Poradca ukrajinského premiéra Hrojsmana, Mikloš, sa bohužiaľ stále vracia z Kyjeva na Slovensko a píše články do SME.
Tento magor s modrými okuliarmi najnovšie napísal článok ospevujúci prevod majetku zo štátneho vlastníctva do súkromného, tzv. privatizáciu. Privatizácia bola riadená politickou mocou a dnes to nik ani neskúša nazvať predaj, pretože pôvodní majitelia - teda široká verejnosť, my všetci - za túto zmenu majetkových pomerov prakticky nič nedostali. Naopak, v niektorých prípadoch museli ešte zapatiť za "ozdravenie" toho, čo im bolo vzápätí odňaté - najlepší príklad sú banky.
A práve bánk sa týka aj najabsurdnejšia časť Miklošovho článku. Citujem:
Máme spolu s tromi baltskými krajinami najnižší (nulový) štátny podiel vo vlastníctve bánk, kým v Bielorusku štát vlastní 69 percent, v Slovinsku 42 a v Poľsku 29 percent bankového sektora. A prečo je to dobré a nie zlé?
Pretože štúdia Medzinárodného menového fondu jasne ukazuje a dokazuje, že podniky v štátnom vlastníctve sú vo všetkých postkomunistických krajinách menej efektívne a menej konkurencieschopné ako podniky v súkromnom vlastníctve.
Aby bolo jasné, aká je tá logika, ktorá už bola veľakrát vyhodená ako absurdná, ale s ktorou má Mikloš teraz zas tú drzosť prísť (asi pod vplyvom ukrajinských pomerov je už celkom mimo reality), skúsme sa na to pozrieť.
Najprv jeden fakt:
Len za dva roky (2018 a 2019) bol zisk bankového sektora na Slovensku 1390 miliónov Eur, čo je len o trochu menej ako suma (bez zohľadnenia inflácie), za ktorú boli štátne banky predané (42,7 mld. Sk). Takže Slovensko zabojovalo proti korupcii tak, že prišlo a prichádza o miliardy a čistý zisk sektora odchádza do zahraničia.
Aby to bolo úplne jasné:
Predstavme si že vlastníte prevádzku, ktorá generuje ročne povedzme 100 000 Eur zisku. Ale vplyvom korupcie sa vám asi 40 000 stráca. To je naozaj veľa, a zostáva vám len 60 000.
Rozhodnete sa situáciu zlepšiť miklošovským spôsobom tým, že prevádzku predáte niekomu, čo sa údajne vyzná. Predáte ju susedovi - sprivatizujete ju. A naozaj, už vás korupcia viac netrápi, vraj je to celé efektívnejšie. Bohužiaľ, po takomto znížení korupcie už nemáte ani Euro zisku - všetko má sused. A ak ste prevádzku predali tak hodnotne, ako boli sprivatizované naše banky, za dva ročné zisky, tak ste po dvoch troch rokoch čiste v strate a každým rokom strácate tých pôvodných 60 000 Euro.
Jednuchšie sa ten podvod už nedá popísať.
Pritom peniaze nie sú všetko, čo sa pri privatizovaní podnikov a bánk stratilo - mnohé podniky boli vytunelované a zničené, zavreté, takže bol aj ťažký dopad na sociálnu situáciu. To sa vlastne začína diať nanovo v bývalých Východoslovenských železniarňach, ktoré boli svojho času za facku predané Američanom. Teraz idú zas prepúšťať tisíce ľudí a určite sa nemýlim príliš v predpovedi, že podnik ako taký bude čo najviac vytunelovaný a potom predaný, ak sa vôbec niekto nájde, kto oň bude mať ešte záujem. A je možné, že nová "progresívna" vláda, vzídená z volieb 2020, dá na "revitalizáciu" podniku spoločné veľké miliardy, aby ho zas darovala nejakým Kórejcom, Talianom alebo iným plutokratickým mafiám (podobne ako napríklad slovenskú energetickú sieť).
Čo dodať. Východný blok prehral studenú vojnu, ale nik nemal právo ho rozkradnúť. Ale spravili to, na Slovensku práve pod ideologickým vedením Ivana Mikloša.
To sú fakty.
Ilustračná grafika: Goya - Hrôzy občianskej vojny
Východný blok prehral studenú vojnu, ale nik nemal právo ho rozkradnúť.
Norman, takú somarinku napísať. Kedy si po príhode s nejakým psom písal, že v "v prírode sa dominuje".
