Kolaps slovenského zdravotníctva

Počet chorých na covid v nemocniciach dodsiahol 3200, svoj limit, a tak je zdravotníctvo formálne aj realne v kolapse. Vláda vyhlásila núdzový stav a lockdown.

Nie že by sme niekomu mohli niečo nové povedať, ale zapisujeme tento moment do archívu. 

 

Prudký rast prípadov covidu zaznamenávajú aj okolité krajiny. To za prvé definitívne odsúva všetkých tých zľahčovačov, čo nepochopili mechaniku ani dopad a hrozby infekčných chorôb. Tých exhibicionistov, menovite sme tu spomínali Bukovského či Liptáka, ale aj mnohých iných, nech si to teraz vyriešia a priznajú hrubý omyl. Tieto postoje časti populácie nie sú nezaujímavé, skupinová psychológia veľa prezrádza - ale zas nemožno sa moc čudovať, že pre časť  populácie sú tieto veci mimo rámec ich vzdelania a schopností - a tak používa popieranie ako únik pred svojím strachom.

Za druhé sú tu opozičné strany, ktoré priamo podľahli tomuto populizmu, ĽSNS a Republika. S tým sa už teraz nedá moc robiť, politicky stavili na zlého koňa, respektíve sa vzdialili ideálom, ktoré sľubovali presadzovať. Ťažká politická chyba vyplývajúca z ich nedospelosti.

Za tretie je tu miernejšia a opatrnejšia opozícia, Hlas a SMER, ktoré sa len tak-tak vyhli najhoršiemu víru a majú stále dobré šance prehodiť rahno a zachytiť politicky vietor z tej správnej strany.

Ale to je všetko spolu len naivný ľud a bezmocná opozícia, ktorí možno mali sem tam chybný pohľad, ale o ničom nerozhodovali, za dnešnú, v mnohom zas tragickú situáciu môže hlavne vláda a koalícia.


 

V prvom rade zničili dôveru ľudí voči rozhodnutiam vlády a jej opatreniam - hlavne extrémnym a nezmyselným plošným testovaním. Po ničivej druhej vlne im už nik neveril že sú schopní organizovať naozaj efektívne opatrenia proti pandémii. 

Sú najhorší v pomoci podnikom za ekonomické straty z lockkdownov.

Kampaň vakcinácie rozbehli tak, akoby išlo len o formalitu kvôli slobode pohybu - nečudo, že polovica obyvateľstva nebrala vakcináciu ako vážnu vec - tí, čo nechceli cesovať do zahraničia a chodiť na koncerty ju pochopili ako nepotrebnú. Druhá polovica zas dostala falošný dojem, že ako ovakcinovaní nemôžu vírus dostať, ani šíriť - oboje je ťažká lož. Vláda nezaistila možnosť výberu vakcín, prakticky zostal iba jeden druh, a antikampaň vlády proti Sputniku zničili imidž celej vakcinácie.

Vláda definovala akceptovanie opatrení ako uznávanie jej poiltického vplyvu -  a kedže absolútna väčšina obyvateľov ju neuznáva, je aj dodržiavanie opatrení mizerné. To vláda takto spolitizovala tému, a preto je ona zodpovedná za negatívne reakcie ľudí. Ešte aj dnes ten  človek z Trnavy  fňukajúc spomínal Fica a Pelegríniho. To je nenormálne, Matovič podrýva akúkoľvek pozitívnu odpoveď u ľudí nevoliacich túto koalíciu.

Za ďalšie: vláda nechala otvorené školy. Lebo by vraj minister dal demisiu. Tým priamo môže za tragédiu, ktorá príde.

Navyše od pondelka predsa len zaviedla povinné testovanie neočkovaných zamestnancov - niečo, čo sa rovná niekďajšiemu plošnému testovaniu, len tentoraz plne organizačne na pleciach zamestnávateľov. To je absurdná nerealizovateľná záležitosť, úplne bez prínosu.

 

Tu pomôže iba jedno: okamžité odstúpenie vlády pre neschopnosť, úradnícka vláda s novým i ľuďmi na kľúčových miestach: predsedom, ministrom zdravotníctva, hospodárstva, financií. Tí možno budú mať o niečo vyšší kredit aj schopnosti. A predčasné voľby, čím skôr, okamžite.

 

Ale nepredpokladám, že sa tak stane, takže sa treba pripraviť na vysoký stupeň chaosu a nervozity. Jemne povedané.

Skeptická predpoveď:

1.Kedže mladí covid v reále ignorujú, a tento koreň delta je zrejme naozaj ľahko prenosný, nepomôže ani lockdown. 2. Kedže vakcína Pfizer je slabá, nepomôže ani zvýšené očkovanie, aj keby to prebehlo rýchlo. Slovensko teda čaká čosi ako živelný lockdown - bude haprovať aj zásobovanie.

 

 

 

 

 

 

 
slaven1

Minister zdravotníctva SR, generál Vladimír Lengvarský, vyplnil pred ním postavenú úlohu a uspel tak ako jeho predchádzajúci kolega Marek Salarabanda Krajči. Stav vytvorený v krajine je opäť formálny dôvod vyhlásiť núdzový stav. Posledná veľká lúpež sa môže začať.

https://www.parlamentnelisty.sk/arena/442786/kamenicky-hegerovych-8-mili...

