Stav v strane ĽSNS

Zhrnutie názorov na dianie a stav v ĽSNS. V texte som prebral názory aj niekedy celé vety z diskusie.

Pozrime do minulosti, to už je desiatky rokov. Mladé sily okolo názvu Pospolitosť boli rôzne. Výrazná medzi nimi ale bola značka Kotleba. Keď ale v Pospolitisti prehral, namiesto možnosti byť druhý v Ríme, rozhodol sa byť prvý v dedine - a vytvorl si iné hnutie, stranu zvanú ĽSNS.

Kotleba chápal vodcovský princíp ako pravidlo, že vodca má celú moc a ostatní nič. Toto je historický omyl, ale je to aj faktický, nepraktický omyl.

U Mariána Kotlebu je ale tento problém, strach z toho, že by niekto ohrozil jeho pozíciu,  doložený mnohými svedectvami.

Posledný prípad je jeho vzťah ku Uhríkovi a Mazurekovi. Kulminoval v tieto dni, keď Kotleba zmenil osnovy strany ĽSNS tak, že všetko podstatné preniesol priamo na predsedu, teda seba. Navyše na "snem strany", kde si to nechal potvrdiť od delegátov, nezavolal ani Uhríka, ani Mazureka, ani niektorých ďalších. To je jasná situácia, Kotleba týchto ľudí už nechce.

Celá situácia v strane je deformovaná Kotlebovým odsúdením za číslo 1488 na vyše 4 roky. Tento justičný zločin ale nemôže politicky ospravedlniť jeho pokusy spraviť zo strany svoje hobby.

Stanovy v akejkoľvek strane nie sú vec "spravodlivosti" či "demokracie". Ale ani nemôžu byť ľubovoľné. Ide o rozloženie síl, o udržanie invencie, stabilitu ale aj dynamiku. S tým sa nedá zaobchádzať svojvoľne, napodobňovať "diktátorov" podľa nejakých falošných historických kníh.

Kotleba svoju základnú misiu splnil tým, že stranu dostal do parlamentu 2016, v tejto chvíli, už mal ustúpiť do úzadia a prenechať žezlo niekomu inému, niekomu nie tak s radikálnou minulosťou. Áno, Kotleba má za sebou (zbytočne) radikálnu minulosť - uniformy, faklové pochody, exhibicionistická sentimentalita voči Slovenskému štátu. Vtedy bol rád, keď o ňom písali ako o radikálovi - teraz to má ale doslovne ako guľu na nohe. Za všetko sa platí - vtedy sa rád upísal čertovi, teraz ale došlo na splácanie dlhov.


Samozrejme, každý má nejakú mentalitu a imidž - ale v politike treba vidieť, čo populácia voličov znesie, aké typy je ochotná podporiť. A ak to nie je presne ten "môj", treba podporiť svojich kamarádov. Národná strana nie je o individualizme, ale o spolupatričnosti.

Ale to všetko sú relatívne jasné veci. Otázne je skôr, kam sa budú teraz orientovať ľudia ako Uhrík, Mazurek a ostatní. Je takmer jasné, že by tu malo byť nacionálne hnutie pre strednu triedu. Dokonca už samotný starý názov Kotlebovci-ĽSNS je kontraproduktívny, treba niečo iné.


Toto som spísal podľa názorov ľudí. V týchto politických veciach nemono hľadať, čo je spravodlivé a čo nie. Ja ani neskúšam posudzovať, kto to myslel dobre a kto nie. Podstatné je to, že to celé  prestalo fungovať - a bola z toho bez urážky taká žaba na prameni. To treba uvoľniť a nechať nové sily na vyššej úrovni voľne tiecť.


 

 
sandro

No nic, Kotlebova era je pre tento cas na konci. Treba dufat, ze ten, kto preberie zezlo bude Uhrik, bude to robit lepsie a hlavne bude mat lepsi odhad na ludi. Nikto iny tam nie je. Predtym vsak este pride k dalsiemu nezmyselnemu deleniu sil.

Roland Edvardsen

LSNS skutočnosť, že bude mať predsedu v base určite poškodí - žiadne martýrstvo prinášajúce preferencie sa konať nebude, naopak len to posilní punc toxickosti a izolovanosti tejto strany. Takže áno, Kotleba mal pracovať na nástupcovi.

Lenže zase povedzme si na rovinu: bol tu nejaký predseda strany, ktorý by vychovanému nástupníkovi do času odovzdal vedenie? U Fica to na istú dobu k tomu smerovalo, ale nakoniec sa aj on zabarikádoval (a Fico tiež pomenil stanovy v Smere, tak aby si posilnil moc a nemal už konkurenta). Mečiarov prístup je tiež dobre známy, taký Danko tiež ostáva silou-mocou predsedom, Dzurinda by to tiež Radičovej len tak nedaroval, atď, atp. Všeobecne platí, že predsedovia sa tu nechcú vzdať svojej stoličky, že je to pre nich asi aj z psychologického hľadiska náročná vec a že predsedníctvo v strane vnímajú aj ako prostriedok istej osobnej ochrany (aj pred trestným stíhaním). Takže v tomto Kotleba zase až tak odlišný od zvyšku nie je. Skôr naopak.

