Referendum s vysokým kvórom a porušenie tajnosti voľby

Je tu jeden aspekt problému referenda s vysokým kvórom účasti (tých 50 %): keď sa takto hlasuje účasťou a neúčasťou, je vlastne verejne známe, kto má aký názor. 

To je protiústavné a môže byť zneužité.

Môže to ale byť zneužité z oboch strán.

Kto nebol na referende, nech si nesťažuje.

Prípadne sa vyhlásia referendá, kde sa bude akosi vyžadovať zahlasovanie a to zahlasovanie je niekde v zoznamoch zúčastnených zistiteľné.

Ale dobre, nebudem tieto totalitné trendy preháňať - nie je nutné zisťovať menovite správanie jednotlivcov, výsledky slovenského národa ako celku budú dostatočne postačovať. Mladí predsa nebudú v referende podporovať starého Fica, budú na strane mladého Dzurindu. Taká je politická inteligencia slovenských mladých teliat. Priam nulová.

Ale počkajme si na výsledky do polnoci, aby sme ich mohli posúdiť. Či sa aspoň niečo jasne zmenilo v postojoch populácie, či je vidno aspoň zlepšenie pod tlakom skutočného hospodárskeho kolapsu a tlaku vojny. 

 
Roland Edvardsen

Ja teda aj v okolí počujem len nadávanie na vládu (a samozrejme najviac na jebnutého Matoviča) a to fungujem v BA smutne známej pre kuciakovské exhibície, ktoré spôsobili, že pred voľbami BA pomerne masívne volila Olajno. Podporovatelia koaličníkov sú pochopiteľne dnes skôr ticho (a preto to skresľuje vnímanie spoločenských nálad, urobenie si reálnejšieho obrazu). No a komentáre na weboch tiež skresľujú (väčšina ľudí, aj tých, ktorí chodia na internet, totiž nekomentuje).

Za tie roky musím konštatovať, že som realista vo vzťahu k miestnej populácii - čiže inak povedané skeptický. Tá pasivita je však už naozaj ubijajúca. Tiež by ma zaujímalo čo presne by sa muselo stať, aby došlo k masívnejšiemu posunu. Treba si tiež na rovinu priznať, že veľká časť populácie (napr. anti-Fico mamonárska blavácka "zlatá mládež" (mládež nie nevyhnutne len pre vek)) sa nezmení NIKDY. Je to ako so sektármi.

Norman

tie niečo ukazujú, ale Slováci sú naozaj pasívny národ. Robia prednosť z toho, že niečo neurobia. Radšej zalezú pod kôru, do slamy, niektorí aj do lesa - budú pindať, naoko podjebávať, ale nepovedia ostrejšiu pravdu.
A referendum za takýchto podmienok je proste nezmysel.
viac k téme tu
http://www.nadhlad.com/content/demokracia-nefunguje-ak-je-toto-demokraci...