Rok 1968 má s rokom 2022 ešte jedno spoločné

Na rok 1968, teda obsadenie Českoslenska vojskami Varšavskej zmluvy, sa môžeme dívať z rôznych strán. Všetky ich už dobre poznáme, je zbytočné tu opakovať všetky možné ideologické karikatúry, ktoré sa okolo tejto udalosti povytvárali.

V porovnaní s dneškom, s rozhorenou vojnou na Ukrajine, by sa dalo nájsť viacero analógií. Zlá Ríša ovláda svojich susedov, zaberá ich alebo ich aspoň ovláda. Takýto primitívny infantilný naratív, všetci ho počúvame z ohlupovadiel.

Sféry vplyvu sú všeobecne uznávaná realita a nik sa s nimi neoháňa viac, ako práve náš vzor - USA. Spojené štáty majú ako svoju základnú sféru vplyvu celú Ameriku, teda aj Južnú, za druhé celú Európu, a do tretice vlastne celý svet. Tam všade majú svoje záujmy a svoje vojenské základne, do toho im nemôže nik kafrať, ináč dostane po pysku.

Toľko k základnej otázke, či je udržiavanie svojho mocenského okruhu vec amorálna, nezvyklá, alebo naopak nevyhnutná a samozrejmá. Sféry vplyvu vždy boli aj budú, už aj preto, že každý z nás má svoj byt či dom, to je naša sféra vplyvu. A rovnako je to s našou obcou, krajom, národom a geopolitickým kontinentom.

Možno aj preto, že naratív o "zlej veľmoci" je príliš primitívny, nebolo v médiách až tak upozorňované na nejakú analógiu 1968 - 2022. Samozrejme, našlo sa, ale to boli, zdá sa, len  samostatné aktivity treťotriednych blbečkov, ako debilkovia hádzajúci sa zakrvavení na zem, aj vrátane kecov Čaputovej (a jej poradcov). To sú všetko len prázdne oduté prdy vychádzajúce z ich odutých papulí, nič podstatné, nebola to nejaká veľká cielená kampaň spustená zahraničnými beštiami.

Toľko k tomuto aspektu sily.

Je tu ale iná zaujímavejšia vec, ktorú majú dané udalosti podobné.

V roku 1968 nerezonovali svetom len udalosti v Československu, ba práve naopak, do augusta sa otriasalo nielen Francúzsko ťažkými študentskými nepokojmi a revolúciou. V Nemecku boli v tých rokoch študentské vzbury a demonštrácie, pri ktorých došlo až k zavraždeniu ich vodcov (Dutschke a ktovie koho ešte). V Amerike vrcholilo desaťročie alternatívy, odporu, odmietania režimu (dnes zámerne nepresne spájané s hnutím hippies). Fatálne zločiny vo Vietname ukazovali pravú tvár americkej hydry. Celý Západ sa otriasal a ktovie, ako by to dopadlo.

Ale stalo sa niečo, čo vypustilo nahromadenú energiu. Brežnev poslal do Československa tisíce tankov, ktoré sa tak dobre vynímali na obrazovkách. Toto doslovne zachránilo politický život sviniam na čele Západu.

Vždy, keď budete počuť o Československu 1968, uvedomte si, ako to hrozne pomohlo tým najhorším americkým silám.

Bola to náhoda, vlastná tuposť moskovských komunistov, alebo do toho boli vmanipulovaní či sa dokonca s Washingtonom dohodli

Odpoveď je podľa toho, o akej úrovni moci hovoríme. Niekto bol vmanipulovaný, niekto vedel, čo robí. A samozrejme, nie je jednoznačná hranica medzi vmanipulovaním a "vlastnou slobodnou vôľou" funcionárov v akomkoľvek režime. Ľudské rozhodovanie a myslenie je ako každý program, ten sám osebe nezistí, kto ho vlastne spúšťa a aké príkazy mu podhadzuje.

