Tri staronové procesy

Pri pohľade na súčasný západný svet sa rysujú tri hlavné problémy. Dva sú staré známe, tretí vyvstáva v súčasnosti. Takže je asi čas si zhrnúť, o čo ide a ako nový vývoj posúva staré procesy.

 

1. problém - Svetonázorovo-ideologické konflikty

Spoločnosť je založená na mentálnom zotročení a rôzne verzie zotročujúcich ideológií sú za prvé v ťažkom vzájomnom konflikte, ale aj v neustálom boji s prirodzenou duchovnou silou ľudstva. Keďže tento konflikt spôsobil v 20. storočí okrem iného dve svetové vojny, strana, ktorá vyhrala, nastolila diktatúru a akékoľvek spochybňovanie jej panstva kruto trestá. Súčasťou tohto boja o nadvládu nad myslením je samozrejme aj zahmlievanie toho, že tu je takáto totalita a takýto problém.

Z týchto dôvodov sa tento problém rieši len pomaly a ťažko. Opozičné politické sily sú v ilegalite, sú označované za "extrémistické" a teda aj podľa oficiálnych vládnucich predstáv v podstate za osoby bez právnej ochrany, ktoré možno doslovne zabiť bez súdu.

 

2. problém - Finančná oligarchická despocia

V priebehu expanzívneho dobýjania sveta a intenzívneho industriálneho konzumu posledných troch storočí sa javila kvantita dôležitejšia ako kvalita, a tak v mocenských paradigmách  prevládlo primitívne extenzívne myslenie, zvané finančníctvo-bankovníctvo. Finančné korporácie sú stelesnenie hospodárskej moci, zákonite im podlieha aj politická moc. Akákoľvek kritika a nespokojnosť občanov sa necháva odkanalizovať na teatrálnej politickej scéne, kým banksterské mafie sedia v kľude v zákulisí, sú takmer nekritizovateľné a zatiaľ nie sú vnímané ako základná príčina hospodárskych problémov spoločnosti. Svojich oponentov ničia ekonomickými metódami kruto a dôsledne. Bojovníkov na tomto fronte je preto, ako v predošlom prípade, len relatívne málo a nie sú reálne politicky organizovaní.

 

3. problém - Geopolitické konflikty

Vládne vrstvy sveta sú pravdepodobne už v stave výraznej politickej a morálnej degenerácie, pretože ich politika akoby zasa raz prestávala rešpektovať geopolitické siločiary a pokúša sa o ak nie nemožné, tak o neprirodzené veci. Najaktuálnejším príkladom je súčasný atak Západu na Rusko pomocou nezodpovedného ozbrojeného rozvratu na Ukrajine.

Tento konflikt USA-EU versus Rusko nie je propagandisticky podchytený a pripravený, verejnosť nie je ešte tak ideologicky spracovaná, ako pri predošlých dvoch problémoch. Oponenti zatiaľ nie sú tak prenasledovaní a trestaní, ani právne, ani spoločenskou a ekonomickou ostrakizáciou.  Tento konflikt oprávnene vzbudzuje medzi ľuďmi nový odpor voči vládnucim vrstvám  Západu. Za druhé, možno dôležitejšie, tento konflikt umožňuje prejaviť a formulovať aj opozičné názory vytvorené predošlými dvoma problémami, čiže odpor proti svetonázorovej totalite a proti finančnej despocii.

Tento aspekt je vlastne to dobré, čo je na každej zlej veci. Ako to v podobných prípadoch bolo často, pohyb v jednom toku rozhýbe aj lenivé prúdy. Tie konflikty, ktoré sa doteraz nemohli prejaviť politicky, sa dostávajú na scénu, ako sa hovorí v postmodernistickej  hatlanine, "do verejného diskurzu". Rusko dokonca pravdepodobne počíta s podobnými reakciami, počíta s vnútornými starými pnutiami a s vnútornou opozíciou Západu.

Prirodzene, progresívne sily Európy nemôžu ožiť len z dôvodu obhajovania záujmov Ruska – ožijú pre dôstojný život a slobodu samotnej Európy. Rovnocenné a vyrovnané vzťahy k Rusku aj Amerike budú len pozitívnym doplnkom úspešnej práce.

Mnohí sú skeptickí ohľadne novej európskej renesancie, ale Európa je tiež ako taký starý medveď – sem tam dostane po hlave a zalezie do klbka, ale jeho vnútorné sily sú nepotlačiteľné, zas sa zatrasie, zhodí smeti a vstane.

Samozrejme, že to je teória a nepôjde všetko tak priamočiaro. Pôjde to kľukato ako blesk, rôznymi nevypočítateľnými dráhami - ale jednoznačným smerom. Tam, kde je napätie, nakoniec vždy dôjde k výboju.

