Dnešná veda

Bes Aryan

Naše poznatky  o dnešnom svete o jeho tajných zákutiach a nevysvetliteľných princípoch, na základe ktorých  funguje príroda, alebo doposiaľ nepochopiteľný vesmír (dnešná spoločnosť sa stále snaží ovládnuť prírodu a nevie sa vyrovnať s totalitou vesmíru) – to všetko spoznávame vďaka našim gnozeologickým schopnostiam, ktoré často vychádzajú z nášho empirického či senzuálneho  pohľadu – tj., že mnohé veci si vysvetľujeme na základe našich vlastných skúseností a pocitov z daného objavu alebo pochopenia subjektu ako predmet poznávania. Treba však povedať kde je naša poznávacia hranica, či je obmedzená dobrovoľne, to znamená, že náš mozog určité veci nedokáže pochopiť, alebo je obmedzená násilne. Chcem teda načrtnúť problém dnešnej vedy, pretože čoraz viac začínam pochybovať o tom, čo nám vedci predkladajú  na stôl.

Pozrime sa bližšie na starú grécku vedu a jej vedcov –  filozofov, na čo všetko prišli bez pomoci nejakých moderných výdobytkov teleskopov, ďalekohľadov, robotov či rakiet. Uvediem pár príkladov: „Podľa Thálesa a Anaximandra sa Mliečna cesta skladá z hviezd, v ktorej každá je svet obsahujúci Slnko a planéty a tieto svety sú umiestnené v nesmiernom priestore. U Lukrécia nájdeme poznatok, že telesá vo vzduchoprázdne padajú rovnako a rovnako vidí nekonečný priestor naplnený  nekonečnom svetov. Pytagoras pred Newtonom formuloval  zákon o obrátenej  hodnote štvorca vzdialenosti. Keď sa  Plutarchos pokúšal vysvetliť  hmotnosť, hľadal je pôvod vo vzájomnej príťažlivosti medzi všetkými telesami, čo je príčinou, že Zem priťahujú k sebe všetky pozemské telesá, tak ako Slnko a Mesiac priťahujú k svojmu stredu všetky časti, ktoré k nemu patria a príťažlivou silou ich udržujú vo svojej zvláštnej sfére“. (úryvok z knihy Ráno kúzelníkov od J. Bergier a P. Pauwels).

A čo novovek? Slávny vynálezca a fyzik srbského pôvodu Nikola Tesla, ktorého Američania radšej zlikvidovali, ako by mali stratiť svetový monopol v rôznych oblastiach. Autá na elektriku, o ktorých Tesla hovoril a mnohých generátoroch, ktoré samé dokážu vyrábať elektrinu by americký ropný priemysel zruinovali. A nielen Amerika, ale aj iné štáty, teda firmy ovládajúce štáty, by stratili všetok príjem peňazí a hlavne kontrolu nad ľuďmi. Avšak písať o imperialistických snahách Ameriky či feudálnych snahách Európskej únie, to teraz nie je mojím cieľom, pretože o tom sa už popísalo dosť a každý uvedomelý človek, čo sa obzrie okolo seba, pravdu zistí sám. Chcem však načrtnúť problém vedy ako určitej skupiny ľudí, ktorá rozhoduje o tom, čo budeme poznať a čo nie.

Veda bola v minulosti o nekonečných možnostiach poznávania a sledovania (narážam na staroveké Grécko, pretože hovoriť  o kontinuite medzi starovekom a stredovekom sa vôbec nedá kvôli kresťanskému dogmatizmu v stredoveku a jeho následkoch na vede a vedcoch danej doby), kde sa nekládla žiadna hranica poznania. Momentálne sme však dobrovoľne zverili toto poznávanie sveta a naše indukcie o svete do rúk takzvaných  vedcov - inteligencii, ktorá má objasňovať príčiny a dôsledky, ktorá má skúmať fungovanie a má objavovať to, čo nie je poznané o našom živote a prírode – vesmíre.

Je to ale naozaj tak? 

Ako som už uviedol v príkladoch, to všetko bolo “pravdepodobne“ dokázané bez akýchkoľvek technických vymožeností. Dnešní vedci majú na pomoc radu mnohých nástrojov, rôzneho využitia na vysokom technologickom stupni. Pritom však o nových objavoch počujeme čoraz menej. Žeby už nebolo čo objavovať?  Myslím si, že to tak nie je, lebo človek má pravdepodobne celú pravdu a podstatu všetkého bytia v sebe od narodenia a jeho životným cieľom je nájdenie tejto podstaty. „Nehľadal by si ma, keby sa ma nebol našiel“.

Práve tu ide o problematiku dnešnej vedy, pretože vztýčila bariéry nemožnosti, ktoré človeku nie sú prirodzené. Veda v nás potlačila slobodného ducha a rozum objavovania a spoznávania. Stali sme sa otrokmi vedy, ktorá dnes pôsobí ako tajná spoločnosť či organizácia ovplyvnená svetovými politickými elitami a korporáciami. Ide ruka v ruke s novodobými otrokármi sveta a predkladá nám pod nos iba to, čo najlepšie vyhovuje zotročeniu populácie a zisku peňazí. Už dávno sme mohli mať elektrinu takmer zadarmo, keby nebolo skupiny ľudí, ktorá to odmietla, pretože by z toho nemala zisky. A takto je to s mnohými inými nástrojmi a vecami alebo generátormi na výrobu rôznych energií.  Tieto prostriedky by sa však stali bežnou súčasťou domácností, a tak by veľké fabriky nemali pre koho elektrinu vyrábať, keďže každá domácnosť a teda aj jedinec by sa stali sebestačnými.

Veď si to každý vyskúšajte, ako ste slobodní. Odpojte svoj byt alebo dom od elektriny a vody. Zahyniete. Nebudete mať čo piť, nebudete si mať na čom zohriať, uvariť. Dá sa to? Zmrazia vám bankový účet a nebudete si mať za čo kúpiť ani zápalky. Za všetko si ale môžeme sami, pretože veda nás uvrhla do otroctva tým, že nám zobrala slobodu skúmania a poznávania.

