Projekt Djedi pokračuje

Minuloročné povstanie v Egypte, ktoré bolo spôsobené hlavne preľudnenosťou - čiže nedostatkom zdrojov - a preto nič nevyriešilo (okrem odchodu starca Mubaraka a jeho nahradenia vyššou verziou arabskej despocie), malo vplyv aj na projekt Djedi v Chufuovej pyramíde.

Kreslo sa totiž zatriaslo aj pod neobmedzeným majiteľom pyramíd Záhím Hawásom, šéfom egyptskej Najvyššej rady pre pamiatky. Egocentrický despota na poli archeológie ako jediný vydával povolenia na výskum pyramíd v Gíze. Sám rozhodoval o podmienkach, za akých bude udelené - a komu.

Podľa informácií od Shauna Whiteheada z projektu Djedi by mali tím výskumníkov a hadovitý robot Djedi dostať čoskoro povolenie na pokračovanie prác v Chufuovej pyramíde. Projekt vedený univerzitou v Leedse sa začal v roku 2009  - po tom, čo Hawás vykopol singapurský tím, aby pomohol Angličanom udržiavať si v Gíze pocit vlastníctva najvýznamnejších archeologických pamiatok ľudstva.

Z doterajších výsledkov misie sú zatiaľ oficiálne známe len informácie, ktoré vidíme TU.

Osobne som toho názoru, že Gíza by mala byť pod medzinárodnou správou a o výskumoch by mali rozhodovať najmä tí, ktorí sú dedičmi staroegyptskej kultúry. Novodobé obyvateľstvo Egypta, vrátane ich revolúciou updatovaných Hawásov, medzi nich nepatrí. A najmä: žiadne debilné hranie sa na tajomstvá, nehodné informačného veku, ale detailné a priebežné zverejňovanie zistení. Už žiadne hawásovské podmieňovanie povolenia na výskum úplnou mlčanlivosťou - až kým pán arabský majiteľ Gízy veľkoryso nedovolí a nepodpíše sa pod výsledky.

 

N

koho myslis pod "dedicmi staroegyptskej kultury?"

Inak, suhlasim, ze nad vyskumom Gizy by nemali mat moc len nejaki samozvani hawasovci.

 Mam knihu s litografiami Davida Robertsa z roku 1938 a na tych kresbach krasne vidno, ako tamojsi pastieri so stavbami nemaju nic spolocne - este malo zname pamiatky zasypane pieskom a sluziace na ukrytie pred slnkom a posedenie pri olovrante. Proste ich tam nasli, ako nahodne rastuci strom.

Som zvedava, ake budu dalsie vysledky prieskumu robotom. Mozno aj ziadne - najde este dalsie dvierka a koniec.  A mozno sa objavi nieco ,co ukaze, ze "vetracie sachty" nie su  vetracie sachty.  

Ja osobne si myslim, ze velka pyramida nikdy nemala sluzit ako hrobka. Vyzera prilis technicky. 

Ema

My sme dediči. Aj Sinuheho máme.


Budú tam ďalšie dvierka, a potom ďalšie a potom ďalšie, až výskumný tím zistí, že Džedi je už úplne mimo pyramídy a stále nachádza nové a nové dvierka. A jedného pekného dňa sa prestane hlásiť do služby :)


 

N

Stanko uz nechodi, budem za miestneho blbca.

Ema

nás majú za blbcov všetkých, milá N. Ani sa za nich nemusíme vyhlasovať jednotlivo.

Zonart

Ten, kto si to uvedomí a zmieri sa s tým, si ušetrí mnoho rozmýšlania a pochybností :)

 

idar

základom západnej narcistickej morálky je totiž vyřádit se na blbečkoch. Čím slabší, tým lepšie.

No napríklad tie čínske obrie tankery. Irán denne exportuje cirka 2 milióny barelov. Tak si to vynásob a podeľ, a hneď prídeš na to, že tie anglosaské karavely tam nepriplávali na to, aby zabránili blokovaniu Hormuzu, ale naopak, aby ho zavreli. Pre Irán. To nie je prvý krát, čo chcú sionisti niekoho vyhladovať.

A čo sa týka Čudinova, náš lokálny matador Tonda Horák ho preští po celej diagonále. Aspoň pokiaľ ide o rúny, si myslím.

Ber si ty príklad toď od Conráda a Grigoryia. Tá ich neskrývaná skromnosť, erudícia i um.  A to pritom, ako je vidno, teraz vôbec nie sú vo forme.

N

a este aj citam, preto som pod tie cinske lode napisala: "Nakoniec Hormuz bude uzatvoreny, ale nie Iranom? NATO tam ma lodi viac nez dost.  "

 

http://img.beta.rian.ru/images/54066/41/540664116.jpg

 

Neviem posudit, kto je najlepsi odbornik na runy, ale oni si zase v zasadnych veciach neodporuju .

Horakova kniha je tusim vsade vypredana, tak pre zvedavych aspon takto:

http://www.zvedavec.org/klasika/2009/01/2979-o-slovanech-uplne-jinak.htm 

 

 

Ema

a nad tým všetkým sa vznáša ako duch nad priepasťou peak oil.


Ich hra už nefunguje, a tak chcú tresnúť do šachovnice. Ale videl už niekto, aby sa blbec sám z trasoviska za vlasy vytiahol?


V USA sú armádne kruhy, ktorým už len predstava útoku na Irán spôsobuje nočné mory. Najnovším argumentom je, že nemajú vhodné bomby a treba ich najskôr vyrobiť. Bude musieť zas prísť genocídne duo Netanjahu&Barak (vlastnými menami Mileikowski a Brog) a nabliakať na nich.


Američania sa hrozia toho, že ich ríša Mikimauza, motorov 3,3 litra a prepytujem duchovnej centrály v židovskom Vatikáne vojde do histórie ako totálny krach. Ten je už v tomto čase neodvratný. A tak sa to budú snažiť zvaliť svoj kolaps na niekoho... hocikoho.


Ale ešte stále je tu malá šanca, že skrachujú kultivovane.


Inak, v čase peak oilu trestať niekoho tým, že od neho nevezmeme ropu... to musel vymyslieť stratég s nobelovskými ambíciami a štrikovanou čepičkou.


Len Európy je Iráncom trochu ľúto, že je taká debilná. Je na tom totiž horšie ako USA.


 

nové