Mierová zmluva vo vojne o Náhorný Karabach

Vo vojne o Náhorný Karabach (republiku Arcach) došlo v Moskve k uzavretiu mierovej zmluvy. Rýchlo a čudne.

Je to jeden z konfliktov, ktoré budú stále vznikať tam, kde budú etnicko-náboženské premiešania a nevyrovnanosti. V tomto prípade je ešte táto tragédia aj ďalší dôsledok rýchleho a zlého rozpadu Sovietskeho zväzu. Impérium sa mohlo a zrejme muselo rozpadnúť, ale nie tak, ako k tomu došlo.

Je málo informácií, ako sa tento konflikt vyvíjal. Je isté, že na jednej strane stál Azerbajdžan s podporou Turecka, na druhej strane Arménsko - ale s akou podporou? Dalo mu aspoň Rusko nejakú podporu? Ani nie a Arménska armáda stála údajne pred kolapsom.

Teraz došlo k podpisu mierovej zmluvy, ale komentátori hovoria o víťazstve Azerbajdžánu, lebo dostane do správy nejakú tretinu územia Arcachu. To mi pripomína nám známu dohodu Mníchov 1938. Nastupuje otázka: vie Moskva čo robí? Je to prejav jej slabosti alebo jej bezhodnotovosti, jej tolerancie turkického a moslimského vplyvu? Predá Putin nabudúce Turkom aj Balkán?

Chápeme, že nie všetko sa dá riešiť silou a politika je hnus, aj tá globálna - ale zas imidž hrá svoju roľu. Chce Putin vyzerať ako turkofil, dá si na hlavu ten ich féz - len aby s Erdoganom ich dve gulaté hlavy tvorili harmóniu? A do tretice pridajú gulatú hlavu azerbajdžanského diktátora? Je toto to slovanské, čo vraj leží v Rusku - alebo je to ďalšie (panslávistické) sklamanie?

Človek sa navyše pýta - je toto zdrojom odvahy Orbána? Mieni Putin viac podporovať maďarské sily vo Východnej Európe, ako slovanské? Má k (pseudo) ugrofínskej kultúre väčšie sympatie? Možné to je, nevieme, aké záruky a zmluvy už Orbán dostal a v čom spočíva jeho odvážne postavenie sa Bruselu. Chápeme, že teraz zas prídu ľudia čo spomenú, že Moskva sa dočkala už toľkých sklamani od Čechov, Poliakov, Slovákov, Srbov, Bulharov a Slovincov, že neverí na drevnú identitu a prednosť dáva uralsko-turkickému nomádizmu - no dobre, ale nech si to práve títo rusofilovia uvedomia, aká je situácia. Z Ruska bohužiaľ môžeme my čakať ešte menej podpory, než Arménsko.

 

k téme Postoj 

 

 

 

 

sandro

Ano, ako to tu uz bolo niekolko krat spomenute. Rusko ako vojenska velmoc(od ekonomickej ma este daleko) si uz sleduje vyslovene vlastne zaujmy. Momentalne bolo jeho hlavnym zaujmom dostat sa vojensky natrvalo do Nahorneho Karabachu, co sa nedarilo od rozpadu ZSSR a o co sa otvorene viac krat snazili. Teraz sa im to podarilo doslova zo dna na den, za suhlasu vsetkych stran. Moslimsky svet slavi dalsi postup. Nech je to ale ako chce, Rusko zostava vsade kde pride z nasho pohladu pozitivnou silou - ci v Syrii alebo Karabachu, zial aj slabsou a viac ''sebahladiacou'' ako by sme chceli. Nebyt ale tej pritomnosti, skody su vsade mnohonasobne horsie a vacsie. Je totiz dost mozne, ze musulmani by sa neuspokojili s kuskom karabachu. Armenov mi je luto, od zaciatku 20.storocia su medzi mlynskymi kolesami, Turci, hned na to bolsevici Sovietu, do toho Azerbajdzan. Kto to chce pochopit, staci sa pozriet na historicke mapy, co bolo Armensko kedysi a co z neho zostalo dnes. Boli to ale zaroven Armenci, ktori ako prvi nacali ZSSR a bojkotovali Moskvu davno pred nasou revoluciou. Navyse Azerbajdzan bol sucastou ZSSR rovnako ako Armensko a z mojho pohladu boli tie vztahy historicky ovela viac nepriatelske prave medzi Moskvou a Jerevanom ako medzi Moskvou a Baku. Ma to velmi vela pohladov, vztahy v tejto casti sveta su hrozne zlozite. Vysledok - Rusko ma zelenu fajku v podobe vojenskej zakladne v pre nich velmi dolezitom priestore.
PS: Kto si myslel, ze v dnesnej dobe nie je mozne aby jedna krajina vojensky zautocila na inu oblast, obsadila ju a vyhnala odtial 98% obyvatelstva, tak prave musi byt v soku. Tyka sa to bezprostredne aj nas.

