Hodina komunizmu

Pred časom mi 11ročný syn mojej partnerky na moju otázku že čo bolo v škole povedal, že ááále nič také, ale zato sme mali Hodinu komunizmu.  To ma zaujalo, tak som ho vyzval, aby mi tú hodinu opísal.

Opis vyznel takto:

Nóóó, museli sme tak sedieť, byť vzorní, nebaviť sa počas hodiny, na krku sme museli mať také akési červené stužky a či čo, učiteľky boli na nás hnusné a cez prestávku sme sa museli prechádzať  dokola ...  Museli sme písať písaným a nie tlačeným písmom – toto som ja našťastie zvládal, lebo mama ma to naučila, ale ostatní to nevedeli, hehe. Potom sme počítali na matematike také príklady, že kto má viac bômb, či USA alebo Rusko, éééé, Sovietsky zväz. Potom sme mali akože geografiu a tam sme sa učili, že Sovietsky zväz. Že je najväčší, najmocnejší a tak.

Nemali by byť školy apolitické? Nepripomína vám toto orwellovskú  minútku nenávisti ? Chodil som do škôl za socializmu (Nie, nebol to vtedy komunizmus, ako nám dnes neobolševici natláčajú do hláv. Ku komunizmu so speje až teraz počas Veľkej svetovej bolševickej októbrovej koronovej revolúcie), ale nepamätám sa, že by 11ročným deťom vtedy servírovali osnovy Hodinu kapitalizmu ...   

 

nové