Kultúrna vložka: ミュシャ展

Muchova Slovanská epopej je do 5. júna 2017 v Národnom centre umenia v Tokiu. Svetový unikát, pre ktorý sa v Českej republike doteraz nenašlo dôstojné miesto, vyvoláva, pochopiteľne, v Japoncoch úžas a nadšenie. Do galérie prúdia v hojnom počte. Sú takí očarení, že dokonca nachádzajú paralely medzi svojou tradičnou kultúrou - na ktorú sú napriek ťažkej povojnovej indoktrinácii úprimne hrdí - a tým, čo zobrazil vo svojom životnom diele Alfons Mucha.

Zopár videí

Kam sa presunie svetové veľdielo, ku ktorému v Česku pristupujú ako k lacnej púťovej atrakcii, dnes presne nevedno. Vraj sa má vrátiť do Česka, oddýchnuť si pár týždňov a až potom vycestovať do Číny. Medzitým sa zaktivizovala Česká asociácia pre ochranu a rozvoj kultúrneho dedičstva ČR a žiada odvolanie riaditeľky Galérie hlavného mesta Prahy - osoby, ktorá  je oficiálnou "vlastníčkou" rozhodnutia posielať epopeju kade-tade.

Es kommt der Tag, keď nebudú nič žiadať ako poddaní, ale rovno tú kravu aj so všetkými zmrdmi v pozadí strčia do lochu.

 
Sinuhe

Herman. Akoby ich jedna mater mala ...

Ema

o svetovom unikáte rozhoduje drzá zmrdica, ktorá by v normálnej spoločnosti akurát tak vyberala v pražských verejných hajzloch drobné od turistov.

Úplne ma dorazili tie kovové krúžky po okrajoch svetového unikátu, vyvinuté juříkmi. Sú ako na pogumovanej plachte s nápisom FC Komjatice, ktorú nosia futbalisti na výjazdové okresné zápasy.

Inak, Japoncom padajú sánky, pretože tejto arogantnej kultúre pri pohľade na Slovanskú epopej dochádza, že to, čo považovali za výsostne "svoje" atribúty - tá sila a hrdosť - že ju majú aj akýsi Slovania, o ktorých väčšina v živote nepočula.

Pri tom videu z inštalácie Slovanskej epopeje si človek zas a znova uvedomí, čo sú to za veľdiela. Aj Japonci sú si vedomí, že takéhoto umelca nikdy nemali a ani mať nebudú. Nikto na svete nemal a už ani mať nebude.
Jediné obdobné veľkoformátové dielo z plus-mínus toho času je zasraná Picassova Guernica. Aj na tom vidno, ako šiel génius Alfons Mucha nekompromisne svojou cestou.

Vivian

Ano, Ema, mne zas upevnenie krúžkov pripomína trampolínu. Inak, bolo by zaujímavé zistiť, ktorá poisťovňa zobrala na seba finančné bremeno rizika poistenia výstavy a, či táto poisťovňa vychádzala zo znaleckého posudku dotyčného pána, o ktorom píše priložený Slavenov link. Podľa toho, čo píše Wikipedia, Mucha použil špeciálnu techniku nanášania farby a jej zloženia, tzv. vaječná tempera. Približne chápem, ako mohli plátna napriek tomu rolovať a obrazy napriek tomu nepopraskali. Ale nie som znalec, takže tomu celkom nerozumiem.

Inak, síce mimo tému, ale predsa čosi podobné. Aj na Slovensku máme v kultúrnych inštitúciách prapodivné postavičky riaditeľov/ky :

www.pluska.sk/plus-7-dni/ludia/sef-slovenskej-filharmonie-lapsansky-afer...

" Pani L. " mala zrejme v detstve tiež akné, ako tá Macroneho manželka.

Ema

že výška poistenia je 10 miliónov jevrí.

Lapšanský vie aspoň drncať na klavíri a na rozdiel od hentej "publicistky" sa nijako nepokúsil poškodiť vzácne kultúrne dedičstvo - predpokladám, že onen jeho žiak do tejto kategórie nespadal.

Homosexuáli ma nezaujímajú, ani vo verejných funkciách - tak, ako ma nezaujíma nikoho súkromný život. Keď si ale zo svojich jebacích preferencií urobia politickú agendu, až vtedy u mňa narazia. A to nie je Lapšanského prípad.

