Zmena osvetlenia

Dôvodom, prečo ikonická fotografia Ladislava Bielika z vpádu vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 nahodila farebný šat, bol podľa jeho syna údajný des mladých ľudí z čierno-bielych fotografií. Má pán Bielik na mysli súčasnú mladú generáciu odchovanú na krvavej kinematografii a zabijackych počítačových hrách - že je tá taká útlocitná? Pravým dôvodom skôr bude, že slávnu fotografiu má súčasná mladá generácia, povedané ich prirodzeným jazykom, fpiči. A tak sa k slovu - vlastne obrazu - dostáva reprezentant tejto mladej generácie. Fotku pekne vyfarbil ako omaľovánku. A dobre tak.

 

Bielikovu dramatickú fotografiu z pohnutých dní v Bratislave poznáme obvykle takto:

 

...alebo takto:

 

Až vďaka omaľovaniu sa k nám dostáva fotografia bez orezu:

 

 

A odrazu je, ako pri zmene osvetlenia, všetko inak. Podľa kolesa vétriesky vpravo tank určite nebol v pohybe, ani sa uviesť do pohybu nechystal. Pravdepodobne v ňom ani nikto nebol. Okolostojaci ľudia s ľahkým pobavením, bez náznaku stresu pozerajú kamsi za tank. Uprostred stojí nejaký hysterický trto a teatrálne odhaľuje hruď.

Táto fotka určite mládež primäje považovať čosi, čo sa udialo v praveku v roku 1968, za jednu z najväčších tragédií Slovenska.

 

V uliciach Bratislavy vojská Varšavskej zmluvy okupovali vskutku pozoruhodným štýlom:

 

 

Viac fotografií je priamo v publikácii Ústavu pamäti národa, ktorá vyšla v roku 2008.

 

Celkový počet ľudí zabitých pri invázii vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 je 50. Do toho sú započítané aj úmrtia v dôsledku dopravných nehôd. Nemožno ich zľahčovať - ak by invázie nebolo, neboli by ani tieto nešťastia. Počet mŕtvych je však podstatne nižší ako napríklad - pri masakri v parížskom klube Bataclan. Stal sa nedávno a nikomu počet zavraždených žily netrhá.

 

Aby sme videli, ako vyzerá taká správna mastná demokratická invázia a okupácia, ktorú prostredníctvom Dzurindu podporilo aj Slovensko, pozrime si pár ďalších fotografií. Netreba ich kolorovať, sú z 21. storočia. Americká a britská invázia s podporou Koalície ochotných, medzi ktorými bola aj ochotná sviňa Dzurinda:

 

 
 
 
A symbolická fotografia - symbolickejšia ako Bielikov hysterik pred zaparkovaným tankom. Záber pochádza z Fallúdže, kde Američania vystrojili beštiálny masaker:
 
 
 
A tak môžem, súc znalá faktov o útoku na Irak a okupácii tohto štátu, pri príležitosti výročia invázie vojsk Varšavskej zmluvy do vtedajšieho Československa povedať len jedno: Ďakujem, že ste nás vtedy neprišli demokratizovať prostriedkami, aké používajú USA a Británia.
 
 
Zdroj kolorovanej fotografie z roku 1968: portál Pravda, ktorý očividne zmazal diskusiu pod článkom
0
Buheh

a veľmi aktuálny príspevok.

Ďakujem.

Ľubov

Ani k tomuto článku nebola diskusia,aha
http://kultura.pravda.sk/galeria/clanok/290690-fotografoval-ulice-plne-t...

Nevedeli sme o čo ide v 68 ., nevedeli sme o čo ide v 89. Tak to dopadne,keď nič nevieme:(.

Náhodný okoloidúci

Tak na jar 1968 ako aj na jeseň 1989 sa konali anglosionistické prevraty. Tomu v 1968 zabránili spojenecké vojská, čím nás zachránili pred tým bordelom, ktorý je teraz vo "vyspelých" a "demokratických" štátoch západnej, severnej a južnej Európy.
Prevrat na jeseň 1989 sa im podaril, čo sa dalo, to je rozkradnuté, skrachované alebo prevedené na zahraničných vlastníkov, zaviesť sem multikulti bordel sa im zatiaľ vo väčšom rozsahu nepodarilo.

Pri spätnom pohľade, pri pochopení súvislostí a pri pohľade na okolitý svet udalosti vyzerajú úplne inak ako sa javili vtedy, keď prebiehali.

Ľubov

A týka sa to všetkého.Z nadhľadu takých 30 tich rokov už presne vieme,čo bolo pre nás dobré a čo nie. Jedna fotografia ovplyvnila určite aj život rodiny Bielikovcov,najskôr bolo zle,že je protiruská,teraz je zas dobre,že je.Jeho manželka bola poslankyňa za SNS,hneď po 89 tom.Syn je moderátor v STV.
Aj preto boli autorské práva tak dôležité,nie iba pre otcov pokoj,poprosím,s nami na rovinu.

Ale to len na okraj.Obaja sú sympaťáci,zdedili fotografiu,to je všetko.

PS. Mali by sme niektoré veci vedieť skôr. Len či to dokážeme.

sandro

Ema da raz za cas, ale stoji to za to. S manzelkou sme sa celkom bavili. Situacia zacina byt vazna, dufajme, ze to nebolo posledny krat, co tu tie ruske tanky boli, aj ked idealny scenar je samozrejme ten, kedy Rusi zostanu tam kde su. Vyzera to tak, ze ked sem pridu nabuduce, tak ich tu budeme musiet udrzat.

Náhodný okoloidúci

Na tanku sedí "grófka" Rapaičová a pri pohľade na holú hruď bez mužných chlpov sklamaným hlasom zvolá "Erdődy!" a odvráti sa :D

nové