Podčlovek z Východu

Pamätám si na jedno z prvých sociálnych poučení, ktoré som zachytil, keď som tam prišiel nielen na nejaké školenie či veľtrh, alebo len tak sa turisticky potulovať, ale teda pracovať. 

Bolo to hneď prvý večer, keď sa tých pár nových, čo som priviedol, začalo prirodzene pýtať jedného skúsenejšieho, ako to tam na Západe v práci chodí (bolo to hneď v prvých rokoch po páde železnej opony a ľudia fakt nevedeli). Jeden poznamenal nejaký vtip v tom zmysle, že azda mu nebude hneď zajtra Nemec moc nadávať a vtedy mu ten skúsený našinec vážne povedal:

"Tu ti nebude nik nadávať, nikdy, ani keď spravíš tú najväčšiu blbosť. Tu ti len krátko povedia, upozornia, a len pozorujú, a keď sa to nezmení či bude opakovať, tak ťa pošlú domov".

A tak to naozaj bolo.

Nebudem tu skúšať vysvetľovať výhody tejto malej sociálnej technológie, tohto malého spoločenského nástroja, jedného z mnohých. Samozrejme, ani netvrdím, že je to tak vždy a všade. Ale mám obavu, že ani táto drobnosť doteraz na Slovensko neprenikla (nezamieňať si s jednoduchým pokrytectvom).

Spomínam to len ako malú ukážku, že je naozaj mnoho vecí, aj zásadných, ktoré ľudia z rôznych strán hranice proste navzájom nechápali a ani dodnes, napriek všetkému presunu a kooperácii, často nechápu.

  

Chcem sa tu vyjadriť k tej známej a opakovanej predstave, že Západniari (Nemci) pozerajú na ľudí z Východu ako na podľudí a že to je ten hlavný problém, ktorý našej spoločnosti škodí a preto so Západom (Nemeckom) nemôžeme žiť v symbióze.

Nemienim tu pripomínať, že Nemci súčasnosti sú ideologicky tak politicky korektne prepláchnutí, že ešte aj na negrov z Afriky hľadia ako na dobro, ako to dnes často vidíme. To nie je ten správny argument.

Správny argument je ten, že problém nie je v tom, že by nás Západ podceňoval a hľadel na nás ako na podľudí. Bolo by až smiešne sa teraz (zas a ešte intenzívnejšie) snažiť ich presviedčať, akí sme dobrí a čakať, kedy to formálne aj  fakticky uznajú. Hlavný problém je totiž naopak v tom, že Západ veľmi dobre vie o našich schopnostiach a tých šikovných ľudí spomedzi Východniarov si vyberá, kupuje a používa pre seba.

Únik mozgov - to je problém nášho spolužitia, oveľa väčší, ako nejaká diskriminácia. A týka sa to nielen nejakých "vedcov", "softveristov", ani nehovoriac o iných akademikoch, nielen kvalifikovaných technikov, robotníkov a nielen nedoceniteľných ošetrovateliek starých a chorých - týka sa to všeobecne úniku zdravých charakterov, neroztrasených sangvinikov, kľudných a praktických ľudí.

Tí nam stále na Slovensku chýbajú a je to určite aj kvôli ich dlhodobému odchodu do sveta. Tí nam chýbajú nielen v zamestnaniach, ale aj v spoločenských štruktúrach, v politike, vo vytváraní spoločenskej elity. 

Ja viem, že sa od nás na Západ pchá v prvom rade aj vela zmrdov a polokriminálnych kreténov, egostredných a bezcitných blbcov, ktorí im to tam riadne zašpinia. Ale neviem, či to je pre nás až tak dobré, pretože odliv pozitívnych prvkov je ťažšia rana. Odchod jedného zdravého charakteru je väčšia škoda, ako pozitívny prínos odchodu stovky asociálov.

Viem, že väčšina tamojších verejne sa prejavujúcich emigrantov sú idioti - to sú tí , čo musia mediálne chodiť späť na Slovensko, aby tu ľudí terorizovali kecami o ich menejcennosti (práve frustrovaní emigranti sú najčastejšie tí kreténi s predsudkami, ktorí hľadia na Východ ako na podľudí - veď ich poznáte aj z diskusií na webe). Ale emigrantov, ktorí sú tam ticho a nepripomínajú sa moc ani domácim ani nám - tých je škoda, tí nam chýbajú.

 

Mať predsudky voči susedným národom je naozaj vec nie zrovna najlepšia a môže spôsobiť vela zlej krvi. Ale opakujem, ovela horší problém je, že Nemci tie predsudky voči nám práveže nemajú.

 

frooyo

tu timura hovori o pangermanskom europskom modely a hovori dost otvorene ako zapad nazera na slovanov.
v case 2:51min:35s https://www.youtube.com/watch?v=gIb53I3Pc7k

Vseobecne panslavisti nevnimaju germanov nejak pozitivne. Toto sem vlozim z Vajanskeho knihy. Vajansky bol trochu neotesany a mozno to pisal aj v afekte neviem posudte
"Cela povaha zelezneho kancelara z rise "bohabojnosti a dobrych mravov" nedopusta pokojne nazivanie so susedmi, on musi ustavicne vrtat, podryvat a ustavicne chcel by hrabat z cudzieho majetku. A takato nepokojna, vtierava hrabiva je povaha Nemcov vobec. "

Neviem ci je dobry napad prenasat tieto myslienky do dnesnej doby. Ale nejak neocakavam uprimnu pomoc ani zo zapadu ani z vychodu, zrejme sme len figurka na sachovnici. Musime si pomoct sami.

nové