Z čohože to máme chlieb?

Dnes zverejnila TASR v platenej sekcii správu, ktorú neráčila prevziať žiadna podkarpatská mediálna žumpa, hoci sa týka nášho chleba každodenného.

Tak aspoň u nás ju dajme. Komentár k nej je zbytočný, všetko je jasné.

 

Agrorezort by mal pristúpiť k bezodkladnej kontrole dovážanej múky

Bratislava 1. marca (TASR) - Slovenskí mlynári vyzývajú agrorezort, aby pristúpil k bezodkladnej kontrole múky, ktorá sa dováža na Slovensko. Uviedol to Milan Lapšanský, generálny sekretár Slovenskej spoločnosti mlynárov (SSM).


Vzhľadom na neprehľadnú situáciu, ktorá vznikla pre vojnu na Ukrajine, sa podľa neho totiž na spoločný trh EÚ dostáva ukrajinská múka otáznymi spôsobmi. Pôvodne bola určená pre hladujúce krajiny severnej Afriky. Slovensko sa pritom podľa Lapšanského stalo jedným z najvýznamnejších spotrebiteľov ukrajinskej múky.


"Neprehľadná situácia na Ukrajine spôsobuje, že sa na Slovensko dostáva múka otáznymi spôsobmi, a to aj z územia iných členských štátov EÚ. Produkcia múky najväčšími producentmi z Ukrajiny pritom v roku 2022 napriek vojne medziročne vzrástla o 14 %. Slovenské štátne orgány kontrolujú dovážanú ukrajinskú pšenicu, zatiaľ bez väčších nálezov. Dovážané finalizované produkty, ako je napríklad múka či ďalšie, však ministerstvo pod vedením Samuela Vlčana (nominant OĽANO) úplne odignorovalo," povedal Lapšanský.


Poznamenal, že podľa ukrajinskej asociácie mlynárov pritom 14-percentný nárast produkcie múky nezahŕňa kompletné čísla a bude ešte vyšší. Celkovo sa na Ukrajine v minulom roku vyrobilo 592.000 ton múky, čo je o 81.000 ton viac ako v roku 2021. Na Ukrajine pritom pred vojnou pôsobilo viac ako 400 mlynov s celoročnou prevádzkou.

Na trh EÚ smerovalo 37,8 % vyvážanej múky, pričom aj na iné trhy pre situáciu v Čiernom mori neustále putuje väčšina produkcie práve cez krajiny EÚ. Najväčšia časť exportov smerovala do Moldavska, takmer 22.000 ton, do Poľska 9510 ton a do Palestíny 8350 ton. Na územie Slovenska smerovalo 2290 ton, čím sa SR stala dôležitým exportným trhom pre ukrajinskú múku.


"Štát by si mal uvedomiť, že Ukrajina je jedným z najväčších producentov pšenice na svete a významným producentom múky. Je preto potrebné zamedziť, aby múka určená pre hladujúce krajiny severnej Afriky skončila na území EÚ. Zároveň by sa mal postarať, aby takýmto správaním neboli ovplyvnené slovenské mlyny, ktoré zabezpečujú spracovanie slovenskej pšenice a vytvárajú tým pridanú hodnotu na Slovensku. Vyzývame preto agrorezort a ministra Vlčana, aby v tejto veci predstavili kroky, ktoré ochránia slovenských spotrebiteľov aj slovenských spracovateľov. Mlynársko-pekárska vertikála je jednou z posledných kompletných potravinových vertikál v krajine, zabezpečujúca prácu viac ako 15.000 ľuďom," dodal Lapšanský.

SSM združuje výrobcov múky a mlynských krmív z celého Slovenska. Má sedem členov vo viacerých regiónoch Slovenska. Členovia zväzu zabezpečujú viac ako 95 % produkcie múky pre slovenských spotrebiteľov a zamestnávajú takmer 600 pracovníkov.

 

slaven1

Len aby sme nemali ilúzie. A tí ich spočítajú "správne". Tak ako spočítali v prezidentských voľbách u nás, u seba doma, v Česku.

https://nadhlad.com/comment/44533#comment-44533

Nezabúdajme, že na Slovensku nie je demokracia v zmysle vláda ľudu. Je tu vláda mocenských skupín - v tomto má Daňo pravdu. Ak chceš kandidovať do parlamentu musíš byť členom "organizovanej skupiny", Ďalej je zakázané referendum alebo nie je žiadna (hmotná) zodpovednosť členov parlamentu.

Ak bude po tejto vojne proti Rusku Slovensko existovať navrhujem, aby došlo k týmto 2 zmenám: Referendum povoliť a do parlamentu voliť po 2 poslancov na okres, ktorému sa potom aj zodpovedajú.

nové