 

 
Grigoriy
Je nepopieratelnou skutocnostou, že vacsina ľudstva sa v historických procesoch dostala do stavu zotrocenia. Ináč to ani nemôže byť, lebo vo  vesmíre jednoducho nie je dostatočné množstvo slobody, aby sa ušlo každému zo siedmich miliard ľudí.  Na druhej strane však je pozorovatelne aj to, že tí, čo za svoju slobodu vedia bojovať, tí, ktori sú ochotní pre ňu prinášať aj najväčšie obete, tí, čo spoznali najvyššie tajomstvá, tí sú velkou mierou dodnes slobodní. Napríklad murári.
Norman
Súhlasím. Stále veru treba pripomínať rozdiel medzi témami, medzi mentálno-duchovným svetom a  svetovým počasím, zvaným politika (i keď toto počasie je vážne tragické a smrtelné pre miliony, takže nie je racionálne ho ignorovať).   PS. ten vtip so slobodo murármi - azda to nie je výsmech rôznych moderných siekt, združení, škôl a spolkov? Veru veru, v dave a pokreslený srandovnými klikyhákmi ešte nik nedosiahol slobodu.
Lubov
nie na 100,ale na 500 %. Cítim to každý deň. Grigoriy,prepáč,ale takým intelektuálikom,ako si Ty nebude v nej pšenica kvitnúť. Musia Vás nahradiť zemití ľudia,čo naozaj práve rýlujú záhradu.     Nie je to osobné.-)) ,je to normálny historický proces.
Grigoriy
aký by som ja Tebe vedel byť vďačný, keby mi trochu viacej o tej renesancii. Vieš, ja by som sa tak rád mýlil.
Lubov
Začni tak,že si sám pre seba urobíš renesančný deň.Aj egregor dobiješ,aj Tebe bude lepšie. Veď vieš,že som "iba" kuchárka,ale renesančná,a  to je rozdiel !Napr.som to poznala,keď sa mi brokolica na bielom tanieri zdala fádna,išla som a kúpila si oranžový. To sú také jemné nuansy,Ty ako intektuál by si mal mať napr.pri sebe vždy Tokaj z Lídla a pár plast.pohárikov.Nikdy nevieš,koho stretneš a môžeš si s ním priatelsky posedieť na brehu Hrona,ako Markuš Aurélius,alebo ako Grigoriy. 
Lov
Kolko hluposti dokaze niekto vyprodukovat. a este je zato obdivovany.
Diskuter
Takto sa nediskutuje. Povedz konkrétne, kto "produkuje" hlúposti, napíš presne, čo z toho, čo bolo napísané, sú hlúposti. Ak už máš chuť takto primitívne si tu variť svoju hnusnú polievku, mal by si mať odvahu pustiť sa do čestnej otvorenej diskusie, aby si si svoju polievku buď vychutnal, alebo, aby som ti ju tak dochutil, že ju s hnusom vygrcáš tak, ako si tu vygrcol svoj príspevok. Som si istý, že si len sprostý provokatér s mne úplne jasnou agendou. Toto nie je váš skurvený denník SME, tu sa hrá podľa iných pravidiel.
Lov
Ale ja z plastovych poharikov nepijem.
Snowden
Podliak, ktory roky písal svoje benderovské špinavosti do diskusií v .denníku SME, kde mu ich jeho chazársky súkmeňovec-administrátor "moderoval" tak, že nech napísal kolkokoľvek príspevkov, vždy ich mal len 239, aby nebolo vidieť, že ich píše desiatky denne, a ešte mu zásahmi udržiaval hodnotenie na najvvyššom. Prasco, ty sa bojíš priamo a čestne diskutovať, lebo nemáš argumenty, ty môžeš strieľať len zo zálohy, ako tvoji bratia v Kyjeve.
Lov
Dolezite je vediet, kde je ten spravny terc.  Ale to by mali majitelia zbrojnych preukazov vediet. Tym ostatnym zbran do ruky nepatri. To je to iste ako vediet pisat, ale nevediet co.  Chyba ti sebareflexia. Paranoia je hnusna.  Mozno by si si k tomu Hronu mal vziat na hlavu nejaku ciapku.  Mozno to pomoze.
Lubov
Pretože nemáte nadhlad,pani.
Lov
To bude Len tym, ze mne brokolica na bielom tanieri vobec nepripada fadna. 
Igor
Tak si dostal odpoveď, Grigoriy. Farebné taniere, chlast z plasťákov. Keď to urobí dostatočné množstvo ľudí, máme renesranciu v Európe. Kedysi som sa tvojmu pohľadu na svet čudoval. Už nie.
Norman

to bol návod na prekonanie chorobnej depresie.

Lubov si myslela, že Grigoriy je rovnaký ľahký prípad únavy, ako bola ona.

 

Ale nie že to tak nie je, ešte vždy pribehne niekto, kto ho v starom negativizme podporí. Dokonca aj v okamžiku, keď nie je negatívny.)

 