Tak isto je to aj so pseudovedou menom sociológia. Vnútili nám zaužívané vzorce, ktoré sa nesmú meniť. Je to však  osobitná vec každého jedného z nás lebo človek si sám musí uvedomiť, kde je jeho hranica poznania a kým a čím je obmedzená a nakoľko. Verte bratia, že pravdu máme všetci v sebe len ju musíme hľadať a nenechať sa ovplyvňovať podvrhmi organizácii menom veda, ktorá je síce zvrchu pozlátená, zato vnútri je zhnitá a obmedzujúca. Mnohé veci sa zbytočne komplikujú  a nikto si neberie príklad z jednoduchosti antickej vedy.

Dnešná moderná komplikovaná spoločnosť prežíva len preto, že rozhodovanie je v rukách malého počtu ľudí. Lenže my sami si rozhodujeme o tom, akí tí ľudia budú, čo budú skúmať a podporovať. Hovoríme si, že sme inteligencia národa a sveta, pretože poznáme pravdu, ale aké pohnútky vedú nás inteligenciu ku slepej poslušnosti vedy? Akú pravdu skutočne poznáme a ako sme pravdu objavili? Vlastným empirizmom a racionalizmom zároveň.

Transcendentovať sa do racionálneho idealizmu bez obmedzenia vedy je našou úlohou duchovného vývoja nacionalistu.  Preto vedu ako všeobecnú náuku o poznaní buď vytlačme z našich poznatkov o svete a zamerajme sa na vlastné skúmanie, alebo sa snažme o navrátenie úcty vede, ako prostriedku na zjednodušenie poznania vesmíru a seba samých.

