Žiarislavova svarga

Narazil som na knihu od Žiarislava: Návrat Slovenov v duchu a slove.

Je to akýsi súpis toho, čo hovoril na Slobodnom vysielači o pôvodnej slovenskej duchovnosti a ako napovedá podtitulok, aj o etymológii slov z hľadiska kultúrnej (duchovnej) tradície.

Ako všetok jeho prejav, ktorý poznám,  aj toto je úprimné, ľahké, čítavé. Dá sa povedať, že sumarizuje jeho ucelenú autentickú filozofiu. Ako vieme, na rozdiel od iných  podobných smerov, tento nie je romanticko umelý, barokovo kudrlinkový či astenický, ale zemitý a zdravý. Samozrejme som to kúpil, nielen preto, aby som ho podporil.

Citát:

Ľudia z národa, ktorý načiera z duchovnej podstaty, sú pokojní a vyrovnaní, aj keď musia neraz čeliť ťažkým búrkam. Ľudia zábudlivého, splašeného, hoci aj "moderného európskeho národa" sú často buď sebeckí, neúctiví nafúkanci, alebo roztrasení nešťastníci, ktorí berú tabletky na upokojenie a zľaknú sa aj šelestu padajúceho lístia.

 

návrat slovenov

 

Pikantné je, že svarga, čiže svastika, ktorá je na titulnej strane knihy, vôbec nevadí predavačom Artfóra (to, ktoré odmietlo predávať Rostasovo Mlčanie), aj keď sa im prevaľuje priamo pred ich očami pred kasou. Títo sionistickí poskoci sú proste hlupáci, ktorí netušia, aké prúdy tečú svetom a čo znamenajú.  Minimálne toto považujem zo strany Žiarislava za veľmi vydarený vtip :-)

 

PS. Práve pozerám, že na stránkach Artfóra si ako charakteristiku knihy vybrali ten istý citát, ako ja. To jsou paradoxy:)

Grigoriy

to, čo hovoríš je čistá pravda; ako nakoniec vždy.
Som len chcel, že Ty ako osvietený vodca nášho hnutia, nesieš za náš duchovný rast aj veľkú mieru zodpovednosti. Musíš však vychádzať vo svojej misionarskej práci z toho, že nie všetci z Tvojich ucenikov sme z rovnakého cesta, že nám nie všetkým bolo dané ľahké porozumenie Tvojich genialnych inotajov. Veľmi závidím ľudom ako je Ľubov, ktorá sa vyjadrila, že takmer vo všetkom s Tebou súhlasí. Aj ja by som súhlasil, keby som vedel, čo vlastne hovoríš.
Nemohol by si niekedy pri písaní Tvojich príspevkov pridať pre ľudí môjho typu aj krátke vysvetlenie, čo si vlastne chcel povedať? Ja s tým už roky zápasím, len som to nechcel priznať, aby som nevyzeral ako blbec.

Keby si mi tak na začiatok v krátkosti vysvetlil, "aké prúdy tečú svetom a čo znamenajú".

Aj ten Tvoj Žiarislav mi pripadá ako vizionár nebeského kalibru, len si ani zaboha neviem predstaviť, ako by taký "návrat ku koreňom našej duchovnosti" mohol v praxi vyzerať.

Norman

Nie že by to bolo dôležité, ale tento tvoj konštruktívny postoj, človeče, ti musel spôsobiť v živote dosť technických prekážok.

Ale ako vždy, zas píšeš o sebe, citujem:
-duchovný rast
-zodpovednosť
-učeníci
-misionárska práca
-geniálne inotaje
...

Nič z toho na týchto stránkach nie je, ale to všetko je typická tvoja agenda a chýba ti to.
Ale jedno jednoduché poučenie pre teba je: "nič z toho nepotrebuješ". Let it be. Proste si to dodrbal... no čo ... si sedlák... čo si čakal?

Grigoriy

G:-Norman, píšeš prázdne, nič neznamenajuce žvásty, hlupo sa nafukuješ a predvádzaš.
N: - A ty máš čaptavé nohy.

No dobre, možno mám, ale aj tak by som rad vedel, čo znamená toto: "...aké prúdy tečú svetom, a čo znamenajú".

