Horúce leto 2022

Aj keď sa človek bráni, horúca južanská klíma núti živočíchov, aby stlmili činnosť. Všetci, samozrejme, vrátane ľudí. Pohyb v antroposfére síce celkom neustal, ale všetky tie zmeny tam blednú pri pripomenutí globálnych fyzických hrozieb.
Nechcem to nazývať "klimatické zmeny", pretože to znie ako nepodstatný prehrešok, ako keď si dieťa (nechtiac) uprdne - och, nepríjemnosť, ktorá ale rýchlo prejde. Tieto zmeny ale neprejdú tak rýchlo.
Zo všetkých štyroch problémov ľudstva, ktoré máme teraz tu v menu hore - vedomie, sociokulty, antroporealita a georealita - zo všetkých týchto je v posledných rokoch tá georelita, teda globálny úpadok prostredia dôležitého pre život, ten najhorší záhul. Zároveň je to problém, ktorý je najhoršie ovplyvniteľný kultúrnymi zmenami - ľudstvo pochoduje do pekla ako banda sprostých posratých lumíkov, niekedy sa ešte až do posledného okamihu škeriac a navzájom si gratulujúc. Ecce homo(š).

A tak nemá zmysel reagovať na stotisícu prvú grotesku v slovenskej vláde, podobne ako nemá zmysel reagovať na tragikomédiu medzi Amerikou a Ruskom. Nie je nič, čo by mohlo zmierniť ekonomickú paniku, čo sa rozkrúca (volajú to inflácia, i keď je to nevhodné slovo - inflácia majú nazývať proces nadúvania brúch hladom trpiacich (detí)). Nemá zmysel hovoriť ľuďom na potápajúcej sa lodi, že sa majú držať na palube, nepadať do ľadovej vody. Nemá zmysel im pripomínať "veď sme vám to hovorili, aspoň plávať ste sa mali naučiť". Nič z toho nepomáha.
Ale ako hovorí stoicky germánska tradícia: "Da muss mann durch". A takmer unikátny archetyp ragnarok tiež nebol vytvorený náhodou a bez účelu. Ten vysvetľuje a pomáha - ale koľko z dnešných ľudí z neho dokáže čerpať silu?

 

ragnarok 

 

Ifka

Hotspot Lampedusa se zhroutil, nyní státní zástupce zahajuje vyšetřování
26. července 2022 – 10:17
Video z posledních dnů a pokrač zde
https://www.ilgiornale.it/news/cronache/hotspot-lampedusa-collasso-adess...

Dusanbe

neexistuje - ďalší dobrý článok od Chmelára
https://noveslovo.sk/c/Slovenska_politika_neexistuje

Ifka

cituji
Západ více trpí sankcemi uvalenými na Rusko kvůli válce na Ukrajině.

ZDROJ---Publika.az uvádí, že o tom píše americká publikace --- převzato Zdroj---„The National Interest“.

Publikace poznamenává, že původním účelem západních ekonomických omezení bylo zdražit útok na Ukrajinu pro Rusko, ačkoli bylo pozorováno, že sankce uvalené kvůli Putinově invaznímu útoku mají negativní dopad na všechny kromě Ruska.

