Zatmenie spoločnosti na niekoľko dní - prvý prípad

Blackouty niekedy bývajú, najmä v USA, kde zastaralý preťažený elektrický systém občas skolabuje. Ale zatmenie z dôvodu nedostatku energie - to sa v technicky rozvinutých spoločnostiach nestáva. Až teraz.

Prvý prípad je  Libanon, kde z dôvodu nedostatku paliva zastavili dve najväčšie elektrárne. V štáte tak na niekoľko dní zavládne v noci tma. A zrejme aj  iné elektrické aktivity  budú zastavené. 

Je Libanon nešťastná výnimka, alebo prvá lastovička toho, čo bude nasledovať aj inde? Nuž, je pravda, že Libanon je postihnutý najhoršou katastrofou, ktorá môže nejaký štát postihnúť - v jeho priamom susedstve vznikol židovský Izrael - a (aj) to je dôvod jeho úpadku z úrovne až európskej do doby kamennej (Izrael viackrát Libanon tvrdo bombardoval, napríklad v roku 2006). Ale to je len dôvod, prečo je Libanon prvý - ostatné štáty budú nasledovať.
A nasledovať môžu nielen krajiny postihnuté vojnamy a tragickými výbuchmi skladov hnojív a iných chemikálií, ale aj "technicky rozvinuté" štáty. Vieme, že v Británii je nedostatkový dokonca aj toaletný papier - lebo, oficiálny dôvod, nie je dosť zemného plynu či benzínu. Respektíve zdražel. Neviditeľná ruka trhu dokáže byť veľmi hysterická a panická. Budú ďalšie dlhodobé výpadky v elektrine tam, alebo niekde v Rumunsku či u nás? Možné sú všetky tri varianty.
 
Nemusím opakovať na záver slogan 21. storočia, že? Veľká žranica skončila.
 
 
 
 

nové