A druhá vec: áno, Uhrík je tam jediný s potenciálom byť predsedom strany. Ale má jeho meno taký cveng ako Kotleba? Dokázala by si strana s ním udržať životaschopné preferencie? Tu som si veru neni istý. Kotleba má svoje nedostatky, ale predsa len, je to istý symbol a ľudia poznajú najmä jeho.

A ak dôjde k nejakému rozdelenie na 2 strany, tak niečo také ako pri Smere, že tu budú 2 životaschopné projekty, sa nestane. Nie je tu totiž až taký široký základ, takže to bude skôr znamenať zánik/prepad % pod zvoliteľnosť oboch subjektov a ďalšie rozmelnenie národných síl.

sandro

toto je inak pravda. Na rozdiel od takeho Ceska, kde hlavna moc v stranach ako CSSD, ODS, Ludovci, atd. prechadza uz dlhe roky uplne plynule z cloveka na cloveka a strany su stabilne, tak u nas mame skor taky Rusky pristup. Ludia pocuju najma na silneho lidra, konkretnu osobu. Teraz netvrdim ci to je zle alebo dobre, ono to ma rozne +/-, ale iste je, ze takyto druh vladnutia je velmi krehky. V takom Rusku vobec netusia, kde sa krajina zase pohne, ked skonci Putin. Myslim, ze u nas takto dokazalo fungovat len KDH, no a to je uz tiez vieme kde..

Norman

Áno, moci sa ťažko zriecť, ale ako sú na Slovensku zahryznutí do stoličky, to je fakt abnormál.

Čo bude, to bude, Uhrík proste odmietol kandidovať do predsedníctva, keď tam nemá mať dôveru. Aj ty si tu ix krát kritizoval stav v tej strane, teraz sa to poprehadzuje. Samozrejme, že delenie na ministrany je zlé, ale na to je práve príležitosť - aby teraz už nezatvárali do seba, ale sa zjednocovali aj mimo akúsi tu radikálnu scénu.

Uhrík a azda časom teda aj iní majú proste už určitú prax, a v Bruseli sa určite veľa naučil. Nejak prudký talent na politiku to teda možno nie je, ale inač je to bystrý chlap - myslím, že konieckoncov v celej slovenskej politike jeden z najbystrejších. Aj najpoctivejších, čo sa týka svedomia a tak. Aj voči Kotlebovi.

Malo by sa rozšíriť info, že toto delenie kotlebovcov je len naoko, aby sa ubránili pred zavretím LSNS, aby mali dve strany :)
A do toho ešte zarátať Tarabu a podobné kádre, a máme spolu dve strany po 10%. Heh.

Je fakt, že tých 8-10% kotlebovcov bolo primálo, treba nové kádre. Politici sú herci, treba tam proste viac coolových a šarmantných typov. A prešibaných. Aj ženy, samozrejme. Ak takí nie sú, nuž, naša vina.

Roland Edvardsen

Pozri sa, môj postoj je už dlhšie nemenný - LSNS je slepá ulička, a aj s menej kontroverzným Uhríkom (navyše trend je dnes taký, že preferenčne idú dole - viď napr. aj denné prieskumy Vox politico, posledné dni aj okolo 5-6% a tak) a ich pozíciu by mal zobrať nejaký nový subjekt - lepší a s koaličným potenciálom. Samozrejme, zatiaľ sa nič nečrtá, tak chápem, že niektorým stále dáva zmysel ich podporovať.

Inak konšpirátora Bránika si náhodou na FB nečítal? Ten zase perlí: vraj tandem Kotleba a Suja pracuje na očistení LSNS z dôvodu budúcej spolupráce so Smerom. :-D

Norman

hovorím o Uhríkovi v nejakej novej strane.

Neviem, aký máš názor na LSNS - respektíve si dobre pamätám, že si mal iné názory a až tak dávno to zas nie je. Tá strana sa beztak menila dosť dynamicky, takže nemožno hovoriť o tej istej strane, aj keď predseda bol stále rovnaký, ale aj ten sa menil. Na Slovensku vznikala pri každých voľbách nejaká nová parlamentná strana, prečo by sa títo tzv. národniari nemali meniť a vznikať iné strany. I keď neviem, či to u kritikov, ako ty, pomôže.