Norman

vyvolal umelú pandémiu nielen u nás, ale aj v Nemecku, ba po celom svete. Je to lepší eskamotér ako Copperfield.
A zem je plochá a Stalin bol ľudomil.
Ruška dole, hlavy hore.
Poručíme větru dešti.

buko

lengvarsky mal mitigovat dopady pandemie na tuto spolocnost.
to bola v tychto casoch jeho jedina zodpovednost a uloha
miesto toho az do poslednej chvile blabolil ako to zvladame az kym prisiel lockdown, ktory je symbolom bezmocnosti a primitivneho omedzovania cohokolvek
lengvarsky to posral a dokonvergoval do toho isteho stavu (nudzoveho) ako Krajci minuly rok bez vakcin.
na toto narazal Slaven

Norman

aký je "dobrý", je samozrejme len irónia či paródia na Slavenovo, že "uspel". Neuspel, ale ani pandémiu nesimuluje.

Lockdown je nevyhnutnosťou, lebo vakcinácia zlyhala. Slabá vakcína, slabý počet očkovaných. Zlyhala aj zdravotnícka veda ako taká - stále nie sú efektívne liečení ľudia doma ani v nemocniciach - ak by boli, nik by nemal problém, podobne ako nemá nik problém s chrípkou.
Samozrejme, všetko sa proste vyriešiť nedá - tak nech sa ale nehrajú na bohov a nech priznajú vopred, že nič presne nevedia, že ich schopnosti a sila ich farmako produktov, vrátane vakcín, je veľmi skromná. Ľudia by si pripadali menej nezraniteľní (nielen chorobou samou, ale aj sociálnymi úkazmi okolo nej) a viac by kooperovali.
To platí univerzálne, nielen pre covid aféru. Hybris, respektíve ten dunning-kruger efekt - ale nie u ľudí, celá civilizácia je vlastne primitívna, ale nahovára si, že je skvelá a priam všemocná.
Nuž ..., nie je.

slaven1

Cítiť z tvojej odpovede ako uvažuješ. Nikdy v období Slovenska liberálnej demokracie si sa nenachádzal vo funkcii úradníka resp. politika. Nerozmýšľaš tak :-)

Ako píšem, Lengvarský uspel. Dnešná "nevláda" potrebovala vytvoriť dôvod opäť zaviesť núdzový, stav počas ktorého môžu rozdávať zákazky bez verejného obstarávania.

Počas posledného núdzového stavu rozkradli 8mld eur. Tento rok bude posledný rok kedy staré technológie kradnutia (rozpilovania verejných peňazí) ešte fungujú.

Také naivné, že táto banda sa stará o ľudí, naivné že domáca basa (lockdown) pomôže. Primárny cieľ je posledná veľká lúpež. Posledná lebo ekonomika nepustí viac.

No a čo som chcel... Aha, aj chorvátska politická elita si všimla, že slovenský (rakúsky) lockdown je (sanitárny) fašizmus. Sanitárny fašizmus sa na testovacom polygóne Slovensko zavádza na vypracovanie technológii riadení spoločnosti na pozadí prudkého ekonomického pádu a následného schudobnenia.

Odkazy tu: https://cz24.news/rakousko-chorvatska-diplomaticka-vojna-chorvatsky-prez...

Norman

všetci rozmýšlajú v nejakých rámcoch, a práve tvoj problém je, že sa aj globálne politické javy pokúšaš namapovať na lokálne kocúrkovské pomery (zákazky, kariéra a podobne).
To je márne.

Azda len aby sa nepovedalo ti zopakujem, aj za iných, že veci sú už dávno rozdané a to tvoje "rozkrádanie" sú len drobnosti v podpalubí.
Ináč neviem prečo mne, ale aj nejak všeobecne, spomínaš, že vláda sa "stará o ľudí". To predsa nik nehovorí. Ale režim sa stará o režim.

Technológie riadenie spoločnosti ... :-) Ty mocné hydry v pozadí podceňuješ, tie "technológie" nemusia vypracovávať, ani v zmenených podmienkach, už ich dávno majú vyskúšané vo všetkých možných pomeroch. A určite tá technológia nie je nejaký "lockdown". Ináč, lockdownov už bolo po celom svete stovky, nehovorili tí "chorvátis" skôr o povinnej vakcinácií? Pretože také ešte nikde nebolo (i keď bolo veľa tých profesných a podobných parciálne povinných vakcinácii).

Dohodnime sa tak, že pre začiatok zabuduješ do tvojho modelu faktor chaosu. Teda to, že mnoho vecí sa nedeje riadene, ale z čírej hlúposti, z omylu (na všetkých možných tých "úrovniach riadenia"). Ver na to, že blbosť jestvuje :) To zlepší tvoju teóriu minimálne o 50% :-)

Inač ako Leva net? - už nejako odumrel. Naposledy som na ich (českej) stránke videl, že uverejňujú životopis Stalina - ej, uchnem... nem xorošo.

Dusanbe

ľudí dostal Covid zatiaľ, len pre zaujímavosť:
"So far, Covid-19 has killed more than five million people globally, with over 259.5 million infected."

nové