Norman

Ty si prišiel a napadol si tu Pavlíka.
Keď som sa ho zastal,., začal si rýpať do knihy, do všetkého.
:)
Nie je pravda, že píšem prázdne a nič neznamenajúce sa žvásty.
Nie je pravda, že sa hlúpo nafukujem a predvádzam - prepáč, to si odvážiš napísať ty, s "vyšším vedomím, ktorý všetkému rozumie " :-) Nečítaj toľko toho Nietzscheho, hovorím ti to tisíci ráz - nemáš na to hlavu.

Zapojil som sa k debate k Pavíkovi Morozovovi, aby každý vedel, že nepatríš k redakcii a si tu persona non grata. To je všetko.

sk

Grigoriy sa ta opytal konkretnu otazku, ty si na nu nedokazal odpovedat, nedokazal si vysvetlit svoje vlastne slova. Pravdepodobne ani sam nevies, co tliachas. Hlavna vec, ze kazdy, kto ma iny nazor ako ty, narcis, je persona non grata na tomto portali. Si horsi ako SMEtiari.

Le Bleu

ale kontext, súdruhovia, ten kontext!
Veď to nie je ich prvá vzájomná komunikácia.

nick88

O koreňoch Slovanov vieme veľmi málo. Všetko čo by nám sprostredkovalo niečo o nich pravdivé bolo takmer zničené. Už to asi len ísť vyhľadávať do informačných polí. Boli podrobení tak ako americkí indiáni. Boli násilne zmenení na kresťanov krutovládov cirkvi semitského typu. Je nádherné, ked máme ešte možnosť stretnúť takúto krásnu autentickú bytosť ako je Žiarislav. Bola "zlikvidovaná" múdrosť. A učili a učia, že to cudzie treba obdivovať. Aspoň by sme mohli obnoviť posvätné háje - čisté energetické miesta.
Film: https://www.youtube.com/watch?v=F_CeUYnA0pM

Ema

cédečko je tam, nečakane
https://www.youtube.com/watch?v=ProxGyXwB-I

Hajde na hory, detičky z mesta.

s1

Spomínať sionistov v posudku Žiarislavovej knihy, to je také Normanovské. Niečo ako ofŕkať od blata čerstvo vypranú (ľanovú) košelu.

Tie fotky Karola Plicku čo sú v knihe, tie sú sila. Čo záber, to malý VVER slovenskej totožnosti :)

Norman

Myslíš, že to spolu nesúvisí? No viem, že mnohí by radi zabudli na sionistov a zakuklili sa do ľanovej košele bukolicky chodili po lúkach a LEN spievali - ale to vám oni nedoprajú, oni si vás nájdu:)
To je presne ten naivný idealizmus, ktorý až tak v Žiarislavovej práci nevidím - presviedča ma o tom, zopakujem, aj spomínaná svarga na titulnej strane knihy. Ver mi, že to nie je náhoda a ja samozrejme neviem, nakoľko si to uvedomuje napr. Žiarislav sám, ale je to zobrazenie konkrétneho rozporu, ktorý aktuálne dominuje svetu.

Le Bleu

No jo..

Norman

No jo, možno chcel napísať namiesto sionisti nacisti. Odpoveď je ovšem v podstate tá istá... nie ja som navrhoval tú knihu, ono to tam je:)

Buheh

ale aj tak by som chcel vedieť, či si tú čiarku v nadpise dal nesprávne omylom alebo zámerne.

Stůj noho, posvátná místa jsou kamkoli kráčíš...

alebo

Stůj noho posvátná, místa jsou kamkoli kráčíš...

Tá prvá verzia je taká, no... klasická. Kým tá druhá je skôr filozofická. Ľudská noha môže byť posvätná, napríklad noha amerického vojaka, ktorá šíri demokraciu – ktorá kam stúpi, tam rastú kvety demokracie. No a filozoficky hodnotné je aj tvrdenie, že "místa jsou, kamkoli kráčíš". Lebo vskutku, kam človek stúpi, všade je nejaké miesto. To je taká existenciálna istota. I keď, mohol by stúpiť napríklad do vzduchoprázdna. Hm. No nič, idem sa najesť.

Le Bleu

Tiež si čosi zahryznem. A tiež som to chcel vypichnúť, že bacha na čiarky, aj keď inak už radej neopravujem. Možno to on ale doteraz chápal po svojom a náhle sa mu otvorí nový význam.
Ale Jano dobre dáva, i stále aktuálne:
"Horší nežli divé války, hromů, ohně divější,
zaslepenec na své když zlobu plémě kydá."