Dusanbe
- zakladne zakony termodynamiky - stacia naozaj zakladne vedomosti z fyziky - ktore by stacili na to, aby sa do textu nedostavali "generátory, ktore samé dokážu vyrábať elektrinu" a podobné. Mohlo by to navrátiť, ak nie priamo úctu  k príspevku, tak aspom chuť prečítať ho dôslednejšie. 
Grigoriy
Na inom mieste sa stazujes, že ti chyba vacsi záujem ľudí o tvoje články, že by si očakával väčšiu diskusiu. Táto tvoja úvaha je výbornou odpoveďou na tvoje sťažnosti. Aspon pre mňa osobne je úplne jasne, prečo sa ľudia s tebou nepustaju do diskusií. Ja diskusie milujem, a rad si preto s tebou o veciach podiškurujem. Napísal si toho veľmi veľa, a ja z toho naozaj ničomu nerozumiem. Chcem sa preto dozvedieť od teba viac.    Dohodnime sa preto, že na to pôjdeme systematicky "step-by-step". Čo keby si v bežnej ľudskej reči na zaciatok vysvetlil tuto vetu?:  "Transcendentovať sa do racionálneho idealizmu bez obmedzenia vedy je našou úlohou duchovného vývoja nacionalistu." V tvojom článku o ideálnom state na inom mieste tiez píšeš:" Ide o to že, každý národ je homogénne na tom inak ako jeho sused. Treba tiež prihliadnuť na historické okolnosti za akých štát vznikol, tradíciu národa, čo ľudí najviac spája. Pre Slovenský štát je homogénna kresťanská viera." Mohol by si mi tiez vysvetlit, čo pre teba znamena slovo "homogenny"?  Rad by som totiž  použil tvoje rozumy na budúci tyzden, lebo chcem nabalit jednu taku pipku. Naučil sa to, čo si napísal naspamat, aby som ju ohuril aky som studovany, len by som sa chcel poistiť pre prípad, že by sa ma spytala na bližšie objasnenie. Veľmi mi na nej záleží, a nechcem vyzerať ako blbec, keby som jej nevedel odpovedat. Dík.  
Besaryan
V prvom rade, chcem poďakovať za uverejnenie článku.  Dusanbe, to je práve tá jednoduchá fyziky. Kuk dokument o Teslovi na youtube, nezabudni si zapnúť titulky. Grigoriy Na základe toho ako si odpovedal, usudzujem, že máš buď 15 alebo si vyštudoval výšku a máš titul ;-) A ak diskusie miluješ, je to zrejme preto že vieš veľmi dobre používať "sofizmus"( potrebuješ slovník cudzích slov?)-lebo zrejme cudzie slová ti nejdú.  Takže prvá veta: Prelož si ju cez google. Homogénny-jednoliaty, skladajúci sa z rovnakých častí atď. Chceš aby sa viedla diskusia takto? Ja byť človekom, ktorý s tebou diskutuje, ťa pošlem kade ľahšie, lebo s tvojho posmešného tónu jasne vyznieva, ako pohŕdaš autorom. Ďalšie, ak chceš byť zaujímavý, píš aspoň poriadne. Lebo z toho ako píšeš mi vychádza že celý deň sedíš za fb a to je tvoja jedniná vec. Realita ide mimo bokom. Čo sa týka toho že nikto nechce som mnou diksutovať. Povedal som nie je kde diskutovať. Odhliadnuc od toho že fb nemám ani inú podobnú sračku :-)  A ak si si nevšimol, blog SP má deaktivované komentáre ku príspevkom, takže sa nemám ako dozvedieť názor na to čo som práve napísal. Takže ak chceš viesť dialóg v takomto duchu nech sa páči. Môžeš si ísť rovno sadnúť do nášho parlamentu.  
Dusanbe
a pekne - Besaryan - kuk stredoskolska ucebnica fyziky - zakony zachovania hybnosti a energie, alebo nespocetne popularno-vedecke "pojednania" - preco nemozme zostrojit perpetum mobile. Prveho ba ani druheho druhu... Pripadne - odporucil by som, ak chces nieco pisat hodnoverne o vede ci energii - zakladny kurz VS fyziky - preluskat nejake tie skripta z mechaniky a termodynamiky. Naozaj neuskodi. Ja, kedze si  namyslam, ze nejake zaklady z fyziky si este pametam zo skoly - sa na youtube radsej vzdelavam napriklad z biologie. Zaujala ma najme problematika zombie - t.j. zombologia a este upirologia. Je tam k tejto teme spusta materialu a zaujimavych informacii, este to vsetko len vstrebavam, ale uz teraz vidim, ake neuveritelne spiknutie na nas pacha oficialna biologia a zoologia. Co si o tom myslis ? P.S. Nedaj sa odradit, ale obcas si mozno nechaj v dobrom umysle poradit.   
baloo
tak hneď ma na napadá asociačný reťazec Védy - vedieť, ale hlavne VIDIEŤ. Čím viac slôv, tým viac hmly. Príspevok písal jasný materialista, ktorý sa prizná, že "že náš mozog určité veci nedokáže pochopiť". Poprvé: mozog je kopa hmoty, bielkovina svojsky štrukturovaná, pravda. Ak autorovi ide o ROZUM, tak to treba tak nazvať. Ale, ROZ-UM veci vie akurát tak ROZ-líšiť, to je jeho úloha a nie viac, veľmi užitočná, ale o čom je reč v ďalšom nie je v kompetencii ROZ-umu. Gréci. Grécka kultúra má dosť veľa etáp a veľa z nich voláme "grécke", lebo hlavné lokality sa nachádzajú na úzamí Grécka. Tie najdôležitejšie sa odohrávali hlboko pred našim letopočtom (mierová krétska a oveľa bitkárskejšia mykénska kultúra), to, čo sa dnes podáva ako "grécka kultúra" je dosť neskorý odkvet a národy čo ju vytvorili sú tie isté, ktoré tie napr. mykénske zničili. Oni už dávno nechápali o čo tým mykénčanom išlo - to nie je tá istá kultúra. Peloponésku vojnu - pochopiteľne - vyhrala Sparta a všetci básnici a sochári mohli ísť akurát tak do prdele. A dôležitosť tá "grécka kultúra" dostala až potom, ako rímania si podmanili Grécko a začali všetko kopírovať. Heraklaitos a Homeros predstavuje iné "Grécko" ako napr. Empedokles a zase iné ako Aristoteles  a Platón. A potom Alexandros a po ňom Ptolemaiovci. (Mimochodom Pauwels-Bergier je najlepší zdroj pre serióznu hlbšiu diskúziu - ak Har-Rabin môže povedať diskúzia, tak aj ja, ne?). A včil sme pri základoch "európskej kultúry". Izotopové merania dokazujú, že zlato na egyptské posmrtné masky pochádza z Karpát. Neviem ktorá "kultúra" tu nie je prítomná v posledných asi 10000 rokoch od hallstattskej (ktorá je TU staršia, ako viem), včetne kugánov, stonehendge-u... Kwa, prečo tu MY biflujeme chujaciny o veľkých činoch niekoho a prečo sa nesmie hovoriť o tom, že najstaršia kultúra je zrovna ztadeto. Neuveriteľné, ale asi je to tak. Nežil som vtedy ale som si zvykol, že ojebávajú na každom kroku - tak práve v tomto prečo nie? Vedu ako takú treba v podstate zahodiť ale zatiaľ to nie je možné. Veda (článok je hlavne o prírodných vedách) nič iné nerobí, len drobí a drobí a keď narazí na ďalší problém, tak zase to rozoberie... sám mám prírodovedecké zázemie a vidím že to takto nefunguje. Vývoj v čase nie je lineárny sled exaktných chvíl ale nepravidelná vlna. No potade sa vlastne aj veda dostala (keď poctivo hľadali a nemali predurčené, aký má byť výsledok), že teta príroda formy neopakuje (teória chaosu, fraktály). Dokonca, že v tom posratom stvorenom svete je vovnútri zakódovaná lenivosť (napr. Pauliho princíp) - termodynamicky nie je zďaleka to isté či rozbiješ pohár alebo vytvoríš pohár, no priznajme k čomu potrabuješ viac energie? A odkiaľ si ju berieš?   OK, nadnes stačí, odrobil som svoje, som spokojný s výkonom, aj vypil ako odmena. Len nechajme prosím vás tie dogmy, že všetko sem odnekiaľ muselo prísť, lebo čo keď ztadeto to vychádzalo?
Norman

Áno, je to len taký názov, niekdy sa používa skôr "antická klasika", zahrňuje aj grécke aj rímske obdobie. Podstatnejšie je, ale na čo narážaš ty - že ten "grécky zázrak" nevznikol z ničoho.

Je to taký systém zamlčiavanie histórie. Za rozvinutého kresťanstva bolo ničené a potlačenéné práve toto klasické obdobi. Keď ale došlo k jeho "renesancii", bolo zahmlievané prípadne deformované to obdobie predtým. Tak je tomu vlastne aj doteraz, napriek pokruku a k objavom v archeológii blízkeho východu, hlavne Egypta, napriek objavom v indoeuropskej histórii, teda objavom vyspelej "indickej"civilizácie", a napriek objavom v európskej archeológii (viď aj článok od emy).

Slovo Hallstatt je priam klúčom v tomto hladaní, lebo v Hallstatte je aj oficiálne zdroj "keltskej" kultúry, viď zas môj článok, ale tieto centrá siahajú tiež aj oficiálne desattisíce rokov do minulosti, zrejme je to spojené s "cromaňonskou" rasou, ktorá sa vtedy usídlila v Európe. Teda slovo hallstatt nie je len doba železná, kelti prípadne slovania, ale je pokračovaním niečoho časovo oveľa hlbšieho - podobne ako slovo "grécko".