Buheh
obrázok. Výstižnejší než hŕba slov. Milí moji, sloboda môže byť taká tá navonok, popísateľná všakovakými ľudskými právami či finančnými a všelijakými inými možnosťami. A potom je sloboda vnútorná. Jedine tá je naozajstná. Ako to už kadejakí Nemci riešili v 19. storočí, skutočná sloboda je poznanie a pochopenie toho, čo je nevyhnutné, a vnútorné zmierenie sa s tým, schopnosť byť šťastný za daných okolností. V skutočnosti vôbec nezáleží na tom, v akej dobe žijeme, ale či dokážeme byť v harmónii s vesmírom. Riekol Veľký Buheh a odobral sa zas riešiť pracovné záležitosti.
Le Bleu
Naozaj.
Norman
ako mu to minule prospelo :) Go find yourself first so you can also find me... Rumi Keďže vidím, že to je to, čo oceňujú a asi aj potrebujeme viacerí, tak rovno jednu celú sériu Rúmiho poetickej mystiky: https://www.facebook.com/mevlana
--- nepodpísaný ---
vzdaj sa a vyhras
Norman
I am a pessimist by nature. Many people can only keep on fighting when they expect to win. I'm not like that, I always expect to lose. I fight anyway, and sometimes I win.   Som povahou pesimista. Väčšinou ľudia bojujú len vtedy, keď predpokladajú, že vyhrajú. U mňa je to inak, ja mám vždy dojem, že prehrám. Ale bojujem aj tak , a niekedy vyhrám. Richard Stallman   Ja len pridám, že niekedy treba urobiť aj prehru. Aj tá je cennejšia, často veľmi, ako pasivita.    
--- nepodpísaný ---
to je rada podla tao te ting, ale spravne  to znie vzdaj sa a uspejes..
Norman
vážne? aj by si to vedel nájst? lebo dosť pochybujem.
--- nepodpísaný ---
mas pravdu, je to asi moderny preklad  If you want to be given everything, give everything up. (mitchell)
Norman
vážne som bol zvedavý, ktorá časť je tak interpretovaná. Už som to našiel, dik. "Veľa spôsobuje zmätok". Je neuveritelné, ako dokážu ľudia vymýšlať, že:-)  
Lov
Dvaja ludia sediaci v jednej cele chrbtom k sebe... ktovie ako dlho. 
Lubov
Hovorí sa,že jednoduché riešenia sú tie najlepšie. Možno ani nie si snob,len tak pôsobíš.Tak daj niečo sám,čo nám ju privedie späť? Vidím to naozaj takto povrchne ,zvonka,nebudem pokrytec
Le Bleu
A náhodou, to nemalo chybu. Jednak to má niečo do seba a okrem toho je to tak fajnovo napísané.. už dávno som sa tak nepobavil. A v sobotu si pôjdem posedieť na brehu Hrona.
--- nepodpísaný ---
a preco  si myslis, ze grigoriy si v buducnosti nezaobstara v baumaxe ryl a niekde kusok zeme obcas neporyluje? a ak je zem nevyuzita aspon si oddychne.
Lubov
tak mizerne,pamätáš,povedal si,že politika nie je všetko.Špeciálne pre túto odpoveď som si pozrela pár vecí o zmenách myslenia v tom XV. storočí a verte neverte,je to o tom: o väčšej prieberčivosti. Začalo to handrami dokonca,keď uniformnú vlnu nahradil exotický hodváb. Možno boli aj výboje,určite boli,ale zmenila sa  ulica vo Florencii a podlahy v domoch ,kde slamu nahradili koberce . Renesancia je o radosti zo života  a jej hľadaní. Taká bola tá prvá a taká bude aj tá druhá. 
Norman
Hádže sa tu veľa politickými jedmi takže som cítil povinnosť ťa varovať pred nebezpečným prostredím, aby sme neboli my vinní.  Ale ono by ťa to prešlo aj samé :)  
Igor
Bol som v Indii, aj v Indonézii. Mnohí jedinci tam boli šťastní a mali radosť zo života. Na smetisku, pri kanáloch. Renesanciu som tam nevidel. V bratislavských shopingoch zas mnohí hľadajú lepšie a lepšie handry, masážne vane a vyhrievané záchodové dosky. Možno sú aj šťastní a majú radosť zo života.(nebudem spomínať zvyšok Slovenska, kde sa žije z minimálky Len kde je človek? Kde je cesta z otroctva?
Lubov
Viem,že Ti vadí trocha toho vína...pochop,to je len ilustračné foto. Ako chceš vrátiť ľuďom dôstojnosť? Kde je cesta z otroctva ? Nemôžeš začať zložitou teóriou u bežného,"jednoduchého"človeka. Tí tvoria väčšinu ,nie kadejaké sliepky,jednak ma nezaújmajú a jednak  je ich predsa len oveľa menej,ako nás,tých z voza.Rozprávať sa s nimi treba,kde sa dá,na zastávke,v obchode,na ulici.Potešia sa,ak im venuješ pozornosť a trocha času.
Grigoriy
Pri čítaní tejto stránky treba ísť aj úplne dole, a kliknut na "Next 200", aby jeden získal cely obraz: http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Writers_who_committed_suicide
Norman

Chýba tam napríklad Jack London

(ten dokonca samovraždou najprv zakončil svoj biografický román Martin Eden - a poto neskôr si strelil do hlavy. Tiež čitatel Nietzscheho. Ale vpodstate vyznavač večného života - viď Tulák po hviezdach)

Ach jaj, prečo si to tak zlahčovať. Veď je to jedno. Načo sa ponáhlať.

Citát od Swinburne, Martin Eden str 308

http://ebookbrowsee.net/jack-london-martin-eden-pdf-d44228914

 

From too much love of living,
From hope and fear set free,
We thank with brief thanksgiving
Whatever gods may be
That no life lives forever;
That dead men rise up never;
That even the weariest river
Winds somewhere safe to sea.
 
Swinburne
 
 

To sa mi vždy páčilo. Bože, to je  už dávno.