„Ekonomicky je všechno jinak. Prezident Biden a další západní vůdci slíbili, že sankce oslabí ruskou ekonomiku a zastaví její vojenskou mašinérii, ale to se nestalo. Ruský běžný účet, velikost směny zboží a služeb, ve druhém čtvrtletí roku posílil a obchodní bilance dosáhla rekordní úrovně – 70,1 miliardy dolarů. Rubl vykazuje odolnost a stal se nejen nejsilnější světovou měnou, ale také vzrostl na nejvyšší úroveň vůči euru od roku 2015 a výrazně posílil vůči dolaru,“ píše se v článku.
Jak se plní Putinova pokladna?
Publikace poznamenává, že odpovědí jsou vysoké ceny komodit a pokračující ruský vývoz ropy, plynu, obilí a dokonce zlata do nezápadních zemí: „Nicméně věci nejsou tak povzbudivé pro země, které zavedly sankce proti Rusku. Evropa se snaží uspokojit své energetické potřeby, inflace se zhoršuje a ochrana životního prostředí je na druhém místě. Například německý ministr hospodářství a změny klimatu zastupující Stranu zelených byl nucen restartovat 17 uhelných elektráren v zemi. Biden nedávno požádal Saúdskou Arábii, kterou navštívil, aby dala na trh více ropy. Protože inflace ve Spojených státech je na nejvyšší úrovni za posledních 40 let. Abych tak řekl, ekonomická reakce na válku iniciovanou Ruskem bolí všechny kromě Rusů. Je čas, aby západní vůdci při trestání diktátorů zvážili dva faktory. Morální ospravedlnění a očekávané socioekonomické problémy. Ačkoli morální uvažování vyžaduje maximální izolaci ruské ekonomiky, propast mezi poptávkou a nabídkou ve světové ekonomice, která se objevila po pandemii, a vysoká míra inflace vyžadují, abychom jednali opatrněji. Všechno se stalo naopak. Sankce a válka narušily energetické a dodavatelské řetězce obilí a vytvořily tak pro Rusko nové ekonomické příležitosti.“ vysoká inflace nutí jednat opatrněji. Všechno se stalo naopak. Sankce a válka narušily energetické a dodavatelské řetězce obilí a vytvořily tak pro Rusko nové ekonomické příležitosti.“ vysoká inflace nutí jednat opatrněji. Všechno se stalo naopak. Sankce a válka narušily energetické a dodavatelské řetězce obilí a vytvořily tak pro Rusko nové ekonomické příležitosti.“

- Podle helsinského Centra energetiky a zásobování vzduchem činil v prvních třech měsících války zisk Ruska z prodeje ropy, plynu a uhlí 100 miliard dolarů.

- A Bidenova administrativa otevřela strategické rezervy ropy ve snaze zásobit trh a snížit ceny benzínu, ale strategická rezerva USA klesla na nejnižší úroveň poprvé od poloviny 80. let.

- Evropa, která loni dovezla 40 procent svých potřeb plynu z Ruska, byla zasažena dvakrát. Rusko náhle čelilo deficitu kvůli inflaci způsobené klesajícími dovozy a rostoucími cenami energií. Hrozí, že zima bude dlouhá a studená a poptávka po energii prudce vzroste.

- V únoru, před ruskou invazí na Ukrajinu, byl index globálních cen komodit Federálního rezervního systému 203, což je nárůst o 12 procent na 227 do konce června. Místo kolapsu Ruska posílily rostoucí ceny komodit finanční systém.

V článku „The National Interest“ jsou tato fakta uvedena a je poznamenáno, že bez ohledu na výsledek války, Rusko nebylo poškozeno z ekonomického hlediska.
https://publika.az/news/mdb/405725.html

Ifka

Americký senátor Marco Rubio navrhl vládě uvalit sankce na čínský nákup ropy a dalších energetických produktů z Ruska.
KONKRET.az s odkazem na „Interfax“ uvádí , že republikánští senátoři Marco Rubio, Rick Scott a Kevin Kramer předložili návrh zákona uvalující sankce vůči institucím, které pojišťují tankery přepravující ropu a zemní plyn z Ruska do Číny.
Rubio poznamenal, že Čína, která nakupuje ropu od Ruska, podporuje vojenskou intervenci této země na Ukrajině.
Podle jeho informací se letos prudce zvýšil dovoz ruské ropy do Číny. Snížení dodávek ruské ropy do Číny by mohlo postavit Peking do konkurence s velkými odběrateli ropy ze Středního východu a Afriky, jako je Indie.

!!! To potenciálně povede ke zvýšení ceny ropy.
Iqbal Rzayev,
KONKRET.az

Ifka

Írán požádal Rusko o 10 milionů tun pšenice, místo toho...
---Teherán se snaží zvýšit objem dovozu pšenice z Ruska na 10 milionů tun ročně.

