Dva druhy ignorovania prírodného fenoménu

Príznačné pre súčasnú spoločnosť je odtrhnutie od prírody, nechápanie reality a ignorovanie prírodných fenoménov. Následky sú ekologické kolapsy, zrútenia spoločností, epidémie, bieda a degenerácia.

Jestvujú minimálne dva druhy ignorovania faktu epidémie covidu.
Jedným je ignorovanie zdola, teda najmä taký klasický dôvod, keď ľudia nie sú schopní pochopiť vážnosť situácie a kým ich situácia nebolí osobne, nie sú ochotní nič obetovať a sú ľahostajní voči utrpeniu iných. K tomu patrí aj anarchistická vrstva, ktorá neuznáva integritu národa, spoločenské záujmy.
Druhým je ignorancia zhora, keď je mocenským elitám jedno, ako je spoločnosť realitou ničená - oni, sediac hore, realitu ignorujú. Príkladom je ignorácia pandémie Covidu v Anglicku, Belgicku, USA, Brazílii a podobne. Alebo, čo je ešte horší prípad, je sociálne experimentovanie s národom ako pokusným králikom - to bolo vidieť napríklad vo Śvédsku.

Na Slovensku sme sa obom týmto extrémom výborne vyhli. Asi aj preto, že vláda Pellegriniho končila a mala odvahu prijať opatrenia na zabránenie šírenia pandémie - a aj vďaka zrejmej ochote národa na spoluprácu to na jar naozaj výborne to vyšlo.

Nuž ale žiaden dokonalý stav netrvá večne, zvlášť nie, keď sa po celom svete deje to, čo sa deje. Pandémia po pol roku naozaj prenikla aj na Slovensko.

A tak za prvé zdola začala skupinka tých, čo potrebujú na seba úpútať pozornosť - exhibicionisti, kverulanti a bulvárne médiá - brojiť proti opatreniam. A za druhé vláda sa rozhodla, že musí prekonať svojho úspešného predchodcu a tak musí robiť veľké činy. A tak máme oba dva druhy ignorantov súčasne na krku - čo teda národu naozaj nepomôže.

O kverulantoch zdola -a to hovorím hlavne o tých mediálnych- sme tu už popísali dosť. Sú to naozaj proste anarchistickí pubertiaci, príznačné je často nedostatok prírodovedeckého poznania, iracionálne svetonázory. Nedokážu situáciu vidieť v dlhšom horizonte, hľadia na svoje materialistické ciele. Zneužívajú finančné problémy a deformity, ktoré situácia spôsobuje. Ale - to všetko vlastne platí aj u ignorantov zhora.

Preto už je pomaly čas si pripomenúť jednu z najhorších čŕt diktátorov a despocií - túžba po veľkých činoch. Diktátori nie sú zlí, nie nie, oni len chcú vykonať pre svoj ľud čo najlepšie a najväčšie činy. Postaviť hlavné mesto, vykopať nejaký veľkokanál, alebo aspoň nejaké metro - keď už teda nemožno pohnať národ do nejakej menšej víťaznej vojny. Záchrana národa "plošným pretestovaním", aké ešte nik neurobil, to znie ako taký vhodný čin. To je silná motivácia, nehľadiac na straty.

Táto pandémia potrebuje teraz už iba jedno: zavrieť hranice von a vnútri štátu sa prestať stretávať a pľuť na seba. A sledovať hlavne čísla tých, ktorí sú naozaj chorí a v nemocniciach. Celoplošné otestovanie je nezvládnuteľné, je drahé ale hlavne - ničomu podstatnému teraz nepomôže. To sa teraz zhodujú aj tí najrozvážnejší analytici, ako napríklad Jaroslav Flegr. A ten projekt nabúrava aj poslednú dobrú vôľu národa držať spolu.

Ale naši hrdinovia, náš novodobý slovenský triumvirát to vidí ináč. V duchu akýchsi pošahaných tradícii SNP a antifašistického vyľodenia sa v Normandii sa teraz vidia takto

 

 

 

Ale toto bude nasledovať:

https://www.youtube.com/watch?v=3_HtqdkB1kE 

Omaha Beach War Scene |Saving Private Ryan (1998)

 
 

 

0
mino

(Ústav verejného zdravotníctva) už tretí krát, že som bol pozitívny. Už tretíkrát to isté, ľavá ruka nevie čo robí pravá. Ďalšiemu človeku z rodiny a spoločnej karantény volali už štvrtýkrát.
Nevedia si spraviť a udržať poriadok, evidenciu s niekoľkými desiatkami, stovkami ľudí. Čo preboha chcú s státisácami a miliónmi. Toto bude veľký prúser. Plus armáda k tomu. Podľa mňa ide o prípravu, test a odladenie postupov vakcinácie. Noty sú rozdané dávno pre ČR, aj SR a fototermín u Merkelovej je signál a požehnanie k akcii. Budeme pokusní králici.
Vopred akceptujem a súhlasím s majiteľom a správcom tohto fóra, že tu stačia jeho vlastné konšpirácie. Ale jedna konšpirácia mi tu vyšla...
Nebojte sa, ľahké prechladnutie, soplíky, kašlíky (desiatky ľudí) u nás bez teploty. Kolegyňa z práce niekoľko dní v posteli s nepríjemným priebehom a belesťami hlavy. Ide hlavne o mediálnu reality šou, pandémiu. Príroda si to preberie a niekto bude mať aj smolu, ako vždy ...

Norman

Dík za pochopenie, že portál má svoj účel a ten si, úplne prirodzene, nedá zobrať.

Čo sa týka priebehu choroby, práve som sa o tom s niekým bavil a spomínali sme rôzne vírové choroby. Na takmer každú bežnému našincovi naozaj nepomôže nič, len to týždeň či dva vyležať ( a tie vitamíny a tak ...). Ale ktorákoľvek z takých chorôb: je to ťažká choroba, alebo ľahká?
Záleží na tom, ako sa na to človek spätne chce dívať. Keď je po, všetko sa zdá ľahšie.
A ešte viac záleží na tom, či má nejaké následky, alebo nie, nehovoriac teda, či prežil. Keď je v pohode zdravý, je väčšina z nás následne hlavne hrdinami. Práve v atmosfére pandémie sú tí, čo to prekonali, radi, že to majú za sebou a zdá sa im to menej zlé, ako sa obávali. Prirodzene.

Ale pri žiadnej vírusovej chorobe, azda okrem chronicky známej a vyskúšanej chrípke, sa zdravotníctvo nespráva len tak, ale reaguje citlivo na jej objavenie a na možnosť nákazy. Vždy berie do úvahy možnosť šírenia a epidémie.

Ľudia sa dnes menej boja covidu, ako sa boja o peniaze, sú stresovaní obavami, ako sa z nich stanú žobráci. Toho sa ľudia boja viac a média ich k tomu tlačia.

kali

Istotne ste počuli, že Matovič keď bol na sumite v Bruseli o celoplošnom testovaní informoval skôr Merkelovu ako Čaputovú ktorá sa to dozvedela z jeho tlačovky. Matovič týmto celoplošným testovaním ide vsadiť všetko na jednu kartu, buď sa celá táto operácia podarí a bude za frajera v celej Europe a možno aj vo svete (to je pravdepodobne jeho vlhká naviná túžba, typická pre takeho egomaniaka s diktátorskými sklonmi) a keď nie tak aspoň sa zapáči tým darmožračom v Bruseli, že mal odvahu robiť experimenty na jednom národe, lebo tu už zrejme aj tak skončil a väčšina národa aj jeho voliči ho začinajú doslova nenávidieť.

nové