Nedostatok zdrojov sa stáva historickým faktom. Rusko sa už uzatvára

Obsah svetových zdrojov, energie aj materiálov, je limitovaný. Je konečný a nemôže stačiť súčasnému obrovskému tempu spotreby industriálneho behemota. Prognózy sú také, že sa skončí mýtus o globálizácii a jednotlivé geopolitické kontinenty sa uzavrú viac do seba, chrániac si to, čo tam ešte majú.

V súčasnosti sa prudko uzavrelo Rusko. Odmietlo hrať hru podľa amerických pravidiel, podľa ktorých by bolo odsúdené na smrť. Pripravilo sa na izoláciu od angloamerického impéria - bankový systém, priemysel, doprava a samozrejme zdroje. Pripravilo si podporu či proste určitú úroveň spolupráce iných politických kontinentov - Číny, Indie, Brazílie, krajín ako Kazachstan, Irán či Turecko. 

Len menšou časťou procesu uzavretia a zaistenia hraníc je špeciálna operácia "demilitarizácie" na Ukrajine. Moskva to vidí tak, že je to vymetenie obťažujúceho smetia z okrajov obydlia, ktoré bránili uzavretiu dverí. To je všetko.

 

Nie som rusofil. Rusko nie je veľmoc, ktorá "zachráni svet", ako veria niektorí. Rusko je v poslednom čase oslabené, vlastne ho najviac zničili dlhé časy komunistickej vlády. I keď aj vtedy dochádzalo k vývoju, určite bol slabší, ako by bol v prirodzenom národnom Rusku bez marxistického experimentovania. Táto slepá ulička dokázala svoj omyl fatálnym vnútorným kolapsom roku 1991 - z ktorého sa Rusko doteraz celkom nespamätalo.

Napriek tomu je Rusko politický kontinent, ktorý má najlepšie predpoklady v dlhodobejšej budúcnosti. Má veľké zdroje, má dostatočný genetický potenciál. Je ťažko dostupné a má vyvinutú prakticky absolútne odstaršujúcu moc, ako aj najmodernejšiu konvenčnú obranu, má výraznú tradíciu vlastnej obrany na motiváciu národov. Rusko je technologicky bezpochyby v čelnej skupine ľudstva. Vidieckosť a pomerná primítivnosť určitých jeho širokých oblastí nie je do budúcnosti slabosť, skôr naopak, silná rezerva.

Kým v iných oblastiach sveta hrozia problémy z nedostatku a následnéj straty verejného poriadku, toto práve v Rusku hrozí menej. Komplexné technologické spoločnosti Západu či Číny môžu skolabovať z neschopnosti prispôsobiť sa novým pomerom, ale oproti ním je Rusko jednoduchšie a má skúsenosti s centralizovaným riadením v krízach.

Na druhej strane, nerozvinuté a premnožené krajiny tretieho sveta nebudú mať schopnosti samostatne sa technicky prispôsobiť novým pomerom. Skolabujú potenciálne až do akejsi doby kamennej. To Rusku až tak nehrozí, krajina, ktorá prvá vstúpila do kozmu, má dostatočný inteligenčný potenciál, aby to nedopustila.

 

Reakcie sveta

Rusko len ako prvé začalo uzatváranie. Je očividné, že americké impérium už všade u svojich vazalov spustilo určitý vojenský stav. Sloboda slova je ako prvá zahodená, zavádza sa obmedzenie slobody obchodu a výroby. Táto oblasť sveta zrejme bude nútená prejsť rýchlo z prebytkového hospodárstva konzumu a prepychu na nedostatkovú ekonomiku, obmedzí sa aj ideologická zlatá krava -  sloboda ponikania. Zabrzdí sa behemot priemyslu, pretože žije len a len z lacnej energie. Tzv. "ľudská pracovná sila" v ňom zapojená, ktorá o sebe doteraz pyšne tvrdila, že "vyrába", je bez grátis energie úplne bezcenná. Navyše sa stane jasné, že zbesilé neustále produkovanie hlúpostí je šialený nezmysel - a to výrobu správne ešte viac zastaví. Áno, skončí to masami bez spoločenského účelu, bez práce a prídelovým systémom (o ktorom sa už teraz hovorí).

