Sýria: propaganda sa stupňuje

Píšte čokoľvek, ale Rusko a Čína z toho musia vyjsť ako zloduchovia. Toľko inštrukcia neviditeľnej ruky slovenského mediálneho trhu smerom k propagandistom, pokrývajúcim tému Sýrie. A tak sa od verejnoprávneho slovenskéhom rozhlasu dozvieme, že Rusko a Čína sú proti Annanovmu plánu a USA ich musia dokopávať k súhlasu, kým spojená propaganda SITA + TASR v článku Napätie v Sýrii sa stupňuje, vláda vyháňa západných diplomatov rovno vyhlási Annanov plán za mŕtvy. Medzitým vylezie na svetlo, že masaker 13 ľudí, ktorý tzv. Slobodná sýrska armáda pripísala Assadovi, spáchali tzv. povstalci.

V článku dua SITA + TASR je pri všetkej tragičnosti situácie veľa srandy. Okrem samotného titulku o vyháňaní napríklad citát povstaleckého hovorcu a miláčika agentúry Reuters Sámího Al-Kurdího "Rozhodli sme sa ukončiť náš záväzok voči tomuto (prímeriu). Pokračujeme v bojoch, sú to však len obranné útoky." SITA + TASR nás tiež informujú, že "(povstalci) trpezlivosť očividne stratili po masakre v meste Húlá, kde 25. mája zahynulo až 108 civilistov. Masakra bola tiež konečnou ranou Annanovmu mierovému plánu." No veď presne na tento účel ju USA zorganizovali. Len scenár akosi nevychádza....

... pretože Turecko.

Všetci si ešte živo pamätáme, ako sa Turecko pri rozbíjaní Sýrie donedávna čulo angažovalo po boku USA a zásobovalo agentúru Reuters hustými protiassadovskými vyhláseniami. Jednu chvíľu bolo dokonca ochotné štartovať stíhačky. Lenžie stíhačky museli vzlietnuť z iného dôvodu a inde. Minulý týždeň narušili izraelské stíhačky turecký vzdušný priestor a  opakovane nízkymi náletmi ohrozovali prieskumnú loď s geológmi, pracujúcimi pre tureckú ropno-plynárenskú spoločnosť. Títo ľudia vykonávali geofyzikálny prieskum offshore ložísk, po ktorých tečú sliny Cypru - a hlavne Izraelu. Po tomto  nebezpečnom incidente nasraté Turecko znovu oprášilo kauzu Mavi Marmara, kde v medzinárodných vodách izraelské teroristické komando zaútočilo na loď s humanitárnym nákladom pre koncentračný tábot a zavraždilo tureckých občanov. Tento raz sa ale Erdogan nebavil s nejakým Mileikowským (krycie meno Netanjahu), ale zavolalo rovno do Bieleho domu. Ultimátum znelo: buď sa Izrael za vraždenie okamžite ospravedlní, alebo Turecko končí s podporou Ameriky pri rozvrate Sýrie. Nasledoval škemravý telefonát Hillary Clintonovej do centrály v kolonizovanej Palestíne. A odpoveď? LO! Toto rezolútne nie vyštekol moldavský okupant s pekným nemeckým menom Lieberman. Možno si spomenieme, ako mala Clintonová po stretnutí s ním zlomenú ruku. Vraj padla zo schodov.

Každopádne stojí za prečítanie, ako Lieberman odjebal úpenlivú prosbičku Bieleho domu. "Vy ste sa neospravedlnili Pakistanu, my sa neospravedlníme Turecku."

A je to. Skupinka Priateľov Sýrie má o jedného priateľa menej.

 

Pé es: Pred chvíľou vydala Ria Novosti správu: Turecko nebude zasahovať do vnútorných záležitostí Sýrie. Povedal to Erdogan a nebolo to len tak niekde na pol huby na ulici. Odznelo to na Svetovom ekonomickom fóre.

N

sa stupňuje, ale moc to nepomáha, ako tak čítam diskusie tu a tam.

Turecko je tá najpredajnejšia defka. Pri najbližšej zmene vetra otočia plášť.  

Ema

Erdogan už vo vlastnom záujme nemôže urobiť nič, čo by posilnilo regionálnu pozíciu Izraela.

Tie spomínané ložiská zemného plynu sú strategické. Desperátne ich potrebujú energeticky podvyživený Izrael, aj vyblackoutovaný Cyprus, aj Grécko, ktoré je momentálne na pokraji energetického kolapsu .... a koniec-koncov aj Jordánsko, kde sa už začína prejavovať výpadok dodávok plynu z Egypta ľudovými nepokojmi, lebo ceny lezú hore.

Smola je, že ložiská sú turecké.

Ema

Tak už nám aj Saudská Arábia, vzor demokratického usporiadania spoločnosti, "stratila dôveru v Annanov plán".

Kráľovský wahábistický trt v plachte asi nebral hovor od Clintonovej, keď má vyhlásenie Arábie taký časový sklz.

nové