Ľubov

Ano,chovanie Orbana vyvolava vela otazok. Putin chodi za nim velmi casto,ide aj o elektraren v Paksi a teraz vakcina a bojkot bruselskeho rozpoctu. Sebavedomie Madarska stupa priamo umerne s tymto nadstandartnym vztahom? Zrejme ano.

Mnohym z nas sa pomaly pred ocami formuje nova mapa strednej Europy.Bez Slovenska,pochopitelne.

sandro

neda sa edit, tak este dodam pod prispevok. Ocita skusenost z Baku dneska - velka cast novin v rustine, rustina je takisto vsade pritomna. Da sa povedat, ze sa to stale povazuje za akysi jazyk elity. Je to vlastne taky Rusky moslimsky svet, ktory je ale v skutocnosti vzacne sekularny. Rusku sa v tomto ohlade naozaj velmi tazko meria a reze. Zvlast ked si uvedomime ako sa Nahorny Karabach odclenil od Azerbajdzanu pred 25 rokmi. Ja osobne drzim stranu samozrejme Armencom, toto len tak na okraj:)

Ľubov

Sandro,davam Ti do pozornosti film https://www.tarak.cz/setkani-s-pozoruhodnymi-lidmi/

Nie,nie preto,ze je to o zivote Gurdzijeva,.-)),to zas viem,ze nie je Tvoja salka kavy,ide o to,co je medzi riadkami. V pribehu su exteriery natacane v afganskych horach,na pusti Gobi,sem tam sa mihnu armeni a rusi su naozaj (je to citit) v tomto prostredi jednoznacne spolocenskou elitou.

Pharmy

Pred 2 rokmi prebehla v Armensku "prodemokraticka zamatova revolucia" organizovana soros uderkou, vysledkom ktorej je premier Pasinjan:

https://euractiv.sk/section/vonkajsie-vztahy/news/zamatova-revolucia-v-a...

Tato prodemokraticka chamrad potom robila 2 roky protirusku politiku. Turkicke sily spravne precitali situaciu a zautocili na Karabach v case, ked Armensko uz takmer stratilo doleziteho spojenca v regione - Rusko.

A dovodom, preco sa Putin tak poponahlal s mierovou dohodou mozu byt aj americke prezidentske volby. Ak by tu dohodu neuzavreli teraz, po nastupe Creepy Joa do uradu by tam zrejme americania zacali pchat svoje krvave paprce.

Rusko tiez uzatvorenim mierovej dohody dosiahlo, ze na uzemi Karabachu bude mat svoje jednotky a pritomnost tureckych alebo inych cudzich je vylucena, cize situaciu pri svojich hraniciach stabilizovali.

buko

Armenci boli posledne dva roky vyslovene anti-ruski. Samozrejme hlavne zmagorena mladez a zapredani sorosovci, ostatne tak ako vsade inde, aj u nas.
Za tychto okolnosti ale ani v Rusku neboli pro-armenske postoje velmi vlazne.
Ako Sandro povedal - Rusko si uz teraz strazi vyslovene iba svoje zaujmy.
Preco by im mali pomahat? Len preto ze su "ortodoxni krestanski bratia" ?

