Slovensko zas raz na konci s dychom

Na konci s dychom a hlavne s ídeami. Že to tak je evidentné jednoducho na tom, ako ľudia nevedia, čomu majú veriť.

Najviac to teraz postihlo tú hlavnú "väčšinu", tých mlčiacich pozitivistov, ktorí vždy veria, že to režim nejako zariadi a že majú poslúchať a pracovať. A že za to budú odmenení nie v posmrtnom živote, ale tak nejako tesne predtým . Napríklad keď splatia 30 ročnú hypotéku, možno potom "začnú žiť". Lebo ich motívom je "žiť", "užívať si" - to je ten oceľový krúžok, čo má vôl v nose a cez ktorý ho ovláda aj desaťročné decko. Všetci títo pomaly strácajú nádej na vytúžený raj plný len bohatých ľudí, ktorí budú v prepychu žiť tak, ako im to prikážu časopisy a televízie. Tento kapitalistický sen je rovnaký nezmysel, ako ten komunistický. K + K debilita, tuposť, dve paralelné prejavy pažravosti.

Ale okrem tejto väčšiny došli myšlienky aj opozícii, alternatíve či ako chcete nazývať tých, ktorí už dávnejšie vidia, že Titanic ide ku dnu. No, vidia - nie sú bystrejší, ako ten zvyšok, len im už teraz voda siaha až po krk, mnohým až nad hlavu, tak "pochopili" skôr, ako banda mešťanov na vyšších palubách. Aj týmto proletárom dochádzajú možnosti - minimálne na Slovensku sú úplne bezradní. Všetky tie naratívy, čo hýbali alternatívou, sa ukázali ako buď nezmyselné, alebo slepé uličky. Situácia sa posunula a zrazu je vidno, ako tie rôzne romantické predstavy mieria úplne mimo cieľ. A tak už topená časť spoločnosti stojí zhrozená, prekvapená a mávajúc ručičkami a nožičkami nevedia "kudy kam".

A veru radiť je čoraz ťažšie. Ak sa predtým dalo povedať - vylezte zo svoje smradľavej diery, choďte na mostík a prinúťte kapitána, aby loď zastavil a v noci sa netlačil plnou rýchlosťou do poľa ľadovcov - tak teraz je už neskoro. Ak sa predtým dalo povedať - vylezte zo svoje smradľavej diery, choďte na palubu, spustite záchranné člny a odplávajte - dnes, keď je pol lode už zaplavenej a celá je naklonená, je aj na toto už neskoro. Už nie je čas na takéto riešenia. Dnes ľudia počúvajú v panike populistov, ktorí im radia - lezte čo najvyššie, kde ešte nesiaha voda - ale to je rada mizerná, loď sa aj tak celá ponorí a bez ohľadu na to, ako vysoko ešte v spoločnosti vyleziete, aj tak skončíte pod hladinou.
Možno aj preto je v nielen v masmediálnej oblasti, ale aj v alternatívnej, taká bezradnosť. Sledovať terajší spoločenský diskurz na Slovensku je proste jedna veľká tragikomédia. Ako bolo práve povedané - tí rôzni mienkotvorcovia ničomu už nepomáhajú, a ich jediný prínos môže byť naozaj len v tom, že sa na nich človek môže smiať.
V podstate na všetkých :)

nové