Publika.az informuje, že o tom psala "RIA Novosti" s odkazem na vyjádření Mehdi Safari, náměstka ministra zahraničí pro ekonomickou diplomacii.

Podle Safari se dříve lídři Íránu a Ruska shodli na tom, že množství obilí, které Teherán koupí od Moskvy, „bude velmi velké“. "Myslím, že Írán bude schopen dovézt až 10 milionů tun pšenice z Ruska," řekl náměstek ministra zahraničí Íránu.

Řekl, že íránská strana bude nadále dodávat Rusku pistácie, ovoce, zeleninu a další potravinářské produkty výměnou za dovoz obilí.

Šéf Ruské obilné unie Arkadij Zločevskij na konci roku 2021 prohlásil, že Írán v nákupu ruského obilí předběhl Egypt a Turecko. Ke konci listopadu 2021 Teherán koupil z Moskvy 5,66 milionu tun obilných produktů, včetně pšenice a kukuřice.
27. července 2022 13:10
https://publika.az/news/region/405776.html

i se zbraněmi
25.7.2022 – 10:42
Ukrajinské letadlo se srbskými zbraněmi sestřelené před dny v Řecku vyvolalo otázky, na které mnoho zúčastněných stran chce získat odpověď. Incident upozornil na srbský zbrojní průmysl a politickou korupci, stejně jako na jeho snahu o dosažení rovnováhy mezi Ruskem a EU.Srbské minomety a miny, prodané záhadným obchodníkem se zbraněmi a směřující údajně do Bangladéše, poté převezené ukrajinským letadlem, které havarovalo v Řecku – zní jako zápletka politického thrilleru. Ale taková je realita.
V pozdních večerních hodinách 16. července 2022 se ukrajinské dopravní letadlo Antonov An-12 zřítilo u města Kavala na severovýchodě Řecka a zabilo všech osm členů ukrajinské posádky. Letadlo odletělo z města Niš v jižním Srbsku a neslo 11,5 tuny srbských minometů a min.Mužem za výrobou zbraní má být Slobodan Tesiq, podezřelý z toho, že je jedním z největších obchodníků se zbraněmi na Balkáně a dlouhodobě je na amerických sankčních seznamech. Oficiální cílovou zemí pro munici byl Bangladéš.Pilot hlásil problémy s motorem krátce po startu při letu nad severním Egejským mořem. Nouzové přistání již nebylo možné. Střet u Kavally byl zničující a munice explodovala i další den. Největší výrobce zbraní v regionu—
Nehoda zhoršila diplomatické vztahy mezi Řeckem a Srbskem na jedné straně a Řeckem a Ukrajinou na straně druhé. Řecká vláda si zřejmě citlivého nákladu nebyla vědoma a v obou zemích uspořádala protesty.Katastrofa také upozornila na srbský zbrojní a zbrojní průmysl, který běžně upozorňuje na korupci a nelegální vývoz.Srbsko je jedním z největších a nejvýznamnějších výrobců zbraní ve střední Evropě, tradice sahá až do éry Jugoslávie. Průmysl je téměř zcela ve vlastnictví státu a je důležitou součástí ekonomiky země. Pokud jde o nabídku, Srbsko má téměř vše, od ručních zbraní a min po dělostřelectvo a tanky, dokonce i raketové systémy, drony, stíhačky a elektronické vybavení, jako jsou radary. Srbské ministerstvo obrany odhadlo celkovou hodnotu srbského vývozu zbraní v roce 2020 na přibližně 600 milionů USD (530 milionů EUR), což představuje přibližně 3 % celkového vývozu Srbska za rok. Spolehlivá čísla však nejsou k dispozici.
Zásilky zbraní do válečných a konfliktních zónNejvýznamnějšími odběrateli srbských zbraní a vojenské techniky jsou Spojené arabské emiráty, Kypr, USA, Bulharsko a Saúdská Arábie. Zákazníci tohoto odvětví pokrývají celý svět a pobočka si prý nevybírá, komu prodává, řekl politolog Vuk Vuksanovič z Bělehradského centra pro bezpečnostní politiku.“Srbský stát chce z tohoto odvětví skutečně vymáčknout každý možný dinár,“ řekl Dë. „Červená čára však spočívá v tom, že země určení vývozu nesmí být pod sankcemi OSN a nesmí procházet ozbrojeným konfliktem.“Nicméně, dodává Vuksanovič, Srbsko „ne vždy tato pravidla dodržuje“.Ve skutečnosti během posledních dvou desetiletí tato země západního Balkánu opakovaně vyvážela zbraně do válečných a konfliktních zón a dodávala je zemím pod zbrojním embargem.Na podzim roku 2019 vyšlo najevo, že se srbské zbraně dostaly přes Saúdskou Arábii do rukou militantních islamistů v Jemenu. V létě 2020 ázerbájdžánská armáda objevila srbské zbraně, které byly prodány Arménii a přistály ve sporné oblasti Náhorního Karabachu. A v únoru tohoto roku síť srbských investigativních novinářů odhalila, že srbské zbraně byly do Myanmaru dodány i po vojenském převratu v únoru 2021.

