Rekordná pôrodnosť v Česku

Spomínate si ešte na Matovičovu bombasticky vyhlásenú daňovo-odvodovú reformu, ktorej cieľom má byť vraj výrazné zvýšenie pôrodnosti (aj keď pravým cieľom bolo prekrytie blamáže so Sputnikom a pôrodnosť reálne takáto reforma nezvýši, akurát sa zase šialene zadĺžia budúce generácie)? Počujete teraz to trápne ticho, že? A čakali ste od psychopata, že by snáď mohol prísť s nejakým reálne dobrým riešením? Nie. 

Medzitým iná krajina zažíva to, o čom tu miestni konzervatívci radi básnia: baby boom. A trhá pritom rekordy v rámci krajín 1. sveta. A máme ju hneď vedľa seba. Česká TFR sa v r. 2021 pohybuje na úrovni 1,8. Je to dnes vyššie číslo ako má USA, napriek tomu, že niekedy na začiatku roku 2000 sa česká fertilita pohybovala na veľmi nízkej úrovni, niekde okolo čísla 1. Ide o jeden z najvyších zaznamenaných nárastov v rozvinutom svete. A definitívne najúspešnejší výsledok v rámci V4 - a to tu hovorím o najateistickom národe v rámci V4, ktorý produkuje najviac porna v rámci V4 (a má najviac liberálne prístupy k témam ako potraty, LGBT).

 

Napriek tomu takmer nikto nehovorí o českej rodinnej politike. Spomínajú sa skôr Orbánovi Maďari, kde tiež došlo k zvýšeniu pôrodnosti, ale nie až tak rapídne ako v Česku. V čom presne tkvie český úspech? Česko poskytuje rodičom viacero príspevkov - príspevok na dieťa, príspevok na rodičovskú starostlivosť, príspevok na bývanie a detský bonus. Neutráca pritom veľké množstvo peňazí na rodinné programy, ale ich priamo doručí v rôznych druhoch hotovosti rovno do rodín. Najvýznamnejší český prístup k starostlivosti o deti bol opísaný ako "opätovné zoznámenie sa s rodinou", t. j. zameranie sa skôr na podporu starostlivosti o rodinu a komunitu ako na centrá starostlivosti o deti samé osebe. Česko tiež poskytuje veľkorysý daňový bonus na dieťa, ktorý je štedrejší pre deti s vyššou paritou.

Zároveň v Česku zaviedli model, kde nie je podmienené, aby sa rodičovský príspevok dostával len do troch rokov veku dieťaťa. To znamená, že štát vám poskytne istý balík, ktorý rodina môže čerpať v rozmedzí 9 až 48 mesiacov. Takýto prístup môže mať pozitívny efekt na rodenie druhých detí. Pravdepodobnosť zväčšenia rodiny z jedného dieťaťa na dve je tak v Česku väčšia ako na Slovensku. Samozrejme, ide zrejme o súhru viacerých faktorov, ale nožnice medzi Slovenkami a Češkami sa zväčšili odvtedy, čo v Česku zaviedli práve tieto stratifikačné opatrenia, ktoré zvýraznili pestrosť výberu.

Namiesto pochybných experimentov by sa teda naša vláda mala pozrieť na krajiny, ktoré dosahujú úspech a normálne obkukať úspešné vzorce. Ale to by sme asi chceli moc. Títo amatéri sledujú hlavne bombastický marketing a krátkodobú manipuláciu s cieľom udržať si voličstvo (kedy sa začne výstavba tých Kollárových 25 000 bytov, aha), nie reálne zlepšenie postupnými krokmi, pri ktorých sa nedá robiť efektná propaganda. Na nejaké výraznejšie zlepšenie v tejto oblasti si tak budeme ešte musieť asi počkať...


Zdroje:

1. https://twitter.com/lymanstoneky/status/1408117775357431817

2. https://www.postoj.sk/78387/ak-si-myslime-ze-porodnost-zvysime-ked-nalej...