Vivian

Úplný súhlas, nekecať luďom do ich súkromia. Avšak politický dopad ? By som čosi robila, keby môjho maloletého syna pohlavné zneužíval jeho učiteľ, viem celkom určite. Súd, atd...Keby toho učiteľa súd, alebo prezident, oslobodil, a následne by sa stal riaditeľom štátnej inštitúcie, ktorá je platená z mojich daní, by som bola aleže veľmi nahnevaná. A to je skúsenosť, podľa ktorej sa rozhodne potencionálny nahnevany volič, že ja kašlem na kultúru a celé jej dedičstvo, keď moje decko a jeho detné deti, si tento mentálny dopad zneužívania ponesú ako traumu po celý život, možno aj zo tri generácie. A ten, kto to spôsobil, mi trebárs v mojej rodnej krajine vytvára moje potencionálne kultúrne povedomie nejakou kvalitnou ponukou kultúrneho vyžitia. To, či a ako sa v praxi napĺňa zákon krajiny v ktoromkoľvek spoločenskom zriadení, za to môže len niekto. To, že láska ku kráse umenia je silná, neznamena že si nevšímame, ako a kým sa tá krása predáva. Samozrejme ako prípadne občianka trebárs USA, nebudem skúmať sexuálny život Andyho Warhola ani jeho manažéra. Ale ak by sa Warhol stal za svojho života riaditeľom National gallery of art vo Washingtone, asi by už prestal byť súkromnou osobou a stal sa osobou verejnou, se vším všudy.

Samozrejme, že Tvoj článok je o inom, ale prepáč, spomenula som si aj na túto súvislosť. Nič v zlom.

K tej poistke : dosť veľa peňazí, percenta za sprostredkovanie, nehovoriac o prípadnom poškodení a vyplatení poistného českej strane - za tie peniaze ak budú Česi chcieť, postavia aj novú galériu, kde sa bude môcť Slovanská epopej raz a navždy umiestniť a vystavovať, ak vôbec ešte bude čo vystavovať a bude niekto chcieť to vystavovať :)

slaven1

Hej, tieto maľby zrovnali s papierikom kde je napísané číslo 10 000 000 ééé... tak to prídite ku mne: aj ja vám nakreslím taký papierik a bude tam ešte o jednu nulu navyše :)

Náhodný okoloidúci

Môže byť napríklad Loch Ness. Nessie je určite hladná. Nessie ještě nevečeřela.

Ema

dogrcala.

slaven1

To je jedno, hlavne že ju zožere, na výstrahu :)

Truhlík

Sorosove deti proti Husákovým deťom.
"É, na našich hodinách dejepisu učebnice nepoužívame takmer vôbec takže neviem presne čo je napísané v tých učebniciach." - 10:00
https://www.youtube.com/watch?v=lJBxFYmSARI
Nás teda ozaj dosť kŕmili marxizmom-leninizmom ale, že na dejepise sa namiesto učenia dejín robí politický výklad tak to nebolo.

Aman Againsttime

Bože, sledovať to je naozaj iné peklo. Snažím sa rozpamätať na to, aký som bol, keď som mal 18 rokov. Veru, až takto zle som na tom rozhodne nebol :-). Pevne dúfam, že títo kreténi sú len nejaká generačná výnimka.

Vivian

To sa ešte nájde niekto, kto tejto " práci deti na dohodu " verí ? Ale politický marketing zrejme vraví, že áno. Stačí sa len opýtať, či tme pod touto lampou niekto či už začal / prestal / znovu začal , veriť . A kolko peňazí celé toto riziko bude stáť.

O podstate myslenia na tomto videu hádam netreba v slušnej spoločnosti zdravo mysliach ľudí ani hovoriť. Je pochopiteľná a zrejmá.

Norman

videľ som myslím mnoho Pod lampou, nepadám pred cudzími názormi do mdlob a občas bolo zaujímavé sledovať, ako to vlastne títo ľudia mienia. Ale toto som nemohol ani pár minút plynule pozrieť, to je neuveritelná mozgová úbohosť a pri všetkej úcte k mladým, bá práve preto, že v generačnú obnovu principiálne verím, tak títo s prepáčením ľudia, čo tam boli, to je zrejme ten najhorší mentálny odpad spomedzi mladej generácie.

A hovorím to škodoradostne - tak mu treba Hríbovi, toto sú tie jeho svetonázory, takto skončili, v idiokratickej biomase, v dementnom komposte.

Púpavová

Videla som cvičenie zo slovenského jazyka pre 3.ročník ZŠ: Napíšte tlačeným písmom mená týchto osobností: Milan Lasica,Zuzana Fialová,Peter Nagy.Zvracala som.

Zachrániť sa dá ešte časť z nich,ale jednoznačne,jednoznačne potrebujú doučovať.Paralelná výučba by mala prebiehať tak trikrát do týždňa,povedzme po dvoch hodinách.Kým ešte žijú nezombifikované učiteľky.To,čo vidíme na tom videu je absolútne nepoužiteľné,to sú gymnazisti?
Na druhej strane,ak sú toto Sorosove deti a ich"kádrová rezerva",tak to je v istom zmysle aj dobre.Nemôžu na verejnosť.Tej s tým majdanovským venčekom by som nezverila ani 20 euro.

pupo

zatial ju podpísalo 10 000 ludí:

http://www.zachrante-epopej.cz/petici-podepsali/

nové