Stredovek pri Dunaji

Na reklamu je to trochu neskoro, takže už je to len skôr reportáž o tom, že dnes bola v Sade Janka Krála akcia Stredovek pri Dunaji. Ide o akúsi ľahkú ukážku stredovekých spôsobov výroby, produktov a spôsobov boja.

stredovek

https://www.facebook.com/KVHBagras/photos/gm.710668965636368/32469776103...

Kto chce, ešte stihne bitku o 18:00, ale teraz dosť prší, asi to nebude ono, ak vôbec bude.

Bola to len zábavná expozícia, zameraná skôr na deti. Ale napriek tomu, či práve preto chceme organizátorov pochváliť: je veľmi dobré, že sa deti naučia nejaké veci o stredovekom svete - po minutí väčšiny fosílnych palív budú práve oni v takom svete žiť.

Ale nebude to až také hrozné.

Zopár jednoduchých, na kolene vyrobených nástrojov, ocenenie významu domácich zvierat, jednoduchý šat, všetky zariadenia na ľudský pohon, bez externého zdroja energie ...

A zabíjať sa tam bude dať rovnako, ako teraz, len tiež ručne - tomuto bodu sa tieto akcie venujú výrazne, ako vidno aj z plagátu či fotiek na uvedenom fejsbúkovom linku. Skoro nič z dôležitých vecí teda nebude druhu homo sapiens sapiens chýbať, zabíjania sa v novej dobe temna určite nebude musieť zriecť.

Brave new world.

Na nič iné ani nemá schopnosti.

A nič iné si ani nezaslúži.

 
Ľubov

Čaro náhody,nedá mi to nespomenúť. Dnes je sv.Bartolomeja. Áno, 442.smutné výročie Bartolomejskej noci,keď sa v Paríži ,"ručne" zavraždilo 3 500 hugenotov.Tuším aj Ty si evanjelik,raz si to spomenul.

Norman

Trúfam si povedať, ža tam sa taká tá ubolenosť nepestuje (ideologicky determinované aj tým, že bol zavrhnutý kult svetcov (bol príliš až nezvládnutelne nabubrelý )

Nejaká Bartolomejská noc už vôbec nie, Tridsaťročná vojna, protireformácia po Bielej Hore ani nejakí jánovia husovia ... nič také sa moc nepestuje

To boli všetko hlavne mocenské boje, ktoré sa do náboženských pojmov a ideológii len zabalili - tak nejako.

Ale ja to občas spomeniem, práve to neplakanie, že keby všetci tak zavýjali ako holokaustníci či anti-anti-semiti , tak by toho bolo až na mesiac.
Ale možno to vidieť aj tak, že sú evanjelici proste rafinovanejší ako židia a robia to nenápadnejšie:) I keď anglo-americká vetva explicitne zlyhala.) Hm, to vlastne myslím vážne.

nové