A preco by mali pomahat Slovanom? Ked im podrazaju nohy vsade kde sa da..
Nech pekne aj Slovania, rovnako ako Armenci padnu na hubu, nech si vychutnaju tu "nezistnu pomoc" Zapadu, ako si uz viackrat vychutnali a potom mozno precitnu..

Cize Rusko bude pomahat vsade tam kde sa to hodi ich zaujmom a kde o tu pomoc stoja. Aj Orbanovi v Madarsku, ktory zda sa dokaze hrat uspesne kontry s uradnikmi v EU, na rozdiel od absolutne neschopneho, nekompetentneho Matovica a jeho lokajov.

Teraz ked Biden bude (sice nelegalne ale predsa) zvolenym US prezidentom - chysta sa opat robit poriadky v Syrii a Ukrajine. Tak uvidime ako sa k tomu postavia Rusi a ako uz tradicne impotentna a neschopna EU.

Dusanbe

Nevidel tak jednoducho a jednoznačne.
Azerbajdžan dostane späť regióny, ktoré obsadilo Arménsko v predchádzajúcej vojne.
Žili tam Azeri, museli utiecť/boli vyhnaní.
Teraz sa budú vracať do svojich domov.
Azerbajdžan ponúkol v nedávnej minulosti Arménsku mierové riešenie, pri ktorom by vrátilo podstatne menšiu časť územia, než o akú teraz prišli. Odmietli - dopadli horšie.

Arménska armáda bola v defenzíve, bolo veĺmi pravdepodobné, že ak by boje pokračovali,
padol by celý Karabach aj obsadené oblasti. Je to vlastne úspech Arménov, že sa boje zastavili.
Ktovie, aké boli skutočné dôvody - možno práve to je práca Moskvy - ruské jednotky sa presúvali v dotknutých oblastiach už v čase pred vyhlásením prímeria.
Rusko si neznepriatelilo Azerbajdžan, čo je pre Rusko dôležité, Karabach ofenzívu prežil, aj keď značne oklieštený a súčasne sa zrejme posilnili aj Arménsko- Ruské vzťahy.
A hlavne - prestali zbytočne zomierať ĺudia.
Možno by sa Rusko dokázalo v konflikte angažovať na strane Arménov oveĺa viac, ak by sa v Arménsku nedialo za posledné roky to, čo sa dialo - otvorene protiruská politika.

Uvidíme, ako začne vodu mútiť nová Bidenova administratíva, ale naozaj si neviem predstaviť akým spôsobom sa do toho začnú montovať.
Pretože v daných politických pomeroch má Washington podĺa mňa ruky zviazané ešte viac než Moskva.
Možno nejako prekvapia - stáva sa to často. Alebo prekvapia maximálne - že do toho nebudú pchať svoje svetovládne paprče - ale to by som nazaj nečakal.

Náhodný okoloidúci

Náhorný Karabach / Arcach je staré historické arménske územie, Wiki je síce často politicky manipulovaná a "korektná", ale myslím si, že sa je dá veriť v tom, že v roku 1926 Arméni predstavovali 93,5% obyvateľstva Karabachu. Lenže z geopolitických dôvodov, kedy si vedenie ZSSR chcelo nakloniť Turecko, jazykovo spriaznenému Azerbajdžanu podarovali arménske územie aj s obyvateľstvom, ktoré potom čelilo tvrdej "azerifikácii". Niečo také, ako keď Ukrajinec Nikita Sergejevič svojvoľne vzal Rusky Krym a daroval ho Ukrajine aj s ruským obyvateľstvom. Arméni si len vzali to, čo je ich. Arméni Karabach neokupujú, oni sú tam doma, na rozdiel od Azerbajdžancov.
A aj tak 90% arménskeho územia ešte stále okupuje Turecko.