Bránika či niečo podobné nečítam - to ani nečudo, že ti to nerobí dobre, keď sleduješ také jedy a takého ... no, konšpirátora. Fakt sa čudujem, že sme tu k nemu boli tak prívetiví a neposlali ho tam, kam patrí. Ale aspoň vidno, ako sa sionisti boja spolupráce sociálnych a národných hnutí. Toho sa boja najviac, to by bola ich smrť, koniec ich vplyvu na Slovensku.
Nuž, ale komunistická propaganda tu bola 40 rokov silná a mnohým celkom premyla mozgy. Samozrejme, aj druhá strana by mohla byť rozumnejšia - ale tá bola a je až doteraz udupávaná, takže jej nejaké prehmaty nemožno až tak vyčítať. Skôr sa čudujem, prečo sionisti nevidia väčšiu realitu v spojení uhrík-Taraba-Smer. Alebo lepšie povedané viem - tí klamári samozrejme verejne nehovoria o naozaj najväčšom nebezpečenstve pre nich, zas až tak blbí nie sú.

Roland Edvardsen

Ja hovorím o tom, že ak sa rozdelia spôsobom ako Smer, t.j. že vznikne akýsi Hlas-LSNS, kde budú zase len persóny z bývalej LSNS a totožný štýl politiky, hrozí pravdepodobne prepad oboch strán pod hranicu zvoliteľnosti, lebo tá základňa nie je taká široká. A budú rovnako odmietaní ostatnými stranami ako tí s Kotlebom, najmä ak tam bude Mazurek a ešte nejakí ďalší, ktorí mali uniformovanú minulosť s Kotlebom. Ale možno Uhrík alebo niekto iný od nich prekvapí. Ale môj osobný názor, na základe pozorovania a tak, je však taký, že asi nie. Niekto to zase môže vidieť inak, fajn. Môžem sa mýliť, čestne priznám, že som nemal dobrý odhad, ak to dopadne inak a Uhríkova strana bude mať úspech. Ja by som však skôr uvítal takú náhradu LSNS, ktorá by vôbec nemala kotlebovskú minulosť.

Inak Taraba mi príde lepší ako Uhrík, inteligentnejšie pôsobiaci a zároveň dravejší v prejavoch bez toho, aby skĺzaval do niečoho urážajúceho (Bohužiaľ, Uhrík akoby niekedy chcel napodobniť Blahu, ale to mu tak nepôjde. Blaha je a ostane len jeden :-)), takže skôr by som ho prijal na čele nejakej takejto novej strany. A na rozdiel od Uhríka, Taraba je ochotný spolupracovať aj so Smerom aj s Hlasom. Má väčší cit pre reálpolitiku.

Na druhej strane, je to dosť špekulant. Najprv podpísal memorandum s Dankom a mal ísť do SNS, potom, keď videl, že pod kapitánom idú preferenčne dole, tak sa pridal ku Kotlebovi. A toho zakrátko opustil, keď videl, že to má namierené do basy (a správne pochopil, že toto ťažko poškodí LSNS a následne by mohlo aj jeho KDŽP + mu vadil dosť aj Mazurek - čo sa dá pochopiť :-)). No a potom zlanáril Podmanického, ktorý pre neho opustil Smer. No a teraz má človek dojem, akoby mal namierené do Hlasu, resp. zdá sa, že duo Taraba-Podmanický je teraz kontrolované Pellegrinim (viď ich referendová iniciatíva). Takže, je to ťažký oportunista, doslova až akýsi dobrodruch, takže neviem, neviem. Ale možno z neho nakoniec niečo bude. :-)

Norman

No, ale veď rozdelenie Smeru prospelo, predtým mal 20% a teraz s Hlasom majú 20 +10 = 30 % . To je prvá verzia, ako si to každý s ľudovými stranami predstavuje.
Ak by to ale nedokázali a naozaj sa prepadli ako SNS svojho času, aj tak to bude poučenie pre všetkých. Ale dúfam, že takí blbí nebudú.

Neviem, mám dojem, že ty si to stále predstavuješ ako nejaké strany potetovaných hrubokrkov. Ja myslím na ľudové prvky, proste na ich doterajších voličov a ešte iných. Niečo ako chce Taraba. Ak to ľudia voliť nebudú - nuž potom sa naozaj nedá svietiť. Ale ja v tom vidím možnosť toho posuvu, čo všetci dosť čakali.

Hej, Uhrík to robí ako Blaha cez FB. No, vtipný tak nie je, ale zas FB je na také veci stavaný, tam to časom funguje. Ľudia sa časom nabalia. Samo, na novú stranu potrebujú viac, celý TEAM a peniaze. Tak ale je to ich job, nech sa starajú :)

Ja to tiež tak moc nesledujem, možno je Taraba dobrý šéf. To, že zbadal úpadok SNS a prešiel k LSNS považujem za dôkaz jeho schopností :-)

Pozri, aby sme nezabudli, je to len ako na dostihoch, nad koňmi sa nemá zmysel trápiť, aby nám to ani náhodou neškodilo.

nové