Jednoduchá strategická hra Ruska

Ako to prebieha v šachu? Je to vždy veľmi jednoduché.

Najprv ide o minimálnu, priam estetickú drobnosť, napríklad pár pešiakov na správnom mieste. Aby sa tomu predišlo, urobí oponent niečo, čo nám umožní rozvinúť, povedzme, dve ľahké figúry. Oponent zas v protiaktivite čosi povymieňa, ale to zas nám umožní rozvinúť veže a inú ťažkú techniku, napríklad získať pokročilého voľného pešca. Oponent, v čoraz zúfalejšej snahe pozíciu vyvážiť, začne robiť opatrenia, pre ktoré ale dokonca stratí materiál. A  tak prehrá.  

Vo víťaznej hre sa vždy jedna malá výhoda vymení za inú, väčšiu výhodu niekde na druhej strane.

Rovnako to prebieha teraz. 

Začalo to sporom o Donbas, kde Rusko malo dva malé skromné uhlíky. Chybička krásy na tele ukrajinského molocha, ktorým anglosionistický egregor hodlal útočiť. V snahe túto svoju slabosť odstrániť, oslabili si celú Ukrajinu (z ktorej je dnes len padrť). Aby sa strata Ukrajiny zmenšila, podnikli sa kroky, sankcie - ktoré plne oslabili Európu. A aby Európa zostala otrokom USA a nestala sa členom Euroázie, urobia sa kroky v samotnej Amerike. A tie spôsobia pád samotnej Ameriky.

Tak postupuje táto partia.

Ešte raz: miniatúrna výhoda, minivýhoda, pozičná výhoda, veľká výhoda, plne vyhrané postavenie. 

Máloktoré partie končia matom, hráč na úrovni vie, kedy to má už vzdať. Pritom to niekedy pre laika ešte ani tak nevyzerá. Skúsený hrač by preto povedal, že Washington to môže vzdať už teraz.

Samozrejme, pri serióznom šachu sa neujúka, nerehoce, ani nijako inak sa nedáva oponentovi najavo, že má jasnú slabinu, či že to už môže zabaliť. Seriozny šach je ako poker, kde od stola čo len trocha vzdialený divák podla správania hráčov takmer ani nerozozná, kto vlastne vyhral.

Ach, keď sme pri pokri, tak tu je analógia ešte jasnejšia. Rusko zatiahlo All in, a poviem vám, ostatní hráči (Ukrajina, Európa, Amerika) nemajú na to, aby ho vyzvali. Nemajú na to ani karty, ani znalosti, ani nervy. Takže dúfajme, že showdown nebude nutný.

 

nové