Demokracia nefunguje? Ak je toto demokracia, tak evidentne nie

Témou referenda bolo zvýšenie demokracie, možnosť ľahšie zvolať predčasné voľby či už parlamentom, alebo referendom. Túto možnosť žiadalo 97,5 % účastníkov referenda. Napriek tomu sa tak nestane - pretože hlasovať prišlo 28 % oprávnených voličov. Čo je podľa zákona "málo".

Ergo - demokraciu, ktorá sa nestará o vlastnú moc, o samotnú moc, nemožno nazvať ináč ako nefunkčnou. Prečo ľudia nechcú väčšiu demokraciu a neprídu na referendum o tejto otázke? Prečo ľudia nezrušia šialené 50 % kvórum na referendum? Chyba je v systéme.

Respektíve v tom, že politická demokratická moc je iba jedna časť moci, a to očividne tá menšia, a preto je jej fungovanie deformované a vlastne bezmocné.

 

1. Korporátni behemoti

Pripomeňme si model spoločnosti.
Popri politickej moci danej voľbami jestvuje nevolená moc korporácii, ktorá politickej reprezentácii konkuruje, oslabuje ju a dnes má očividne navrch. Dnešné korporácie sú medzinárodní behemoti, moci ktorých sa nevyrovná žiadna štátna politická moc. Dokonca ani politická moc takých veľmocí ako USA (viď prípad Trump). Menšie a malé štáty sú naozaj prakticky bezmocné.

Moc korporácií je ekonomická, finančná, ale cez ovládanie masmédii sa prelieva už aj priamo do politickej moci. Dnešné tzv. pravicové strany sú proste strany starajúce sa o záujmy medzinárodných korporácií. Tie druhé, strany orientované o záujmy občanov, sú druhotriedne, označované za "populistické", paradoxne zároveň za "nedemokratické". Skutočná politika je doslovne vytláčaná mimo politické štruktúry.

 

2. Svetovláda Ameriky

Druhý závažný prvok na scéne je aktívna snaha niektorých veľmocí o svetovládu. Dnes ide najmä o USA, a jeho výčnelok GB. Táto atlantická aliancia nezakryte požaduje svetovládu, zápasí s opozičnými silami, najmä Ruskom, Čínou a menšími figúrami na šachovnici (India, Irán atď.). V Európe sa vplyv tohto medzinárodného monštra prejavuje tak, že politika v štátoch je silne deformovaná záujmami USA. Na politickej scéne štátov Európy sa dnes nik nemôže vyrovnať ekonomickej sile USA, ktorá sa už nezakryte vyžaduje poslušnosť a čokoľvek, čo sa jej bráni, je označované za "komunistické", "fašistické", všeobecne za "despotické" a najnovšie "korupčné". Toto označovanie beží donekonečna v masmédiách a tým je akákoľvek rovnoprávnosť demokratickej súťaže absolútne zdeformovaná, zničená. U nás vládnu USA.

 

Fraška

Toľko dva faktory, ktoré robia z formálnej hry zvanej "demokracia" len frašku. Tu treba pripomenúť, že "demokracia" nie je nejaké nóvum tohto režimu: "demokraciou" sa navýsosť oháňal aj režim reálneho socializmu, dnes označovaný za totalitný. K demokracii sa hlási aj Čína, a k princípom voľby ľudu sa hlásil aj nacionálny socializmus, ktorý vykonal mnoho úspešných volieb. Takže nech si nik nemyslí, že ideologický politický pojem "demokracia" nejako patrí súčasnému režimu, že tento ho nejako vymyslel a jediný je jeho zástupca. To určite nie - len zneužíva svoj masmediálny monopol a tento pojem si privlastnil, proste ho ukradol. Pritom demokracia v tomto režime, ako vidíme, nie je funkčná.

 

Slovensko 2023

S kvórom 50 % voličov nemôže byť normálne referendum úspešné, na tom sa dnes zhodnú všetci. Prečo potom niekto referendum organizuje?

Demonštračný efekt je jeden motív. Aj keď je referendum neúspešné, môže niečo demonštrovať a odhaľovať svojich odporcov. To sa považuje za hlavný motív súčasného referenda strán Smer, Hlas, Republika.

Od začiatku som bol skeptický ohľadne zmysluplnosti snahy dosiahnuť týmto referendom, zmenu vlády, predčasné voľby. Aj demonštračný efekt som považoval za pochybný a ako sa teraz ukazuje, ani v tomto smere nebol plebiscit ejak úspešný. Na Slovensku je motív "nespokojnosti" stále primalý, Slováci sú zvyknutí byť bezmocní a podriadení. Slováci nereagujú na problémy tak, že sa vzbúria, ale naopak, ešte viac zalezú pod kôru, zahrabú sa v pivnici svojho domčeka, zalezú do slamy či do lesa.
A na druhej strane faktor ostrakizovania skutočných demokratických ľudových sil, najmä spomínaných strán Smer, Hlas a Republika, pokročil už tak ďaleko, že politicky primitivny ľud je už celkom bezmocný sa mu vzoprieť a ako hlúpy Kubo počúva masmédia.

 

Politicky primitívny ľud

Za referendum hlasovalo necelých 30 %. Ak zoberieme účasť na parlamentných voľbách okolo 60%, je tých 30% stále menej ako polovica aj z týchto ako tak aktívnych voličov. A teda polovica je málo.

Politicky neaktívni ľudia: každá populácia má ľudí, ktorí sú apatickí voči takmer všetkému, teda aj politike. Potom má vrstvu, ktorá nemá na viac, ako sa starať len o svoje súkromné primitívne záujmy. Na Slovensku tvoria apolitickí ľudia okolo tých 40 %, a z postupujúcou biedou to bude čoraz viac. Slováci sú historicky národ sluhov, odhadom až 80 % z nich sú zrejme schopní rezignovať na akékoľvek nároky na moc. Hlavne, že ich nebudú biť. Že ich nebudú často biť.