Jedno je ale úplne isté - nič sa vtedajšiemu Západu nehodilo lepšie do plánu, ako masívne divadlo s tisíckami tankov a tisíckami mladých hysterikov behajúcich po námestiach. 

A čo dnes?

Hovoriť o Západe, že sa zmieta v kríze, je už takmer zbytočné, pretože sa to opakuje ako vlny príboja, znova znova. Amerika vymrhala všetky svoje politické aktivity po svojom pokuse WTC, ale výsledok je nemastný-neslaný. Ten povestný dlh USA neustále rastie, a nik ich už neberie ani ekonomicky vážne. Hrozí, že pretlak problémov vybuchne v nejakej veľkej reálnej finančnej kríze, ktorá navyše ešte viac odkryje úbohú tvár režimu.

A čo sa stalo. Ajhľa, Rusko zas spustilo podivnú akciu, kde nabehli tisíce tankov, ktoré skoro nestrieľajú alebo len málo, ale ktoré sa výborne vynímajú na miliardách obrazoviek TV, počítačov, tabletov, mobilov. Nie je to tak nekrvavé, ako v ČSSR, ale je to aj tak tiež dosť podivná "operácia" - bez definovaného cieľa, bez nejakých posunov hraníc, bez vyhlásenia vojny, teraz už aj bez väčších pohybov vojsk či nejakých operácii. Ale na žrádlo pre média je to stále dosť. 

A pre Američanov je to zas spasenie ako z neba.

Ich smrtiaci dlh sa okamžite začal prelievať hlavne do Európy. Zbrane EU krajín idú na Ukrajinu, USA predáva Európanom svoje, samozrejme za veľké peniaze. Európa je odstrihovaná od energovodov z východu a je daná plne pod energetický monopol USA, ceny energíí na burzách stúpli už  teraz až päťnásobne, Európa sa stáva naozaj otrokom odkázaným platiť všetko, čo USA povie. Asi tak.

Bez toho, aby sme išli do detailov a topili sa v tom, lebo by sa o tomto procese dalo napísať desať knih, podstatná je iba jedna otízka z nadhľadu:

Je Moskva tak slabá, že  bola do toho vtlačená, alebo je tak blbá a podlá, že s Washingtonom na tomto spolupracuje?

Prečo takýmto cirkusom už minimálne druhýkrát zachraňuje Američanom krk? Je to blbosť, alebo podlosť? 

A pointa je v tom, že sa doteraz na toto, teda okrem nás, nik nepýta. Spoločnosť sa zas dementne rozdelila na modrých a červených, či skôr čiernych a bielych, a nechápe, zas čakajú na Godota (z východu alebo západu). 

A mocní sú spokojní. Mocní majú zas svoju (studenú) vojnu a nič viac nepotrebujú. V médiach už otvorene hovoria o chlade, o hlade, onedlho budú otvorene hovoriť o zrážkach, násilnostiach a mŕtvych na uliciach - ale táto tupá huspeninovitá mládež, čo si vychovali, drží do jedného svoje ovčie papule zavreté a ani nemekne. Ešte aj tie jahňatá, keď idú na bitúnok, bľačia. My tu máme mlčanie jahniať priamo pred veľkonočnými krvavosťami.

Neprirodzené, choré. 

 
0
slaven1

ČO SA EŠTE VO SVETE OKOLO 1968 DIALO?

"Fatálne zločiny vo Vietname ukazovali pravú tvár americkej hydry. Celý Západ sa otriasal a ktovie, ako by to dopadlo. Ale stalo sa niečo, čo vypustilo nahromadenú energiu. Brežnev poslal do Československa tisíce tankov, ktoré sa tak dobre vynímali na obrazovkách. Toto doslovne zachránilo politický život sviniam na čele Západu."