 

--- nepodpísaný ---
a citanie ich diel bolo bezpecne?
Igor
1. problém Nie spoločnosť, ale máme tu systém, ktorý je založený na zotročovaní spoločnosti. Čo s tým? Hľadať pravdu a informovať. To stačí.   ...zotročujúcich ideológií sú  v ťažkom vzájomnom konflikte, ale aj v neustálom boji s prirodzenou duchovnou silou ľudstva... No, tento systém, tzv.západný je neudržateľný a vedia to dávno aj globálni plánovači. Preto bol nimi vyprojektovaný marxizmus a trockizmus (blízky fašizmu) a iné izmy. Vždy sa to nejako volá , princíp aj pôvod je ten istý. Potom sa ľudia poštvú proti sebe na umelo implantovaných problémoch, ak analytické centrum rozhodne, ak treba kvôli nejakým dôvodom sem-tam väčšiu, či menšiu vojnu. Tak, ako aj v prípade "náboženských" konfliktov. Zákulisní plánovači nie sú amatéri. Ideológia slúži na urobenie podvodu stráviteľnejším pre nerozmýšľajúcu dobrácku väčšinu. Na jej báze sa robia zákony, vládne sa a súdi. Raz  kapitalizmus, liberalizmus, judaizmus či iný izmus, alebo náboženstvo - amonov kult, atonov kult, upravené kresťanstvo, judaizmus, poupravovaný islam........so svojou príslušnou funkciou. Ideológie a náboženstvá plánovane bránia plnému rozvoju človeka, naplneniu jeho potenciálu. Normálny človek kult nepotrebuje. Je to o tom, do akej miery spoločnosť chápe obecný chod vecí a vie ich pomenovať. Svet sa nedá zmeniť, pokiaľ mu nerozumieme. Šíriť informácie, samé sa to zrúti.
Norman
Som rád, že sa niekto k tomu vyjadril. Najväčší problém je ale asi v tej vete, že "človek kult nepotrebuje". Obávam sa, že človek je len taký nositel toho, čo ja volám "mýtus". Človek mýtus potrebuje. Každý mýtus je viac či menej pravdivý, to je jedná vec, ale mýtus je ten, čo dáva človeku identitu a v podstate myslí za neho. Mýtus je zároveň ako samostatný zlý džin z flaše - ponúka splnenie zázračných vecí, ponúka zázračnú moc (nad zvyškom spoločnosti) a tak mu jeho tvorcovia podlahnú, nafukujú ho, viac a viac, až ich prerastie a žije vlastným životom. Preto je to také zakorenené, preto sa toho očividne nejde zbaviť len  jednoduchou osvetou.
Igor
Bojovníkom na tomto fronte môže byť každý.  Ich slabinou je internet. Vládnu pomocou zadržiavania a manipulácie informácií. Úroky sú jedným z hlavných problémov. Priamo aj nepriamo hrajú svoju ničivú rolu pri všetkých hlavných ekonomických, politických, sociálnych problémoch. Je to jeden z kľúčových prostriedkov riadenia zo strany "elity". Musia byť odstránené a banky by mali fungovať ako investičné spoločnosti. Samozrejme nie cez burzu, ale priamo a podľa daných pravidiel. Výmenné jednotky by mali byť niečím reálnym kryté. Zlato človek v každodennom živote nepotrebuje. Energiu áno. Existuje už rozpracovaný systém na báze energojednotiek. Banky sa zmenia na distributorov finančných prostriedkov vo forme priamych investícií a zisk môžu mať iba z podielov na realnej produkcii. Nikdy nie na paušálnych úrokoch. Zisk z investície a zisk z úrokov je obrovský rozdiel.  
Norman
Hej, tu je to jednoduchšie. Finančníctvo, podobne ako súdnictvo, nemôže byť súkromné. Finančníctvo je priamo súčasť štátnej moci, je to monopol, preto musí patriť pod štát, pod politickú kontrolu. Banky treba zoštátniť (alebo podobný proces). Naposledy sa také niečo podarilo Nemecku v 30 tych rokoch a bol to ich prvý hospodársky zázrak. Bola to politická renesancia 20. storočia. Tento hospodársky úspešný pokus bol zahádzaný kobercovými náletmi. Dnes ho možno zopakuje Rusko. Tento experiment či smer je pre finančnícke centrály tak nebezpečný a neprijatelný, že si ho môže dovoliť iba krajina úplne samostatná a obranyschopná. To Nemecko v 20. storočí nebolo, možno je také Rusko súčasnosti. Ak to tak je a Rusi prestanú fantazmagoricky blázniť o minulosti, ako aj o nových podtrhlých koncepciách "beozopasnoti" (čiže o marxizme v zelenom), ale  dokážu urobiť to podstatné -skrotiť financie bez zničenia zvyšku spoločnosti - tak 21. storočie bude ich.  
Prasiatko