Ako hovoríš, "Kwa, prečo tu MY biflujeme chujaciny o veľkých činoch niekoho a prečo sa nesmie hovoriť o tom, že najstaršia kultúra je zrovna ztadeto".

Možno ani nejde o to, že priamo odtialto a že či najstaršia, ale o to, že robia z národov a rás nehistroické objekty, čo je absolútna a zámerná LOŽ. To sa týka ako Slovákov, Slovanov, tak aj Maďarov a Balkánu, zo Skýtov urobili primitívnych kočovníkov (pritom to bola kultúra povedzme na úrovni keltov)  atd, atd... História, to nie je posledných pár storočí, to nie je ani to, čo akože začalo Cyrilom aMetodom (aj to donedávna ešte upierali), je to oveľa viac.  Na Západe si potom začali pestovať ten svoj stredoveký romantizmus poprípade ten Stonehange (zväčša postavený v 19. storočí ) - tu v strednej a východnej Európe by sa našlo oveľa viac podobných centier.

Z článkom tieto úvahy súvisia azda v jednom - súčasná kultúra robí z človeka slabocha bez minulosti, a teda aj bez  prítomnosti a budúcnosti.

 

Grigoriy
Možno je problém v tom, že si si na zaciatok zobral príliš veľké sústo na lačny žalúdok. Alebo, ako sa hovori, zaťal si príliš vysoko. Aj vo filozofii je to podobné, ako v namornictve: Nemôžeš byt hned kapitán. Musíš začať od drhnutia paluby.  Aj tu na Nadhľade musíš stráviť niekoľko rokov hadzanim linkov z internetu: nájdi niečo zaujímavé a hod to do placu. Medvedik Máša tu už sice bol niekolkokrat (Obamova diagnoza len raz), ale skús nieco s Pinocchiom. Daj si poradiť od Slavena alias s1. Svoju tvorivost zo zaciatku mozes prejavovat pridanim k linku buď -:))))), :D :D...Inou možnosťou je chvalit "mazákov": hmmm, to bolo dobrééé, dík za dobre video, to bola sranda!! a pod.   Zoberie to obycajne asi prvych päť rokov, ale každý tu tým prechádza.   P.S. Ty mi fakt neprezradis, čo znamena slovo "transcendentovať"  a čo je to ten "racionálny idealizmus" ?
nick88
vôbec ťa nepoznám, ale z toho čo píšeš, vyžaruje akási falošná pýcha, arogancia. štýl tvojho príspevku k tejto úvahe teda vôbec neukazuje na to, že by si chcel diskutovať ale ako som si všimla,  potrebuješ niečo dokazovať verejne. Asi si neveríš a potrebuješ si takto potvrdzovať asi to, že žije tvoje ego - máš nezbedné ego rado vyskakuje, nezbedník jeden, takže pochybujem, že by nejaká pipka na teba naletela, rád podceňuješ pipky? -jedine taká, ktorá bude rezonovať s tvojimi vibráciami - vrana k vrane sadá rovný rovného si hľadá.     Autor tejto úvahy nesie nejakú esenciu hľadača pri ktorej sa môžme spolu zamyslieť a to tak, že zahodíme svoje egá, svoje skúseností, problémy a jasne spoločne pozrieme začneme myslieť pravou prirodzenou mysľou o tom, čo sme tu vyprodukovali a čo tu máme vo svete 3D, v ktorom "žijeme" na maličký okamih ako malinké zrnko. Autor píše - "nepochopiteľný vesmír" - nepochopiteľnosť vesmíru vyviera z toho, že človek je pevne zafixovaný na pevný predmetný svet a zabudol na svoj magický dar, ktorý už nevidí a nepočuje. Pravé poznanie sa vymyká ovládaniu vedomým procesom a programovanému smerovaniu ako ho ani nemožno analyzovať. Racionalita to je taký paradox - je to taká vonkajšia šupka človeka  a ak chceme byť otvorený tajomstvám vesmíru treba byť ako metodický tak aj racionálny a zároveň sa pred týmito vlastnosťami chrániť vystríhať sa ich - taký paradox, a to z dôvodu, že ak pripustíme len úplnu racionalitu  stávame sa posadnutými povrchnými detailami. Asi si treba uvedomiť, že tu máme nejaký systém a tento systém vybudoval nejaký architekt - systém vzorcov. tento systém sa stále buduje aby sa stal lepším, aby mohol lepšie ovládať, systém tu bude vždy a čo už sme práve v tomto, takže mnohé teorie, ktoré ho akoby poodhaľovali sú zámerom samotného systému. Nie je tajomstvom, že mocní chcú byť ešte mocnejší. Každý úprimný hľadač pravdy, hľadač, ktorý chce spoznať sám seba a sloboda znamená pre neho mnoho a nie je to len sloboda pohybu či ekonomická záležitosť začne inak vnímať a tu začne vnímať gestá zvláštne javy magickej sily. je to ako duchovná nitka s ktorou sa spojí. Táto sloboda umožňuje pretrhnutie reťazov a to sú zmeny, ktoré vedú k spomenutiu si na svoje vnútorné "ja". tiež nie je špatné na začiatok si pozrieť niečo z kvantovej fyziky. Veda napreduje a je jasné prečo tu nemôžeme mať voľnú energiu, takže zatiaľ nadalej budeme kupovať benzín, naftu, platiť elektriku ... a nebudeme plytvať zbytočne drahocennou vlastnou energiou a vyplakávať ale začneme sami od seba pracovať s vlastnou energiou, ktorá je tak potrebná na ceste ku slobode. Ale z poznania viem, že ľudia nechcú byť slobodní. Nie je to jednoduchá cesta. Som blázon ale šťastný blázon to spôsobil zázrak vedomia aj ked viem, že to ešte neznamená, že som slobodná. Systém má rád hru a ja som hráč. Blázon, ktorý tu hru dohrá až do konca nech sa deje čo sa deje.  Nemám nepriateľa iba súpera a dakujem, že sa aj vdaka nemu môžem zdokonaľovať, rozširovať svoje vedomie. Peklo je nevedomosť a tak ako vy aj váš súper chce žiť. S tým neurobíte nič. Takže ja dakujem autorovi za jeho uvahu "dnešná veda". Sme ako piráti na rozbúrenom mori a našli sme skutočnú mapu v sebe a tá nás zavedie k vlastnému pokladu.    
Grigoriy
