4 až 10 rokov za ohrozovanie

Boli tu už problémy s demonštráciami, ale ľud je ľud a má právo na demonštrovanie svojej vôle, aj keď tým niečo porušuje a hlavne sám sa ohrozuje. Teraz je to ale iné. Ide o poslancov.

Včera vydal hygienik Mikas nariadenie, že osoby v špeciálnom režime môžu ísť na pracovisko, ak sú pozitívni na covid. Samozrejmew ide o poslancov, ktorí teraz v pondelok majú schvalovať zmenu ústavy(!) aby mohla vláda predlžovať "núdzový stav".

Kedže koaličných poslancov je len mierne nad 90, musel Mikas toto schváliť, aby mala koalícia šancu zákon schváliť. Aby mohli prísť aj pozitívni či tí v karanténe.

Ako správne povedal Fico, takýmto poslancom hrozí trest odnatia slobody na 4 až 10 rokov za trestný čin šírenia nebezpečnej a nákazlivej ľudskej choroby. Obyčajná vyhláška hygienika nemôže obchádzať zákony. Navyše, sám hygienik sa pravdepodobne dopúšťa trestného činu, čo sa nijako nemení núdzovým stavom. Povinnosťou hygienika je vydávať nariadenia v záujme verejuného zdravia, a nie naopak proti nemu a v záujem politiky.

Niekomu sa toto môže zdať azda formálne a zbytočné, ale uvedomme si, že ide o ohrozenie zákonodárneho zboru v stave pandémie. A navyše ide o  princíp a o politický boj - ktorý má byť neúprosný a vedený všetkými legálnymi prostriedkami. Tento čin, čo dnes páchajú viacerí poslanci a ktorý včera spáchal Mikas, môže byť stíhaný a trestaný aj po rokoch. A po tom, čo Matovičova sebranka spáchala tohto roku, k takémuto aj oneskorenému vracaniu úderu bude dochádzať - aj keď to postihne v tomto prípade len menej podstatných idiotikov z okraja politickej scény v parlamente. Padni komu padni, nik nebude šetrený - alebo by aspoň nemal byť.

 

Ako povedal práve teraz 13:40 Blaha na tlačovke: Títo poslanci budú trestne stíhaní. Teraz alebo neskôr, ale budú trestne stíhaní!

Zároveň vyzval aj políciu, aby konala. 

 

 

 
 
Ficov krátky prejav:
 
 
 
 
 
Midnigtcowboy

Nechce sa mi hľadať ale mam dojem ze korona stále nie je na zozname chorôb, ktorých sa tento paragraf TZ týka. Tie choroby boli dané taxatívne, myslím ze vyhláškou. Co som naposledy pozeral v lete, tak covid tam stále nebol.

Náhodný okoloidúci

Ak kovíd ešte stále nie je uvedený v príslušnom dokumente TZ, tak ani tí, čo boli na demonštráciách bez rúšok, neporušili zákon. A v našom trestnom poriadku sa vylúčená možnosť retroaktivity zákonov. Ale ohýbanie a obchádzanie zákonov je v "tejtokrajine" národný šport.
Alebo to bude brané veľmi všeobecne, aby sa to dalo napasovať na akúkoľvek chorobu.

Midnigtcowboy

Ten zoznam nie je priamo v TZ.
Je vo vyhláške. Podobne ako máš trestné činy na úseku ochrany prírody. Napríklad chránené rastliny. Tiež nie sú vymenované priamo v zákone.

Norman

Corona bola predsa vyhlásená za epidémiu explicitne ak nie ničím iným, tak práve "núdzovým stavom" už niekedy v marci. V tomto by nemal byť problém, fakticky je to jasné.

Náhodný okoloidúci

Niečo všeobecné sa uvádza tu, v súvislosti s koronou:

https://www.ruvzpp.sk/novela-zakona-c-355-2007-z-z-o-mimoriadnych-opatre...

Ale zákon buď platí pre všetkých, alebo neplatí vôbec, a v takom prípade stráca zmysel a opodstatnenie.

