, kto pozná aj hory a púšte.

Treba však v záujme spravodlivosti aj objektivity povedať aj to, že oni systém nevytvorili, že v istom zmysle, tak ako my všetci, sú len jeho obeťami. Obeťami preto, že systém ani jednému z nás nedovolí, aby sme naplnili svoj potenciál, aby sme zadostučinili tomu, na čo nás Existencia povolala.

 

Vtedy by som uveril, že jeden z nich sa vymanil z limitov uvalenych systémom, keby zašiel tak ďaleko, že by aspoň v náznakoch spomenul, že všetko naše snaženie o akúkoľvek naozaj reálnu zmenu sa  musí začať prehodnotením ústavy štátu.

Uvedomili ste si, ako často sa všetci tí podvodníci, hoštapleri a zločinci chránia práve ústavou, ako sa vždy odvolávaju práve na jej ustanovenia, keď prehlasujú svoju nevinu, ked tvrdia, že ju nikdy neporušili? Problém je v tom, že to oni ju tak napísali, že oni ju potrebovali napísať tak, aby beztrestne mohli kurviť svet, ničiť životy miliónom.

Poznáte niekoho, kto napísal znenie ústavy? Pozval vas niekto niekedy, aby ste sa spolupodielľli na napísaní zákona, ktory ovplyvňuje všetko dôležité, čo sa vo vašom živote deje? Dali ste si niekedy otázku, prečo sa taká vec deje niekde v zákulisí, prečo ústavu píšu pre vas neznámi ľudia, povereni niekym, o kom ste nikdy nepočuli?

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že ústava by sa dala napísať tak, aby v spoločnosti nebolo miesta pre psychopatov, zlodejov a parazitov, že by sa dala napísať tak, aby nebola práve pre týchto rúškom a ochrancom pre ich podvody a zlodejstvo? Uvedomili ste si, že ústava nie je niečo, čo nám štát veľkoryso daruje, za co by sme my mali byt štátu vďační, ale niečo, čo si my sami sebe dáme, aby sme boli naozaj slobodní, že to má slúžiť nám?

Uverím len takej snahe o zmenu, ktora sa začne slobodnou, otvorenou a všeľudovou rozpravou o ústave.