Pekné, ale nie. Svet ako ste ho poznali má za pár kvik. Všetko je v pohybe. Nielen elity, finančníci či programátori vedomia, aj fyzickogeografická realita podlieha zmenám. Svoj čas ste minuli a premárnili vzájomným ubližovaním si a ruvaním sa o "moc". Teraz budete už len pozerať čo sa deje a mení..klíma, zemetrasenia, vulkány, hranice pevnín a oceánov. A tak je to správne, Zem treba očistiť od rakoviny vesmíru zvanej homo sapiens sapiensis. Ste kvik evolučný neúspech. Hmyz čaká na svoju príležitosť. Skončíte ako dinosaury..
Norman
si bud provokatér, alebo blázon. Kedže skutočných bláznov je málo, bolo od začiatku takmer isté, že si provokatér. Toto nie je miesto pre teba. Skús poslať kolegu z hazbary. Nie amatéra, ako ty, ale profesionála.)
Prasiatko
Ani sám k sebe nie si úprimný. Ešte vždy je v hre aj tretia možnosť...že píšem pravdu bez autocenzúry. To ale je mimo obzor Tvojho ega. A predsa si mi sympatický, pekne píšeš, máš rozumné názory, zmysluplné kroch posrehy. Vieš robiť oprávnené výčitky, keď som raz vybuchlo zlosťou (o genocíde Rockefeller a spol. :)).  Akto aspoň občas nepodľahne (pri nepodstatných okamihoch) v živote emóciám, je už ako by mŕtvy. Pripomínaš mi cisára Juliana Apostatu, tiež podobný osobnosť, žiaľ narodil sa prineskoro, aby šlo realizovať čo si predsavzal. Si na tom rovnako, ale vážim si ťa, neposmievam sa. Vieš, pretože smejú sa len blázni, bez príčiny. Ani mi nenapadne ťa urážať, ale ak ťa provokujú moje vety a slová, je to dôkaz, že ich autor je provokatér? Čo spravíš, keď sa budú meniť na realitu? Vyriešiš to ako Aténčania v 7. storočí pnl., keď si traumu zo straty Salamíny athénski archonti "liečili" uvalením trestu smrti za jej spomínanie.. Nuž kvik nečudo že na snem prišiel Drakón ako blázon.  Medzinami, pekné od Teba, že si sa ma minulý rok zastal, keď istej dievčine sa protivilo, že som tu v maske prasaťa. :O-)
elle
ver mi, tu je kazdy postihnuty. Uplne kazdy.
Norman
Amerika je na tom čoraz horšie.  
vivian
tych blondin je v amerike stale dost, norman. mam pocit, ze stacia iba dvaja mudri ludia, scenarista a reziser a este to nieco za par, peniaze. a uz je mozne vytvorit geniom iluziu o moznom rieseni. v podstate vzdy boli umelci ti, ktori videli a vedeli to, co je a bolo svetu skryte. ale bud ich uvaznili, alebo zabili. ale boli aj taki, ktori boli este za svojho zivota odmeneni uspechom a uctou. lebo zrkadlo ma v podstate kazdy rad, len obluda nie.
Laf
Si Ty odmenena uspechom a uctou, drahaVivian?:)   ak ano, mozes nam prezradit, co take si dosiahla a ako si si to zasluzila? alebo vsetko co dokazes je Len urazat ludi na internete? neviem ako to prezivas, asi ta to uspokojuje, mam pre to pochopenie. arijci su blondaci a blondinky, a su tovelmi pekni ludia. Farba mojich vlasov je prirodzena. a moje ano je vzdy ano a moje nie je vzdy nie. Povedat nie nemam zabrany.  A nemusim tu tarat o orandzovych tanieroch. BTW, orandzovych taniere su vulgarne a keby boli aj z porcelanu, budu vyzerat lacno. Biela a cierna robi zenu damou. Tak ako ano a nie uprimneho a cestneho cloveka. a teraz sa chod pozriet do studne, alebo do rybnika. Mozno budes sama prekvapena co sa tam na teba pozrie.    
Kolodej
ze tu vlastne v diskusii nikto nediskutujete. Len si tu otrieskavate o hlavy svoje nazory. V principe SME,  akurat ze sa snazite pouzivat komornejsi slovnik. Kazdy ste presvedceny o svojej pravde a ni pici neexistuje ze sa mylite.
Le Bleu
niektorí tu diskutovať vedia.
Norman
čo to tá diskusia vlastne je - ale on by aj tak neodpovedal.
Kolodej
Nemas pravo na nazor. Nazor je to co mas, ked nemas fakty. Ked mas fakty, nazor nepotrebujes. Vymena argumentacii s vnimanim, co ten druhy hovori (pise), zvazit jeho pohlad, jeho agrumenty. Ci tvoj momentalny "nazor" je nemenny? Vsetky fakty genius spracoval? Predpokladam, ze odpoved by bola nie. Co hned drbes do mna, odpovedas za mna. Ked mi napises peknymi slovami ze som kokot, na zmysle to nic nemeni. Z hovna tortu nespravis, aj ked kilo slahacky na nu nakydas. Nemas ani zaludok, aby si sa na mna obratil priamo. Preto som pouzil prirovnanie k SME. Presne toto som mal na mysli.
Norman