Norman

že doteraz klasiku zle chápal.
Nie je k tomu veršu o posvátnej nohe aj nejaká scénka v nejakej komédii, kde to čítajú práve tak zle? (Škola základ života, alebo niečo podobné...). Možno to pozná práve odtiaľ, takže .... :)

Ľubov

Ty sa nezdáš,človeče.-). Keby si nebehal okolo toho žvanca,všimol by si si,čo dnes slaven prehliadal a tak by si mal jasno,prečo ten preklep v čiarke,že .... ja by som chcela zas vedieť,prečo ten Tvoj nick buheh ,keďže tá prvá ,logická verzia by mala byť Bubeh. Buheh sa píše otrasne,zrejme si veľmi extravagantný .

Buheh

"všimol by si si,čo dnes slaven prehliadal a tak by si mal jasno,prečo ten preklep v čiarke,že ...."

Nerozumiem o čom je reč. Môžeš nejako vysvetliť bližšie?

Buheh preto, lebo na niektorých veciach sa skrátka dobre rehoce. Bubeh by bolo vhodné, keby som chcel niekoho strašiť. Extravagantný nie som.

A teda, keď už sme pri tom, prečo nick Ľubov? Ktosi tu tvrdil, že podľa Venušinho mesiaca. Ibaže Venuša mesiace nemá. Tak ako to je vlastne?

--- nepodpísaný ---

Hej,môžem. Slaven dal pod futbalom video o tom,ako Brazíčania dostali tie góly ,ale to skončilo a potom ...Sodoma Gomora !Norman to hneď zmazal,chápem.Slaven však za okamih už cituje Jána Kollára. Ale väčšina z nás tu má široký záber.Ľubov.....no,týka sa Jupitera. Venuša skutočne nemá mesiac,Zem len jeden,posledný. Ale v Slnečnej sústave je ich až okolo 130. Lásku k astronómii vo mne prebudil môj učiteľ fyziky a trvá dodnes,časopis Kozmos vychádzal už za sociku a prežil dodnes ,chlapík.Kúp si aspoň jedno číslo,iste sa Ti bude páčiť.

Kolodej

či som si tam ten Venušin Mesiac nepridal ja? ... no nič, aspon že mesiac bol správne :) A takto si Kolodej nasral pred dvere :)

Buheh

už nejaký ten pátek odoberám. Ale ani medzi Jupiterovými mesiacmi som nenašiel Ľubov: http://burro.astr.cwru.edu/stu/jupiter_moons.html

A s tým Kollárom... pýtal som sa, prečo napísal nesprávne tú čiarku a dostal som od Teba odpoveď, ale som z nej nebol múdrejší. Skúsiš ešte raz?

Kolodej

keďže si to písala mne :) ako mi tu aj kdesi ďalej odpísal buheh a po následnej kontrolole - Venuša nemá mesiace. Takže? Čo to je s tou Venušou?

Ľubov

To som ja písala,nie nepodpísaný.....nerozumiem.

Norman

Jednoducho si sa zabudla podpísať, to je všetko. To "---nepodpísaný---" je taký default, hm, po slovensky ... no, default:)

Le Bleu

Jean-François Default. :)
Ľubov sa tu pôvodne písala Lubov, ak ma ozaj už pamäť nešáli, a pomerne nedávno pridala ten mäkčeň. (Alebo makčen, jako hovorá v Trnave.) Takže "etymológia mena" je nejasná, ešte šťastie, že asi aj nepodstatná. A mimochodom ani medzi Jupiterovými mesiacmi a minimesiacmi Lubov nevidím. No čo, asi mám už slabý ďalekohľad..

Ľubov

http://www.mojevideo.sk/video/11f49/rozpravka_o_zlatej_rybke.html Slaven,s úctou.Nečakala som,že šifru niekto odhalí. Ľubov na mesiaci, nie mesiac Ľubov ,zas mám slzy v očiach,keď na to pozerám.Dokonalá symbolika,pri Puškinovi slovanský dub a kocúr, Pozri si prvé tri minúty. Ten dobový pátos ber s rezervou,z nadhľadu je to čistá krása

Kolodej

Ľubov, písala si to kedysi dávnejšie ty mne, ja som to zobral ako fakt, keďže ktorá planéta ma aký mesiac príliš v dnešných dňoch nesledujem. No a včera či predvčerom tu pribudol príspevok od mužného to amatérskeho (možno profi) psychológa
http://nadhlad.com/comment/8413#comment-8413
a tam som sa od Buhehéha (či Buheha?) dozvedel, že si ma vlastne (neúmyselne?) oklamala :)

s1

Stúj noho posvátná, místa jsou...