junak
ale my bezni sa predsa nemozeme rozumiet, nieto este ustavu pisat...pani velkomozni iste za nas dobre napisali :)
--- nepodpísaný ---
ruske slovo        rusky vyznam           použivané v slovenčine alebo čestine život                                 brucho                          môj životživotnoe                          živočích                         životné..žízň                                  život                               mám žízeňpozor                               hanba                            davaj pozoružás                                 hrôza                              úžasné eto verno                        to je pravdive/              verný opis                                               nepravdivety prav                            mas pravdu                   spravný opis,  pravý opis pravda                           pravda                             pravda (morálna),  pravdive/nepravdiveistina                            pravda- skutocnosť       iste, istotne,  fin. istinapravilno        spravneverno            pravdivo                                          vernýistinno          skutočnepáhnuť          vonať                                               páchnuťzapách          vôňa                                                 zápach        krásnyj            červený                                        krásnykrasívyj            krásný                                         kras, krásapašlí                  poďmepošlosť             nechutnosťjabloko             jablkoja-blok-olož                     lož složiť                zložiť, postavitsumma            súčets umá              z umu, bez umumečtá              senmeč                 mečbesá                besybeskorystnij nov.    nezištnýbezkorzstnij star.    nezištný
--- nepodpísaný ---
Ruske slovo        Rusky vyznam         použivané v slovenčine alebo čestine rodina                 vlast, domov             rodinaurodina              ohava, seredaprigovor             rozsudok                   prihovor
Norman
počemu ty eto ... zdes ... oné? My znáem, što slovenčina i ruština takie ... odna familia jazyky :)  
--- nepodpísaný ---
som myslel, ze filozof grigoriy sa toho chyti a skusi vydumat preco je v takych dolezitych slovach- vyznamoch- fonetike taky rozpor
1488
ak by základy pyramídy vedeli, že na nich je postavená celá štruktúra, možno by už vedome dokázali formovať aj svoje práva ..
--- nepodpísaný ---
vsak odtial som vacsiu cast prevzal.. ale nechcel som nato hned davat link (pred pripadnymi uvahami tu). je to minimalne na male zamyslenie sa
baloo
Poprvé chcem uviesť, že teda zo mňa "tá minimálna miera optimizmu a idealizmu" dávno vyprchala, asu často otvárali fľašku, potriasli, zase len vypustili kúsok a dnes o týchto ksichtoch si už dávno myslím svoje. O niektorých menovite a o politikoch, konkrétne teraz o uchádzačoch o post prezidenta všeobecne.   "Každý z nich vzišiel zo systému, každý systému slúžil, ani jeden z nich o systéme nikdy nezapochyboval, a už preto systému nerozumie" Cítim tu zásadnú nelogickosť. Systém totiž odjakživa bol postavený na žmykaní ovčanov a ich držaní v nevedomosti. Títo borci vzišli z toho systému, slúžili mu, nezapochybovali o ňom ... a práve preto ho poznajú, vedia v ňom plávať a predstavujú si svoju budúcnosť v zostávaní v tomto systéme a ďalšom slúžení systému... a tak trošku sebe (ale zaslúžene of course). Neveria svojim sľubom, vedia dopredu, že nebudú môcť ich dodržať, ale nemôžu predsa ísť do volieb tým, že "viete čo, milí občania, bude vám na hovno, poviem vám otvorene, že nebudeme zvyšovať platy, nemám páky na to, aby som prokurátorov vymenil a dolámal krídielka finančným a iným záujmovým skupinám - naďalej zostaneme poslušnou chudobnou guberniou bruselského impéria, zmierte sa s tým".   Problém nevidím až tak v ústave samotnej, ale jednak v tom, ako sa premietne do reálneho života a ešte viac v obrovskej mase na nej naložených zákonov a medzinárodných zmlúv, ktoré de facto strpčujú život - a aj v ich prípade v ich realizácii a dvojitých metroch. Samozrejme, že by sa dala napísať aj lepšia ústava (napr. by tam bolo PRÁVO na bývanie, prácu atď., takže ťa napr. banka regulovaná zákonom nemôže pripraviť o strechu) ale nie náhodou sa zakladajúcu fotri murári toľko natrápili, kým pravzor dali dokopy. A nie náhodou ten pravzor odvtedy len orezávajú, aby nemusela byť národná banka národnou alebo aby si nemohol mať doma zbraň.   Celý systém je zločinný tak, ako je a kto sa prihlási do súťaže o účasť v tomto systéme je potenciálny spoluvinník. Je jedno či prezident, minister, hlava vúč alebo iné.
Le Bleu
Nie je automaticky spoluvinníkom aj každý, kto sa zúčastní ako, s prepáčením, volič?
baloo
ale volič je v prvom rade "blbý". Keby všetci zrazu dostali rozum a odmietli sa zúčastniť tohoto cirkusu, systém by okamžite zareagoval a zmenil by zákony, hoci aj ústavu (prečo nie), nastolil diktatúru... bársčo. Moc z rúk dobrovoľne nedajú. "Oni" - to samozrejme neznamená týchto pešiačikov čo sa z bilboardov usmievajú v kravatách a sľubujú hory-doly - ale tí, ktorí ten systôm ako celok držia pri živote. Ľudstvo už vo svojej histórii vyskúšalo kadeaké systémy, takže ani ten dnešný nie je nič absolútne.
Lubov
Oveľa podstatnejšie je referendum o Kryme. Ale o dva mesiace myslím sú volby europoslancov,Ševčovič a Beňová idú zas. Ako predáci .

nové