 

 
Norman

Podľa celkového pohľadu Češi dosiahli taký stav, že prestala dominovať kultúra vyplašeného chudobného králika, aká prevláda od revolúcie vo Východnej Európe.
Je to aj vďaka tvrdému českému nacionalizmu. Nie tomu na uliciach, ale tomu, čo prerastá českú spoločenskú idológiu na každom kroku. V Čechách sú aj slniečkári často ťažkí nacionalisti, šovinisti, egomaniaci (v zmysle národnom).
To má vplyv aj na ich postoj, že sú si viac istí, že si domácu kotlinu, vlastnú komunitu a rodinu dokážu ustrážiť. Nemajú potrebu až tak behať do Británie, ako slovenská spodina, môžu sa venovať "domácim záležitostiam".
Finančné podpory, ako spomínaš, môžu byť doplnok.

Počet detí je ťažkým indikátorom skutočnej životnej úrovne. Pozor, nie v zmysle, že čím viac deciak, tým lepšie - práve naopak, zdravá spoločnosť ma harmonizovaný počet detí, stály počet obyvateľstva. Potkanie grcanie detí je nedôstojné ľudstva, dementná úchyľka primitívneho nedovyvinutého etnika. Ale rodenie detí pod úroveň stability svedčí o jasných faktoroch genocídy! To je samozrejme vrcholne choré, nebezpečné a treba to odstrániť.

sandro

dobry clanok, dobry prispevok. Pekny kontrast som si vsimol dnes tu https://www.hlavnespravy.sk/v-medzilaborciach-sa-hromadne-pobili-romovia...
Toto sa stane, ked niekto siahne ciganom na zeny. Ked dostane po papuli cernoch na diskoteke na Orave lebo obtazuje miestne baby, tak na druhy den su vsetci Slovaci mediami oznaceni za nacistov.
Slovaci su v hlbokej defenzive, ale je to samozrejme nasa vlastna chyba.

Norman

No, to je dôsledok. Stret dvoch asocial skupín.
Len si treba uvedomiť - vyhrá ta horšia skupina, a je veľmi pravdepodobné, že sa spoja a dohodnú.

I keď nemôžu sa spojiť natrvalo. O bojoch rasových skupínv Paríži nechtiac niečo zobrazuje film
https://www.csfd.cz/film/723541-bidnici/prehled/
Ten filme je stále podpásovo slničkársky, ale aspoň vidno, aké skupiny sú tam. A ako sú nezlučiteľné, lebo slávny posratý americký "melting pot" nefunguje a nejestvuje, splynúť môžu len kultúrne veľmi blízke rasy a kultúry, nie tieto bomogá z iného konca sveta.

Slováci sú v defenzíve, je to naša slabosť, ale dôvod je stáročná sluhovská kultúra. Ešte aj ten mýtus "jánošik a zbojníci" je ubiedenecký, zobrazuje ľud ako bezmocný a hrdina je príliš rýchle popravený (je to viac slovenský kristus, ako bojovník). Vlastne podporuje mýtus beznádejnosti, podobne ako spackané tzv. "povstanie". Slovenská kultúry bola stáročia zámerne a cielene deformovaná, smerovaná do bezcenných sračiek: krojčíky, tanečky, holubičie dobrô sme my debilkovia, len nikomu neublížiť - to je jediné, čo bolo ovolené a urobilo z Tatrancov sluhov. Z toho sa ťažko dostať za pár desaťročí, a vlastne ani sa ten čase nedá rátať, lebo Slovensko je stále neslobodné (tentoraz oblbované primitívnou živeľnosťou, čo sa klamne pýši názvom "liberalizmus")).

lebleu

Musel som sa chechtať, keď som čítal totu správu, nemôžem si pomôcť.
Len áno, smiech prejde, keď si človek predstaví budúcnosť.

Roland Edvardsen

To je pravda, že Česi sú veľmi nacionalistickí až xenofóbni. A sú zaujímavá prípadová štúdia ukazujúca, že antidotum voči progresivizmu môže byť aj isté libertariánstvo a racionalizmus, nielen náboženský konzervativizmus. Dovolím si povedať, že u takých Poliakov je, na základe prieskumov, ktoré dnes máme, v budúcnosti väčšia pravdepodobnosť, že podľahnú progresivizmu než Češi.

Ema

Podľa najnovšieho prieskumu sú druhou najsilnejšou stranou Piráti so zavšivenými dredmi, už v tesnom závese za ANO. Spolu s partičkou STAN by Piráti vládli.

Ako povedal istý český klasik, Česi si môžu vybrať medzi Pirátmi a funkčným civilizovaným štátom. Vyzerá, že si už vybrali.

