Referendum o americkej základni na Sliači

Väčšina hlasujúcich v sobotňajšom referende v meste Sliač bola proti zriadeniu americkej vojenskej základne na jeho území. Z 1513 voličov, ktorí sa na referende zúčastnili, takto hlasovalo 1127 občanov, čo je takmer 75 percent všetkých zúčastnených voličov.

Informovala o tom primátorka mesta Ľubica Balgová. Možnosť hlasovať o otázke "Súhlasím s tým, aby mestské zastupiteľstvo mesta Sliač podniklo všetky zákonné opatrenia k tomu, aby zabránilo umiestneniu vojenskej základne Spojených štátov amerických v akejkoľvek forme na území letiska Sliač a v jeho okolí?" malo v tomto meste 4082 oprávnených voličov.

O výsledku referenda budú v pondelok (31. 10.) rokovať poslanci na mimoriadnom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Mesto referendum vyhlásilo na základe petície, ktorú podpísalo 1343 obyvateľov Sliača.

Ako to dopadne?
Čo myslíte?

Ema

...žijeme v systéme, v ktorom treba vychádzať v ústrety menšinám, znamená to, že referendum o americkej základni na Sliači, na ktorom sa zúčastnila menšina oprávnených voličov, bude vyhlásené za platné a názor 75 % z voličov - čo je, a to je vítané, ešte menšia menšina než menšina zúčastnených na referende, za rozhodujúci. Následne bude potupná "obranná" zmluva s USA zrušená, cudzie vojská vykopnuté a hotovo.

Dusanbe

Bolo vyhlásené v súlade s platným zákonom takým spôsobom, že NIE JE potrebná 50% účasť oprávených voličov !
Tí, ktorí opakovane a dlhodobo nechodia voliť, kašlú na celú túto "zastupiteľskú demokraciu" - majú slobodu tak činiť - slobodne sa zaradiť medzi irelevantných, nepodstatných - zanedbateľných členov občiny aj štátu z hľadiska politického rozhodovania.
Nemajú na túto vec vlastný názor, alebo sa vzdali práva vyjadriť ho - prenechali rozhodnutie na tých, čo sa zúčastnili.
Vec je rozhodnutá, jasné ako facka.

Ema

Pretože okolo 75-percentné PROTI základni znamená väčšinu, a tak sa bude brať do úvahy názor približne 25-percentnej menšiny. Ak by o tom niekto pochyboval, mrochta to dá na ústavný súd s výsledkom vopred dobre známym.
Žijeme proste v demokracii a kto by o tom pochyboval, bude uvrhnutý do kolúznej väzby, aby mohol osamote a v tichosti dospieť k záveru, že jeho pochybnosti boli takpovediac dezinformácie.

Dusanbe

Sergej Lavrov práve povedal:

"Попытки немецких политиков избежать ответственности за нацизм и события Второй мировой войны являются опасной тенденцией. "

Čo by nebolo nič zvláštne, pokiaľ by to nebolo spomenuté v jednom texte spolu s poľskou 1,3 triliónovou požiadavkou voči Nemecku za vojnové reparácie !

Ako amatérsky šachista, musím povedať: "Skvelý ťah !".

https://iz.ru/1418410/2022-10-30/lavrov-zaiavil-o-popytkakh-frg-izbezhat...

Ema

...s príznačným názvom (v európštine) YOU ARE EU, kde na jednom z vizuálov hajluje mladý odutý chochlopithecus. Celá Bratislava je tým olepená.

 

Pouličná slovenská mutácia plagátu je výrazne žlto-modrá a je tam nápis Sloboda, mier a energetická nezávislosť. Odfotím, keď pôjdem najbližšie okolo takého (update: vybavené, foto nižšie).

Všetky vizuály celoeurópskej kampane, svieže ako samotná von Leyenová, sú tu

YOU ARE EU (europa.eu)

Legitímnou otázkou, samozrejme, je, prečo takáto stupídna - a ausgerechnet žltomodrá - kampaň práve teraz. Asi majú Európania prebytok peniazov, a tak utrácajú na nemerateľné "imidžové kampane".

 

 

Norman

hlavné heslo je Freedom, peace and energy independence - teda fokusované čisto na Ukropácky problém.
Freedom a Peace, teda militarizmus presne v zmysle newspeaku "mier je vojna". A druhý bod "energy independence" je priama aktivita na kopanie do Rusov. Európu teda teraz nič viac netrápi, ako Ukropi. Hnus. nafukovanie sa čiváv na Titanicu.

https://you-are-eu.europa.eu/index_en

Norman

ale, ako sa predpovedá, bude odignorované napríklad na základe definície, že to, čo majú Amíci na Sliači, nie je predsa žiadna "základňa".
V každom prípade bude odignorované, prípadne dané na ústavný súd, prípadne definované, že sa rešpektuje. O priebehu politiky nerozhodujú občania - a o ozbrojených silách vládcu zo zahraničia už vôbec nie. Napríklad môže byť argument, že zmluva o prenájme bola podpísaná pred referendom, teda referendum môže byť splnené až za po vypršaní zmluvy (povedzme 20 rokov).

Truhlík

Takzvaný "dočasný pobyt" okupantov, čiže naveky, čiže do najbližšej vojny alebo revolúcie.

nové