Popri študentských protestoch vo Francúzsku proti De Gaullovi, pri ktorých takmer NATO použilo v Paríži vojská (v skutočnosti vlnenie organizované CIA a financistami za to, že De Gaulle vyviezol francúzske zlato z USA a tým ukončil jeden z pilerov Bretton-woodu - vymeniteľnosť dolára za zlato - krach USA ohlásený Nixonom v Kingstone 1971) a napätia na Blízkom východe (rok dozadu skončila 6-dňová vojna, kde ČSSR dodávalo Izraelu zbrane a Sovieti bojovali na strane Arabov) prebiehal aj Vesmírny pretek.

Tam dostával Západný tábor na čele s USA od Východného táboru na čele ZSSR bod po bode po pisku. V 1968 začala aktívna fáza PR "operácie Apolo" (ktorá trvá do dnes). Jej cieľom bolo presvedčiť svet, že po 15 rokoch zaostávania mali v USA skokovo vesmírne technológie, ktoré nielen že prekonali tie sovietske, ale ešte aj boli schopné podariť človeka na mesiac.

https://zen.yandex.ru/id/5e4ac3dd5033cf582d873b74

"Ojeby na neby" na 1-ku, lepšie povedané na F1-ku (označenie motora prvého stupňa rakety Saturn :-). Aby tento ojeb prešiel, tak bola nevyhnutná koordinácia s vedením ZSSR. USA potrebovali a dostali od Sovietov pečiatku - USA pristáli na mesiaci.

POPULÁRNY DUBČEK

Slová treba správne čítať. Často je odpoveď už vo výbere samotnej lexiky (slovo je sila). Často sa omieľa fráza "populárny Dubček" Ona popularita sa vyrábala rovnako aj vtedy - v MSM je potrebné o niečom/niekom dostatočnú dobu pekne hovoriť.

Kto Dubčekovi túto popularitu vyrábal. Chcelo by to zanalyzovať dobovú tlač - kedy sa jeho meno prvý krát objavilo, umiestniť na časovú os spomínanosť „Dubček“ v dobovej tlači, zoradiť podľa frekvencie slova "Dubček" média MSM (kto spomínal najviac).

Pred pokusom o puč došlo v hlavných MSM ku kádrovým zmenám. Rudé právo, Prauda, Mladá Fronta, Rozhlas - tam boli vymenení šéfredaktori - všetko sionisti.

Nie nadarmo som spomenul 6-dňovú vojnu rok dozadu. Na doplnenie informácie si treba pozrieť tavnoje-i-jannoje (Roskomnadzor ide teraz tomuto dokumentu po krku). Praha je jeden z centier Sionizmu, na to netreba zabúdať.

Dubček bol ako Kuciak, napadlo ma pri písaní. Vybraní bol taký, ktorým je možné ľahko manipulovať. Nemá vôľu alebo schopnosti samostatne konať a rozhodovať.

Takto o rok - ak dožijem a bude nás to ešte zaujímať - môžem napísať čo to znamená byť v niekoho sfére vplyvu. Ako sa Slovenský štát a Protektorát Čechy a Morava dostali so sféry vplyvu ZSSR.

http://nadhlad.com/comment/43855#comment-43855

Norman

No, dík za doplnenie.: hej, 6dňová vojna v roku 1967 tiež nebolo nič príjemné pre stav Západu, problem Izrael to bol proste ďalší rozkladný element.

Mesiac - neviem, či si zastánca teórii, že to bolo nejak umelé alebo sfalšované... Nie, bolo to len výnimočne riskantné a bola to len prázdna čiste propagandistická akcia s malým prínosom. Small step for man, but also NO giant jump for mankind. Bola to akcia, ktorá v podstate nič nepriniesla, a Rusi naozaj môžu prezentovať Gagarinov let do kozmu (a iné svoje úspechy) ako výhru v tomto preteku. Odporúčam ti taký postoj.