Zvyšok sa rôzne delí podľa aktuálneho politického divadla. Obľúbené bolo delenie na "pravicu" a "ľavicu". Dnes je čoraz viac nahrádzané divadlom boja "konzervatívcov" versus "liberáli".

Tieto pojmy a pohľady na hru majú niečo do seba, odrážajú niečo z reality, ale sú zbytočne nepresné. Dnes je najlepšie deliť ľudí na tých, čo chcú slúžiť spomínaným medzinárodným behemotom (korporáciám a cudzím veľmociam) a na tých, čo stále ešte dôverujú viac domácim štruktúram (národnej moci).

Tieto dve zložky sa stretávajú v konflikte o moc. Behemoti kontra národ. Medzinárodni behemoti sú mocnejší, ale ich centrum je ďaleko a ich moc kolíše, môže opadnúť. Je evidentné, že Slovensko nie je krajina, kde možno počítať so širokou podporou národa. A že aj ten nevyužitý potenciál, ktorý tu v širokej verejnosti ešte je, respektíve by sa mohol prejaviť, by sa najprv ľudové strany museli naučiť používať - a k tomu nemajú čas ani vôľu, (masmediálneň prostriedky. A tak keď bude nepokojnosť stúpať, nebude ju mať kto podchytiť, posunúť správnym smerom, nebude mať kto zabrániť najhoršiemu.

V každom prípade - s drvenými zbraňami sa do boja nemá ísť a referendum je v súčasnosti len drevenný model šabličky - tda vec slabá, nefunkčná, smiešna. Smer, nech už s nim chcel dosiahnuť čokoľvek, by si mal priznať, že to bol od začiatku chybný projekt. Aby sa od neho odpútal a mohol naozaj zas tvrdo fungovať.  

 

0
Ema

Mrochta Čaputa naťahuje súčasnú situáciu kvôli VOJNE.
Kvôli ešte hlbšiemu zatiahnutiu Slovenska do krvavých sračiek, ktoré rozpútali USA v Európe.

Keď Európania remcali, že samovražedné sankcie a násilné odtrhnutie od spoľahlivých ruských energií zasiahne ich existenciu, USA vyhlásili, že je to síce nepríjemné, ale musí to byť.
Keď Európania remcali, že valenie obrovského množstva zbraní a peňazí besným chochlom odzbrojí a finančne vyšťaví Európu, USA vyhlásili, že je to síce nepríjemné, ale musí to byť.
Keď Európania remcali, že sa nechcú stať cieľmi jadrových zbraní, ktoré premenia kontinent na rádioaktívny cintorín, USA vyhlásili, že je to síce nepríjemné, ale musí to byť.

Norman

Na tlačévke sa Smer vyjadril, že počet ľudí znamená, že zmena koalície je istá.
V niečom má pravdu, pretože vládna koalícia nemusí mať spolu ani 50% hlasov, nejaké percentá prepadnú. A nie všetci tí, čo včera neprišli, nepôjdu voliť súčasnú koalíciu.
Ale nejaké víťazstvo to teda nie je.
Pozitívny efekt tohto postoja je ale ten, že je Republika vážny faktor pre vytvorenie vládnej koalície. Republika sa môže stať členom vlády - a už len tento fakt tlačí oportunistov Smerodiny či povedzme KDH ku stene. Je proste načase aby národné sily boli brané vážne a neboli diskriminované. A je treba národnú jednotu čo najširšieho počtu národných síl.

Norman

Nech je akokoľvek, toto referendum prispeje k radikalizácii slovenskej politickej scény (voličov aj politikov). Ona sa zostruje tak či tak, ale takéto udalosti to urýchľujú.
A to je teraz dobre.

Ema

... je úplne jasné od momentu, keď si aj na Slovensku miestne korporátne chápadielka vyvešiavali chochlovlajky, organizovali zbierky a udeľovali voľno na dobrovoľníctvo v prospech Chochlov, ktorí zavetrili príležitosť bezproblémovo mignúť het z korupciou prežratej čiernej chochlodiery, ba dokonca dostali príkazom narvať si do svojich podpisov v korporátnych e-mailoch modro-žltú stužtičku a do svojich debilných korporátnych reportov mali zakomponovávať, ako je to či ono v prospech Ukrajiny. Medzi mančaftom korporátov bol (a je) tolerovaný len jediný názor: Rusi fuj, Chochli fajn. A je jedno, či to boli farmakorporáty, bankstri, energokorporáty, prepytujem developerské korporáty atď.
Toto tu nikdy nebolo, takýto korporátny ideologický hajp.

Popri tom si môžeme pripomenúť Patruševovo konštatovanie, že USA sú len obal na korporáty.

Norman

postoj k vojne je v tomto období najdôležitejší bod politiky.
Hlas sa samozrejme obávať do toho čo len pichnúť, Smer je stále opatrný, takže je to na Republike aby nastolila správny mierový naratív.
Ak to ani ta nedokáže, tak nech sa tiež ľudia nečudujú.

Norman

pred referendom Matovič vyjadroval, že je "psou povinnosťou každého demokrata" urobiť predčasné voľby.
Teraz, ani nie deň po referende, vyhlasuje, že výsledky referenda ukazujú, že väčšina voličov si neželá predčasné voľby.
To nie je len vtip či bonmot, takto budú naozaj postupovať. Čo najviac predlžovať túto vládu Američanov, a potom z princípu nedopustiť predčasné voľby - aj keď Matovič a Heger sú poslaní do pekla a stratili svoj politický mandát.

nové