Patrilo by sa však doplniť, že vo vedení vtedajšieho Sovietskeho Ruska sedeli pajáci s materinským jazykom jidiš a o darovaní arménskeho územia Azerbajdžanu zrejme rozhodli oni, nie Rusi.
Sionisti boli tiež v pozadí "Mladoturkov", ktorí organizovali genocídu Arménov. Nijako neprekvapuje, že poturčený Azerbajdžan nakúpil toľko zbraní na vojnu proti Arménom práve z Izraela.

https://sk.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1horn%C3%A1_karaba%C5%A1sk%C3%A1_rep...

Ešte doplním, pri vyvražďovaní Arménov žijúcich v Baku v roku 1988 sa horlivo angažoval Heydar Alijev, otec súčasného prezidenta Azerbajdžanu, v tom čase šéf azerbajdžanskej tajnej služby. Synáčik sa len "potatil".

A ešte maličkosť - obyvatelia územia Azerbajdžanu etnicky s Turkami nič spoločné nemajú, geneticky sú ho miešanci pôvodných Kaukazcov a Iráncov, ale počas storočí boli poturčení. Ich pôvodný jazyk bola stará kaspičtina a potom iránske nárečie, azerčina, Old Azeri, prestal sa používať niekedy v 17. storočí. Z Azerbajdžanu údajne pochádzal aj prorok Zarathuštra.

Norman

K tomu doplnku
Kaukazania, Iránci boli pôvodní Azeri.
Žiaľ, Azerbajdžán je ďalšia ukážka už okupovaného a etnicky zgenocidovaného národa. Dnešná Azerbajdžančina je turkický jazyk, a aj keď nie som žiaden expert, určite aj ich kultúra, zvyky ale aj genetika obsahuje mnoho turkických elementov (čo sa týka genetiky, stačí pozrieť na toho syna predsedu tajnej služby Alijeva ) . Náboženstvo, samozrejme, islám - 97,4%.
Takto dopadne akákoľvek krajina, ak nebude mať silu sa brániť. Islam a dedičná despocia.

Ľubov

V tom filme,čo som sem včera dala,hovorí jeden z hrdinov "Zmiešaj sedem rusov,dostaneš jedného žida,zmiešaj sedem židov,dostaneš jedného arména,zmiešaj sedem arménov,dostaneš jedného azera."
A všetci sa začnú smiať. To len asi oni sami vedia,ako je to s nimi.

Norman

aby to bolo každému jasné, že je myslený výsledok v sile podlosti a prechcanosti. V tomto obore je známe, že jeden žid za sedem rusov, aj to, že armén prechcí povedzme aj sedem židov (arméni sú prototyp židovstva, jeho bratia, aj keď sú to indoeurópania jazykom, kresťanie náboženstvom - naozaj akoby zdroj uzavretej spoločnosti). Azerov osobne nepoznám, ale verím, že také tamojšie pomiešanie národov a krutosti nič dobré splodiť nemôže.

Ľubov

čím od nich ďalej,tým lepšie. Pochopili sme sa.

Norman

južný kaukaz je blízko severnej mezopotámii, kde asi dochádzalo ku kríženiu a kombinácii ľudských rás. Nielen tých veľkých, čo poznáme dnes, ale možno typov, ktoré ich súčasníci možno oprávnene prekliali ako niečo abnormálne, ba považovali ich za neprirodzené (oprávnene, lebo to boli výsledky asi síce náhodného, ale predsa len experimentu stretu možno povedať až troch kontinentov (sever, juh, východ).

Z väčšiny týchto rôznych extrémnych rás (aj vedecky ich možno nazvať "monštrá") zostali už dnes len nejaké genetické útržky - ale (možno) stále sú tu. Sú tu tie zlé, ale aj dobré útržky.

Z toho pochádza aj náš nepokoj a snaha niečo robiť. A žiaľ to vysvetľuje aj zatuchnutý spánok väčšiny, ktorej očividne tá starobylá "soľ" chýba.

Ľubov

https://twitter.com/SteveSkojec/status/1326659442595618816/photo/1

vyznamenalo Čaputovú ešte vo Via Iuris, ,kto si na to dnes spomenie? A kde zmizli všetky odkazy na ceny ,ktoré dostala za skládku,neuveritelné. Sú fuč.

