Revolúcia v Maďarsku!

Čítať správy TASR možno už len zo zábavy. Dnes, keďže je nedeľa a podkarpatská zamračená nuda, nám agetúra poskytla majsterštyk: odpískala začiatok revolúcie v Maďarsku.

Titulok: Maďari demonštrujú proti Orbánovi, chcú ho zbaviť moci

Perex: Priaznivci premiéra fyzicky napadli dvojicu s hanlivým nápisom, ktorý adresovali Orbánovi.


BUDAPEŠŤ. Masová protivládna demonštrácia maďarských občianskych organizácií a viacerých opozičných strán sa začala v nedeľu popoludní v Budapešti.

Podujatie sa koná v deň štátneho sviatku - 167. výročia vypuknutia protihabsburskej revolúcie v rokoch 1848-49. Kvôli demonštrácii je v pohotovosti v uliciach hlavného mesta množstvo policajtov.

Zástavy Maďarska aj únie

Protest proti vláde V.Orbána zorganizovali dve skupiny z Facebooku: 100.000 ľudí proti zdaneniu internetu a skupina 60.000 ľudí za súkromné dôchodky.

Účastníci protestu, medzi ktorými sú aj priaznivci Maďarskej socialistickej strany, Demokratickej koalície, ale aj ďalších opozičných strán, sa vydali o 15.00 h na pochod od Západnej železničnej stanice k hotelu Astoria. Mnohí niesli zástavy Maďarska i Európskej únie.

Na doterajších masových demonštráciách, ktoré sa konali vlani na jeseň, sa tieto skupiny bránili používaniu straníckych symbolov a vlajok; dnes už tomu tak nie je. Organizátori chcú protestom naznačiť, ako premiéra Viktora Orbána zbaviť moci.

Orbán zmizni!

Skupina protivládnych demonštrantov už v nedeľu predpoludním narušila slávnostný Orbánov prejav pri príležitosti sviatku protihabsburskej revolúcie.

V okolí Národného múzea skupina zhruba 30 odporcov kričala "Orbán, zmizni!", ďalší posedávali na chodníkoch a počas prejavu hlasno bubnovali. Tábory priaznivcov a odporcov premiéra si vzájomne nadávali do "fašistov" a "komunistov".

Dvojicu s hanlivým nápisom, ktorý adresovali Orbánovi, priaznivci premiéra fyzicky napadli, pričom si jeden z dvojice po páde na zem zranil pery.

Bezpečnostná služba demonštrantov izolovala a z miesta zhromaždenia vytlačila.

Premiér v prejave zdôraznil nutnosť slobody a národnej nezávislosti Maďarov. "Boj za suverenitu krajiny sa nikdy nekončí, spoliehať sa v ňom môžeme iba na seba," dodal Orbán, podľa ktorého je Maďarsko súčasťou Európy a svoju budúcnosť chce tvoriť spolu s ďalšími európskymi národmi.

"Európa je plná otázok, Maďarsko má plno odpovedí," uzavrel predseda maďarskej vlády.

 

xxx

 

Fascinujúca je práca s číslami:

nové