zdroj
https://kallxo.com/lajm/rrezimi-misterioz-i-avionit-a-ishin-nisur-armet-...

mino

-chcel som tu dať moje foto r.2019 z rozhľadne Janov pohľad na momentálne horiace CZ-Sachs. Švajčiarsko. Bola to katastrofa, dostal som foto r.2021 katastrofa na kvadrát.
Začali to Nemci na Šumave poslali problém s "riešením" do CZ. Teraz sa problém s "riešením" karmicky vracia Nemcom.

Slniečkárski ochranári sa vytešujú ako to dostane po požiari novú dynamiku samovývoja.
V podstate áno, aj vojna má podobný efekt, všetko sa musí vybudovať nanovo.

Mali sme šťastie, že u nás kalamity prebehli prevažne v súkromných lesoch s ešte hospodárením moderného lesníctva.

Hlášky od hasičov v teréne sú, že teraz by to mali prísť hasiť rôzni kváziekológovia amatérski, aj profesionálni.

V malom rozsahu bol podobný požiar u nás nad Bystrou, pod Ďumbierom. Južný svah s ponechaným palivom.

Norman

Hasiť by mali hlavne tí, čo celý čas popierali, že sa ekológia zhoršuje. Tí, čo tvrdili, že sú to "umelé" problémy.

Lenže tí hovno zahasia. Nepriznajú si omyl, ani keď im zhorí ich les a ich dom.
Karma.

slaven1

Keďže 2 + 2 = 4 pridávam odkaz na nedávny článok Karolka, kde asi ako jediný (druhých práce ku mne zatiaľ neprenikli) robí zhrnutie vývoj výplat u nás doma v porovnaní so západnou Európou:

Nás komunistov z bKS-21.St tento vývoj fascinuje, pretože krajiny V4, Rakúska, Nemecka, Belgicka… používajú tie isté technológie, ten istý Know-How, ten istý politicko-ekonomický systém a ten istý priestor voľného obchodu, a predsa Segregovaný Vyvolený Hamburger dokáže dlhodobo rozdeliť tieto štáty, na tie, kde žijú občania 1. triedy a štáty, kde žijú občania 2. triedy.

My komunisti z bKS-21.St vieme, že na výrobu slovenských Motrokov boli použité technológie, ktoré už boli mnohokrát úspešne vyskúšane v minulých rokoch a storočiach v Ázii, Latinskej Amerike a konečne aj vo Východnej Európe.

https://karolondrias2.blog.pravda.sk/2022/07/22/ako-demokraticky-stupa-p...

Norman

ale moc často tam nenapíše, ako vidím.

Tieto peniaze sú absolútne korpus delicti. Dôkaz ani nie tak niečoho o teórii režimov, ale o tom, že región strednej-východnej Európy, postsocialistické krajiny, ťahajú za kratší koniec. Nech už je dôvod akýkoľvek, je to evidentne tak.

O tomto by mali rozmýšľať nielen komunistickí nostalgici, ale hlavne tí naši rádoby pragmatickí "kapitalisti". To by ale nemohli byť všetci očividne tupé vymlátené gebule.