Náhodný okoloidúci

Zhodou okolností som mal v minulosti príležitosť tak narýchlo precestovať všetky tri bývalé sovietske kaukazské republiky. Nebolo to nič extra dobrodružné, len bežný poznávací zájazd zameraný na pamiatky a kultúru. Arméni sa mi zdali asi najuzavretejší zo všetkých týchto národov. Je zaujímavé, že dokonca aj v Gruzínsku ma na ulici ľudia bežne oslovovali po rusky, väčšinou s ponukami služieb a tovarov, napriek ťažkej protiruskej propagande.

Taký mužský postreh - z osobnej skúsenosti môžem povedať a napísať, že Arménky sú veľmi pekné baby, niektoré typy by u nás celkom zapadli do davu, niektoré sú naozaj také viac "blízkovýchodné".

https://www.youtube.com/watch?v=6Fmpl7LWPWg

Zmysel pre humor Arménom zjavne nechýba.

Norman

to tu propagovala myslím ema. mi to teraz podhodil yutubo pri tvojom videu.
https://www.youtube.com/watch?v=y5tcbD5in7k

odporúčam proti dôsledkom pandémie. Každý deň hodinu.

Náhodný okoloidúci

Vyhľadávanie zmienku o duduku na Nadhľade nenašlo, dokonca ani tento Tvoj komentár. Nevadí.
Ako jeden napísal v komente pod videom, duduk je nástroj vyrobený z krvi starých materí a starých otcov, ktorí zahynuli počas genocídy v 1915. Som prekvapený, koľko Turkov pod tým videom vyjadruje sympatie s Arménmi.

Tu je jedna arménska v podaní Kurdky:
https://www.youtube.com/watch?v=YBWAHfSrX8I

Aj Kurdi a zvlásť jezídi si od Turkov vytrpeli svoje.

Ľubov

Poznám legendu (Z drevennich let),kde ruské knieža Vladimír ,syn Sviatoslava očaril byzantskú princeznú Annu,sestru Bazileusa (titul vladcov v B.,zároveň to bol zástupca Krista),ktorú chcel za ženu. Ona ho najskôr odmietala,ale keď počula zvuk arménskej píšťalky,ktorú dostala ako darček,súhlasila so sobášom s pohanom. No ak to bol duduk,ani sa jej nečudujem.
https://fest-bilet.ru/sk/skoraya-pomosch/samye-luchshie-mesta-dlya-otdyh... tu pre Teba Okoloidúci pár fotiek,ale aj mne padla sánka,aká je to čudesná krajina. Nádhera !

Náhodný okoloidúci

Ľubov, tak to je parádny článok, ďakujem za oživenie spomienok :)
Niečo z toho sme videli, ale na poznávacích zájazdoch to je tak - napravo vidíte, naľavo vidíte, rozchod na prehliadku, nákupy a obed dovtedy, o XX hodine a YY minúte odchádzame. Takže do pevnosť Erebuni sme v pláne cesty nemali a Ararat bol za mrakmi, škoda.

Ema

Duduk bol len taký prídavok.

Ema

Ten novinársky zmrd má na rukách krv Arménov už z prezidentských volieb v roku 2008, keď bol zodpovedný za násilné protesty. Arméni kreténi si ho nakoniec zvolili za premiéra - niečo ako u nás Matoviča - a tak aj dopadli. Ako handry. Teraz si môže Kardašjanka v Amerike naplácať ksicht mejkapom poľnej maršálky a dať si na Instagram, že koľko lajkov zozbiera. Prípadne môže Ohanian poslať teraz, po funuse, do prvej línie svoju tenisovú megeru veľkú ako tank.

