Demilitarizácia Ukrajiny

Okolnosti si vyžadujú, aby sme konali rozhodne a okamžite. Donbaské ľudové republiky požiadali Rusko o pomoc. V tejto súvislosti som sa v súlade s článkom 51, časť 7 Charty OSN, so súhlasom Rady federácie a v súlade so zmluvami o priateľstve a vzájomnej pomoci, ktoré Federálne zhromaždenie ratifikovalo s DNR a LNR, rozhodol uskutočniť špeciálnu vojenskú operáciu," povedal Putin v televíznom prejave k Rusom.

 

Podľa hlavy štátu sú zrážky medzi Ruskom a nacionalistickými silami na Ukrajine, ktoré skôr či neskôr začnú vojnu s Krymom, nevyhnutné. "Je to len otázka času. Pripravujú sa, čakajú na vhodnú hodinu. Teraz sa hlásia aj k vlastníctvu jadrových zbraní. To im nedovolíme," povedal Putin.

 

Rusko sa nemôže cítiť bezpečne, rozvíjať sa, existovať, keď z Ukrajiny prichádza neustála hrozba, uviedla hlava štátu s tým, že vývoj na Ukrajine zo strany Severoatlantickej aliancie je neprijateľný.

Politika Ruska je založená na slobode, toto právo by mal mať každý, vrátane obyvateľov Ukrajiny, povedal prezident. "Sloboda voľby pre každého, aby mohol rozhodnúť o svojej budúcnosti a budúcnosti svojich detí. Sme presvedčení, že je dôležité, aby toto právo, právo na voľbu, mohli využívať všetky národy žijúce na území dnešnej Ukrajiny. Každý, kto o to stojí," povedal.

Putin pripomenul, že ani pri vzniku ZSSR, ani po druhej svetovej vojne sa ľudí žijúcich na týchto územiach alebo na územiach, ktoré sú dnes Ukrajinou, nikto nepýtal, ako si chcú zariadiť svoj život.

"Drahí krajania, som si istý, že oddaní vojaci a dôstojníci ruských ozbrojených síl budú profesionálne a odvážne plniť svoje povinnosti. Nepochybujem o tom, že všetky úrovne vlády budú konať súdržne a účinne," povedal vo svojom príhovore.

Hlava štátu uviedla, že zodpovednosť za krviprelievanie bude mať na svedomí režim vládnuci na Ukrajine.

Putin sa obrátil aj na ukrajinskú armádu a poznamenal, že prisahala vernosť ľudu, a nie protiľudovej junte, ktorá drancuje Ukrajinu. "Drahí súdruhovia! Vaši otcovia, dedovia a pradedovia nebojovali proti nacistom, brániac našu spoločnú vlasť, aby sa dnešní neonacisti chopili moci na Ukrajine," citovala ho agentúra RIA Novosti.

Prezident vyzval ukrajinskú armádu, aby neplnila trestné rozkazy, okamžite zložila zbrane a vrátila sa domov. Zároveň zdôraznil, že všetci ukrajinskí vojaci, ktorí splnia túto požiadavku, budú môcť opustiť vojnovú zónu a bez prekážok sa vrátiť domov k svojim rodinám.

Putin zdôraznil, že Rusko rešpektuje a bude rešpektovať suverenitu krajín SNŠ: "Rešpektujeme a budeme rešpektovať všetky novovzniknuté krajiny postsovietskeho priestoru. Rešpektovali sme a budeme rešpektovať ich suverenitu. Príkladom toho je pomoc, ktorú sme poskytli Kazachstanu, ktorý čelil tragickým udalostiam, ohrozujúcim jeho štátnosť a integritu.

V súvislosti s NATO prezident povedal, že aliancia sa blíži k hraniciam Ruska. Moskva sa podľa neho už 30 rokov snaží vyjednať nerozširovanie bloku na východ a čelí klamstvám, nátlaku a pokusom o vydieranie.

 

 

vzglad

 

https://russian.rt.com/russia/article/966975-obraschenie-putin-donbass

 

preklad (nechutne prečítaný, ale lepšie, ako nič)

https://www.youtube.com/watch?v=qgPrhC4xyNw

0

nové