Víťaz vojny má na území porazeného právo "rozkradnúť" čokoľvek. Je to právo silnejšieho (lebo vyhral vojnu). Na tomto princípe si obzvlášť ulietavajú Anglosasi (USA).
A tak tu veselo rozkrádali (rozumej privatizovali), za výdatnej pomoci (ne)našich lokajov čo sa dalo. Viď. na Slovensku VSŽ (USSteel) či v Česku.. ako sa volajú tie doly v Ostravsku.
A nasadili technológiu aby si toto víťazstvo (túto rozkrádačku) vo svojich kolóniách (nielen u nás doma) udržali, hlavne skrze kontrolu komunikácie (TV Markíza, rádio Express, Nový Čas, Deutche Slovak Telekom, Orange, Facebook, Google, Apple).
Mimochodom, Studená vojna v tomto kontexte je s veľkým "S" (1947 - 1991).
že si vyškolený na správaní sa Rusov po roku 1945 a Američanov po roku 1945 a po roku 1989, tí sa tak správali, ale nie je to správne. Ver mi, že to nie správne.
Lebo ak sa ti zdá, že je v poriadku, že ťa Američania ojebali, tak je to riadny problém. Nám sa to v poriadku nezdá. A ak by sa to mnohým nezdalo už po roku 1989, dalo sa tomu zabrániť. A dalo by sa zabrániť mnohým svinstvám aj dnes, ak by ste si toľkí nemysleli, že toto je normálny priebeh. Dokonca ani medzi zvieratami to nie je normálne - len zdegenerovaný poddruh opice , sociálny hmyz, má tendencie k takémuto správaniu.
Norman, si sa v živote asi málo krát pobil, keď nevieš akým "právom" víťaz diktuje porazenému. Toto nie je o národoch, ale o vojne.
Jedna vec je odovzdať kontribúcie a druhá vec je nechať takýto stav trvať viac ako je treba. Inač, aj o tomto je súdny proces šuflikant Kočner vs. americká Markíza (dnes bol súd). Je to lakmusový papierik, ktorý má ukázať nakoľko hegemón oslabol v našim zemepisných šírkach.
som sa občas bil (pripadám ti ako zmierlivý a málo útočný?), ale asi som vždy vyhral, v každom prípade ma nik nikdy nešikanoval a neponižoval. Preto si nedokážem zvyknúť, keď to (zas) robia širokým vrstvám spoločnosti a tá drží a drží. Alebo už ani nevníma. Proste sa na to nemôžem ani pozerať.
Ale preto je tu celý tento portál - lebo proste niektorí ľudia sa s takým niečím nedokážu zmieriť. A opakujem - studenú vojnu prehrali posraní komunisti v Moskve, nie my.
- Ja som v bitke občas aj prehral :-)
- Studená vojna bola prehratá hlavne v Moskve. A s pádom Moskvy sme padli aj my.
neboli ničím dôležité - ani v nich sa nedalo prehrať, lebo to bol všetko len tréning a išlo o blbosti.
Keď pri závode niektorý cyklista nevládze, majú právo prísť ostatní a rozobrať mu bicykel, tričko a aj jeho samého? Také závody nie sú, lebo by boli "nepraktické".
Aj toto, čo tu máme, je "nepraktické". Slepá ulička histórie, zasa jedna.
Česko
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/sucho-cesko-situace-rozsireni-pocasi....
Môžu si zavolať korporátneho maskota Klimagétu, nech im skropí zem slzami. Prípadne nech im vyveští z gule, ktorú dostala cez víkend v Normandii - akože Cena slobody - kedy zaprší. Kristepane.
Poľsko - zatiaľ len vytreštené oči
Nemecko - stúpajúca panika
Francúzsko - odôvodnené zúfalstvo, na teplotnej škále už nie je pre prichádzajúce horúčavy farba
Lídri EÚ sa medzitým obsedantne dokola a dokola zapodievajú jedinou agendou: ako dostať v tejto situácii do Európy ešte viac pažravého - tento raz prevažne afrického - špinavého Fluchtu, aby im spotrebou korporátneho odpadu roztáčal "hospodársky rast".
O dva roky tu nebude čo žrať. A Európska komisia má jedinú veľkú starosť. Ako to tu čo najrýchlejšie a plošne zanegriť mohutnými čiernymi populačnými prebytkami, ktoré každý deň závratne rastú.