že s pribudajucim vekom sa moja nádej, že by som sa aj ja stal intelektualom, stráca nie z roka na rok, ale z hodiny na hodinu. Dostávam z toho depresie a pocity uzkosti. Najviac si to uvedomujem, ked sa začítam alebo zapocuvam do vrcholných vytvorov slovenských insitnych mystikov-filozofov typu Bes Aryan. Kým sa tu neobjavil, trufalo som si namyslal, že aspoň take štrnaste miesto v rebríčku miestnych kapacít na veci medzi nebom a zemou mi tu patri. Dnes uz o sebe pochybujem, nechuti mi jesť, dokonca ani pit, a aj ked predtým som spával ako dudok v oleji (uz nie som si isty ani tým, či je toto dobra metafora, natoľko stracam sebavedomie), dnes sa budim uprostred noci a trapim sa otázkou, či som ja niekde urobil chybu, alebo jednoducho je to len osud, alebo, ako sa hovori postmoderne, karma.   Poviem to v skratke: Ked vidím, že ten brat Pit má tu Angeliku Joly, tak ma to akože moc neteší. Závidim, ale s tým sa ešte dá žiť. Ale, ked Bes Aryan vie, čo to znamena, ked sa povie "gnozeologicke schopnosti", a ja nemám ani tušenie čo to znamena, z toho jeden môže dostat aj mizerere. A to píšem po troch dňoch studia slovníka cudzích slov aj synonymickeho slovníka slovenčiny. To je podobná situácia, ako keby ste desaťročia žili v bláhovej predstave, že viete čo je to dialektika aj promiskuita, az by vas jedného pekneho dňa nejaky postmoderny intelektual zrazil k zemi vyrazom "dialekticko-empiriokriticka promiskuita".   V tej súvislosti ma tiez napadlo, že aj ked sa takmer všetci sa zhodneme v tom, že súčasná situácia síce nie je ružová, ale aspon sa utesujeme, že je ako-tak predvidatelna. Hrozím sa však predstavy, že by sa raz zmocnili moci vsakovakí potetovani vynaušnickovaní bagančoví besaryanovci, absolventi fakulty filozofie a štatnej spravy uneverzity Elvisa Presleya v Lučenci, alebo dokonca mysticko-narcisisticko-exhibicionistickí rostasovci. (Videl niekto z Vas tu bohorovnu snímku Rostasa, ako sedi na vrchole hory  niekde v Tibete, ako sa tam pretrca s fajkou v hube, s budhistickou stupou v pozadi, a v stave samadhi píše najnovsiu picovinu pre Zem&Vek&? Podarilo sa Vám stihnúť jednu z päťdesiatich autogramiad prvého podkarpatskeho mystika? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo sa asi odohráva v hlave pošuka, ktory si naaranzuje snímku z Himalajach, a potom si namysla, že je dôležité, aby ľudia mali jeho podpis?) Teraz uz naozaj nikto nemôže povedat, že som Vas nevaroval.  
Norman
Spravil si všetko, čo si pre ľudstvo mohol spraviť. Všetko. Varoval si nás.   Teraz už môžeš trocha myslieť aj na seba. Neboj sa, tí doktori sú tu naozaj na to, aby pomáhali, Besaryan síce píše, že moderná veda je zamotaná a neschopná, ale ver mi, tebe dokážu pomôcť. V Amerike chodí k psychošovi skoro každý, nehanbi sa ani ty.
Grigoriy
Ty si využil možnosť naučiť sa odo mňa aspon mieru reálneho videnia seba samého, prestal si bluznit o tom, aky si ty intelektual, a iným to nedoprajes. Ty si myslíš, že taky Besaryan nechce rast? Po rokoch si sa naučil, že sa nemáš na internete pretrcat niečím, o com každý vedel, že ti to nie je vlastne, ze ti to teda ani nesvedci. Uz si aspon dva roky nepoužil slovo ontologia, čo pred mojim blahosklonnym poucenim bolo u teba každé druhe slovo.  Alebo explicitne a implicitne. A namiesto vďaky mi ešte aj bryzgaš. Ako to, dnes už ontologia nie je moderne slovo?    Ked chcete, aby vaša petrzalská škola sociologie, politologie, antropologie, a poviem otvorene, aj gnozeologie, dosiahla niekedy úroveň tej Frankfurtskej, je potrebne skromne prijať rady od skúsených.   Berte si príklad odomna, ja sa nehanbim za to, že sa Vas uz niekoľko dni doprosujem, aby ste mi vysvetlili, čo znamena táto veta: "Transcendentovať sa do racionálneho idealizmu ..." A nič, len stena mlcania, stena oddelujuca petržalskych insitnych intelektuálov od pospoliteho ľudu. A brýzganie. Ako Vám to mám povedat, že ked sem niečo napíšem, nemáte diskutovat o mne, ale o mojich postrehoch?
Norman
ale tu na webe nie je v poslednom čase o tom debata. Nemám čas a náladu. Explicitne a implicitne nepoužívam? A používal som? Aha. Už som ti to napísal, ty sa vôbec zaoberáš formou a nie obsahom. Ja ti nebrýzgam - trpíš velikášstvom, možno verziou neakceptované velikášstvo. Jediné, čo som zredukoval, je možnosť diaľkového liečenia takých prípadov. Teda - vedel by som ti pomôcť, ako každému, ale museli by sa eliminovať rušivé, resp. jedovaté vplyvy. A to takto na diaľku nemôžem dosiahnuť - pretože aj ty, ako mnohí iní, ste v tomto smere nedisciplinovaní:) Ja na rozdiel od teba nehovorím, že si duševne chorý. To tak nie je - proste si posadnutý niektorými fixnými ideami. To nie je choroba. No, to je trocha každý z nás, ale ty si posadnutý tými klasickými, ktoré medicína pozná. Pani doktorka sa s tebou pozhovára a možno ti nájde tú stratenú sebaistotu, čo hladáš. A vôbec, povieš jej, odkedy tak trpíš, čo všetko sa stalo ... to jej určite pomôže pochopiť tvoje problémy.) Mimochodom, Iris sme dali ban, takže preto je tu od nej pokoj. Bože, to je pohoda. Kvôli tomu sme zakladali vlastný domček, aby sme mohli zavrieť dvere. Dnes je zasa také nádherné počasie ...  
lomidrevo
Na smetiach čítam občas diskusie, ale vyberám si príspevky iba pár prispievateľov. Na tejto stránke čítam Emu, Grigoriyho a Le Bleu /dáva dobré odkazy/. Tento príspevok o Rostasovi som mal v hlave už dávno. Tak ďakujem, Grigoriy, napísal si to aj za mňa.
Norman
Za teba to už dávno napísali týždenníci a smetiari, tie sionistické svine si tiež radi kopnú do Rostasa. Nehovor, že o tom nevieš:)
Elle
Rostas je velmi divny Janko
Sinuhet