Roland Edvardsen

My sme tu mali svojho času tiež prieskumy, kde sa PS doťahovalo na Smer. Nehovoriac, že sa im podarilo inštalovať mrochtu do paláca - tú mrochtu, ktorá je vraj stále najdôveryhodnejší politik na Slovensku. Politické strany a ich voľba dávajú len čiastočný obraz. V Poľsku progresívny kandidát na prezidenta neprehral s veľkým rozdielom a u voličov 40 a menej vyhral. Navyše niektoré prieskumy o Poliakoch prichádzajú so znepokojivými výsledkami (napr. Poliaci sú najmenej vyhranení voči rasovému miešaniu: https://realistahome.files.wordpress.com/2019/05/map-europe-poll-miscege...). Ale povedal by som, že z ex-komunistických krajín sú dnes najnáchylnejší k podľahnutie progresivizmu pobaltské štáty. Tak to totiž dopadá, keď sa krajiny príliš otvoria americkým NGOs a kultúrnemu pro-amerikanizmu. A Poľsko je týmto z krajín V4 tiež najviac postihnuté.

Norman

Myslím, že Piráti v Čechách sú analógia slovenského Matoviča - ľudia už zrejme v celkovom chaose nevedia, čo voliť, tak to dávajú bláznom.

Ale hlavne sa tu bavíme v dvoch rovinách mimo seba. Jedná je tá reálna, o rodení detí, o zákona na zbrane a iné pragmatické veci, ktoré v Česku prebiehajú , a druhá je tá rovina povrchnejšia, teda tá, že Češi sú "najlepší", teda "najpokrokovejší", "najprogresívnejší", dnes teda "najliberálnejší" národ na svete. A ešte aj v tej druhej rovine je to vlastne nacionalimus, ich presvedčenie o tom, že sú pupok sveta. Nech už je to akokoľvek odporné, nech už to nie je ani zďaleka pravda, nech už je to akokoľvek psychoškodlivé na ich kultúru - z hľadiska (národnej) politiky to má určité pozitíva.
Samozrejme, predpokladám, že Češi sú schopní zajtra obrátiť kabát a tvrdiť z bohorovným presvedčením, že oni boli vždy konzervatívny národ (a nájdu si stovky pseudo dôkazov, od vyhoreného Husa až po vyhoreného Palacha, oni si si už niečo nájdu s ľahkosťou talmudistického školastika).

Iba tu na Slovensku budeme stále špekuľovaťť, akí sme a čo to "dobro" vlastne je a či nie sme "zlí". Nehovorím, že Slováci sú dobráci, to bohužiaľ určite nie, ale sú posadnutí predstavou, že "kultúrne národy" sú dobrácke. To je naozaj primitívna predstava, v tom mal ten žid v Jeruzaleme pravdu, viete, ten čo tvrdil, že Slováci sú primitívny národ (kedže ten národ nie je nad tieto primitívne starosti primerane povznesený).

Roland Edvardsen

Presne tak, Piráti sú analógia Matoviča, je to kvázi-protisystémové, anarchistické hnutie. A Babišove ANO je v obdobnej pozícii ako Smer.
Nacionalizmus nie je konzervatívny, ani liberálny, ani ľavicový, ani pravicový. Treba ho vnímať ako samostatnú jednotku, ktorá bude v každej krajine mať svoje špecifiká.

slaven1
Odkaz na článok už len za ten záver: O očkování proti Covidu začnu reálně uvažovat až tehdy, pokud se změní vyděračská a šmejdská rétorika, vyhrožování a podmiňování ze strany státu. Pak si znovu na misku vah dám výhody a nevýhody a jako svobodný člověk se rozhodnu. Do té doby tuto špinavou hru hrát odmítám. Klidně mne zavřete nebo mi seberte má zbývající práva, ale já se těmto šmejdským praktikám rozhodně podvolit nehodlám. I za cenu toho, že budu občanem druhé kategorie, stejně jako se jím stal můj děda tím, že nepodepsal soudruhům vstup do strany a nedostal tak rudou knížku, kterou dnes nahradí eurounijní QR kód. Musel bych se stydět sám před sebou, pokud bych prodal svůj svobodný způsob života za posezení v hospodě, návštěvu kina či letní dovolenou. To snad i ta levná kurva u silnice prodává své tělo a důstojnost o něco dráž. https://dfens-cz.com/proc-se-nenecham-ockovat-proti-covidu/