To je kde, ten Gydanský polostrov?

Asi málo Európanov by vedelo odpovedať v geografickom kvíze, kde sa - aspoň približne - polostrov s týmto názvom nachádza. Kto chce vedieť presne, vytiahne si mapu Ruskej federácie a nájde si Jamalo-nenecký autonómny okruh. Práve tam, v Tazovskej oblasti, slávnostne prostredníctvom videomostu otvoril tento týždeň prezident Ruska Vladimír Putin ťažbu ropy.

Licenciu na prieskum a ťažbu z najsevernejšie situovaného ropného pola Vostočno-Messojachskij majú Rosnefť a Gazprom. Geologický prieskum sa tam začal už dávnejšie, ale až v posledných rokoch nabrali práce na dynamike.

A že prečo taká paráda, samotný Putin? Pretože Vostočno-Messojachskij - to, čo tam ľudia z Rosnefti a Gazpromu dokázali - posunul Rusko na top svetovú pozíciu vo vývoji a využívaní najmodernejších prieskumných a ťažobných technológií. Kým prezreté korporácie ako BP či Shell akurát tak uťahujú opasky a dekujú sa z geologicky náročnejších ložísk, Rusko vie nielen preskúmať oblasť a založiť ťažbu v extrémne náročných podmienkach, ale robí to tak ekologicky, ako sa západným molochom s ich prepytujem etickými kódexami ani nesníva.

Po ukončení geologického prieskumu nebolo vo Vostočno-Messojachskom okrem obytných kontajnerov pre prieskumné tímy nič a do najbližšej dediny sa bolo treba viezť gazíkom tri hodiny. Dnes je tam komplexná infraštrukúra, vrátane elektrárne a ropovodu, ktorý sa napája na hlavný ropovod Zapolarjie-Purpe. Stačili na to tri roky.

Je prirodzené spýtať sa, načo Rusi ťažia v takej studenej prdeli, prečo Rosnefť a Gazprom investovali veľké prostriedky do úplne nových technologických a inžinierskych riešení. Odpoveď je prostá. V Rusku, ktoré je zo všetkých štátov sveta najviac zasiahnuté klimatickými zmenami, je Sibír krajinou (blízkej) budúcnosti. Bude potrebovať energiu.

Možno aj pre nás.

Nikto nám nezaručí, že Európa bude kontinent vhodný pre naše prežitie aj o pár desiatok rokov.

Ľubov

sa mi lepšie dýcha,obrazne povedané. Sú podstatné,aby sme neboli ,ako sa ľudovo povie,defetickí.Stále sú ešte ľudia a miesta,kde funguje zdravý rozum.Díky,Ema,za informáciu,ktorá povzbudila.

slaven1

Patrilo by sa zhodnotiť maďarské Referendum o kobylkách.

http://www.vodaksb.eu/diskuse/comment-page-4/#comment-1848

Ľubov

Balú predsa len lepšie tomu rozumie.Ja mám názor tiež,a to,že sú to rovnaké apatické trúby ako my a potrebujeme asi kladivom po hlave,aby sme sa prebrali.
Samozrejme,hovorí sa aj o percentách.Prečo do Bruselu stačí ,keď volia príbuzní a inde musí byť 50%.Nuž,to je o tej rovnosti,ktorá nie je .Aj ja som si myslela pred pár rokmi,že všetci sme približne rovnakí.Pche.
Som sklamaná z maďarského referenda.Možno nemalo byť v nedeľu
https://www.youtube.com/watch?v=9dZj7YW5oFQ

balu

Kristinečka Morvay v EU Parlamente cca vysvetlila situáciu: Orbánovci neprijatie kvót mohli dať aj bez referenda do "ústavy" (zákl zákona...) ale radšej išli do rizika a vypísali referedum. Výsledky referenda aj v prípade oficiálnej úspešnosti môžu aj nemusia akceptovať ako to ináč bežne aj robia keď nevyjde žiadaný výsledok. V tom má zasa Vittorio pravdu, že síce nebolo oficiálne dosť hlasov, ale tí čo nakoniec hlasovali dokopy dali viac hlasov proti migrantom ako anno decibel za NATO alebo EU... nie percetuálne ale absolútnym číslom, lebo bol iný zákon.
To, že referendum bolo oficiálne neúspešné, ho nezaväzuje jeho výsledky neakceptovať (ejj, to som pjekne napísao :-) Minimálne ako meradlo nálad to bohate postačí, na čom oni môžu stavať.

Mimochodom tiež nechápem takúto malú účasť, tu v západných župách (Gyor-Moson, Vas) bolo najviac a kupodivu v BARANYI, na juhu, cez co vlani presla cela vlna zombíkov mala najmenšiu... Lebo ten sever dajme tomu, že chápem, oni nemali žiadne vlastné skúsenosti, ale ten juh teda mal...

nové