ale on aj so svojimi spolupracovníkmi má oproti nám, ako aj ďalším účastníkom všelijakých diskusií v alternatávnych/disidentnských internetových fórach jednu obrovskú prednosť, ktorá mu nad nami dáva veľkú morálnu prevahu: NIE JE ANONYMNÝ. Nesie svoju kožu na trh.
Že je v Zem a Vek dosť alternativistického balastu, to už akosi k tomuto patrí - stačí to preskočiť. Ale predovšetkým sú tam skvelé zahraničnopolitické analýzy Huďove, je tam veľa iných zaujímavých a podnetných článkov.

Buheh

a ja by som ho vyhlásil takmer za národného hrdinu, keby vo mne nevŕtal červík pochybností. Že či on naozaj je taký nezištný buditeľ z ľudu, alebo ho ktosi ustanovil. Hovorí sa tomu kontrolované horenie. Lepšie keď bude výbušný plyn pomaly horieť na kontrolovanom horáku, ako by mal naraz, nečakane... a možno tomu bradatému okuliarnatému človeku strašne krivdím. Ak ho podozrievam neprávom, tak sa mu týmto naozaj úprimne a veľmi ospravedlňujem.

Norman
No, Besaryan, trocha sme to tu nechali overiť, ale vidíš, možnosti dialogu sú obmedzené aj tu. Nesmieš sa ale nechať odradiť, znova hovorím, že nijako inak než praxou sa človek nenaučí. Okrem toho, nejakú diskusiu si podnietiľ. Konieckoncov, články sa dajú chápať aj ako hromozvod, ktorý pomáha klientom zbaviť sa ICH osbného problému - aj keď celkom mimo tému, ale aj to je ich praktická funkcia:) Objektívne nepochybný problém článočku: Tesla bol geniálny objavitel, ale blázni dokážu všetko pošpiniť, zvlášť internetoví a to spravili aj s Teslom. Ak aj by sme predpokladali, že genius jeho kalibru by, ak by pôsobil dlhšie,  objavil globálnu všadeprítomnú energiu, čo je len odvážna hypotéza, stále sa treba presne byjadrovať - nikdy to nebude enrgia zničoho. Tu to bolo kontraproduktívne. Čo sa týka termínov a vysvetlovania, tu platí jedno - autor tvorí a nemusí mať ešete energiu ani povinnosť ešte raz všetko vysvetlovať. Niečo musia čitatelia požuť sami, a ak nedokážu, je to ich problém. Máš moje sympatie práve v tom, že sa oprávnene nebojíš slova filozofia. Hlavne sa nedaj odradiť ľudmi tvrdiacimi, že by sme sa máli váľať v hovnách, venovať sa debilitám a používať primitívny jazyk. Len vždy treba mať nejakú myšlienku, aj keď sa ju nepodarí vysekať z tej skaly. Lebo to hovoril Michelangelo, že on netvorí tie sochy, oni sú tam v skale od začiatku, on len odstraňuje ten prebytočný materiál.  
Ľubov

http://www.grimoar.cz/msm/sezvy.php?& Norman,to ani dnes neprídeš? Kde si Ty človek tak dlho?Posielam pár fotiek,len tak,pre potešenie. Že máme minulosť a tak máme aj budúcnosť.

Norman

Som na vnútornom školení. Niet ani času ani internet. Inac je a bude všetko v abśolutnom poriadku.
Žiaľ, vojnu na Ukrajine nestíha očividne nik z nás komentovať, ale veď je všetko jasne. Voľna diskusia.

Norman

K Ukrajine niet co kompetentne napisat, kto uz ma informacie a vyzna sa v pomeroch?
Podla mna sa tam zacina nabalovat lavina.

Pre Slovensko to mozu byt velmi zaujimave casy. Slovensko sa stale zaklada, stale nie je vykrystalizovane, stale su tu sily, ktore sa budu musiet prejavit. Stefanik, Tiso, Dubcek ... ponovembrovi saskovia - vsetko samy neuspech, zlyhanie, to este nie je pravy charakter tejto zeme. Ten sa bude tlacit do popredia aj teraz, azda sa mu to podari lepsie a trvalejsie.

vp
Buheh

aj táto politická "issue" je pre nevinného občana z informačného hľadiska divokou džungľou klamstiev, poloprávd a rôznych sofistikovaných poloinformácií, čert aby sa v tom vyznal.