S tým nesúhlasím eticky(každý má právo na názor), ani logicky (každý človek má nejaký názor, a kto tvrdí, že nemá, ten ho má najzafixovanejší). Vieš, akékoľvek portály, texty, sú také mysliace mašinky, spôsobujú určité poučenie, všetkým. Ale žiaden portál, ani žiadna vysoká škola, ani akadémia, nie je len na čisté premýšlanie a dialog. Konkrétne k tomuto portálu - ako každý, ani tento to nemá niekde napísané, ale ja ti to poviem na rovinu: nie sme tu na to, aby sme riešili a hľadali či robili základný výskum. Sme tu na to, aby sme šírili určité myšlienky, ktoré už máme overené celým životom, ktoré už prešli doslovne stáročiami diskusíí. Nikdy ťa to takto nenapadlo? Môžeš to prirovnať ku Sme, mne je to jedno - my sa nelíšime formou, formalitami, ale obsahom. Oni majú jednu ideológiu, my máme iný svetonázor - je jedna objektívna pravda a dá sa zistiť, že my sme k nej bližšie.   Som rád, že som ti mohol pomôcť a vysvetliť ti to.
Kolodej
Cele som to zacal kritikou formy diskusie tu. Keby ma clanky nezaujimali, nechodim tu. Naco si vlastne vobec reagoval? Len aby si si zajebal? :)) ... Ci apriori nesuhlasis s mojim povodnym vstupom? Tzn. ze diskusie su tu prinosne? hehe
Le Bleu
to že máš buď názor alebo fakty, to neplatí len, povedzme, pri debatách o tom, aký príkon mal konkrétny typ pračky značky Romo? Špecifické údaje. Potom je tu ešte vzťah fakty - viera, ale to je už o inom. (Napríklad ja neverím v prevteľovanie, ja to viem.)
Norman
"Napríklad ja neverím v prevteľovanie, ja to viem." Le Bleu, som si nie istý, či dobre chápem tú vetu, ty veríš v prevtelovanie? Teda vieš o prevtelovaní? Alebo vieš o neprevtelovaní? Vážne sa pýtam. By ma zaujímal tvoj názor (ak to nebol len taký bonmot)
Norman
Definitívne to tu nejako blbo zavesuje príspevky (zrejme z dôvodu, že pretekajú cez stranu). Ako všetky nedostatky a problémy tohoto sveta, aj tento odstránime najlepšie tak, že ho budeme ignorovať :)  
Le Bleu
To bol hlavne len príklad (ale nie bonmot). Viem o tom, že reinkarnácia naozaj prebieha, takže v to nepotrebujem veriť. Znie to možno podozrivo jednoducho, ale ja som sa to o.i. dočítal v knihách, kde to bolo prezentované v podstate ako vedecky zistená realita (i keď si uvedomujem aj sprofanovanosť všeličoho "vedeckého"). Pravda, ešte nemusím dôverovať zdroju, autorovi tých kníh, ale toho som si len tak každodenne, prakticky vyhodnotil ako seriózny zdroj (subjektívne, ale to potom nejaká viera je skoro vo všetkom, od čítania stránky TA SR až po to, čo mi povie pri víne bratranec). Toť môj.. názor na..  fakty. (Kto sa v tom má vyznať, čo som ja filozof?) Prípadné ďalšie otázky vítané.
Norman
som myslel, že to myslíš len akože, ale nedalo mi to, či náhodou nie naozaj. Tak fajn.  
Buheh
keby si chcel. Viem, zrejme si mladý človek, pomotaný, máš pocit, že všetkému rozumieš. O pár rokov budeš ľutovať hlúpe slová, ktoré teraz trúsiš. Pozri, názor je to, keď Ti niekto povie niečo, o čom tvrdí, že je to fakt, a niekto iný Ti zas povie niečo opačné, o čom tiež bude tvrdiť, že je to fakt, a Ty zaujmeš stanovisko. Budeš sa musieť rozhodnúť, čo si o faktoch myslíš. Keď opravuješ pračku Romo, tak je situácia jednoduchá: je gumička prasknutá, alebo nie je? So svetonázorom či politikou je to, žiaľ, zložitejšie. Je to obraz poskladaný z tisíc a jedného čriepku. Niektoré sa hodia, niektoré menej. To Tvoje nezrelé tvrdenie o názoroch a faktoch komentujem len preto, lebo toto je demogogické kladivo, ktoré často používajú hlupáci (napríklad na Sme), a tým Ty predsa nechceš byť.
Buheh
toto malo ísť vyššie...
Le Bleu
Dnes je nejaký ťažký deň či čo. Poďme radšej von, tamho na vzduch. 
Buheh
tomu kolohnátovi či ako.
Le Bleu
Som si myslel, ale aj onak dobre, človek sa aspoň zamyslí nad sebou. Ozaj idem von, pekne je, slnco, ftáčiky..
Kolodej
Názor vyjadruje osobne specificke hladisko jednotlivca. Pripadne skupiny. Mozme to rozoberat dalej. Cize nazor nie je fakt. K faktu ti tu rovno flajsnem definiciu: Fakt (lat. factum - urobené, učinené, čo sa stalo skutočnosťou) je to, čo je, alebo čo sa deje; stav vecí, skutočnosť, to, čo stojí proti myšlienke, predstave, prianiu a vzdoruje im ako vonkajší prvok. Fakt je niečo, čo je v protiklade k všetkému iluzórnemu alebo prosto vymyslenému, ale aj proti tomu, čo je podľa určitých pravidiel myslenia nevyhnutné - odtiaľto morálne a právne rozlíšenie medzi tým, čo je "de facto" a "de iure". S tým suvisí aj Kantovo rozlíšenie medzi tým, čo "je", a tým, čo "má byť". Nemam pocit ze vsetkemu rozumiem, prave preto tu kritizujem formu diskusie. Namiesto prinosnej reakcie si tu dokazujete , kto ma vacsieho vtaka. Ako napr. teraz ty so svojimi narazkami na moj vek a z toho vyplyvajucu sprostost. Ja to nemusim takto zaobalit a mozem ta rovno poslat do pice ... ale nie - reagujem. Vid. prvy riadok. A ked z tvojho pohladu som hlupak - nech sa paci :)))
