Už zas

Chvíľu bol pokoj. Pri pobreží Líbye neoperovali žiadne mimovládne morské taxíky s preukázateľnou priamou komunikáciou s pašerákmi ľudí. Minulý týždeň sa však loď nemeckej mimovládnej organizácie Sea Eye prebrala z hybernácie v prístave na Mallorke a s čerstvo naverbovanou posádkou utopistických teliat vyrazila do tzv. SAR (Search and Rescue) zóny pri líbyjskom meste Zuwará.

Predvčerom už v SAR (zóne kontaktu s pašerákmi ľudí) ťahali 40 kusov čiernych ilegálov z gumeného člna. Na tú sviňu však zobrali na Mallorke na palubu aj novinárika z nemeckého bulváru Bild. Ten hneď dobre živených a vychechtaných "stroskotancov" nafilmoval a nabonzoval, ako spievali a tancovali. Samotný novinárik však nafilmoval aj to, ako je sám vyvedený z miery z toho, že nevidí vybiedených ľudí v slzách, ale víťazne sa tváriace statné jedince. Videjko stojí za pozretie.  
 
Novinársky trtko pripravil potom pre Bild ešte jeden článok na spôsob nezabudnuteľného Bellovho slintu zo Sicílie "Bubo nemá kravu" - a odvtedy o ňom nepočuť. 
 
Medzi "zachránenými" na palube mimovládnej lode Alan Kurdi sú občania Nigérie, Pobrežia Slonoviny, Mali, Ghany, Kamerunu a Konga, s ktorým včera Rwanda zavrela hranice kvôli nezadržateľne sa šíriacej ebole a nasadila tam pre istotu armádu. Minister Salvini posádke odkázal, aby sa ani nepokúsili priblížiť k talianskym brehom.
 
Pikantné je, že loď Alan Kurdi dostala od líbyjskej pobrežnej stráže pokyn plávať do Tripolisu a vyložiť tam osadenstvo gumeného člna. Mimovládna posádka odmietla, lebo vraj jej pasažieri radšej poskáču do vody, ako by sa mali vrátiť do Líbye. Jednak prečo to neskúsia a jednak nik nehovorí, že majú v Líbyi zostať. Každý z nich má svoj domov - tak marš svinským krokom späť. Vo viacerých z tých štátov si žijú lepšie ako naši ľudia v hladových dolinách.
 
Už to fakt vyzerá tak, že hocijaké africké vemeno odvandruje do Líbye, nalodí sa s keckami plnými holokauzových historiek do pašeráckeho člna - a už má istý bezpracný "azyl" na sociálnych dávkach v Európe. Pardon, ak som urazila tých piatich hrdinov slniečkarskej Európy - štyroch mužov a jednu ženu - ktorí za týždeň natreli celý stojan na bicigel.
 
 

nové