Vzniká budhistická veľmoc

- Mediálne zrkadielko, zrkadielko, povedže mi, kto je najkrajší na Zemi? - Ty, ty, úžasný Západ, si najkrajší a najlepší a najdemokratickejší..."

Táto sebastredná póza ako z učebnice psychiatrie nevytvára miesto na záujem o reálne dianie v iných kultúrach. Ak sú navyše ideológiou definované ako "komunistické", informačné tabu je totálne. A tak sa mimo záujmu údajne vzdelaného a rozhľadeného Západu začala Čína v závere apríla meniť na budhistickú veľmoc. Prezident Číny Xi Jinping totiž oznámil, že éra zameraná len na brucho sa skončila a krajina sa vracia k svojim tradičným duchovným koreňom - budhizmu, ale aj taoizmu, a samozrejme konfucianizmu. Ten sa už teraz stáva povinným etickým fundamentom pre čínske mega firmy.

Abrahámovské náboženstvá, ktorých súčasné výčiny Čína s údivom sleduje - od izraelského teroru voči Palestínčanom cez americké križiacke výpravy až po masakre páchané moslimskými wahábistami - budú naďalej starostlivo monitorované ako v zásade nepriateľské elementy. Čína ešte nezabudla - v jej dlhej histórii je to len pred okamihom - na Taipingskú občiansku vojnu, keď sa kresťania pokúsili zvrhnúť dynastiu Qing.

Čína si vybrala z duchovných tradicií to najlepšie, čo svet momentálne má. S priemerne vyšším IQ v hlave než obyvatelia Západu (s čiernym Fluchtom priemerné IQ na Západe ďalej klesá) a s budhistickým pokojom v duši, od ktorého majú masy spútané abrahámovskými náboženstvami poriadne ďaleko, bude cesta Číňanov isto zaujímavá. A možno aj inšpirujúca.

 

 

 
Náhodný okoloidúci

Taipingskej občianskej vojne sa venuje čínsky historický kung-fu film "Zrada a pomsta". Ako študenti sme ho "žrali" a išli sme naň aj viackrát, vždy, keď bol práve v kine. Vtedy ešte lístky neboli tak "nekresťansky" drahé. O náboženskom pozadí povstania vo filme samozrejme nie je ani najmenšia zmienka, bolo v ňom vykreslené ako národnooslobodzovací boj.
No a Čchingovia ani neboli Han - Číňania, ale Mandžuovia, takže Han - Číňania ich zrejme aj po storočiach stále pokladali za cudzích okupantov.

Ľubov

Toto nás mnohých desí.Predstavím si to číslo tak,že Rusov je desať krát viac.
Ale viem aj to,že to je len hrubá predstava,že o Číne nám v skutočnosti nič nehovorí.Možno sme naozaj ako "abrahámovci"zvyknutí všetko merať podľa množstva.A to je nesprávne.Primitívne.

Keď si spomenula Konfucia,čítala som ,že mal vo veľkej úcte Knihu Premien-je to filozofia,popri ktorej je mechanizmus Biblie,no,radšej budem zdržanlivá.Dúfajme,že tento Duch I-Ťingu je v Číne stále živý.

Ako príklad a inšpiráciu by som uviedla výroky čiar hexagramu č.1-Tvorenie.Vznikne,keď "náhoda"rozhodne,že všetky čiary sú plné,v našom dnešnom jazyku je ro teda niečo ako super jang,tam nesmie byť ani gram "slabosti".A pozrite,aký je v skutočnosti niekoľko tisícročný výklad Tvorivej sily podľa Knihy Premien:
1 Tvorenie-nebo-nebo-mužský,dynamický,inšpirujúci,pánovitý. Nebesá nad nebesami predstavujú tvorivú silu.
Buďte pokorní,inak vás čaká pád
Spojte sa s ďalšími podobného zmýšľnia a pracujte na spoločný prospech
Dôverujte svojmu vnútru
Nedopustite,aby vám stúpla pýcha do hlavy
Okolie najlepšie ovplyvníte ak pôjdete príkladom
Buďte trpezliví a počúvajte svoje vnútro,povie vám,kedy jednať.(číta sa odspodu)

Ani sa nečudujem,že I-ťing tak zaujal psychológov a psychiatrov,najmä Junga. Mal tú svoju tému o synchronicitách.A tušíme to aj my,že ak nám vezmú intuíciu,sme definitívne v....
Na záver by som zopakovala tú moju "radu",že ak Čína,tak potom aj I-ťing.Bola by som veľmi rada,keby to boli spojené nádoby,ale to ukáže budúcnosť.

Ľubov

Skoro som zabudla pripomenúť,aké texty my máme priamo tu,pod nosom:).
Vpravo hore pod Tradíciou stačí kliknúť na posledný znak. Som na Nadhľad hrdá,že to tam je.

ps. To upozornenie je pre náhodných okoloidúcich,ktorí o tom nevedia.

Náhodný okoloidúci

Už pred pár rokmi, keď som náhodou išiel okolo Nadhľadu, som náhodu, ale úplne náhodou jedným krátkozrakým okom pozrel aj na tú tradíciu, ktorá je teraz vpravo hore, a dospel som k záveru, že jedna všeobecná dobrá myšlienka nás môže obohatiť viac ako stohy kníh o živote vymyslených literárnych postáv.

slaven1
Zomrel vynikajúci ruský spisovateľ a analytik Sergej V. Chelemendik http://www.teraz.sk/slovensko/sergej-chelemendik-v-noci-zomrel/195232-cl...

nové