Norman
Toto o úrovní tunajších diskusii - to je tvoj názor, alebo je to fakt?
Kolodej
ze takemu rozhladenemu a scitanemu a neomylnemu ti nemusim napovedat :D A vlastne si ma zatiahol do presne takej o hovne diskusii ako som pisal v povodnom prispevku. Takze ked budes mat nieco zmysluplne, nech sa paci :)
Le Bleu
kto koho zatiahol do diskusie o hovne, ale možno aj takéto základy si treba vysvetliť. Možno si aj definovať tú diskusiu. Názor teda že vyjadruje osobné hľadisko jednotlivca alebo skupiny. Ale veď človek predsa vraj nemá právo na názor, lebo má alebo fakty alebo názor. Ja osobne nikomu nič o nič neotrieskavam (no, to málokedy..) a určite nerozumiem všetkému, ale v tomto mi niečo škrípe.
Kolodej
ukludni ta, ked uznam, ze to o tom nazore som tu dal nepatricne, to ti pomoze v tom, ze diskusie su tym padom ovela prinosnejsie? Vies, v podstate mi ide o toto: (skusim to takto, pretoze ocividne sa kazdemu inemu (dajme tomu takym 3 minimalne) zda vzajomne osocovanie a napadanie ako prirodzena forma diskusie) Bojovat sa da len za nieco, nie proti niecomu. Mozes aj o tomto samozrejme polemizovat - ale v principe - diskusie tu su vzdy (skoro) proti - niekomu, niecomu, niekoho nazoru atd. Cize, o hovne.
Norman
Za prvé: nik nikdy netvrdil, že diskusie tu sú nejakým etalónom inej lepšej kvality. Alebo si tu niekde niečo také čítal? A ako by sa to asi dosiahlo, keď sem môže prísť hockto, aj ty? Sú tu podobné diskusie, ako inde, aké môžu byť iné? Ovšem ty si použil minimálne dve totálne blbosti: 1. "nemáš právo na vlastný názor. Iba na fakty". Keď som ťi jednou otázkou dokázal, že si protirečíš, tak kecáš o tom, že ťa niekto zatiahol do neplodnej debaty.  Ty chudáčik zatiahnutý. 2."Bojovať sa dá len za niečo, nie proti niečomu" Typická nelogická debilita. Prečo by to tak malo byť? Veď zo samej definície - boj je stret dvoch oponentov, pri slovo "boj" je automaticky spojenie "proti komu". Bojovať bez oponenta sa nedá. Ale vysvetlovať ti to nemá zmysel, pretože ty si typicka ukážka ľudí, ktorí si nikdy nepriznajú svoju deformáciu. Vy ste vždy také tie obete, niekto vás niekam zatiahne, vy za nič nemôžete a myslíte, že sa presadíte drzosťou. To ľudia ako ty sú typické ukážky ľudí, ktorí debatiť ani najmenej nevedia a nechcú. Ty si buzerant aj sexuálnou orientáciu, však.
Buheh
ale ináč to má v hlavičke riadne pomotané. Ale šak ho treba nechať, je ešte mladý, možno sa to časom zlepší.
Norman
To sa im len tak klame, aby mal človek od nich pokoj. Ale veď on sa ani nechce zlepšiť.
Prasiatko
Konečne máme niečo kvik spoločné! Tiež sa mi hnusia sodomiti ! Bléééééé kroch! :O((
Norman
ale myslím, že s ním máš veľa spoločné. A sodomiti sú mi ukradnutí, aj s gomoranmi a jerichovčanmi..
Prasiatko
Mylne myslíš. Nemysli! Jeden myslel, a vy myslel tragač. Potom ho musel tlačiť... :D :))
Kolodej
bučka posero? :) Treba sa rýchlo pridať :))) Kde je vacsina, tam je vzdy lepsie :)) Tebe tu len pastnem tvoju genialnu myslienku: Pozri, názor je to, keď Ti niekto povie niečo, o čom tvrdí, že je to fakt, a niekto iný Ti zas povie niečo opačné, o čom tiež bude tvrdiť, že je to fakt, a Ty zaujmeš stanovisko. Budeš sa musieť rozhodnúť, čo si o faktoch myslíš. Moj prvotny prestrel sa na tuto picovinu ani zdaleka nechyta :))
Kolodej