Midnigtcowboy

Choroby, ktoré sa považujú za nákazlivé ľudské choroby v zmysle § 189 a 190 Trestného zákona

1. AIDS (syndróm získanej imunodeficiencie) vrátane jeho nosičstva

2. amébová úplavica (Amoebiasis)

3. besnota

4. botulizmus

5. brucelóza

6. čierny kašeľ

7. hemorhagické horúčky:

a) epidemická hemorhagická horúčka (Nephrosonephritis haemorrhagica)

b) iné hemorhagické horúčky vrátane horúčky vyvolanej vírusom Marburg a Ebola

8. horúčka Lassa

9. cholera ázijská

10. legionelóza

11. meningokoková meningitída

12. mor (Pestis)

13. kiahne (Variola vera) vrátane alastrimu

14. ornitóza a psitakóza

15. otravy a nákazy infekčného pôvodu šírené potravinami a vodou

16. paratýfy (A, B, C)

17. plynatá sneť

18. prenosná detská obrna (Poliomyelitis anterior acuta)

19. salmonelózy

20. slezinná sneť (Antrax)

21. sopľavka (Malleus)

22. šarlach

23. tetanus

24. trachóm

25. trichinóza

26. trichofýcia všetkých druhov

27. tuberkulóza pľúcna a mimopľúcna

28. tularémia

29. týfus brušný (Typhus abdominalis)

30. týfus škvrnitý (Typhus exanthematicus)

31. úplavica bacilárna (Dysentéria)

32. vírusový zápal pečene typu A

33. vírusový zápal pečene typu B

34. vírusový zápal pečene bližšie nešpecifikovaný

35. záškrt (Diphteria)

36. žltá zimnica (Febris flava)

Norman

Nuž, ani 1488 nie je v zákone, a predsa zaň dali Kotlebovi 4+4 roka.
Obrana, že covid ešte nie je v zákone, mi príde ale naozaj príliš formálna.

Midnigtcowboy

Ale iste. S tým súhlasím. Ja len tak pre poriadok.

Náhodný okoloidúci

Je právna norma platná, ak pri jej prijímaní bol porušený zákon?

Midnigtcowboy

Ale inak je v tom chaos. Novelou TZ na tento zoznam zabudli. Niektorí "experti" tvrdia ze konkrétny prípad posúdi znalec, iní že je to cele nejasne.
Samozrejme, je jasné ako si to táto chunta vylozi.

Norman

Nemáme tu našeho právneho experta, ale aby sme zas nepôsobili chaoticky, nejaké úvahy.

Hygienik ma za úlohu definovať, aký je faktický stav vecí, čo je nebezpečné, a čo nie.
Na základe toho má, viď prax, aj právo niektoré veci zakázať (obchody a podobne) - a samozrejme aj výnimky z nich. Má zrejme aj právo rozhodovať nad niektorými vecami v zdravotníctve (nasadenie doktorov, sestier, distribúcia materiálu a podobne).
Hygienik môže povedať, (asi spolu s ministrom zdravotníctva) že niektoré nakazené (ale práceschopné) osoby, doktori a sestry, sa môžu či musia zúčastniť kritickej nutnej práce. Ale nemôže povedaž, že oni nie sú infekční (nemúže zmeniť realitu dekrétom), nemôže prikázať, že zdraví ľudia sa majú s nimi stýkať.

Som si prakticky istý, že hygienik nemá právo rozhodovať o armáde či polícii. Ak niečo v tomto smere azda aj rozhýbe, veci sa naozaj pohnú až po rozkaze príslušného ministra. Za žiadnej núdzovej situácie nehýbe hygienik priamo armádou.

A to isté, čo o armáde, platí znásobene o zákonodarnej a inej moci. Hygienik nemôže povedať, že vstup infekčných ľudí do uzavretej miestnosti je v poriadku. Ak to chce parlament, mal to Kolár vyhlásiť, že má právo porušoť hygienikove odporúčania a že poslanci majú nadupať. Mal to zobrať na seba, celú tú zodpovednosť. Veď okrem poslancov a zamestnancov, tí ľudia ohrozili aj ľudí na ulici.
Dobre, je to len malé riziko - nuž ale nech ho nesie na pleciach úradník.
Hygienik Mikas takýmito vyhláseniami tvrdí, že on rozhoduje o nákaze a nenákaze - čo je samozrjme nezmysel.

A last not least - naozaj, motív, pre aký to spravil - zmena ústavy, je naozaj hrozivý. Tí poslanci tam nešli darovať krv, ale skurviť ústavu.

Toto vidím ako reálny politický stav. Je jedno, či ebola alebo kiahne, ale právne a politicky to je takto (môj názor). Je to naozaj hrubé posunutie tej neúcty voči zákonom a zvykom. Vieme dobre, že po tomto Mikasovom zločine si odhlasovali vlastne zmocňovací zákon diktatúry. Je jasné, že títo idioti vo vláde a v parlamente nechápu, že oni síce možno diktatúru zaviesť nechcú, ale že ju môže ktokoľvek zaviesť po nich.
Ale v čase, keď sa premiér priamo vyhráža pozatváraním opozície, by som naozaj tento Mikasov zločin nepovažoval za maličkosť. Lučanský s rozbitým ksichtom je vážne varovanie. A bude samozrejme horšie.

nové