Ale zdá sa, že sa predsa len čosi črtá. Zrejme vznikne nový štát Novorossija.

Kolodej

silami Kijevskej chujty (neni preklep).
Najaktualnejsie v diskusii na leva-net-e
http://leva-net.webnode.cz/kniha-navstev/
zbytocne to zrkadlit - tam pribudaju spravy dost rychlo - priebezne.

Besaryan

Len v krátkosti.
Pozdravujem všetkých, a ďakujem za kritiku :-) Konečne sa niekto k niečomu aj vyjadril. Je to nesmierne vzrušujúci pocit vedieť, že niekto si bere do úst môj pseudonym a rozčuľuje ho, alebo teda filozoficky povedané núti ho rozmýšľať. Grigory či jak sa to voláš, osobne proti nič mne asi nemáš, ani ja proti tebe. Berem to všetko ako voľnú diskusiu a vyjadrenia. Týmto viem, že môj článok si prečítal celý a k tomu ťa donútil ešte zamyslieť sa nad niečim. Som na seba veľmi hrdý a správne si to uhádol-rastiem :-) A preto tvoju informáciu, ja nemám žiadnu filozofickú školu neviem kde, momentálne maturujem(a dovolím si tvrdiť, že pri tomto zistení by si sa mal červenať) a to je aj dôvod prečo som neodpisoval. Nesedím totiž to celé dni za pc.
Čo sa týka tej "nepodarenej" fyziky. :-D Neznášam fyziku, priznám sa, a ak sa stal v mojom článku "vedecký" omyl, ďakujem za pripomienku.
Čo sa týka filozofického slovníka, je to snáď pre mňa SEN!
To človek použije trochu cudzích slov, aby článok vyzeral " lepšie" a už je vojna?
Problém vidím v tomto: Že sa tou niekto niekomu serem do kapusty :-) (Grigory, čí čert si)
To že tie " cudzie" slovíčka sú tam zo mňa akože robí automaticky dementa z filozofickej fakulty? :-D :-D Grigory pán vtipálek :-D Je smiešne ako si niekto vzťahuje právo na takéto veci :-D :-D ako vzhľadom k tomu že mám 19 :-D
Je to vtip!
Transcendentovať sa do racionálneho idealizmu...... toľko okrikovaná veta. Neviem prečo!
Pre priblíženie všetkým, čo za tým hľadajú niečo - neviem čo- neexistujúce.
Netreba k tomu ani slovník cudzích slov, a aby som bol spravodlivý. ako si ty zviezol moje meno Gregory, tak ja ti teraz niečo poviem. Si dement :-) Popíšem ti postup ako som na to prišiel. 1. Zober si do ruky nejaké USB. 2. Pozri čo máš na ňom napísané.( Na väčšine USB je napísané Transcend). 3. Ak nevieš čo je slovo racionálny, vráť sa na základnú školu. 4. ak nevieš a nepoužívaš slovíčko idea, a od neho odvodené pojmy, tak buď si ( teda určite si) dement, alebo sa znova vráť na základnú školu.
Chceš filozofické vysvetlenie tohto výroku? Pozri si predný obal albumu Transcendental racial idealism od Der Sturmer. Áno, to je rasový, ja som použil rozumový :) Ale obrázok vystihuje aspoň duchovnú podstatu. Pre hmotnejšiu vec, tento výrok je filozofii známy, a nikto ho nemá rád. Prečo? Lebo v ľudskom pokolení neni možný.
Pre mňa osobne je transcendencia do racionálneho idealizmu Nietzscheho Nadčlovek. A ak mám byť krutý tak ako je ku mne krutý židovský národ, tak samozrejme transcendentovať sa do rasové ideálu, je pre hmotne dôležité, pretože- 14 slov- David Lane.
Čiže, preniesť sa z človeka prízemného egoisteckého ku tomu nadčlovekovi, čo prekoná hranicu musieť, a už bude iba "chcieť", k tomu čo prelomí hodnoty spoločenstva, nájde seba v najvyššom stupni rozvoja ako staré civilizácie na svojom vrchole, prekročí obmedzenú hranicu poznania, a uvidí svoj ideál, v čistej krásnej nefalšovanej forme, a povedie ho cestou rozumu. pochopiť veľkosť seba samého ako človeka a duše, pochopiť seba ako stvoriteľa a ničiteľa a nájsť v sebe ( dáme zase trochu tej fyziky) perpetuum mobile(metafora-či aj ti je cudzie slovo??) na najzákladnejšie otázky a pochopenie života.
Jednoduchšieho Grigory?
Nájsť seba samého v kope smetí, a uvedomiť si, že nič nie je nemožné, len treba chcieť!
Možno komplikované no chcel som "pofrajeriť" :-D
A nick88, ďakujem, podporilo ma to, Nie som sám, je nás viac. :-)
Článok nepoukazoval ani nechcel poukazovať na históriu a fyziku a filozofiu a neviem čo.... Bola to krátka úvaha o tom, ako som si ja 19 ročný človek bez VŠ vzdelania a väčších skúseností zo života uvedomil, ako je moje poznanie ovplyvnené a obmedzené informáciami dnešnej vedy.