Dubček: nie si ojedinelý v kritike Dubčeka, odmietajú ho zľava komunisti a zprava prozápadniari - obaja oprávnene. Nebol ani komunista, ani nejaký zastánca skutočných zmien, či demokracie a tak. Máš pravdu, že bol slaboch a že v krízových dobách sa takí slaboši dostávaju do čela (ako kompromis, z našich časov je presne taký príklad chujko Dzurinda). Ale prečo kritizovať zas našich ľudí, teda Dubčeka? Ani Štefánik či Štúr neboli nič moc, presnejšie možno len nedostali od osudu naozaj šancu - ale nemá zmysel ich ani zbožňovať, ale ani zatracovať. Preto nemá zmysel sa vŕtať a útočiť na Dubčeka - chyba jeho zbožňovania nebola v ňom, ale v naivnom národe.

Ale teda súhlasíš s tým, že bol Západ v období okolo roku 1968 dosť hore bradou? Už len ten Vietnam bol dôkaz zločinnosti Ameriky. Moskva nemusela robiť nič, len ďalej ideologicky pôsobiť na celý svet - a tu sa nejaký Ukrajinec Brežnev, tupec a hovado, rozhodne demonštračne robiť vojenské manévre pre národ, o ktorom sa vyjadril, že nejakých 10 miliónov je ozaj nič. Tak prečo teda robil takú šou, že ju doteraz potkany z druhej strany zneužívajú? Doteraz!
Dokonca aj zákrok v Maďarsku 1956 , o moc krvavejší a proti o moc krvavejšiemu súperovi, prebehol akosi menej nápadne a nevzbudil až tak pohoršenie - pretože bol proste reálny, a západné média naň až tak nečakali, Západ ho až tak nepotreboval. Ale CSSR 1968, to bolo ako zázrak pre Západ, čakali naň a zachránil ich.

slaven1

Po preskúmaní kritiky okolo Programu Apollo som dospel k záveru, že je potrebujem byť priesviečaní, že tam boli a nie, že tam neboli. Napr. zábery sa točili v štúdiu pomocou techniky https://en.wikipedia.org/wiki/Front_projection_effect zdokonalenej v šesdesiatych.

Doteraz vysia na oficiálnej stránke NASA fotky akože mesačného modulu, ktoré sú koláž (rozdielna zrnitosť modulu a pozadia pri zvýšení kontrastu - sám som si to pomocou programu Photoshop overil, link uvádzať nebudem, nájdite si). Atď atď..

Bol to taký istý ojeb akože jaskyniari z Afganistanu 2 lietadlami zbúrali v NYC 3 budovy alebo, že do Pentagonu tiež vletelo lietadlo. Amerika ako štát ojebáva na najvyššej úrovni. Pristátie na mesiac bol ďalší ojeb.

Našich ľudí treba kritizovať keď je za čo. Sú to "naši ľudia", cez ktorých nás vedú na bitúnok. Dubček je naväzovanie falošných vzorov, zlyhávajúcich idolov, Keď nasleduješ zlyhávajúci idol, budeš zlyhávať aj ty. Opät a opäť. "Národnú mytologiu" treba očistiť od týchto prvkov.

"Ale teda súhlasíš s tým, že bol Západ v období okolo roku 1968 dosť hore bradou?... Ale CSSR 1968, to bolo ako zázrak pre Západ, čakali naň a zachránil ich."

Áno, súhlas.

Norman

Bol to odžub v tom, že na takú blbosť vynaložili toľko energie a prostriedkov. A vlastne mali spekla šťastie, že pri tom žiadna misia "nezhorela". To Apollo 13 malo na mále, zvyšok mal ako tak šťastie, aj tak to po 6 misiach prerušili a už nikdy sa k tomu nevrátili - také to bolo šialené a nezmyselné. I keď uznám, že rok 1969 a pristátie na Mesiaci bolo maximum, čo ľudstvo v kozme dosiahlo. Rusom patrí prvenstvo a iné rekordy, pristátie na mesiaci bolo maximum.
Falšovať to v štúdiu bolo nemožné. Konieckoncov, aj Rusi tam poslali Lunochod a to nebolo o nič jednoduchšie, než poslať tam dvoch-troch vojenských letcov (teda okrem toho, že sa Lunochod nemusel vrátiť).

nové