Zápcha v Suezkom prieplave pominula - hnoj môže znova tiecť

Dnes píšu, že ohromná loď plná kontejnerov tovaru niekde z Ázie, ktorá sa vzpriečila v Suezkom prieplave a pôsobila tak zapchatie cesty pre neuveriteľný toky materiálu na Západ, sa uvoľnila. Zas to môže všetko tiecť.

Zaujímavé bolo sledovať, ako výrazne je hospodárstvo sveta závislé na takýchto lokálnych maličkostiach. Jeden prieplav sa zapchá - a všetci experti plačú. Ak by bol nejaký konflikt, zopár rakiet spôsobí kolaps európskeho zásobovania (?) Podobne kritické sú aj iné oblasti - napríklad Hormuz, Dardanely, Panama. Globálne hospodárstvo, závislé od prevážania miliárd ton krámov a materiálu z jedného konca sveta na druhý, je dôkaz šialenosti "neviditeľnej ruky trhu". Ak sa teda ešte niekto vyjadruje v týchto infantilných dementných konceptoch.

Atlantická západná civilizácia je založená na získavaní bohatstva z mora. Obchod a ťaženie morí - to je to, čo ju drží nad vodou, respektíve čo ju k moru priťahuje. Prakticky všetky veľkomestá má na mori, je to morská civilizácia. Ak sa niečo stane, ak napríklad hladina oceánov stúpne, alebo ak nebude mazut na pohon týchto monštier, či ak sa vnútrozemie na ich obchody proste vykašle, tak skolabujú.

Letecká doprava už je výrazne oklieštená. Je načase výrazne zredukovať aj tú oceánsku.

Náhodný okoloidúci

Z nákladnej lodnej dopravy (a jasné, že aj z kadejakých výletných trajektov) ide množstvo splodín porovnateľné so splodinami z leteckej dopravy. Len sa o tom veľmi nehovorí.
A už vôbec sa nehovorí o tom, že najekologickejšia je výroba priamo na mieste spotreby, pokiaľ to je možné, teda aspoň toho, čo sme schopní vyrobiť sami a neporovnateľne kvalitnejšie. Nechápem, načo sa k nám do Európy vláči kuracie mäso z Brazílie alebo z Číny cez pol zemegule, medzizastávkou v Poľsku. Lebo "globalizácia"?
A taktiež sa z Brazílie a z Ukrajiny vláči do Guejt Buitejn neskutočné množstvo dreva, aby Angláni mohli pálením drevoštiepky miesto uhlia vyrábať ekologickú "zelenú elektrinu".

Truhlík

Ten mazut to je skutočne vidieť infantilnosť zelenej globálnej politiky.

Náhodný okoloidúci

Neprekvapilo by ma, keby to bolo tak, ako píše autor - že USA a ich bábka Taiwan úmyselne zablokovali Suezský prieplav, aby poškodili obchod medzi Rusko, EÚ a Čínou:
https://www.hlavnydennik.sk/2021/03/30/nehoda-v-suezskom-prieplave-bolo-...

Od USA sa dá čakať akákoľvek špinavosť.

nové