Besaryan

Grigory, prečítal som si tvoje komentáre ku článku Kauza Bezák.
Som z Oravy, preto ma to zaujíma.
A keďže tam si písal rozumne, nie ako tu- urážlivo a posmešne, bez argumentov, budem sa aj ja tak správať .
Súhlasím s tebou ako si danú Oravu vystihol.
Neviem však či nevedomosť je správna. Avšak ak teda pouvažujeme o tom milostivom tyranovi tak možno hej.
Ale skús prečítať 1984 od Orwella. Možno zistíš ako s tou našou nevedomosťou naozaj je.
Súhlasím s tebou s tým dnešným umením a podobnými sračkami. To je pravda.
Lenže človek bez názoru, neviem prečo, sedliacky rozum mám rád, ale mať názor je životne dôležité.
Poviem to inak. Tá pipka čo chodí na plastiky, využíva náš zasratý systém žere iba to čo jej dajú v tv a neviem čo ešte, vieš, ona aspoň bude vedieť, že ide vojna, a skryje sa. Ale čo žena, čo žije iba pre svoje deti? je to krásne, a je strašne smutné že toto sa zatracuje. Ale bohužiaľ tá žena neprežije. Dnešná doba je taká, že ak ty sa nestaneš dravcom, tak si obeť. A poviem ti to na rovinu, kto je dnes dravcom a kto prežije? Ten skurvený kapitalista vo veľkej korporácii, ten skurvený človek, čo sa nehanbí pre svoj zisk a dobrý pocit ožobračiť 300 rodín.Ale však veď ty to vieš. Vie to každý no nechce si to priznať. že ak nebudeš ako oni tak skapeš. Morálka je luxus, ktorý si v dnešnej dobe nemôžem dovoliť!
Možno si však dovoliť tvrdiť túto vec. Ak sa medzi nich dostaneš, máš šancu niečo zmeniť. Je už len na nás či to dokážeme.
Vojna je mier
Sloboda je otroctvo
Nevedomosť je sila

Grigoriy

ale naozaj som nemohol vediet, že máš len devätnásť.
Prajem Ti, aby si úspešne zmaturoval, aby Ti maturita a pripadné ďalšie vzdelávanie pomohli v Tvojom boji o prežitie.
Tvoj druh určite prežije a zdedí tento svet.
Ja sa budem uz len modliť za to, aby som ja pritom nebol.

Ľubov

Zdravím Besaryan,aj mňa prekvapilo .že máš 19,to je krása. Tak potom aj moja dcéra je staršia o tri roky.-),hmm,keď to tak porovnám.....chvalabohu,žiadna pipka,...ale maminu "jednoduchosť"nezaprie.Chlapci ako Ty jej hovoria "čistá".Inak,aj ja mám rada nick 88,napokon,ďakujem jej za Wagnera. O niektorých Tvojich názoroch však musím povedať,že sú ešte trochu nezrelé:predovšetkým morálka a sociálny status nemá nič spoločné. Ver mi. "Chudobným " ženám som prestala dôverovať,keď ako opatrovateľky okrádali moju chorú bezvládnu mamu,pritom boli dobre zaplatené,táto luza nie je o nič lepšia,ako ten zbohatlík a parazit,o ktorom píšeš.Napokon,kde sa to dostalo na Ukrajine,,dá sa ešte hlbšie klesnúť? Želám všetko dobré a píš!

Besaryan

Grigory, páči sa mi ako sa červenáš :-) Tu, spoza Roháčov to vidím!
Ľubov, moje názory vychádzajú zo samých paradoxov, a s každého si vyberiem iba to čo ja uznám za vhodné.
Tým chcem povedať, že ak ja zistím alebo sa presvedčím o tom, že zem nie je guľatá, ale plochá, a že žijeme vnútri Zeme a nie na jej povrchu, tak tomu budem veriť, hoc si aj 6 miliárd ľudí si bude myslieť opak.
A morálka je pre mňa vtip, taktiež ako svedomie, umelo vytvorený spôsob ako človek donútiť hanbiť sa vyčítať si " priestupky" voči jednej veľkej svetovej morálke.
Inak díky ku maturite a za povzbudenie, poteší to :-)

J'bem T'boha

Tshankthenthovat sa do rangtongneho ingtanghu bez obmedzenia vedy, vidite ja mozno viem co pisem, ale vy nie.
Skutocna veda nieje nabozenstvo..
ale mohol si radsej spomenut vselijake "vedecke" teorie:
napr. tie schyzofrenicke obludnosti, ze svetlo je vlna a zaroven castica.
Ak ma svetlo vlastnosti vlnenia tak to uz nikdy nemoze byt castica!
Otazka je len ci je svetlo naozaj vlnenie, alebo nieco ine ..
a ak je to vlnenie, tak vlnenie coho?(neviditelnych tancujucich skriatkov?), kedze sa siri aj vzduchoprazdnom
"vedci" neustale vytvaraju takychto skriatkov a davaju im aj rozne mena ako Graviton, Elektron, Foton kedze nemaju ani len tusenia co za tymito javmi skutocne stoji a jednoduchsie je to zhodit na nejakeho boha ci trpaslika, ze on za to moze...
O drahy Foton/Svetlonos/Lucifer prosim ta dodrzuj zakony Fyziky, lebo inak ?
(:Nebojsa nevyciarknu ta, radsej zmenia tie zakony :)

Norman

Áno, v tom je problém. Že "vlnenie" aj "častica" sú prázdne pojmy. Každý bežný človek má síce dojem, že im rozumie, čo ale absolútne nie je pravda. Konieckoncov, v tom je ta tragédia ľudskej komunikácie a teda aj myslenia, a teda aj vedy, že operuje na tshankthenthovaní rangtongneho ingtanghu. Čiže na škriatkoch.

Aj toto už bolo tisíckrát napísané, ale ľudstvo je nepoučiteľné. Je to ako napísať alkoholikovi, že nemá slopať, feťákovi, že nemá fetovať alebo pubescentovi, že nemá onanovať. Ľudstvo generuje infogrce a považuje to za svoje poslanie a svoje najvyššie blaho.

qedstar

Prírodné vedy sú na vysokej úrovni, ale sociálne vedy sú pavedy. Veľká disproporcia medzi poznaním prírodných a humanitných vied. Nutné pre to, aby spoločnosť mohla byť ovládaná. Veda človeku neslúži ale ho zotročuje - používa sa na zotročovanie; všetky humanitné vedy a mnohé aspekty prírodných vied sa používajú na zotročovanie.

nové