A tak sa región necháva znova odrbávať, ako ryba variaca sa vo vedre, ako dementi na Ukrajine, ako všetci dobráci a zotročené etniká.

slaven1

Američania potrebujú ukázať, že Taiwan je ich a tak na výročie čínskej armády vysoká predstaviteľka gerontov z Washingtonu, ktorej kariéra je na konci, ide „na návštevu“. Pripomeňme, že rodina Pilasi?-ovej (syn Paľko) je silne aktívna v rabovaní Ukrajiny.

https://yandex.com/search/?text=nancy+pelosi+son+ukraine

Na návštevu spolu s Pilasi? mala ísť aj lietadlová loď Reagan, ale tí cukli. Lietadlo s predsedkyňou senátu je momentálne na Hawaji v Pearl Harbour.

https://www.radarbox.com/data/flights/SPAR19/1823325791

Čo myslíte doletí jej lietadlo na Taiwan a odletí? Podľa mňa hej. Číňanci budú zase robiť silné ramená, vydajú 56 varovaní a inak klasicky nič. A tak bude asi aj lepšie.

Americká elita zúfalo potrebuje (svetovú) vojnu aby odvrátila pozornosť od rozpadajúceho sa hospodárstva. Uvidíme ako čínsky býk bude reagovať na túto červenú vlajočku.

V scenár prichádza ešte možnosť, že ju niekto z územia Taiwanu pri pristávaní neočakávane zostrelí niektorým modelom MANPADu prepašovaným z okrajiny :-)

slaven1

1. Pilasi? na Taiwan nepoletí, USA ostrov odovzdali Číne. Budú časom ľudia mudrovať, že nech si z Číny Rusi berú priklad, ale budú to len prdy do vetra. Bez ruskej VOŠVO by takéto mierové odovzdanie Taiwanu neprebehlo.

2. Na Balkáne je na spadnutie vojna. V okolí Subotice (hu-rs hranica) je "uviaznutých" (dovezených a pripravených) niekoľko stovák ISISákov https://t.me/casusbellilive/59095 a teraz prebieha nejaká kosovská provokácia, ktorá nesie silné vyhlásenie Belehradu, o tom, že predajcovia orgánov z Prištiny chystajú so Srbskom vojnu. Je toho plný Telegram. Z našich kanálov https://t.me/s/casusbellilive/63795 Operácia slúži na likvidáciu zbytočných hladných krkov na výplatnej páske Pentagonu a hlavne na odvedenie pozornosti od bodu 1. tohto komentu.

slaven1

Vojna na Balkáne sa odkladá. Ani sa nečudujem, za peniaze môžeš zabíjať ale nie zomierať. A to sa kosovským dílerom drog nechce. Už nie sú 90te.

https://www.radarbox.com/data/flights/SPAR19/1824926220

Fakt že už nie su 90te sa teraz pokúša svetové spoločenstvo objasniť starej ježibabe. Tá lieta na svoje metle už 3 deň v okolí Taiwanu. Je to kolosálne divadlo. Pád USA (alebo Číny) v priamom prenose.

Ema

Pár tisícročí rafinovaných vojenských skúseností a proti nim storočie blbého silového trieskania (za všetko hovoria Drážďany).
Toto nebude vojna na titulné stránky korporátnych mediálnych splaškov, toto bude tichý odkrágel.

Ježibaba už vykonala najdrahší pristávací manéver v dejinách USA.

slaven1

HS dnes takto: https://www.hlavnespravy.sk/taiwanske-noviny-china-times-informuju-ze-na...

"O Číne sa zatiaľ nedá hovoriť ako o svetovej mocnosti," je nepravda. Čina veľmoc jednoznačne je. To, že ešte od USA neprebrala rolu "krstného otca" (1. miesto v bande) nič neuberá na jej dôležitosti. Naopak, to že Pilasi? pristála aj napriek veľmi veľmi veľmi jasným signálom, že na Taiwane je neželaná, je skôr rana pre USA. Cez Nency dali USA ďalšiu poriadnu ranu.

