Prišli sme v mieri v mene celého ľudstva

Freeman

Karl Edward Sagan bol americký astronóm, astrofyzik, exobiológ a spisovateľ fiction i non-fiction. Známy sa stal svojimi TV reláciami o možnosti mimozemského života. Sagan odborne pomáhal pri väčšine nepilotovaných letov NASA, zameraných na výskum Slnečnej sústavy. Politicky sa angažoval  a kritizoval vojnu USA vo Vietname, neskôr militarizáciu kozmu Strategic Defens Initiative prezidenta Reagana. Ako astronóm dobre chápal miniatúrnosť našej planéty v nekonečnom kozme a preto považoval vojny a ničenie Zeme za najhoršiu ohavnosť.

apollo11

Vo svojej knihe "Pale Blue Dot:A Vision of the Human Future in Space" ("Bledomodrý bod: predstava o budúcnosti ľudstva v kozme") napísal o plakete, ktorú Apollo 11 zanechalo na Mesiaci:

"Pre mňa je najironickejšie na prvom pristáni človeka na Mesiaci tá plaketa, podpísaná prezientom Richardom M. Nixonom, ktorú tam nechalo Apollo 11. Na nej je napísané:" Prišli sme v mieri v mene celého ľudstva". V tom čase, keď USA zvrhlo na malé národy juhovýchodnej Ázie sedem a pol megatony (7,5 miliónov ton) konvenčných výbušnín, sme si gratulovali za našu ľudskosť. Nikomu neurobíme nič zlé, tam na tom mesačnom pustom balvane. Tá plaketa je tam doteraz, pripevnená na pristávacom module Apolla 11, vo vákuovej pustine Mare Tranquillitatis (More Pokoja). Ak ju nik nezničí, vydrží tam čitateľná milióny rokov.

Čo nám chcel Sagan povedať? To, čo sa snažím aj ja vysvetliť vo svojich článkoch. Spojené štáty to myslia "len dobre",  na jedne strane ohromné celosvetové divadlo o mieri, ľudských právach a demokracii, na drujeh strane vyhadzujú do luftu celé krajiny, zanechávajúc za sebou len spálenú zem, spôsobujú smrť miliónom ľudí a sú tým najväčším ničiteľom našej planéty. Len vojna vo Vietname spôsobila smrť 5 milónov ľudí. Dohromady zahynulo z dôvodu amerických vojen za posledných 70 rokov asi 20 miliónov ľudí. Napriek tomu verí západné publikum, s vymytým mozgom a napchaté hollywoodskou propagandou, že my sme tí dobrí!!!

Ako som už raz napísal: "Dobráci sú to najväčšie zlo na svete. Subjektívne veria, že ich skutky sú dobré, pri tom objektívne napáchajú najväčšie škody"
 
Alebo ako povedal Ivan Illich: "Nutkanie páchať dobro je vrodená americká posadnutosť. Len severoameričania asi veria, že môžu určovať niekoho osud,  že niekoho musia oblažiť svojími dobrými skutkami. Nakoniec vedie tento prístup k bombardovaniu ľudí, len aby prijali tieto dary."
 
Inými slovami, Washington sa vždy riadil perverzitou "Vojna je mier", presnejšie mier a pokoj cintorína. To praktizovali už s pôvodnými obyvateľmi Ameriky pred 200 rokmi, až ich takmer vyvraždili. Milióny bizónov obývajúcich prérie boli tiež vykynožené, až na pár zvyšných. Bol to ľudový šport, odstrelovať bizóny z vlaku. Dnes sú zo vzduchu vyvražďovaní bombami a drónami ľudia. USA sú majstrami v definovaní, kto  je nepriateľ a proti komu sa teda musí viesť vojna. Ich krajina je v neustálom vojnovom stave - napriiek tomu kňučí, že chce mier.
 
Názov Saganovej knihy "Pale Blue Dot"( bledomodrá bodka) je podľa názvu jednej fotografie, urobenej zo sondy Voyager 1 zo vzdialenosti približne 6 miliard km - najväčšej vzdialenosti, z akej bola urobená fotka Zeme. Bola to Saganova myšlienka, aby Voyager ešte pred tým, než naveky opustí Slnečnú sústavu, urobil zopár záberov. Obrázok bol urobený 14. februára 1990 ako súčasť 60 fotiek, ktoré ukazujú celú Slnečnú sústavu so 6 viditeľnými planétami "zhora", z nadhľadu nad obežnými dráhami. Vedci zvolili túto fotku za jeden z 10 najlepších záberov kozmického výskumu.
 
pale blue dot

Tá bledomodrá bodka je jediný domov, ktorý máme. Nápis na fotke: "Ty aj všetci ostatní ľudia sú tam"

 

 
Sagan nám chcel "bledomodrým bodom" zdôrazniť, aká malá a zraniteľná je Zem, to jediné miesto, na ktorom dokážeme žiť. Aké je idiotské, viesť navzájom vojny a vraždiť sa, a že máme teda navzájom a s prírodou vychádzať harmonicky. Máme svoju aroganciu a namyslenosť odložiť a už si nenamýšlať, že náš spôsob života je ten jediný správny, že všetky ostané druhy sú menejcenné a že preto musíme iné kultúry, ak treba aj násilím prinútiť ku šťastiu. Je úloha nás všetkých byť proti šíreniu nenávisti a vytváraniu obrazu nepriateľa, proti démonizácií iných národov a kultúr. Naším cieľom má byť porozumenie, súcit a skutočný mier.
 
 
 
 
autor: Freeman
 
Tento článok publikoval presne na Vianoce, 24.12.
Zaujímavé su aj komentáre v diskusii, dva z nich tiež prikladám:
 
 
Milý Freeman,
o Zem si nerob žiadne starosti, nemáme ani prostriedky ani čas ju ceľkom zničiť. My, sami seba nazývajuci "inteligentný život", sme v 4,5 miliardách rokov histórie Zeme len jeden z mnohých iných druhov, ktorý bude prírodou ako nepodarok znova odložený do skrine prímesí.
Za 200 000 rokov našej "civilizácie" sme sa ako druh tak vzdialili od prírody, že čoraz viac ľudí rozmýšlajúcich nad tým, prečo sme také kreatúry smrti a utrpenia, sa nakoniec tomu nevyhnú a začnú podobne ako ja veriť, že z tej prírody nepochádzame. Keď človek sleduje utrpenie a nekonečnú aroganciu ľudstva, môže dospieť len k tomuto záveru.
Áno, Zem prežije nás aj všetky naše takzvané výdobytky, ako plastické hmoty, atómový odpad, znečistenie ovzdušia atď., len my určite neprežijeme, ak sa v nasledujúcich rokoch neprebudíme  a neoslobodíme sa z tohoto globálneho zotročenia a nezačneme Zem konečne vnímať ako raj, ktorým bezpochyby je!
Môj každodený súcit smeruje k ľuďom, ktorí pre náš blahobyt trpia, zomierajú a nedostane sa im žiadnej empatie zo strany samozvanej "panskej rasy".
Hľboko v srdci viem, že Zem je silnejšia, ako my a raz sa rozhodne, že bez nás bude všetkému ostatnému životu lepšie.
Dík za tvoje nasadenie v boji o pravdu.
 
 
 
A ten druhý, starý známy vtip, ale presne vhodný:
Stretnú sa dve planéty. Prvá si sťažuje:
-Chytila som niekde nejaký vírus, obávam sa, že to bude ľudstvo.
-Nerob si starosti, je to síce nechutné a nepríjemné, ale prejde to relatívne rýchlo samé od seba
 
 
 
preložil Norman