Režim západnej pologule, americký chaldeický sebaklam, že je bohom vyvolený vzor pre všetkých, prejde bez akýchokoľvek rozpakov zo soft power manipulácii na otvorenú diktatúru. Možno zostanú niekde nejaké spomienkové hry na "demokraciu", podobne ako sa občas spomína taký či onaký "mesiáš" či iná (neškodná) mytológia. Ale to bude všetko, čo sa pojmu "demokracia" týka, režim má dokonca už dnes iné prioroty. 

 

Nebude to návrat "stredoveku"?

V mnohých oblastiach sa dá predpokladať  návrat do predinduastriálnej doby. Niekto si možno predstaví, že to bude nejaký návrat stredoveku - ale to nie je presné.

Prvý rozdiel je to, že "stredovek jestvoval v období, keď príroda ponukala "nekonečné" zdroje na jeho potreby. To sa to vtedy žilo. To už tak nebude.

Druhý rozdiel je pozitívnejší - podstatné technologické ale aj spoločenské vedomosti zostanú zachované. Teoreticky by ľudstvo dokonca mohlo vytvoriť vyspelú rozptýlenú, až idylickú spoločnosť. Má to ale jednu podmienku - človek by nesmel byť primitívne, zákerne po krvi bažiace prasa.  Ale on bezpochyby je - takže idyla nebude. S priemerným typom toho, čo sa dnes nazýva homo sapiens, určite nie.

 

Európa

Slovensko je malá krajina bez skúseností, bez zdravej tradície. Ľudia tu majú len priemernú inteligenciu, podpriemernú vôľu a slabý nepestovaný charakter (jediné, k čomu sú vychovávaní, je slúžiť a hanbiť sa, čo je práve zle). Slovensko sa samo na seba evidentne nemôže spoliehať. Jediná nádej spočíva v zmene pomerov v celej Európe.

A pre Európu je, ako už viete, iba jedna možnosť. Oslobodiť sa od Američanov a riadiť si veci naozaj podľa svojich potrieb. V spolupráci so svojimi reálnymi susedmi.

Slováci tu môžu a mali by priložiť ruku k oslobodeniu sa od zdegenerovaného monštra, ale podstatné závisí na vývoji v iných mocnejších krajinách.

V každom prípade je heslom dňa pre nás neutralita. Nerobme kanonenfutter, nerobme vojakov a obete v amerických proxy vojnách. Nebuďme tak blbí ako Ukrajinci. Nepočúvajme vojnových štváčov vo vláde a v médiách, ale dajme ich pred súd ľudu.

 

 
0
slaven1

Ceny priemyselnej produkcie v Nemecku oproti predchádzajúcemu roku skočili o 26%, najviac od 1949, pričom tento skok ešte nezohľadnil náklady na "Špeciálnu vojenskú operáciu" Ruska na Ukrajine, ktoré nasledovala po "Anti-teroristickej operácii" Ukrajiny na Donbase.

26% (Reálna 35%).

https://sk.wikipedia.org/wiki/Infl%C3%A1cia_(ekonomika)#Weimarsk%C3%A1_republika

slaven1

Zo statusu https://t.me/zemavek/1537 :

„Životná úroveň ľudí klesá a to neurobil v Nemecku Putin, ale Európska centrálna banka, ktorá tlačí peniaze donekonečna.“

Nemecký politik kritizoval vládu:

"Už teraz máme 7% infláciu na potraviny, 21% na energiu vo všeobecnosti a 30% na palivo. A to nie je koniec.
To vy vyšujete ceny svojou CO₂ daňou, daňou z energie," hovorí Norbert Kleinwechter.

Dodal tiež, že ceny všetkého sa strojnásobili.
"Ľudia teraz nevedia, ako kúpiť oblečenie pre svoje deti, ako zaplatiť nájom za byt, ako zaplatiť kúrenie!
A vy čo hovoríte ľuďom?
Vysmievate sa im a hovoríte, že viac ako 15⁰C v bytoch netreba," zhrnul politik.

Norman

Presne tak. Zdá sa, že pod takýmto tlakom sa veci začnú aj v BRD hýbať. Budem viac sledovať, či sa niečo nepohne.

nové