Zlom bol nedávne zostrelenie ruského vojenského vrtuľníka nad územím Arménska, v ktorom zahynuli dvaja ruskí vojaci. Údajne ho zvesili Azerbajdžanci, ale nie je isté, či to neboli priamo Arméni. Presne tí Arméni, ktorí záhadne o Karabach nezabojovali, arménska armáda sa proste na to vyflákla. Je to nevysvetliteľné. Tak prečo by mali za zdegenerovaných šmatlákov zomierať ruskí vojaci a riskovať prípadne veľký konflikt.

Takto zdiaľky to vyzerá štýl Donbas - snaha zatiahnuť Rusov do konfliktu. Na Pašinjana by sa to podobalo.

Náhodný okoloidúci

Arménski vojaci sa na to nevyflákli, zlyhalo vedenie krajiny a tajné služby, ktoré nezachytili verejne známu informáciu, že Azerbajdžan nakupuje od Izraela a Turecka veľké množstvo útočných dronov.

https://www.armadnymagazin.sk/2020/11/11/uz-ju-vidime-prvu-vojnu-zajtraj...

https://ru.armeniasputnik.am/karabah/20201015/24916830/Takoe-videli-tolk...

Ema

Arménsko síce vstúpilo do vojny, ale nevyhlásilo ani len mobilizáciu, ich ležérnej armáde sa rozpadol severný aj južný front a mesto Šuša karabašský prezident odovzdal na tácke aj s úklonom. To je nový arménsky bojový štandard či čo?

Každopádne vďaka Rusku neboli splnené požiadavky novoosmanského smrada Erdogana, a tak ešte bude veselo.

Náhodný okoloidúci

Arménsko za celý čas neuznalo ani len nezávislý Náhorný Karabach (Arcach), znamenalo by to okamžitú vojnu. Arméni nemajú takú politickú a vojenskú silu, aby si v prípade Karabachu mohli dovoliť krymský scenár, bez ohľadu na to, kto v Arménsku vládne.
Ja som naopak čítal, že veľa Arménov z diaspory priletelo bojovať.
No a Rusi? Tí tam chcú mať predovšetkým pokoj a nechcú riskovať stratu ako-tak dobrých vzťahov s jednou z republík tým, že by v bojoch výrazne podporili druhú republiku. Strata dobrých vzťahov s Azerbajdžanom by pre nich znamenala novú vojenskú základňu USA niekde pri Gjandži.

Ema

Po vojenskej základni v Arcachu túži hlavne Erdogan.

Na presnejší obraz si treba namiesto fyzickej mapy otvoriť energetickú a pozrieť sa na dve skratky - uhľovodíkovú oblasť ACG a pajplajnu BTC. To je energia pre Európu, a tak budú v Bruseli držať tlamu, aj keby Erdogan pomlel Arménov do cig kofte.

Rusko urobilo maximum, čo sa v tejto situácii dalo a uvidíme.

slaven1

Alijev, prezident Azerbajdžana, dal rozhovor úpadkovému médiu VICE, ktoré sídli v Los Angeles a rado rozoberá také globálne témy.

Politicky vyškolená novinárka v prvom zábere napľula do tváre Alijevovi otázku "o práve národov na sebaurčenie". Tézu, s ktorou "anglo-šasi" operujú minimálne od druhej polovice 19. storočia. Tézu, s ktorou rozkladajú svojich konkurentov. Tézu, s ktorou rozložili a pokračujú rozkladať aj Kaukaz.

https://youtu.be/AW6IgzeMjpE?t=621 (On the Frontlines of the Fighting in Azerbaijan)

Tož, odkaz máme, idem doporozerať ako novinárka postrihala rozhovor.

Och, ešte k Arménsku. A čo.. nevieme, že po pučoch aké v arménsku v 2018 vykonalo hnutie Za slušné Arménsko nasleduje zákonite niečo zlé? Arménska "elita" sa súhlasila na ochriachlenie všetkého ruského a tu majú výsledok.

Memento pre Slovákov, keď sú ticho po tom ako piatka kolóna vo vláde označuje v oficiálnych štátnych dokumentoch za nepriateľa Rusko, jediného potentného garanta našich hraníc. #mníchovskáZrada1938

nové