1. Malo to aj pokracovanie a uz pred tym som priznal, ze som s tou prvou vetou prestrelil. (Nemas pravo na nazor. Nazor je to co mas, ked nemas fakty. Ked mas fakty, nazor nepotrebujes) - na toto si sa zalepil a cely cas tu melies o tom, co sam priznavam ze nie celom vystihovalo to, co som chcel. Potom nasledovalo pokracovanie: (Vymena argumentacii s vnimanim, co ten druhy hovori (pise), zvazit jeho pohlad, jeho agrumenty) Aj ked si myslim, ze si chapal ako to myslim ja. Argumentovat v diskusii sa da vecne - za pomoci FAKTOV. FAKT nespochybnis. Z jeho samotnej definicie. Dokonca si mozme prebrat aj nase subjektivne nazory na akukolvek vec - takisto vecne, s tym, ze napriek mojmu nesuhlasu s oponentom neznamena, ze si ho nevazim. Alebo osobnym napadanim - za pomoci osobnych urazok - ale to uz nie je diskusia, ani argumentacia, ani rozobranie nazoru - ale len snaha o zosmiesnenie. Co si predviedol hned v tvojej prvej reakcii na moj prvy prispevok. 2. Rozmyslam ci si to myslel vazne - boj je stret doch oponentov? Bojovat za pravdu, za spravodlivost, za uctu k starsim - kde tam mam oponenta? Nieco je oponent? A ten zvysok - ale to tu aku frustraciu zo seba pustas? Vlastne aj tvoje reakcie v diskusiach su plne urazenej jesitnosti - ze si niekto dovolil spochybnit TVOJ nazor :) Si typicka ukazka hlupaka, ci si mysli ze pojedol vsetku mudrost sveta. Okamzite mas vsetkych zaskatulkovanych, vyrobenu  psychoanalyzu z hovna :)  Ja sa tu nezgrupujem z 2-ma dalsimi, aby som v (kokotskej) diskusii mal kvazi psychologicku prevahu - to sa robi na pohovoroch do zamestnania - tuto to vyzera tak teplossky :)
Norman
takých vás tu bude pribúdať, je to závislé od čítanosti, ja som sa vyjadril, že ste jasní a vás tu liečiť nebudeme. V odhadoch vašeho vývoja som skeptický:) Ale všetko je na niečo dobré, teraz sme sa dozvedeli o koncepcii boja za pravdu (bez klamárov), boja za spravodlivosť (bez zločincov) a boja za úctu k starším (bez mladistvých hulvátov). Boj bez opnenta. Len to nie, len žiadni nepriatelia, veď by nám to mohli tí oponenti vrátiť, len to nie - my bojujeme zásadane len bez oponentov :-) Preto mi tam vliezli tí buzeranti-pupúši. Tým skutočným sa ale ospravedlňujem, lebo toto mentálne pupúšstvo je neporovnatelne horšie, ako chodenie v ružovom klobúčiku.    
Kolodej
niečomu - niekomu :DD
Kolodej
niečomu - niekomu :DD Ale verim ze aj tomu rozumies - ale teraz ti uz apriori ide len o spochybnenie cohokolvek co napisem. mimochodom - citam to tu uz cca dva roky - takze som sem nepribudol z riti palovej za posledny mesiac - naviedol ma tu Emin povodny blog - cize zas sa mylis - ale to je presne to o tej neomylnosti. Z mojej kritiky formy diskusie si si tu urobil svoj osobny boj mne :DD ze ta to bavi :)
--- nepodpísaný ---
 slovo bojovat sa zacalo objavovat v takych spojeniach ako bojovat proti dopravnym nehodam atd.. to sa mi zda hlupe pouzitie..
Norman
čohokoľvek čo napíšeš. Vôbec som nereagoval na tvoje urážky, alen na tieto blbosti o bojovaní, lebo sú poučné.To nie je vec žiadnej gramatiky, ale určitého zásadného postoja: ty reflektuješ ten základný omyl, že svet a život môže či má byť bezkonfliktný. To je nie že omyl, to je LOŽ. Lož nie od teba, ale tých, čo ťa takto učili. Neviem síce, akou logikou si došeil k tomu, že sa mýlim, že vás tu bude pribúdať, ale ešte viac je nejasné, kde si zobral ten dojem, že mám byť neomylný. To si si zle vysvetlil. Ja iba píšem pravdu - ale to ešte neznamená, že sa raz, niekedy, v budúcnosti, nemôžem aj pomýliť :-) A vôbec ma to s tebou nejako osobitne nebaví, práve preto som včera večer zostril a napísal ti, citujem: "Ale vysvetlovať ti to nemá zmysel, pretože ty si typicka ukážka ľudí, ktorí si nikdy nepriznajú svoju deformáciu." Prenechávam ti na dnes posledné slovo:)
Kolodej
Keby ta to nebavilo, tak to nerobis. Mozno ta to nejko zvlastne uspokojuje hehe :) Neviem síce, akou logikou si došeil - ze zivot ma byt bezkonfliktny? Ja to akosi neviem vyextrahovat z nicoho, co som napisal. Vyjadril som sa k chujovej forme diskusii tuto - co si vlastne od vtedy dokazujeme - a mojim prehlasenim, ze bojovat mas za nieco, nie proti niecomu. Kde je tam bezkonfliktnost zivota? a vazne sa motame okolo somarin - chytanie za nepodstatne slovicka. Takze to ukoncime.
Buheh
x
Norman
tvoj najrozumnejší príspevok. I keď neviem, predsa len nie y?
yes...
zriedka, ale temtoraz suhlasim so svojim milym priatelom :o)))
Kolodej
ako to tak citam, jeden z 10 prispevkov :)
Lubov
No aspoň som vás pani s vycibreným vkusom inšpirovala k peknému menu. 
laaf ( smiech)
vzdy pacila. maju tam aj hrad. Zasla aristokraticka slava, ale kraj, kraj je nadherny. A aj ludia. :o) Smej sa, aj ked sa ti nechce. Smiech ma velku moc. Ljubov...

nové