Čiarka je tam, kde má byť. Som rád, že ste si to všimli. Najbližšie sa dostal Norman. Má to byť smiešne (akáže je noha posvätná, iba ak tak ako píše buheh :-), ale nie je to z filmu. Teda aspoň ja to z filmu nemám ;-) Život doniesol.

Zaujímalo by ma, prečo sa volajú mesiace planét vždy po nejakých blbých antických bohov Grékov, Rimanov, atď. Kedy sa začnú volať po našich bytostiach: Lada, Mokoša... Slovania si asi potrebujú objaviť vlastnú hviezdnu sústavu, a tam si to budeme volať ako my chceme :-) Cesta k hviezdam je otvorená.

Norman

Celé si to všimol Buhehe, ja som predpokladal to isté, čo on.
Ja viem, ty mi lichotíš, lebo som včera tak decentne obišiel ten tvoj server:)

s1

 Chlapec

Karol Plicka: Chlapec

Ľubov

Tak dík za tip,stretlo sa tu všetko,čo mám rada,ešte aj nad tou lanovou košeľou uvažujem,knihu si kúpim tiež,v Bystrici no a Plicka,slová sú zbytočné. http://www.pluska.sk/plus7dni/zaujalo-nas/plickova-modelka.html Moja slovenskosť ,teraz som si to uvedomila,tie gény sa prejavujú asi v tom,že nedokážem odhodiť ani kúsok chleba. Dcére som jediný raz strelila zaucho,keď prišla zo školy a komplet desiatu hodila do koša. Tak to nie !!!

Le Bleu

Tiež som rád tomu tipu; myslím, že si ju aj ja kúpim, ovšem v Artfóre, bude to dobrý fór.

Kolodej

na Véd.sk - ponúkajú ju napriamo, za síce trochu drahšie ako v kníhkupectvácha, na druhej strane asi z toho majú väčší podiel - že ju chcem od nich. Čakám na odpoveď, z lazov to mailom trvá :)

s1

Krásne sú Plickove fotky preto, lebo dobre fotil, a preto, lebo aj ľudia boli iní. Zmenili sme sa. Isto nie všetci, kde však sú.

Grigoriy

zo slovansko-arijskej úcty k poctivej práci a k Matke Zemi-Živitelke:

http://tv.sme.sk/v/30364/fico-si-pozrel-zatvu-chlapi-ste-spokojni-s-mini...

Pozoruhodné je aj to, akých primitivizmov sú v diskusii pod clankom schopní Zidmi zmanipulovaní degenerati podtatranskí.

Pre takéto veci potrebovali zmocnit sa médií v našich krajoch.

sk

pozeral som vcera zaver sprav na tzv. tv joj, kde moderator - arogantny primitiv, pri citani sprav o Ficovej ucasti na zatve, sa nahlas rozosmial a mal problem potlacat smiech. Neskor prirovnal tuto spravu k socialistickemu tyzdenniku, ibaze vo farbe.

Norman

nezaslúžia si nič iné než hlad, ktorý na nich padne, a nebude to ani tak dlho trvať.
Ľudstvo je -sumárne a v priemere - hlúpe stádo idiotov a nedokáže sa inak poučiť, iba na svojich ťažkých tragédiach. Aj to len málo a dočasne. Preto sa tieto veci neustále opakujú - a nedá sa im zabrániť, presnejšie povedané, ak by aj nejaký subjekt zázrakom toho bol schopný, zastaviť tie plošné tragédie, tak by to bolo kontraproduktívne. Kontraproduktívne z hľadiska evolúcie, vyšieho princípu ... nazvime si to, ako chceme.

Ako sa píše v klasike - preto ich filozof neľutuje. Doslovne - sú ako slamenní psi (Lao c)

--- nepodpísaný ---

Si ten citat vybrali pac mysleli ze to je o nich :-)))

nové