Ryžojedi išli na doraz vrámci priznaných pravidiel. Mohli jej metlu aj zostreliť tak ako by Anglosasi zostrelili (gen. Sulejmání, Kaddafy, Husajn…) a máme tu okamžite vojnu USA – Čína a hlavne chaos (ešte väčší ako teraz). Nezostrelením ukázali racionalitu a určitú kultúru vzťahov, ktorá počas American century (1999 - 2014) chýbala.

Zoznam aktuálnych veľmocí podľa významu hospodárstva: Čína, Rusko, USA, India.

Truhlík

Oni si to poradie píšu inak. A hlavne sa rozdeľujú na rozvinuté štáty a rozvojové.
Ale BRICS je oproti G7 jednoznačne silnejšie. Má viac územia, ľudí, HDP. Len vojny nevedie. Rozvojové štáty vyhrali nad rozvinutými. Preto anglosaský skapíňajúci kôň nás ženie do vojny.
A to ešte do BRICS chce Turecko, Argentína, Saudská Arábia, Egypt a iní. Európa so dostáva do izolácie.

Ifka

očkovat se jim opět chce

cituji
2. srpen 2022Brusel
Zdravotní unie: Komise podepsala smlouvu o společném zadávacím řízení na očkovací látky proti COVID-19 se společností HIPRA
Celkem 14 členských států a zemí se účastní tohoto společného zadávacího řízení, v jehož rámci mohou nakoupit až 250 milionů dávek. Vzhledem k tomu, že počet případů tohoto onemocnění je v Evropě opět na vzestupu, tato dohoda zúčastněným zemím rychle zpřístupní vakcínu HIPRA, jakmile vakcína obdrží kladné hodnocení ze strany Evropské agentury pro léčivé přípravky.

a je to tady
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/ip_22_4782

prej cituji dále
Komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová uvedla: „Jelikož počet infekcí COVID-19 v Evropě roste, musíme zajistit maximální připravenost na blížící se podzimní a zimní měsíce. Vakcína HIPRA představuje další možnost, jak doplnit naše široké portfolio očkovacích látek pro naše členské státy a občany. V nadcházejících měsících je nezbytné posílit intenzitu očkování. Neúnavně pracujeme na tom, aby byly k dispozici očkovací látky pro všechny. Právě toto představuje naše evropská zdravotní unie v akci – přípravu na budoucnost a schopnost rychle jednat.“

Smlouva o společném zadávacím řízení se společností HIPRA doplňuje již široké portfolio očkovacích látek zajištěných prostřednictvím Strategie EU pro očkovací látky, včetně smluv, které již byly podepsány se společnostmi AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, Moderna, Novavax a Valneva. V rámci strategie EU pro očkovací látky bylo pořízeno již přibližně 4,2 miliardy dávek. Toto diverzifikované portfolio očkovacích látek i nadále zajistí, aby byla Evropa dobře připravena na očkování proti COVID-19 s použitím vakcín, které jsou prokazatelně bezpečné a účinné. Zúčastněné země se mohou rozhodnout vakcíny darovat zemím s nižšími a středními příjmy nebo je přesměrovat do jiných evropských zemí.

Bivalentní rekombinantní proteinová vakcína HIPRA, která je v současné době předmětem průběžného přezkumu ze strany Evropské agentury pro léčivé přípravky, se vyvíjí jako posilovací dávka pro dříve imunizované osoby ve věku 16 a více let. Vakcína HIPRA se skladuje při teplotě v chladu mezi 2 a 8 °C, což usnadňuje její skladování a distribuci v Evropě a kdekoli ve světě.

Další postup

Vakcína proti COVID-19 od společnosti HIPRA je v současné době předmětem průběžného přezkumu ze strany Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Pokud tato vakcína získá registraci, zúčastněné země ji budou moci zakoupit na základě platné rámcové smlouvy.

?????????????---podpis, souhlas asi už ani nebude?... čert ví, jak to lidem vnutí

nové